Jak jednat s narcistou a nezesilet ?

5644
7.8.20 18:34

Jak jednat s narcistou a nezesilet ?

K tomuto clonku me inspiroval nedávný clanek ne EM o psychopatech. A protoze je dobře o nich vedet, protože šance, ze potkáte člověka s poruchou osobnosti, se muže stat každému, je dobře vedet alespon co to malinko o narzismu, abychom pripadne nepodcenovali blikajici kontrolky, proto zdilim mou zkusenost.

Muže to byt vas kolega, sef, nedejboze partner, rodic, soused, znamy, hocikto….Prvni a poslední zásada je, ze s narcisem nikdy nevyhrajete a jedinej způsob komunikace je idealne zadna komunikace.

Narcista byva vynikající herec a manipulator. Muze byt inteligentnej, vyjimecne okouzlujici, muze mit sarm, proto ho casto okolí, které ho nezná v soukromí, neodhalí, anebo odhali pozde.

Pokud vas narcista potrebuje, pokud ho obdivujete, anebo vas potrebuje na sve hry a zajmy, bude si vas hyckat. Pokud vas nepotrebuje, odhodi vas. Lidi pouziva jako figurky na sachovnicí. Umi vas zmanipulovat tak dokonale, ze vam bude chvíli trvat, dokud si uvedomite, co se deje.
Nikdy neprizna svou chybu, vzdy hodí vinu na okolí. Imituje emoce jinych lidi a umí to mistrovsky, pouziva myslenky a fraze jiných lidi a umí je podat tak, ze mu verite, ze jsou jeho.
Jeho hnacím motorem je zavist, protoze se neustale porovnava s okolim. Pokud ho obdivujete a nekonkurujete mu, nevadite mu, potrebuje vas, bude si vas hyckat. Pokud mu nevyhovujete, prekazite mu, bude vas chtit znicit.

Narcista, i když to tak nevypadá, se ve skutečnosti vnitrne nenavidi, proto si od detství buduje sve falesne, grandiózni „JA“. O falešné JA se nejde oprit, protoze je to domeček z karet, je to stavba bez konstrukce a proto narcista trpi, je to nestastnej clovek.

Narcis se nikdy nevyleci, nikdy mu nic neysvetlite, idealni zpusob obrany pro obet je prerušeni kontaktu, odchod, anebo ignorace. Pokud s narcisem vstoupite do vztahu, utikejte hned, jak vám zacnou blikat kontrolky. Pokud je narcis vas sef, utikejte. Pokud vas rodic, omezte kontakt. Pokud znamej a utect nemůžete, omezte kontakt na minimum. Nad narcisem nikdy nevyhrajete, pro nej jsou vztahy hry, ve kterych nemate zadnou sanci, protože na rozdíl od vas, on nemá výčitky svedomí a emocionální empatii, nema rad, nemiluje, on vas potrebuje, dokud jste ochotnej krmit jeho falesne JA .

ps : omlouvam se za chyby, cestina neni moje rodna rec. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
273
7.8.20 19:01
@My Melody píše:ps : omlouvam se za chyby, cestina neni moje rodna rec. :)

Jestlize cestina neni tvoje rodna rec, pak zasnu nad tim, jak kultivovane a skvele ji dokazes pouzivat :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.8.20 19:43

Jednoho takoveho znam. Presne podle popisu a nastesti jsme uz bez kontaktu, ale stalo nas to preruseni styku s rodinou. I tak to beru jako spravny krok.

• Citovat
  • Nahlásit
288
7.8.20 20:59

Velmi pravdivý popis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5644
7.8.20 21:43
@carsin píše:
Jestlize cestina neni tvoje rodna rec, pak zasnu nad tim, jak kultivovane a skvele ji dokazes pouzivat :kytka:

Diky moc, jsem slovenka, proto cestina neni pro mne tezka, jak pro jine cizince. Vas jazyk se ucim klabosenim na emiminu, je to uceni prijemne, bez namahy a zdarma :D :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5644
7.8.20 21:45
@Anonymní píše:
Jednoho takoveho znam. Presne podle popisu a nastesti jsme uz bez kontaktu, ale stalo nas to preruseni styku s rodinou. I tak to beru jako spravny krok.

Jinej krok neni, i kdyz se jedna o vlastni rodinu, je to tezky, ale nic jine nefunguje, bohuzel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
265
7.8.20 22:32

@My Melody děkuji ti za příspěvek na míru, zároveň se předem se omlouvám, že můj vklad nebude nijak přínosným, protože odpověď na tvou otázku „Jak jednat s narcistou a nezešílet?“ bohužel neznám. Omílané - nejednat, přerušit kontakty - totiž ne vždy jde.

Podle německého terapeuta H. P. Röhra narcismus znamená „sebeláska“. Každý člověk potřebuje zdravou míru sebelásky. Schopnost obracet se sám k sobě pozitivně a s lásku je předpokladem šťastného a naplněného života. Toť citace. A k věci.

Troufám si tvrdit, že jsem za svůj život už pár narcisů potkala. Jako mladičká jsem s jedním takovým chodila. Dennodenní destrukce a zmar místo lásky, pocit vlastní méněcennosti a bezmoci, že nedokážu vyhovět. Záhy jsem utekla, už ta krátká doba s ním mi stačila, abych věděla, že nic podobného dále zažívat nechci. Po mnoha letech jsem v podobné situaci znovu, tentokrát utéct nemohu, jedná se o dva rodinné příslušníky (jako by jeden nestačil!) mého partnera. Situace nepřenositelné přes klávesnici, absurdní situace, ze kterých s mužem vždy vyjdeme jako viníci a poražení. Snažíme se kontaktu vyhýbat, minimalizovat komunikaci na nejnutnější. Ale i to minimum nesmírně vyčerpává. Řekla bych až… ořezává lidství.

Nejhorší pro mě je, jak se to promítá do vztahu k okolí. Člověk ztrácí pojem o normalitě. Často se zarazím, když je ke mně někdo milý, nejsem na to už zkrátka zvyklá. Ochladla jsem vůči známým i přátelům. Je pro mě těžké vysvětlovat, proč je to tak a ne jinak. To je to, na co jsem v knihách odpověď nenašla.

Röhr (Narcismus – vnitřní žalář) ještě píše, že: O narcistické poruše mluvíme tehdy, jestliže je potřeba lásky, obdivu a uznání chorobně vystupňovaná. K tomu bych dodala, že si myslím, že mnohem nebezpečnější jsou pro okolí lehčí formy. Jsou méně nápadné, ale o to více kontinuální a devastující.

Těším se na další příspěvky a třeba (snad!) i podněty, jak to zvládnout a nezešílet…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5644
8.8.20 11:39
@Mija Podzimní píše:
@My Melody děkuji ti za příspěvek na míru, zároveň se předem se omlouvám, že můj vklad nebude nijak přínosným, protože odpověď na tvou otázku „Jak jednat s narcistou a nezešílet?“ bohužel neznám. Omílané - nejednat, přerušit kontakty - totiž ne vždy jde.

Podle německého terapeuta H. P. Röhra narcismus znamená „sebeláska“. Každý člověk potřebuje zdravou míru sebelásky. Schopnost obracet se sám k sobě pozitivně a s lásku je předpokladem šťastného a naplněného života. Toť citace. A k věci.

Troufám si tvrdit, že jsem za svůj život už pár narcisů potkala. Jako mladičká jsem s jedním takovým chodila. Dennodenní destrukce a zmar místo lásky, pocit vlastní méněcennosti a bezmoci, že nedokážu vyhovět. Záhy jsem utekla, už ta krátká doba s ním mi stačila, abych věděla, že nic podobného dále zažívat nechci. Po mnoha letech jsem v podobné situaci znovu, tentokrát utéct nemohu, jedná se o dva rodinné příslušníky (jako by jeden nestačil!) mého partnera. Situace nepřenositelné přes klávesnici, absurdní situace, ze kterých s mužem vždy vyjdeme jako viníci a poražení. Snažíme se kontaktu vyhýbat, minimalizovat komunikaci na nejnutnější. Ale i to minimum nesmírně vyčerpává. Řekla bych až… ořezává lidství.

Nejhorší pro mě je, jak se to promítá do vztahu k okolí. Člověk ztrácí pojem o normalitě. Často se zarazím, když je ke mně někdo milý, nejsem na to už zkrátka zvyklá. Ochladla jsem vůči známým i přátelům. Je pro mě těžké vysvětlovat, proč je to tak a ne jinak. To je to, na co jsem v knihách odpověď nenašla.

Röhr (Narcismus – vnitřní žalář) ještě píše, že: O narcistické poruše mluvíme tehdy, jestliže je potřeba lásky, obdivu a uznání chorobně vystupňovaná. K tomu bych dodala, že si myslím, že mnohem nebezpečnější jsou pro okolí lehčí formy. Jsou méně nápadné, ale o to více kontinuální a devastující.

Těším se na další příspěvky a třeba (snad!) i podněty, jak to zvládnout a nezešílet…

To je strasne tezky, pokud jde o rodinne prislusniky. A skutecne nejde nijako prerusit kontakt? Protoze v souziti s clovekem s poruchou osobnosti se meni i obet, i ona zacne mit po case problemy..
Neskouseli jste s manzelem vyhledat odbornou pomoc, at vam odbornik poradi, jak a co dal?
Jediny co funguje na narcise, je ignorace, preruseni kontaktu. Jine reseni neni. Narcise, kterej je mistr manipulace, prej clovek muze taky manipulovat tim, ze mu poskytne obdiv, ale to neni reseni.
Taky prej funguje, pokud prestanes hrat narcisovou hru a das mu najevo, ze vis, kto je. On si nikdy neprizna, ze ma problem, jeho zivotni potrebou je te nicit, protoze jeho zivi tva bolest, on se nasyti i tvymi negativnimi pocity, ktere v tobe vyvola. Dokud te narcis umi vytocit a zranit, znamena to, ze ma porad nad tebou moc a ty ho krmis. Jeho vnitro je natolik prazdne, ze on neumi cerpat stesti jinak, jak od lidi, kteri mu bud poskytuji obdiv, anebo je zranuje a ublizuje jim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5644
8.8.20 11:53

@Mija Podzimní
Pokud jde o partnera, nejhorsi pro narcise je rozchod. Anebo ignorace, preruseni komunikace, pokud jde o znameho, kolegu, atd.

Pokud jde o partnera a narcis pochopi, ze je konec, ze partner jeho hru prekoukl, to je to nejhorsi, co pro narcise muze byt, pak zacinaji prisernosti a nekdy jde doslova o zivot. Ale pokud narcis pochopi, ze uz partnera nijak nezlomi, ze je jeho hra odhalena, ze nema vic nad partnerem moc a ten definitivne odchazi, pak se nekdy narcis poponahla a sam poda o rozvod, aby neutrpel jeho obraz, aby byl on vykreslenej jako ten, kto je obet.

Příspěvek upraven 08.08.20 v 11:59

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1030
8.8.20 11:54

Holky přestaňte drbat mojí tchýni, to se nedělá :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
87
8.8.20 11:56

Dobrý den, chci se připojit do diskuse jedním upozorněním. Podobný narcisovi je manipulátor - velmi zlý člověk. Já mám takovou matku i jediného sourozence (sestru).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5644
8.8.20 11:59
@Lilith_S píše:
Holky přestaňte drbat mojí tchýni, to se nedělá :mrgreen:
:mrgreen: :(
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1030
8.8.20 12:00

@BeaL Ono to jde často ruku v ruce. Narcis se považuje za nadřazeného, nejdůležitějšího a má vždy pravdu, takže manipuluje s lidmi ke svému prospěchu. Jako rodič je snad ještě horší než jako partner.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1030
8.8.20 12:04

@My Melody my jsme s manželem podstoupili kvůli ní terapii a výsledkem je, že jeho matka má histriónskou poruchu osobnosti. Taky super. Ale důležité je vědět, proti čemu stojíš a podle toho přizpůsobit reakce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5644
8.8.20 12:04
@BeaL píše:
Dobrý den, chci se připojit do diskuse jedním upozorněním. Podobný narcisovi je manipulátor - velmi zlý člověk. Já mám takovou matku i jediného sourozence (sestru).

Skveli manipulatori jsou vsichni psychopati, umeni manipulace se uci od ranneho detstvi.
Manipuluje i clovek s hranicnou poruchou osobnosti, ale hranicari na rozdil od narcisu, jsou schopni empatie, litosti a prognoza pri psychoterapii je lepsi, jsou schopni priznat, ze maji problem. Presto zivot s hranicarem byva peklo. Histrionici jsou taky manipulanti par ex… bohuzel v manipulaci jsou psychopati mistri.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama