Jak můžou antidepresiva fungovat? :o

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
30.12.21 16:01

Jak můžou antidepresiva fungovat? :o

Ahoj, omlouvám se za blbou otázku. Jenom se zrovna učím na zkoušku z epidemiologie a dočetla jsem se, že až 90% serotoninu (hormonu, odpovědného za „dobrou náladu“, kterého je méně např. při depresi), vzniká ve střevních buňkách. Jak tedy mohou antidepresiva SSRI fungovat? Dočetla jsem se, že tyto antidepresiva fungují na principu zpětného vychytávání serotoninu v presynaptickém úseku v mozku.. Tam se ale tvoří serotoninu přece jen 10%, jak to může být vůbec účinné? :o A nemůže být např. dobrá strava, prebiotika, probiotika, atd účinnější? Omlouvám se za hloupý dotaz, jen mi to nedává teď nějak smysl a nemůžu nikde dohledat, jak to tedy je. Díky

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5002
30.12.21 16:13
@Anonymní píše:
Ahoj, omlouvám se za blbou otázku. Jenom se zrovna učím na zkoušku z epidemiologie a dočetla jsem se, že až 90% serotoninu (hormonu, odpovědného za „dobrou náladu“, kterého je méně např. při depresi), vzniká ve střevních buňkách. Jak tedy mohou antidepresiva SSRI fungovat? Dočetla jsem se, že tyto antidepresiva fungují na principu zpětného vychytávání serotoninu v presynaptickém úseku v mozku.. Tam se ale tvoří serotoninu přece jen 10%, jak to může být vůbec účinné? :o A nemůže být např. dobrá strava, prebiotika, probiotika, atd účinnější? Omlouvám se za hloupý dotaz, jen mi to nedává teď nějak smysl a nemůžu nikde dohledat, jak to tedy je. Díky

Tak to ti asi neporadím, jen mě udivuje, že se o tom učíte zrovna na epidemiologii, já mám z epidemiologie zkoušku na LF (studuješ taky LF)? A o serotoninu v učebnici tedy nebylo ani slovo. Jinak SSRI AD jsem brala všech 6 druhů a bez valného efektu, tak nevím, no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19405
30.12.21 16:15
@Anonymní píše:
Ahoj, omlouvám se za blbou otázku. Jenom se zrovna učím na zkoušku z epidemiologie a dočetla jsem se, že až 90% serotoninu (hormonu, odpovědného za „dobrou náladu“, kterého je méně např. při depresi), vzniká ve střevních buňkách. Jak tedy mohou antidepresiva SSRI fungovat? Dočetla jsem se, že tyto antidepresiva fungují na principu zpětného vychytávání serotoninu v presynaptickém úseku v mozku.. Tam se ale tvoří serotoninu přece jen 10%, jak to může být vůbec účinné? :o A nemůže být např. dobrá strava, prebiotika, probiotika, atd účinnější? Omlouvám se za hloupý dotaz, jen mi to nedává teď nějak smysl a nemůžu nikde dohledat, jak to tedy je. Díky

@Borrealis @Lama Lama @mroe @Doctus @Baba Zkusím pár lidí z řad odborníků, třeba budou vědět něco víc. Ale asi by to uměl nejlíp zodpovědět přímo psychiatr, který to má vystudované

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.12.21 16:25
@Lollitka píše:
Tak to ti asi neporadím, jen mě udivuje, že se o tom učíte zrovna na epidemiologii, já mám z epidemiologie zkoušku na LF (studuješ taky LF)? A o serotoninu v učebnici tedy nebylo ani slovo. Jinak SSRI AD jsem brala všech 6 druhů a bez valného efektu, tak nevím, no.

No, jen tam byla zmínka o střevním mikrobiomu, jinak v epidemiologii se o serotoninu neučíme, na to máme jiné předměty. Ale jenom mě to tak napadlo, když jsem teď o tom četla.

• Citovat
  • Nahlásit
3664
30.12.21 16:46

AD zpomalují odbourávání serotoninu v synapticke štěrbině, proto působí déle a lépe. Mmch, ten co vzniká ve střevě funguje především lokálně - na hladkou svalovinu git, stejně jako ten z destiček působí na cévní svalovinu a ne v mozku, protože serotonin nepochází přes HEB.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
744
30.12.21 17:00
@Jahru píše:
AD zpomalují odbourávání serotoninu v synapticke štěrbině, proto působí déle a lépe. Mmch, ten co vzniká ve střevě funguje především lokálně - na hladkou svalovinu git, stejně jako ten z destiček působí na cévní svalovinu a ne v mozku, protože serotonin nepochází přes HEB.

Myslím že některá AD fungují obráceně. Třeba AD tianeptin má nějaké opacne účinky než SSRI.
Na depky se taky používají léky na noradrenalin a dopamin.
Nejsem chemik, tak to nevysvětlim.

Na anglickem netu jsou článku o tom, že mikrobiom ve střevech má vliv na psychiku. Ale jak to funguje, nevysvětlim. Složité. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3664
30.12.21 17:07
@jejjej píše:
Myslím že některá AD fungují obráceně. Třeba AD tianeptin má nějaké opacne účinky než SSRI.
Na depky se taky používají léky na noradrenalin a dopamin.
Nejsem chemik, tak to nevysvětlim.Na anglickem netu jsou článku o tom, že mikrobiom ve střevech má vliv na psychiku. Ale jak to funguje, nevysvětlim. Složité. 8o

Jj, jasně, fungování různých AD se liší. A co strevniho mikrobiomu týče těm má vliv skoro na vsechno. Psychikou počínaje, přes obezitu až po imunitu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74548
30.12.21 17:46
@Anonymní píše:

A není fuk, kde se to výroby? Důležitější jd ovlivnit koncentraci/množství v miste, kde funguje (mozek). Ale už si to nepamatuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.12.21 17:52

To nevím, tak chytrá nejsem, ale z praxe - Když jsem měla opravdu těžké deprese a brala víc jak tři tablety SSRI denně, což se ani nedoporučuje a možná ani nesmí, měla jsem z toho vždycky děsnou běhavku a myslím, že se tomu říká serotoninový syndrom. Nevím, jestli ti to k něčemu pomůže. Ale je fajn, že přemýšlíš.

• Citovat
  • Nahlásit
5002
30.12.21 18:01
@Anonymní píše:
To nevím, tak chytrá nejsem, ale z praxe - Když jsem měla opravdu těžké deprese a brala víc jak tři tablety SSRI denně, což se ani nedoporučuje a možná ani nesmí, měla jsem z toho vždycky děsnou běhavku a myslím, že se tomu říká serotoninový syndrom. Nevím, jestli ti to k něčemu pomůže. Ale je fajn, že přemýšlíš.

Já myslím, že v odůvodněných případech se SSRI AD může brát více, než je doporučená maximální dávka. Já třeba Asentru brala taky 3 tablety denně (dohromady 300 mg i když maximální dávka je 200 mg), ale na těžké problémy může lékař doporučit i ty vyšší dávky pod kontrolou. Průjem jsem po SSRI nikdy neměla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat