Jak je to s výdělkem při pobírání rodič.příspěvku?

Anonymní
24.9.20 11:39

Jak je to s výdělkem při pobírání rodič.příspěvku?

Milé maminky, chci se vás zeptat, jestli nevíte, jak je to s vyděláváním během pobírání RP. Na mateřskou jsem nastupovala klasicky ze zaměstnání (úvazek na dobu neurčitou). Mateřskou mám vyčerpanou a ted jsem na rodičovský. Jenže se mi ozvali z práce, že by potřebovali mou pomoc cca 15 hodin týdně. Nemám s tim problém, mužu dělat z domova po večerech, takže dětí se to nedotkne, ale nevím, jak to je právně. Kolik si třeba takhle mohu měsícně přivydělat? Je to nějak omezené? Je třeba nějak nutné to někam nahlašovat? Třeba sociálce? Budu muset se zamestnavatelem uzavřít nějakou dohodu o práci? Někde jsem četla, že kdybych byla na rodičáku a vykonávala stejnou práci pro stejného zamestnavatele jako před mateřskou, takže to se nesmí? Jedině že bych vykonávala nějaký jiný druh práce… Ale nevím co jen a tom pravdy, tak se ptám vás, zkušenějších, a prosím o radu! děkuji!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4260
24.9.20 11:42

Ano musíš dělat jinou práci aspon jakože jinou práci ve smlouvě mít uvedenou. Můžeš uzavřít dpp, dpč, klidně i hpp. Do dvou let se hlídá hodiny ve školce, ale jinak můžeš vydělávat kolik chceš když je o dítě postaráno. Já pracovala od roku dcery na dpp, pozdějí na hpp (zkrácený úvazek). Hlídala babička a tatínek. Do školky šla ve třech letech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.9.20 11:49

@Veru1987 Já bych právě pracovala po večer, kdy děti spí, takže hlídání nebude třeba, max na děti mrkne muž. Jinak se chci zeptat ještě na jednu věc. Jsem v ranném stadiu těhotenství, takže pokud bych ted pro zamestanavetele začala zase pracovat, tak musím těch 6-8 týdnu před mateřskou přestat? Jako to bylo při prvním těhotenstvím? Nebo bych mohla pracovat třeba až do porodu? děkuji!

• Citovat
  • Nahlásit
8544
24.9.20 11:58

Pokud je to stejný druh práce, ze které jsi na rodičovské dovolené, tak se ukončí RD (na rodičovský příspěvek to nemá vliv) a zkrátí se úvazek dodatkem ke smlouvě (dodatek může být časově omezený - třeba do nástupu na další PPM). 6-8 týdnů před porodem pak můžeš nastoupit na další PPM, ale můžeš i pracovat do porodu, ale o tu část PPM se připravíš. Výdělek během rodičovského příspěvku není omezený.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1046
24.9.20 12:16

Je to jak píše Lendeš, na původní smlouvu nemůžeš pracovat jen když pobíráš PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47
24.9.20 13:43

Řešila jsem v práci nedávno totéž. Při RD si přivydělat můžeš a výše částky je neomezená, hlídají se pouze hodiny strávené ve školce, které se tě dle tvého popisu netýkají (děti do školky dávat nebudeš).
Nahlašovat to ty nikde nemusíš, jen to musí vědět zaměstnavatel, že jsi na RD a zároveň máš přivýdělek (jelikož jde o stejného zaměstnavatele, tak mzdovka by si toto měla ohlídat). Musí to vědět jen kvůli kódům na pojišťovnu, ty sama nic nehlásíš.
Pokud jde o smlouvu, tak ano, abys nepřišla o rodičák, tak musíš se zaměstnavatelem uzavřít smlouvu novou (v tvém případě bych očekávala DPČ, ale právně může jít o jakoukoli dohodu či i pracovní smlouvu), kde pozice musí být jiná než ta, na které jsi vedena při nástupu na MD (známá to má tak, že dříve byla “manažerka oddělení XY”, na dohodě je “administrativní výpomoc”).
Jelikož ti to sám nabídl zaměstnavatel, předpokládám, že se zaměstnankyněma na RD občas dohody uzavírá, tj. nejjednodušší budeš mít se poradit přímo s ním (zejména ten název pozice).

U tvého dalšího dotazu k mateřské tak ano, na mateřské pracovat nesmíš, abys ji mohla dostávat, tj. jakmile nastoupíš na mateřskou 6-8 týdnů před porodem, tak od té doby bys neměla pracovat a přivydělávat si.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3665
24.9.20 14:13
@Anonymní píše:
@Veru1987 Já bych právě pracovala po večer, kdy děti spí, takže hlídání nebude třeba, max na děti mrkne muž. Jinak se chci zeptat ještě na jednu věc. Jsem v ranném stadiu těhotenství, takže pokud bych ted pro zamestanavetele začala zase pracovat, tak musím těch 6-8 týdnu před mateřskou přestat? Jako to bylo při prvním těhotenstvím? Nebo bych mohla pracovat třeba až do porodu? děkuji!

Při pobírání RP můžeš pracovat i vydělávat neomezeně, limit je jen na pobyt dítěte mladšího 2 let ve školve nabo podobném zařízení. Ale to se tě zřejmě netýká. Jestli se chceš vrátut na svou pozici k původnímu zaměstnavateli, tak bude nejlepší ukončit rodičovskou dovolenou (ne rodičovský příspěvek - to jsou dvě odlišné věci) a sepsat dodatek ke smlouvě na dočasné zkrácení úvazku. Druhá možnost je zůstat na RD a vedle mít DPP nebo DPČ na tu novou práci, ale pak by to měla být jiná činnost než na kterou máš smlouvu.
Pracovat můžeš klidně až do porodu, ale pokud na PPM nastoupíš později než 6 týdnů před termínem porodu, bude se ti o to krátit.
Během PPM nesmíš pracovat na smlouvu, ze které ti na ni vznikl nárok. Můžeš ale mít souběžně jinou smlouvu nebo dohodu na jinou činnost (případně i u jiného zaměstnavatele).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8544
24.9.20 14:34
@Nemisek píše: Řešila jsem v práci nedávno totéž. Při RD si přivydělat můžeš a výše částky je neomezená, hlídají se pouze hodiny strávené ve školce, které se tě dle tvého popisu netýkají (děti do školky dávat nebudeš).
Nahlašovat to ty nikde nemusíš, jen to musí vědět zaměstnavatel, že jsi na RD a zároveň máš přivýdělek (jelikož jde o stejného zaměstnavatele, tak mzdovka by si toto měla ohlídat). Musí to vědět jen kvůli kódům na pojišťovnu, ty sama nic nehlásíš.
Pokud jde o smlouvu, tak ano, abys nepřišla o rodičák, tak musíš se zaměstnavatelem uzavřít smlouvu novou (v tvém případě bych očekávala DPČ, ale právně může jít o jakoukoli dohodu či i pracovní smlouvu), kde pozice musí být jiná než ta, na které jsi vedena při nástupu na MD (známá to má tak, že dříve byla “manažerka oddělení XY”, na dohodě je “administrativní výpomoc”).
Jelikož ti to sám nabídl zaměstnavatel, předpokládám, že se zaměstnankyněma na RD občas dohody uzavírá, tj. nejjednodušší budeš mít se poradit přímo s ním (zejména ten název pozice).U tvého dalšího dotazu k mateřské tak ano,na mateřské pracovat nesmíš, abys ji mohla dostávat, tj. jakmile nastoupíš na mateřskou 6-8 týdnů před porodem, tak od té doby bys neměla pracovat a přivydělávat si.

Při rodičovském příspěvku může pracovat na stejnou smlouvu, ze které šla na mateřskou. Stejný druh práce nejde vykonávat pouze při pobírání PPM. A jiný druh práce je možný i při PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47
24.9.20 15:01

@Lendeš ano, to je pravda, ale musela by ukončit rodičovskou dovolenou a smlouvu změnit. Já předpokládala, že o to ale zakladatelce nejde. Pokud to je ale zakladatelce jedno, pak jsi mě správně opravila :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama