Jak motivovat apatického člověka?

Anonymní
20.12.20 21:11

Jak motivovat apatického člověka?

Krásnou čtvrtou adventní neděli přeju.
Potřebovala bych od vás poradit. S přítelem jsme spolu 2 a půl roku. Že má psychické problémy vím od začátku a přijala jsem ho i s nimi. Vždy jsme to nějak zvládli, někdy líp a někdy hůř. Asi před rokem se mi svěřil, že občas mívá stavy, kdy nic necítí. Ne ke mě, ale celkově. Žádné pocity ani city. Postupem času tyhle stavy byly čím dál častější. Největší vliv na to měl jeho zdravotní stav, byl několikrát na operaci, měsíce na neschopence, začal se vyhýbat kontaktu s lidmi, preferoval samotu a přišel o svůj jediný koníček, který měl. To všechno ho postupně připravilo o veškerou motivaci v životě, je apatický, je mu všechno jedno, i to, že dopadne špatně. Teď ho dorazilo, když se pokusil vrátit ke svému koníčku, ale už to bohužel nejde… Odbornou pomoc odmítá, protože je mu to zkrátka jedno. Nechci o něj přijít, ale už to unavuje i mě a pokud se brzy něco nezmění bude to bohužel muset skončit rozchodem. Můžete mi zkusit poradit něco, čím bych se mohla aspoň pokusit vymyslet nějakou zajímavou činnost, která by ho mohla zaujmout, čím bych ho mohla motivovat, aby zase začal vnímat i svět kolem sebe, nebo jak ho dostat mezi lidi. Zatím mě napadla jen permanentka do fitka nebo do bazénu.. děkuji všem, kteří se mi pokusí poradit M.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24240
20.12.20 21:20

Tvuj pritel predevsim potrebuje psychiatra a dobreho psychologa. Pokud odmita lecbu, tak je veskera snaha marna.
Clovek s klinickou depresi ci jinym dusevnim onemocnenim totiz funguje energeticky a emocionalne zcela jinak, nez zdravy clovek. Takze nejdriv je potreba srovnat hlavu bliz k fyziologickemu normalu a pak muzes zkouset vratit ho do bezneho zivota nejakymi aktivitami, kontakty, konicky…
Cloveku, co ma rano problem vstat z postele a vycistit si zuby, je permanentka do fitka opravdu na dve veci. Asi jako rada nevyspsle matce dvou malych deti, ze si pro lepsi naladu ma jit zabehat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1588
20.12.20 21:29

Psychiatra, určitě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.12.20 21:29

@Svistice Dokud je apatický, tak ho k odborníkovi nedostanu. Ví, že by ho potřeboval, ale apatickému člověku je jedno, že se žene do záhuby tím, že už ho nic nezajímá. Proto hledám způsob jak ho z apatie dostat aspoň do takové míry, aby začal zase vnímat okolní svět M.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.12.20 21:34
@Anonymní píše:
@Svistice Dokud je apatický, tak ho k odborníkovi nedostanu. Ví, že by ho potřeboval, ale apatickému člověku je jedno, že se žene do záhuby tím, že už ho nic nezajímá. Proto hledám způsob jak ho z apatie dostat aspoň do takové míry, aby začal zase vnímat okolní svět M.

Oba to víme moc dobře, že psychiatr by mu pomohl nejvíc. Ale teď je ve stavu, kdy je mu to ukradené a já ho tam násilím nepotáhnu, protože by to stejně nemělo efekt. Takže doporučovat psychiatra mi bohužel k ničemu není. Potřebuju jen nápady na to jak se pokusit někoho něčím zaujmout.. M.

• Citovat
  • Nahlásit
9350

Pokud má vážnou psychickou vadu, tak si ještě polož otázku, jestli chceš mít třeba podobné nemocné dítě. Psychovady jsou dost často dědičné.
Já bych to típla. Nechce nic, ty taky nemusíš chtít.

Zkusila bych ho ještě naposled nějak posunout, ale když ví, že pomoc potřebuje, přesto ji nejde vyhledat, nechala bych ho být. Navíc má zřejmě rodiče, oni by také měli mít zájem o svého syna, i když dospělého.
Když přeženeš ošetřovatelské a ochranitelské stavy, nebudeš jeho partnerka, budeš matka. A dost možná bezdětná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29225
@Anonymní píše:
@Svistice Dokud je apatický, tak ho k odborníkovi nedostanu. Ví, že by ho potřeboval, ale apatickému člověku je jedno, že se žene do záhuby tím, že už ho nic nezajímá. Proto hledám způsob jak ho z apatie dostat aspoň do takové míry, aby začal zase vnímat okolní svět M.

Jak si představuješ, že bude váš vztah vypadat za 10 let? Vydržíš ho 10 let motivovat? Asi mu budeš muset dát malinko nůž na krk. Že buď se sebou něco udělá nebo je konec. Tohle nejde dlouhodobě vydržet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29225
20.12.20 21:35
@Anonymní píše:
Oba to víme moc dobře, že psychiatr by mu pomohl nejvíc. Ale teď je ve stavu, kdy je mu to ukradené a já ho tam násilím nepotáhnu, protože by to stejně nemělo efekt. Takže doporučovat psychiatra mi bohužel k ničemu není. Potřebuju jen nápady na to jak se pokusit někoho něčím zaujmout.. M.

Tak zkus kontaktovat jeho psychiatra. Ať on zavolá jemu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24240
20.12.20 21:37

Musi si uvedomit, ze bez leku mu lip nebude. Ze psychicka nemoc je jako jakakoliv jina nemoc. A leky dostane jen u psychiatra. A ze pokud ze sebou neco nebude chtit delat, tak prijde i o tebe.
Takze bych mu ty dotory klidne sehnala, naobjednala, rekla mu, ze s leky a v peci odborniku se mu ulevi. Pak ho tam za rucicku odvedla. Pokud by odmitl vstat z postele a sednout do auta (i kdyby to melo byt v pyzamu), tak pak smula. Me samaritanstvi by meli sve meze a pokud si ve sve nemoci libuje, jeho vec. Ale ja uz bych se odmitala dal jakkoliv, natoz emocionalne, angazovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1056
20.12.20 21:44
@Anonymní píše:
Oba to víme moc dobře, že psychiatr by mu pomohl nejvíc. Ale teď je ve stavu, kdy je mu to ukradené a já ho tam násilím nepotáhnu, protože by to stejně nemělo efekt.Takže doporučovat psychiatra mi bohužel k ničemu není. Potřebuju jen nápady na to jak se pokusit někoho něčím zaujmout.. M.

Jenže to je to jediné a správné řešení. Nic jiného ho ze země nezvedne. Ať se ti to líbí, nebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.12.20 21:51

Buď se mnou půjdeš k psychiatrovi, nebo končím. Máš na to týden, rozhodni se.

Nicméně, s nekym takovým bych to ukončila tak ci tak. Mít děti s nekym, kdo má psychické problémy takové závažnosti, fakt nechceš :nevim:. Sama je mam (i ty potíže, i ty děti), tak to vím.

• Citovat
  • Nahlásit
20.12.20 21:52

Jestli je uplne necinny, tak rozptylovat ho fakt nema cenu. Spis to bude jeste horsi. Prvni pomoc by mohl dat i jeho praktik, pokud nejakeho ma. Treba by mu neco napsal na dalku, ty bys mu to donesla az pod nos. Jinak zapojovat aspon do prace v domacnosti. Treba vareni (?). Nevim, jak travi cele dny, ale treba si cte, na neco se diva, tak se muzes pridat, navrhnout spolecny film, serial. Jde o to, aby se necitil jako uplna nula. Ale nepises nic, tak tezko usuzovat, jak se konkretne chova, jak zije. Antidepresiva jsou ale zaklad. Nejsilnejsi prirodni AD je udajne trezalka, ale anginu bych taky nelecila cesnekem…
Tak drzim palce, at se rozhoupe k tem lekum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10068
20.12.20 22:26

Zavolej jeho praktikovi, stejně teď hodně fungují po telefonu, popiš mu problém, třeba mu něco jako první pomoc napíše.
A už se moc neangažuj, nebo to semele i tebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat