Jak jste řešily/neřešily vzájemné hračky u batolat na pískovišti?

Brumbera
22.5.18 09:22

Jak jste řešily/neřešily vzájemné hraček u batolat na pískovišti?

Jde mi o věk 1-2 roky, kdy si většina děti začíná natahuje po pohračkách druhých děti, ale neumějí ještě poprosit o půjčení, sami nechtěj půjčovat. Jak jste k tomu přistupovaly? Já to řešila tak, že když se dcerka po něčem natáhla, poprosila jsem o půjčení já a nechala na druhé mamince, jak se rozhodne. Dceři jsem řekla, že je potřeba o hračku příště poprosit. Když někdo přišel k nám vzal si naše hračky, oznámila jsem dceři, že hračku půjčímě. Výsledek je, že dcerka ve dvou letech nemá problém komukoliv cokoliv půjčit a když něco chce, tak přijde a zepta se i miminka: Půjčit? Ale problem nekdy nastava s detmi, ktere nic pujcovat nechteji a mame s nimi travit delsi dobu ( a i jejich maminky to povazuji za v poradku, ze nic pujcit nechteji, tak je nebudou nutit) Dcera to nekdy neresi, ale nekdy nechape, proc pujcit hracky nechteji a zacne plakat, ci se jinak dozadovat. Uprimne nevim, jak to dceri vysvetlit. Obvykle ji reknu, ze ditko ty svoje hracky nechce pujcit a my to musime respektovat. Ale bojim se, aby to dcera nevzala za normu a nezacalo to delat taky, zaroven ji nechci nechat v tom, ze ji to nevysvetlim, nebo druhe ditko nejak pred dcerou ocernovat. Mate to nekdo podobne a jak jste to resili? :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17045
22.5.18 09:32

Budeš muset dcerku naučit, že druhé dítě má právo se o své hračky nedělit. Stejně tak má právo i tvoje dcerka si o svých hračkách rozhodovat. Navíc se připrav, že přijde brzy období, kdy ona začne lpět na svých věcech a půjčovat je nebude, i kdyby jsi se stavěla na hlavu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3375
22.5.18 09:33

Třeba jí vysvětlit, že nemůže mít všechno, i když o to krásně poprosí? Moje neteř byla taky nepůjčovací dítko, ale ve 4 letech z toho vyrostla ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23509
22.5.18 09:35

Já syna učila, že půjčit hračku je „právo nikoliv povinnost“. Že musí poprosit, ale když ten druhý nepůjčí, nedá se nic dělat.
Tyhle diskuse tu už párkrát proběhly a vždy se v nich objeví jedno moudro (opravdu, né ironicky). Když tě Cizí člověk v hospodě požádá, ať mu půjčíš auto, uděláš to? Uděláš to automaticky, nebo se zamyslíš?

U dětí je to vlastně stejné. Samozřejmě sem k tomu synovi vždy řekla, že když se nebude dělit on, nemůže očekávat, že ostatní se podělí. Tak ať si dobře rozmyslí, jestli hračky nechce půjčovat, protože pak se mu stane, že taky nikdo nepůjčí jemu.¨
Za čas si to sedlo ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3501
22.5.18 09:36

Mne připadá spravne naučit se, ze ne vždy někdo půjčí. Samozřejmě kdyby nepujcilo moje dite, tak ho upozorním, ze ostatní nebudou nadšeně mu taky něco pujcit.

U nas většinou funguje tichá směna, cizí bývá lepší :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23509
22.5.18 09:40

Jinak není nic zvláštního na tom, že někdo nechce půjčovat svoje hračky. Je to normální. I na dcerku to nejspíš přijde ;) A nebude to tím, že jí to naučí neochotný Pepíček z hřiště. Když se teď naučí hlídat si svoje oblíbené bábovičky, pokud jí na nich opravdu záleží, v pěti letech jí nikdo nesebere kolo a v sedmi aktovku ;) Prostě tímhle „tohle půjčím, ale tohle ne“ se podle mě učí třídit to důležité (milované) od nedůležitého. Pak nebude mít problém půjčit pastelku, ale nedá celý penál a pod. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4578
22.5.18 09:40

Druhé dítko v žádném případě neočerňovat. Je to jeho právo, tak jako je právo tvé dcery hračky také nepůjčovat. Měla jsem stejný výchovný postoj jako ty a výsledkem bylo, že si syn nechal všechno líbit a byl pak ve školce skvělým kandidátem pro šikanu. Takže je třeba to s tou dobrosrdečností a všemilující otevřenou náručí pro všechny nepřehánět. Buď ve své výchově konzistentní, ať z toho dítě nemá zmatek. Dnes ji něco učíš a za nějakou dobu zjistíš, že ji budeš zase muset učit, aby si „bránila“ svoje věci i sebe, protože někteří druzí ji budou zneužívat. Je to dlouhodobý výchovný proces, který bude chtít vždy trochu korekce dle věku a mentální úrovně dítěte a také nových okolností. A závěr? Netrvala bych na tom, aby dcera musela vždy půjčit svoji hračku. Je dobré ji vysvětlovat, že je to hezké a kdy to má udělat - že to musí jít vzájemně - já ti půjčíš moji hračku, když ty mi půjčíš svoji… jenomže to prostě ve věku 1-2 let obtížně vysvětlíš, lépe tomu bude rozumět ve 3, spíš 4 letech věku. Takže teď se obrň trpělivostí a jak jsem již řekla, snaž se být konzistentní s tím, že vždy budeš muset svoji výchovu trochu poupravit dle aktuálního vývoje dítka a situací.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27680
22.5.18 09:41
@Brumbera píše:
Jde mi o věk 1-2 roky, kdy si většina děti začíná natahuje po pohračkách druhých děti, ale neumějí ještě poprosit o půjčení, sami nechtěj půjčovat. Jak jste k tomu přistupovaly? Já to řešila tak, že když se dcerka po něčem natáhla, poprosila jsem o půjčení já a nechala na druhé mamince, jak se rozhodne. Dceři jsem řekla, že je potřeba o hračku příště poprosit. Když někdo přišel k nám vzal si naše hračky, oznámila jsem dceři, že hračku půjčímě. Výsledek je, že dcerka ve dvou letech nemá problém komukoliv cokoliv půjčit a když něco chce, tak přijde a zepta se i miminka: Půjčit? Ale problem nekdy nastava s detmi, ktere nic pujcovat nechteji a mame s nimi travit delsi dobu ( a i jejich maminky to povazuji za v poradku, ze nic pujcit nechteji, tak je nebudou nutit) Dcera to nekdy neresi, ale nekdy nechape, proc pujcit hracky nechteji a zacne plakat, ci se jinak dozadovat. Uprimne nevim, jak to dceri vysvetlit. Obvykle ji reknu, ze ditko ty svoje hracky nechce pujcit a my to musime respektovat. Ale bojim se, aby to dcera nevzala za normu a nezacalo to delat taky, zaroven ji nechci nechat v tom, ze ji to nevysvetlim, nebo druhe ditko nejak pred dcerou ocernovat. Mate to nekdo podobne a jak jste to resili? :zed:

To jsou problémy. Pokud dítě půjčit nechce, tak mu řeknu, je to jeho a chce si s tím hrát a řeknu mu, ať si hraje třeba s autem. Je mu víc, tak už to pochopí. U mrňat beru jako samozřejmost, že si něco vypůjčí a maminka nemusí u každé hračky prosit o vypůjčení. Nedovolila jsem se přetahovat o věc. Většinou řeknu, půjč to holčičce, rozděl se, hraček je tu dost. Když vidím, že si s něčím hraje a jiné starší dítě mu to chce vysápnout, počkám na synovu reakci, aby si uměl poradit i bez maminky za zády a dřív jsem třeba řekla, nech mu to, teď si s tím hraje on, pak ti to půjčí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64087
22.5.18 09:47
@Brumbera píše:
Jde mi o věk 1-2 roky, kdy si většina děti začíná natahuje po pohračkách druhých děti, ale neumějí ještě poprosit o půjčení, sami nechtěj půjčovat. Jak jste k tomu přistupovaly? Já to řešila tak, že když se dcerka po něčem natáhla, poprosila jsem o půjčení já a nechala na druhé mamince, jak se rozhodne. Dceři jsem řekla, že je potřeba o hračku příště poprosit. Když někdo přišel k nám vzal si naše hračky, oznámila jsem dceři, že hračku půjčímě. Výsledek je, že dcerka ve dvou letech nemá problém komukoliv cokoliv půjčit a když něco chce, tak přijde a zepta se i miminka: Půjčit? Ale problem nekdy nastava s detmi, ktere nic pujcovat nechteji a mame s nimi travit delsi dobu ( a i jejich maminky to povazuji za v poradku, ze nic pujcit nechteji, tak je nebudou nutit) Dcera to nekdy neresi, ale nekdy nechape, proc pujcit hracky nechteji a zacne plakat, ci se jinak dozadovat. Uprimne nevim, jak to dceri vysvetlit. Obvykle ji reknu, ze ditko ty svoje hracky nechce pujcit a my to musime respektovat. Ale bojim se, aby to dcera nevzala za normu a nezacalo to delat taky, zaroven ji nechci nechat v tom, ze ji to nevysvetlim, nebo druhe ditko nejak pred dcerou ocernovat. Mate to nekdo podobne a jak jste to resili? :zed:

Prostě půjčit nechce. :nevim: Klidně at to za normu vezme. Jsou to pro ní cizí děti. něco jiného jsou kamarádi, zvlášt na návštěvách. Takm to práv vysvětlovat na tom přátelství, vzájemné pomoci a tom, že se jí to někdy vrátí.
u cizích bych to fakt viděla o povaze. Já cizím lidem taky nic nepůjčuji automaticky, pokud jo, tak po zvážení a spíše vyjímečně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64087
22.5.18 09:48
@Russet píše:
To jsou problémy. Pokud dítě půjčit nechce, tak mu řeknu, je to jeho a chce si s tím hrát a řeknu mu, ať si hraje třeba s autem. Je mu víc, tak už to pochopí. U mrňat beru jako samozřejmost, že si něco vypůjčí a maminka nemusí u každé hračky prosit o vypůjčení. Nedovolila jsem se přetahovat o věc. Většinou řeknu, půjč to holčičce, rozděl se, hraček je tu dost. Když vidím, že si s něčím hraje a jiné starší dítě mu to chce vysápnout, počkám na synovu reakci, aby si uměl poradit i bez maminky za zády a dřív jsem třeba řekla, nech mu to, teď si s tím hraje on, pak ti to půjčí.

asi tak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1828
22.5.18 09:48

Já teda na tom, že by ona něco nepůjčila, když nechce, naopak nevidím nic špatného. Nerada bych, aby naše malá půjčovala hračky, i když by si s ní bývala chtěla za chvíli hrát nebo se bude o tu hračku bát pak, co já vím, co se těm prckům honí ve škeblích. A nechtěla bych, aby si to pak treba nesla dál. Jako třeba za pár let budu mluvit jinak. :nevim: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64087
22.5.18 09:52
@Brumbera píše:

A jak bys dceři vysvětlila, že ti maminka toho dítka nechce půjčit svýho bavoráka, aby jsi si sjela na nákup do Lidlu?
Taky by jsi jí očerňovala? Přijde ti to jako špatná norma, že ho nepůjčí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.5.18 09:56

Syn 18m většinou si všímá hlavně svých hraček, pokud si půjčí někdo jeho netěší to a naštěstí chodíme na pískoviště a hřiště, kde jsou děti bezproblémové prostě se vysypou hracky na písek a děti si hrajou :) ale pokud vidím že chce hračku a dítko ji nechce půjčit tak mu nabídnu alternativy a řeknu ať nechá fitku, že je jeho a dál neřeším :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15533
22.5.18 09:57

Neřešila jsem. Az když se zacli o neco tahat, tak jsem to vrátila pravoplatnemu majiteli ;) syn občas půjčí a občas ne, mladší to samé - však jsou to jejich věci, tak co

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3273
22.5.18 10:02

@Brumbera, tak prvorozeneho jsem taky pořád „nutila“ půjčovat, u dalších to již nedělám…zeptám se jestli něco dětem půjčí, že třeba nemají hračky, ale rozhodnutí nechávám na něm… On na svých věcech celkem lpí… Navíc, proč by měl půjčovat něco, s čím si hraje? Prostě když nechce půjčit, nemusí, snažím se to vysvětlit i cizímu dítku… Pokud dítě přijde a chce po synovi půjčit na „výměnu“, syn většinou souhlasí, má 2 a 3/4…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama