Jak ms word otvírat a upravovat v libre?

69
5.1.21 14:27

jak ms word otvírat a upravovat v libre?

Dobrý den, doteď jsem kupovala ms balíček, ale chci ušetřit, tak bych si ráda vystačila s LibreOffice. Umím jen úplný základ - otevřít nový dokument, něco napsat a uložit. Nevím, jak to mám udělat, když mi teď někdo pošle dokument (ve wordu nebo power pointu) a já chci tento dokument otevřít pro čtení, psaní a opravování. Umíte to prosím někdo tzv. polopatě vysvětlit? Čekala jsem, že nainstalovaný Libre mi pomůže ty texty otvírat + zasahovat do nich bez další práce, prostě automaticky. Místo toho se mi okamžitě objevuje hláška, ať si prodloužím licenci na ms balíček… Děkuji za případný návod…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
52039
5.1.21 14:43

Hele já nevím, lidi mi posílaj dokumenty z wordu, já je otevřu v Libre office, normálně v nich pracuju… jen si pak musím dát pozor, když je posílám dál, abych je uložila jako. doc, nikoliv. odt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32904
5.1.21 15:07

Jsou s tím problémy, ničí se formátování, uskakují odstavce. Proto skoro všechny školy a univerzity dávají svým žákům zdarma licence na originální Word, stejne tak firmy svým zaměstnancům.

Řešila jsem to, když jsem dělala cca před 5 lety práci do pomaturitní kurzu a oni nám přístupy nedali. Když jsem posílala vedoucí práci ke konzultaci a připomínkám, přišlo jí to rozházené. Stejně tak když jsem to posílala k tisku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2162
5.1.21 15:17

S tou kompatibilitou dokumentů je to už lepší než to bývalo, na základní věci to stačí. Až ti něco přijde, můžeš si to zkusit otevřít tak, že si to uložíš a pak otevřeš nové okno LO a dáš normálně Soubor-Otevřít. Pokud se ti má wordovský dokument otevírat odteď v LO, musíš si nastavit, že tento typ dokumentu se má otvírat v něm a ne ve Wordu. Čili např. pravým tlačítkem kliknout na soubor, tam uvidíš Otevřít v programu a pod tím Zvolit výchozí program, tam dáš ten LO.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3481
5.1.21 15:27

Doma na svém noťasu pracuju už jenom v LO, v práci v MO a funguje to dobře. Prostě ten wordovský dokument otevřeš, nic speciálního se tam nenastavuje. Problémy s kompatibilitou měly spíš ty starší verze, teď už mi to dlouho nic nerozházelo, pokud tam člověk nevymýšlí nějaké extra psí kusy.

Nicméně je dobrým zvykem, když člověk třeba chystá prezentaci a pak ji bude prezentovat z jiného počítače, nebo když posílá dokument někomu jinému vyloženě jen na čtení, popř. vložení komentářů, to dávat do pdf - pak se ti nerozhází vůbec nic. Zejména u těch prezentací nejde ani tak o různé verze programů, ale i třeba o to, že na svém počítači můžeš mít nainstalovaná nějaká pěkná písma, která v té prenzentaci použiješ, ale na tom druhém počítači nejsou a proto se to při otevírání zmrší.
A to není problém jen MO × LO, ale i třeba u různých verzí PowerPoitnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52039
5.1.21 15:41

Jo, je to fakt, dřív býval přechod mezi wordem a libre/open office o hodně krkolomější, ale v poslední době je to celkem na pohodu. Běžně si s kolegama přeposíláme dokumenty, oni v práci word, já doma jen libre office (mám ten microsoft slíbenej, ale jako nárazová brigádnice-dohodářka nejsem priorita :-D) a fungujeme obousměrně. Pravda, občas se u libre office trošku potrápím, naposled mi tam třeba odrážky nefungovaly tak, jak bych si představovala, ale výsledek je na pohodu tam i zpět. A taky finální verzi ke čtení exportuju do pdf.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69
5.1.21 15:52

@Julča001 děkuju, moc mi Váš návod pomohl

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32904
5.1.21 16:05

@Julča001 V pdf se dává konečný produkt, ale když něco posíláš ke kontrole, tak druhá strana to neotevre a nevepise tam poznámky.
Dřív na to musel být nějaký program, dnes stačí prohlížeč Edge a svoje dokumenty mi to stáhne v pdf. Ale to, co mi poslal někdo jiný, rozdelat neumím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3481
5.1.21 16:10

@Pears206 Když nechceš, aby se ti v tom dotyčný vrtal, ale jen dopsal komentáře, tak to klidně můžeš dát do pdf - pdf umožňuje vkládání komentářů (resp. Acrobat Reader, což je asi standardní free program na otevírání pdf).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4455
5.1.21 16:21

Než se camrat s LibreOffice, který je polopaskvil, tak bych koupil Office pro domácnosti, stojí necelé 4tis a máš na x let klid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4455
5.1.21 16:25
@Minze píše: …
Místo toho se mi okamžitě objevuje hláška, ať si prodloužím licenci na ms balíček… Děkuji za případný návod…

Aha, teď jsem si to přečetl pořádně, ty máš koupené předplatné 365. Pokud to nevyužíváš naplno, tak se to hrubě nevyplatí, kup si trvalou licenci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3481
5.1.21 16:27
@Zumpa píše:
Než se camrat s LibreOffice, který je polopaskvil, tak bych koupil Office pro domácnosti, stojí necelé 4tis a máš na x let klid.

A v čem ti konkrétně ti LO přijde nedostatečný?

Jinak, a když máš koupené Officy a klekne ti počítač, můžeš si je pak přehodit na nový, nebo jsi v kýblu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4455
5.1.21 16:39
@klamonožka píše:
A v čem ti konkrétně ti LO přijde nedostatečný?Jinak, a když máš koupené Officy a klekne ti počítač, můžeš si je pak přehodit na nový, nebo jsi v kýblu?

Ve všem, prostě mi ten soft nesedí, vynechám, co mi to provádí s excel tabulkami, makra to neumí vůbec, dtto vložené objekty.

Co se týká přenositelnosti, tak není problém, není to OEM vázané na zařízení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2162
5.1.21 16:43
@Pears206 píše:
@Julča001 V pdf se dává konečný produkt, ale když něco posíláš ke kontrole, tak druhá strana to neotevre a nevepise tam poznámky.
Dřív na to musel být nějaký program, dnes stačí prohlížeč Edge a svoje dokumenty mi to stáhne v pdf. Ale to, co mi poslal někdo jiný, rozdelat neumím.

Já o pdf nic nepsala…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3481
5.1.21 16:55
@Julča001 píše:
Já o pdf nic nepsala…

Jo, já vím, já jsem citovala příspěvěk od Pears206. :) Ale uznávám, že už je to trochu off-topic (i když úplně ne, pořád se to týká řešení případných problémů s rozhazováním formátů).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat