Jak mám přežít vyšetření na genetice

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 11.05.03 20:14

zkopírováno ze zaslaného příspěvku:

Ahojte těhulky a snažilky,

chtěla bych se dovědět jak jste přežili čas čekání na výsledky z genetiky Jsem zoufalá a zároveň strašně vystrašená..5 let (je mi 25 let) jsme se s manželem snažili o mimčo a když jsme konečně „zadělali“, tak mi teď v úterý oznámil gynekolog, že krevní testy nedopadly nejlépe a že v pátek musím na genetiku do Olomouce.Mám zvýšenou hladinu MS-AFP. Nevím co to znamená, ale vím, že je tam vysoké riziko narození postiženého dítěte Vůbec si nedovedu představit, že bych teď po těch „vybojovaných letech“ o mimčo v 5.měsíci přišla. Od úterka nespím, nejím, věčně brečím a vůbec nevím jak zvládnu ten pátek. Mám pocit že při „vyřčení pátečního ortelu“ sebou seknu..... Prosím Vás držte mi pěstičky, ať nám všechno dobře dopadne a miminko je v pořádku.

smutná Martina

Reklama

Reklama

Reakce:

Anonymni  12.05.03 09:51

Ahoj Martino,

chtěla bych Tě uklidnit. Minulý týden mě potkalo totéž. V pondělí jsem byla na genetice (taky kvůli nepříliš dobrým krevním testům). Doporučili mi odběr plodové vody, čehož jsem rychle využila (čím dříve budu vědět, co se děje, tím lépe) - dělali mi jej ještě ten den. Na stránkách se hodně diskutovalo o tom, zda se odběru bát nebo ne - jestli to miminku neublíží. Neboj se toho. Odběr není bolestivější než běžná injekce a navíc během celého odběru(trvalo to asi 2 minuty) doktor sledoval na monitoru, kde je jehla a jak se hýbe miminko. Po odběru doporučují dva dny klidového režimu - můžeš si vzít týden neschopenku. Já přiznávám, že mě nic nebylo. Předběžné výsledky jsou do druhého dne, komplexní výsledky za 12-13 dní. Po dvou týdnech od odběru je kontrola u p. doktora, který odběr prováděl. Já měla předběžné výsledky v pořádku a teď v pátek budu volat na komplexní výsledky.

Spousta holek se těchto odběrů bojí. Jasně, já bych taky byla radši, kdyby se to obešlo bez odběru. Ale na druhé straně si myslím, že je dobře, že nás páni doktoři tak hlídají. Pro mě je důležitý pocit, že vše bude OK.

Petra

Anonymni  13.05.03 12:58

Ahoj Martino,

vím, jak se asi cítíš, protože s genetickými vyšetřeními mám též svoje zkušenosti, ale taky vím, že je dobré všechno tohle podstoupit a získat jistotu, že je vše v pořádku.

Jsem z Olomouce, takže jsem to neměla ani příliš daleko a i s přístupem jsem byla spokojená.

2. 1. 2002 mi lékařka při UTZ sdělila, že nevidí srdíčko a odeslala na genetiku, že tam mají lepší přístroje a řeknou mi víc. Tam mi lékař sdělil, že mu je líto, ale miminko nám umřelo zřejmě ve 20. týdnu, byla jsem 22. týden těhotenství. Odeslali mě zpět do nemocnice, kde mi chtěli odebrat plodovou vodu, aby zjistili příčinu. Jelikož tam ale žádná voda již nebyla, potrápili mě zbytečně. Miminko nám vzali. Z pitevní zprávy jsme se pak dověděli, že mělo hodně vrozených vývojových vad, a kdyby se narodilo, stejně by hned zemřelo. Tehdy jsem se cítila hrozně, ale nic se s tím nedalo dělat. Půl roku jsme museli počkat s dalším těhotenstvím. Já jsem si už po 4 měsících začla měřit teplotu a po pátém měsíci jsme si řekli, že už bychom to mohli zkusit, poprvé se to asi stejně nepovede, ale povedlo!!!Třetí den po početí už jsem nastupovala na neschopenku, protože mi bylo nevolno a po týdnu se těhotenství potvrdilo. Pak mě už celou dobu pěkně hlídali, aby se nic nezanedbalo. Byla jsm v 8. týdnu poprvé na genetice na UTZ,aby se přesvědčili, zda je vše v pořádku. Po odebrání krve na AFP v 15. týdnu mi došla pozvánka na odběr plodové vody, takže v 18. týdnu jsem absolvovala toto vyšetření, taky to pro mě bylo plné stresu, ale to ostatně celé tohle druhé těhotenství. Na výsledky se čeká 3-4 týdny, ale když si zaplatíš 2000 korun , tak Ti ještě zpracují předběžné výsledky metodou FISCH, které vyloučí DS a víš to do 3 dnů. Ale i tak mě to ještě neuklidnilo. Člověk na to prostě pořád myslí.Teď už máme zdravého 3 měsíčního kluka. Tak atˇTi to taky dopadne tak jako nám. Měj se tak dobře, jak to jen jde…Dáša

medvide
Stálice 51 příspěvků 13.05.03 14:01

Ahoj Marti,

genetikou jsem prošla taky, ale trošku jinak, než Ty. Přesto asi vím, jak se cítíš. Těsně po svatbě jsme s manželem prošli genetikou, protože má postiženou sestru. K Vánocům jsme pak dostali ten nejkrásnější dárek: Oba jsme v pořádku, jeho sestra je postižená následkem těžkého porodu. Vzhledem k dalšímu by dítě mělo být zdravé (jen zvýšená pravděpodobnost alergie). Na genetice jsem se ocitla ještě jednou po otěhotnění. Objednali mne ve 13. týdnu. Udělali odběr krve (v úterý). „Zavolejte ve čtvrtek!“. Ve čtvrtek mi řekli, že výsledky ještě nejsou, ať zavolám v pátek. V pátek mne odkázali na pondělí, v pondělí: „Výsledky tu jsou, ale není tady paní doktorka, zavolejte zítra!“. Po téhle zprávě jsem se sesypala, protože „kdyby to bylo OK, řekli by to.“

V úterý mi paní doktorka oznámila, že jsou testy neprůkazné, odběr provedli brzo a mám přijít ještě jednou. Další odběr byl OK, jen chtěli ještě UZV a tan byl taky v pořádku.

Chtěla bych Ti ještě napsat, že se (prý) opravdu bát nemusíš. Mám 2 kamarádky, které amniocentézou prošly a obě tvrdí, že to není příjemné, ale tak moc to nebolí. Oběma řekli lékaři, že mají špatné AFP, obě se po amniocentéze dozvěděly, že budou mít děti zdravé ( a mají!).

Držím pěstičky, ať jste oba zdraví. Medvídě

MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 14.05.03 21:23

Ahoj Martino,

upřímně řečeno, připravit se na vyřčení ortelu - nevím. Taky s tím bojuji, na genetiku budu volat v 30. května a co se bude dít, když to bude špatný.....Kaž­dopádně ti (a všem ostatním) přeju, ať to dopadne nejlíp jak může a přivedeme všechny na svět zdravý miminka a budeme s s nima jen radovat a radovat. Uvidíš že jo.

Martina

MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 14.05.03 21:29

Ahoj Martino,

upřímně řečeno, připravit se na vyřčení ortelu - nevím. Taky s tím bojuji, na genetiku budu volat v 30. května a co se bude dít, když to bude špatný.....Kaž­dopádně ti (a všem ostatním) přeju, ať to dopadne nejlíp jak může a přivedeme všechny na svět zdravý miminka a budeme s s nima jen radovat a radovat. Uvidíš že jo.

Martina

Karolinka
Kecalka 111 příspěvků 15.05.03 05:45

Ahoj,

jmenuji se Karolinka a jsem ve 21 tydnu tehotenstvi. Uz od mala mam genteickou vady a oba s mazelem vime, ze je 50 procentvi riziko, ze ji nase dite bude mit take. Konkretne se jedna o CMT. Na geneticke vysetreni jsem cekala take, ale nejdrive jsem si nechala udelat jen UTZ. Ten potvrdil, ze je vse v poradku a tak dalsi vysetreni podstupovat nebudeme. Zvlste u testu AFP je velice dulezite spravne vypocitat tyden neli den tehotenstvi a vahu jak matky tak ditete. Potom se podle tabulek vyhodnoti vysledekk. Bohuzel, mnohokrat se tyto pocty neudelaji spravne a vysledek je potom falesny. A proto bych te chtela uklidnit, ze i kdyz tento test nemusi dopadnou dobre, znamena to nejakou vyvojovou vadu u ditete. Ja jsem tento test nepodstoupila, protoze vim, ze je docela nepresny, hlavne zalezi na laboratorich. Ja nyni ziji v USA a tady jsou tyto testy nepovinne, doktor se te zepta, jeslti ho chces neho ne podstoupit. Duvod je hlavne jeho nepresnost. A tak jsme se rozhodli, ze kdyz UTZ ukazal ze je vse v poradku, tento test nepodstupovat. Preji ti hodne stesti a budu verit, ze se ti narodi zdrave miminko.

S pozdravem Karolinka

Lucus
Povídálka 22 příspěvků 15.05.03 09:44

Milá Martino,

já moc dobře vím, jak se teď cítíš, také jsem minulý rok prošla tímhle stresujícím obdobím - bohužel se špatným koncem. Měla jsem všechny testy v pořádku, ale ultrazvuk, který mi dělali na genetice ukázal, že miminku chybí ledviny.Ve 21.týdnu jsme o našeho klučíka přišli.Bylo mi zle.Opravdu jsem si myslela, že to nezvládnu, ale opak je pravdou.Asi jsou ženský na všechny ty nepříjemnosti stavěný.Moc jesm brečela a přemýšlela proč zrovna já.ALe nemá to cenu.Nyní jsem opět těhotná a v pondělí jdu na amniocentézu a musím říct, že se opravdu bojím toho ortele, jestli je naše miminko zdravé nebo ne.Musím doufat, že už jsem si všechnu smůlu vybrala a teď budu mít zdravé mimčo.

Hlavně se zbytečně nestresuj, já vím, že se lehko říká nemysli na to, ale to nejde.Já měla testy v pořádku a přesto mimčo bylo nemocné.Ze zkušeností z mého okolí mnoho mých kamarádek muselo jít na odběr vody, protože neměli hodnoty, tak jak by mely být - a teď všechny mají zdravé děti.

Snaž se zabavit se něčím jiným, aby si na to pořád nemyslela a uvidíš vše bude v pořádku.

A jak říká můj doktor - jste ženská vy vydržíte všechno a má pravdu.

Hlavně aby si kolem sebe měla lidi, o které se můžeš ve špatných chvílích opřít a to je nejdůležitější.Já takové kolem sebe mám a jsem jim za to neskutečně vděčná.

Měj se moc a moc krásně a věř, že vše bude v pořádku.Lucka

Anonymni  14.06.03 15:30

ahoj Šárko přesně vím,jak ti je.Taky mi vyšly špatný AFP testy.Šla jsem na amniocentézu a měsíc byla totálně v pytli.Snažila jsem se nějak relaxovat ale bylo to na nic.Sice jsem někde uvnitř věděla,že je miminko v pořádku ale stejně to čekání bylo hrozný.Přeju ti dobré výsledky a zdravé miminko.Jířa

Anonymni  15.06.03 14:48

Ahojte holky,

právě příští týden se chystám na genetický UZV v 32.týdnu se zaměřením na ledviny. Strašně se toho bojím, neboť vím, co by mohlo nastat, jak už psala Lucas.

Zkoušela jsem psát léčiteli, který pozná jak na tom člověk je, a on si myslí, že jsme oba dva v pořádku. I přesto se stresuji, snažím se na to nemyslet, a když se to podaří, tak se mi o tom v noci zdá. Jak je vidět drží se to v podvědomí.

Evka

Anonymni  15.06.03 21:02

Ahoj

těhulky!

STRAŠNĚ moc vám děkuju za podporu!!!

Výsledky z genetiky naštěstí ukázaly „falešný poplach“ a pan doktor mi sdělil, že čekáme „kluka jak buka“:))) Můžu Vám říct, že jsem se v ordinaci rozbrečela jak malá holka! I mému muži tekly slzičky radosti (ač to nerad přiznává)!Teď se jen každej den modlím,ať je už všechno v pořádku a já porodím zdravýho maloška:)

Doktoři mi totiž v listopadu 2002(po prodělané endometrioze,cys­tách,zánětech atd..) sdělili, že jsem „zabitý“ případ, a že nemám počítat s tím, že bych v budoucnu mohla mít „vlastní děti“! Jistě se dovedete vžít do situace ženy, nad kterou doktoři tahle zlomí hůl

Asi se stal zázrak nebo se nad námi smilovat bůh, ale já v únoru zjistila, že jsem těhotná! A proto se strašně moc bojím, abych o toho našeho vymodlenýho prďoška nepřišla!!! (nemám ani odvahu zatím něco kupovat na maloška)

Jsem v 25.týdnu a počítám dny jak školačka,která jde poprvé do školy:)))( a jaksi to neubíhá)

…už bych si přála, aby byl tak 36.týden a já porodila a hned potom držela zdravýho maloška v náruči, abych měla aspoň nějakou jistotu, že mi ho nikdo „nevezme“:)))

Zatím můžu jen „kontrolovat“ jak hezky kope:) I to je krásnej pocit:))))

Těhulky mějte se moc krásně a hlavně se opatrujte!

Všem Vám držím pěstičky!

Martina 25t+6

Anonymni  19.06.03 09:36

Musím doplnit svůj předchozí příspěvek. Po týdnu strachování jsme naprosto zdraví.

Evka

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Čekáte miminko a zjistíte, že je vám partner nevěrný. Bohužel takovou situaci... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jacksonová: Jsem normální člověk s celulitidou, jizvami a kily navíc

Dcera krále popu Michaela Jacksona se stále častěji objevuje na fotografiích... číst dále >

Nechci tajit svůj věk, jsem na něj pyšná, říká padesátnice Kidmanová

Herečka Nicole Kidmanová letos oslavila padesátku. Za svůj věk se nestydí a... číst dále >

Reklama