Jak mohu pomoci tchýni, která shromažďuje veci?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
4.5.22 22:15

Jak mohu pomoci tchýni, která shromažďuje veci?

Ahoj, do úvodu - mám s manželem roční dítě, dlouhodobě se vídáme převážně s moji rodinou. Manželova matka žije cely zivot bez partnera, bydlí 2 hodiny cesty od nás. Před narozením syna jsme se vidali tak jednou za dva měsíce, spis jsme jezdili za ni než naopak (bydlíme na vesnici, ona je z velkého města a nelíbí se ji u nás). Po porodu jsme se viděli třikrát, vždy přijela za námi, víckrát jsme se domluvili, ale dost toho zrušila. My jsme tam nejeli, syn dlouho necestoval dobře, pak byl covid (tchyně neměla očkováni, takže bychom nemohli nikam - a k ni jsem nechtěla, protože měla v bytě nepořádek). Takže se dá říct, ze s příchodem vnoucete to začalo skripat. Manzel ji občas navštěvuje - parkrat do měsíce jezdí do jejího města kvůli práci.

Dneska se od ni vrátil, byl po dlouhé době přímo u ni v bytě. A říkal, ze neví co s tím, ale ze už začala dávat krabice s věcmi i do koupelny, ze už i ke dřezu se musí naklánět přes hromady veci a ze ma jen metrovou ulicku od dveří k posteli. Ona proste pořad nakupuje blbosti, nepoužívá je a další měsíc koupi další veci. :roll:

Koukala jsem se na to jen skrz par článku na netu a očividně to je nemoc, která vzniká z (mimo jiné) osamělosti. A prý pokud sám nemocný nechce, je prakticky nemožné to vyléčit. Ona ale přestat nechce, přijde mi, ze ani nevidí ty veci. Přitom u nás vždycky vypije kafe a jde umýt hrnek, člověka by jinak vůbec nenapadlo, ze to u ni nebude doma čisté…

Manzel ji prý říkal, ze by se měla některých veci zbavit, ale ona nechce. Zkoušela jsem ho, aby si s ni promluvil o tom, ze je nemocná a jestli nechce zkusit navštívit psychologa/psychiatra, ale prý to s ni nechce řešit :roll: ze vi, ze by nikdy žádné prášky nebrala, ze s tím souhlasit nebude.

Já zčásti vím, ze ma pravdu. A taky nemám šanci něco změnit sama, občas si volame, ale spis tak plkame. Jednou jsem s ni chtela řešit něco o její matce, co mě poprosila její sestra… no byla na mě fakt hnusna. Nechce se mnou řešit nic intimního.

Mate ve svém okolí někoho takového? Kdo se třeba zvládl vyléčit? Jak se na tom dá pracovat, je nějaká šance, když ten “křeček” nechce přestat? Já fakt nevím co s tím, ale bojím se, ze to muže zajít ještě dal pokud to budeme nadále ignorovat… ale nijak netouzim být zase servana za starost o ni. :roll:

Omlouvám se za anonym, ale tahle situace je dost specifická a nechci to spojovat s mým nickem.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
585
4.5.22 22:19

Nechci tady delat diagnozy, ale vypada to na OCD, a bohuzel kdyz s tim ona nebude nic chtit delat tak vy s tim nic neudelate. Mam takovou tchyni, tam nakroci svagr a kdyz tchyne jede na dovolenou tak to zacne vsechno vyhazovat, bydli s ni. Je to proste nemoc. Ona ma ulicku jen do postele, jinam se v loznici nedostane, stul uz davno neni stolem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
20783
4.5.22 22:28

Blbá zpráva je, že dokud odmítá pomoc, tak se s tím fakt nic nenaděláš.

jinak zrovna teď o tom byl díl Diagnozy F
https://wave.rozhlas.cz/…resi-8734645

Respektive - taková postraní cesta k léčbě je lázeňský pobyt v jeseníkách - v Priessnitzu, kde mají programy pro psychické poruchy. Vzhledem k tomu, že není v psychiatrické péči, tak by to musel být samoplátecký pobyt a problémy by musela přiznat při vstupním vyšetření, aby dostala léky a mezi procedurami měla i skupinové psychoterapie. S tím že byste za ní někdy během pobytu přijeli a začali společně domlouvat vyklízecí akci.

V okamžiku kdy jí zaplatít jen ty lázně, ale k tomu aby si přiznala že má psychiatrický problém nedojde, tak jako je drobná šance že se jí trošku zlepší nálada, určitě fyzička a možná tam potká nějakou kamarádku.

Příspěvek upraven 04.05.22 v 22:39

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
396
4.5.22 22:31

Mám dítě s autismem, které má k tomuto sklony. Nemá zasažený intelekt ani řečové schopnosti, takže si nechá ledacos vysvětlit. Dělala mi to hodně přes Covid, zastavovala byt ruznými obydlími pro fiktivní i reálná zvířata. Utnula jsem to naštěstí včas, ale věci hromadí všeobecně a fixuje se na ně.
U dospělého s tím zkušenosti zatím nemám, ale nevím, co nás čeká v budoucnu.
Měli byste tchyni dostat alespoň k psychologovi. Nepíšeš, kolik má tchyně let ani jestli je realná šance dostat ji alespoň do krátkodobé terapie. Ne každý terapeut je zároveň i klinický psycholog. Třeba by to neodmítla, když by nešlo o diagnostika. Argument, že psycholog nebo terapeut nepíše žádné léky by nepomohl?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
389
4.5.22 22:48

Kolik je ji roku? Zjistit v okoli nejaky program pro duchodce. Aspon my to mame u nas, ze se schazeji 3× do tydny, jezdi na vylety, nebo hrajou karty, atd. Co treba domov duchodcu? Nebo bydleni s pecovatelskou sluzbou? Lide tam maji programy, kde se clovek neciti tak sam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
396
4.5.22 23:04

Ona za tím bude s největší pravděpodobností osamělost a stejně je to podle mě zároveň i na psychiatra, ale teď si vemte, kdyby se v takovém bytě rozšířil požár, to by byl teprve průser. A sousedé nejspíš z podobného hromadění také nebudou nadšení. Napadá mě zápach obtěžující okolí, možnost rozšíření parazitů, co já vím, co všechno přichází v úvahu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
4.5.22 23:13

Nakupování je závislost stejně jako na alkoholu, cigaretách, drogách, hraní her apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.5.22 23:18

Díky za rady.

Tchýni je 55 let, pracuje, velmi slušně vydělává, je to takový workoholik. Kamarádky prý nějaké má, občas o někom mluví. Přijde mi, ze si je ale spis kupuje (možná jsem jen zaujata, mám ten pocit i vůči sobě a to samé dělala, když manzel vyrůstal). Kdovi na jaké úrovni jsou ty vztahy, i u nás to není žádná sláva.

Všechno co o ni vím mluví ve prospěch toho, ze to spěje do pekel. Nevim jak ji berou sousedi v tomto bytě, ale má ještě v jiném městě takový letní byt psaný na manžela, a tam ji sousedi doslova nesnáší. I když tam není tenhle problem (jo, má tam dost veci, ale není to tak, ze by se jimi člověk brodil).

Na ten pobyt se mrkneme. Já hlavně zkusím zatlačit na manžela, aby si s ni o tom promluvil a zkusil ji alespoň pro začátek naťuknout. :?

• Citovat
  • Nahlásit
396
5.5.22 07:05

Očekávala jsem vetchou stařenku, minimálně sedmdesátnici. Ať maže tchyně okamžitě do terapie, vždyť je to ještě relativně mladá ženská. A když slušně vydělává, tak nemusí čekat x měsíců na terapeuta na pojišťovnu. Může si dovolit hledat mezi soukromými, i mezi nimi jsou dobří a zkušení odborníci. Byla by to investice do jejího zdraví. Spousta žen po padesátce začíná znovu. Se sportem, turistikou, možností je nepřeberně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1131
5.5.22 07:43

Dokud si tchýně neuvědomí, že má problém tak můžete dělat co chcete a stejně to bude k ničemu. Kdysi sem viděla dokument a tam bylo, že pokud lidí nedochází dlouhodobě k psychiatrovi tak je v podstatě léčba k ničemu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2244
5.5.22 09:19
@Ou píše:

Respektive - taková postraní cesta k léčbě je lázeňský pobyt v jeseníkách - v Priessnitzu, kde majíprogramy pro psychické poruchy. Vzhledem k tomu, že není v psychiatrické péči, tak by to musel být samoplátecký pobyt a problémy by musela přiznat při vstupním vyšetření, aby dostala léky a mezi procedurami měla i skupinové psychoterapie. S tím že byste za ní někdy během pobytu přijeli a začali společně domlouvat vyklízecí akci.

Příspěvek upraven 04.05.22 v 22:39

Kde jsi prosím toto vyčetla? Dívala jsem se na stránky a nemůžu to najít

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.5.22 09:22
@LindenSkyHope píše:
Očekávala jsem vetchou stařenku, minimálně sedmdesátnici. Ať maže tchyně okamžitě do terapie, vždyť je to ještě relativně mladá ženská. A když slušně vydělává, tak nemusí čekat x měsíců na terapeuta na pojišťovnu. Může si dovolit hledat mezi soukromými, i mezi nimi jsou dobří a zkušení odborníci. Byla by to investice do jejího zdraví. Spousta žen po padesátce začíná znovu. Se sportem, turistikou, možností je nepřeberně.
:nevim: když to je přesně ten problem, ona nechce. Manzel říká, ze nikdy nechodila k lékařům, dokud nezkolabovala :roll: za tu dobu co jsme spolu znám jen to, ze ji bolely x měsíců příšerně zada a nakonec ji volaly kolegyně rychlou, protože se proste už nemohla pohnout. A pak tedy začala teprve řešit léčbu. V tomhle je proste zvláštní a příšerně tvrdohlava.

Blby je, ze z hromadění asi jen tak nezkolabuje no.

@Ou díky, poslechla jsem si to a tak nějak to zase potvrzuje, ze dokud si ona nepřipustí problem, máme smůlu. Tím, ze bydlí sama, ji to nikdo pravidelně neříká, neupozornuje na to. Tak ji to asi přijde docela v pohodě…

• Citovat
  • Nahlásit
457
5.5.22 14:00

Ahoj, řešili jsme stejný problém. Tchýně hromadila a kupovala neustále věci. Žádné šunty, často umělecké předměty nebo předměty, které mají alespoň nějakou hodnotu. Přesto, že celý život byla spořivá, tak po její smrti zůstal dluh. Takže pozor na dluhy a exekuce… Kupovala často naprosto bizarní věci. Třeba kuřácký, doutníkový set (sama nekouřila). Ten jsme našli v bytě 3×!! Po její smrti jsm byt a chatu vyklízeli několik měsíců. Všude byly jsen uličky a krabice. Bylo to fakt hrozný… Taky nbylo možné prostě objednat kontejner a vše vyhodit, právě proto, že ty předměty nebyly bezcenné. Nerada na tu dobu vyklízení vzpomínám. Ve vašem zájmu je, aby s tím přestala. Takže tlačit na psychiatrickou pomoc. Nicméně, pokud bude odmítat, tak zřejmě nic nenaděláte:-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
20783
5.5.22 14:16
@Anonymní píše:
Díky za rady.

Tchýni je 55 let, pracuje, velmi slušně vydělává, je to takový workoholik. Kamarádky prý nějaké má, občas o někom mluví. Přijde mi, ze si je ale spis kupuje (možná jsem jen zaujata, mám ten pocit i vůči sobě a to samé dělala, když manzel vyrůstal). Kdovi na jaké úrovni jsou ty vztahy, i u nás to není žádná sláva.

Všechno co o ni vím mluví ve prospěch toho, ze to spěje do pekel. Nevim jak ji berou sousedi v tomto bytě, ale má ještě v jiném městě takový letní byt psaný na manžela, a tam ji sousedi doslova nesnáší. I když tam není tenhle problem (jo, má tam dost veci, ale není to tak, ze by se jimi člověk brodil).

Na ten pobyt se mrkneme. Já hlavně zkusím zatlačit na manžela, aby si s ni o tom promluvil a zkusil ji alespoň pro začátek naťuknout. :?

budu za sýčka, ale to popisuješ zní jako že tam bude problematická základní struktura osobnosti.

Něco mi říká, že jako matka vůči tvému partnerovi byla asi dost děsná, že?

Obávám se, že intervence spíš nepomůžou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.5.22 15:02
@samantafox píše:
Ahoj, řešili jsme stejný problém. Tchýně hromadila a kupovala neustále věci. Žádné šunty, často umělecké předměty nebo předměty, které mají alespoň nějakou hodnotu. Přesto, že celý život byla spořivá, tak po její smrti zůstal dluh. Takže pozor na dluhy a exekuce… Kupovala často naprosto bizarní věci. Třeba kuřácký, doutníkový set (sama nekouřila). Ten jsme našli v bytě 3×!! Po její smrti jsm byt a chatu vyklízeli několik měsíců. Všude byly jsen uličky a krabice. Bylo to fakt hrozný… Taky nbylo možné prostě objednat kontejner a vše vyhodit, právě proto, že ty předměty nebyly bezcenné. Nerada na tu dobu vyklízení vzpomínám. Ve vašem zájmu je, aby s tím přestala. Takže tlačit na psychiatrickou pomoc. Nicméně, pokud bude odmítat, tak zřejmě nic nenaděláte:-(

Ach jo, no to zní opravdu podobne. Ona nějaké dluhy měla, ale prý snad už nemá… ale kdovi. Dokonce mi jednu dobu říkala, ze až umře, máme honem rychle zajet do jejího bytu a vybrat si co si chceme vzít, ze ji všechno vezmou. Ale teď už to prý splatila :nevim:

Já sice byt v současném stavu nevidela, ale vůbec si nedovedu představit, jak by se vyklizel :oops: je v centru, asi by to byla hrozná operace.

Takže u vás se to nepodařilo vyřešit, co…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat