Jak na batole bez fyzických trestů?

1030
10.4.16 18:20

Jak na batole bez fyzických trestů?

Přeji všem krásné nedělní odpoledne. :kytka: Vím, že se tady výchova batolete řeší často, ale mě jde o výchovu bez bití a vyřvání. Ale prostě se v tom plácám. Já sama jsem byla jako dítě vychovávána autoritativní výchovou s fyzickými tresty, což ale nechci, proto jako následek toho mám velmi nízké seběvědomí, ale je to někdy težké, protože člověk prostě tu svou výchovu předává dál. Ale k problému. Syn má 2 roky a 2 měsíce a je to normální dítě, spíše klidnější povahy, ale samozřejmě zkouší, co si může dovolit a já mám jisto v tom, že ho nechci bít (nikdy nedostal na zadek ani neplácám po ruce a tak), ale nevím, jak dosáhnout toho aby poslouchal. Párkrát byl na pár sekund za dveřmi, ale to se mi také moc nelíbí, jen už nevím, jak jinak mu dát najevo, že tohle už fakt ne. Pokud dělá co nemá, snažím se zabránit nevhodnému chování, ale pokud např. potřebuju něco uvařit nebo udělat na počítači, tak prostě nemůžu pokaždé dávat danou věc z jeho dosahu :-( Výsledek je ten, že teď často křičím (to většinou zabere, ale začne plakat) a pak je mi líto, že jsem křičela. Jak řešíte tyto situace vy? Pár příkladů, které nevím jak řešit:
1. jdu smažit a syn mi chce „pomáhat“, což znamená, že si přitlačí židli ke sporáku (když oddělám židli, tak řve a za pár sekund je tam židle znova, důrazné NE vůbec nezabírá), musela bych ho snad zavřít do jiné místnosti, ale to mi přijde dost kruté, vím, že by tam ječel a plakal a měl z toho trauma. Celkově se mi nelíbí zavřít dítě do pokojíku a nechat vyřvat.
2. skládám prádlo a on mi ho rozhazuje, vysvětlím, řeknu NE, ale zase nic.
3. vypíná nebo zapíná televizi, počítač,… Když to jde dám z dosahu, ale někdy potřebuju třeba něco zaplatit nebo tak.
Prostě celkově takovéty situace, kdy potřebujete, aby dítě přestalo dělat, to co dělá.

Jak tyto situace řešit bez křiku? Díky za nápady :-)

Poznámka nakonec - dost často mi přes den nespí, takže domácí práce nemůžu udělat v době, když spí. Jinak se mu věnuju hodně, čteme si, každý den chodíme ven, hrajeme si, chodíme za ostatními dětmi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3250
10.4.16 18:25

Tak určitě bych zkusila zabavit jinak - ty smažíš, jemu dáš židli o kousek vedle a krájí brambory, nebo cukruje mrkev, nebo tak něco. ty skládáš prádlo a on dostane také kousek a pomáhá. no a u věcí kde tohle nejde, tak striktně holt zakázat - opakovat, opakovta. a vytrvat. a minimalizovat. n počítači platit večer, televizi vypnout úplně. a vytrvat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7586
10.4.16 18:33
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20248
10.4.16 18:34

@zuzanx No, to by mě taky zajímalo. Na našeho neplatí ani zařvání (má z toho prču) a ani to dání na zadek (buď z toho má taky srandu, nebo chvíli vztekle řve a pak jde dano činnost s úsměvem klidně znovu zopkovat).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.4.16 18:35

Děti nebijeme a nekřičíme na ně, v klidu vysvětlujeme, někdy se hlas zvýší, ale je to jen zvýšení-zdůraznění, ne křik.

1 - dám loupat česnek, půjčím příborák a dám „krájet, loupat“ třeba mrkev. Prostě zaměstnám jinak, aby nedošlo k poranění
2 - u prádla jsem je rychle naučila, aby místo rozhazovaní podávaly, a je to super, po každé ponožce poděkuji, a ony jsou šťastné, že pomáhají.
3 - u PC je to horší, mám jí na klíně, ale sedím tak daleko, aby na počítač nedosáhla. Někdy jí i vezmu ručičku, a vyťukáváme písmenka, aby se necítila odstrčená.

Tyhle věci řeším tak, že to děláváme společně, dokonce máme i malé činky a holky se mnou i cvičí.

Když leze do šuplíků nebo tak, tak opakování-opakování-opakování, jednou to pochopí :lol:

• Citovat
  • Upravit
1030
10.4.16 18:36

@Alyss1
Zapojuju ho kde se to jen trošku dá, dává zeleninu do hrnce, míchá cibulku nebo něco, co moc nebublá, dává a vyndává prádlo do pračky/sušičky, utírá prach, vysává el. smetákem atd. Ale některé věci jsou pro něj nebezpečné a ty ho prostě dělat nenechám :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20248
10.4.16 18:38

@Syringa A ony na tvůj zvýšený hlas reagují? K tomu prádlu, nedělají naschvály? Mého třeba momentálně te´d vůbec nezajímá, jak by mohl pomáhat. zajímá ho, jak by mohl škodit. V praxi to znamená, že vezme prádlo a začne ho rozhazovat. řeknu mu, a´t to nedělá, prádlo bude špinavé, udeme muset znova vyprat. Ať mi raději pomůže, budu ráda, bude to rychleji hotové a budeme si moct jít hrát. Usměje se na mě a začne rozhazovat s ještě větší intenzitou a nadšením. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1030
10.4.16 18:39

@pannda
Nevýchova mi zrovna nesedla, má hodně slepých míst, např. když se domluvíte a dítě to nedodržuje atd.

Spíš se mi líbí Respektovat a být respektován. Jenže ve 2 letech to ještě úplně nepobere i když rozumí už dost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5519
10.4.16 18:42

Dcerka se mnou taky smaží, vypadá to tak, že stojí u plotny a v ruce má vařečku a do toho jídla jakože píchá, má pocit, že vaří. Aplikovala jsem teda na palačinkách:-). Jinak rozházené prádlo - poskládané dávám na místo, kam nedosáhne, takže nerozhází. Při věšení mi pomáhá, podává. Při sbírání se ochomýtá kolem:-)

Když potřebuji něco udělat na PC, pustím jí ve vedlejším okně na youtube něco. Ona kouká, já dělám:).

Dcerka 2,5 roku - všechny domácí práce dělám jen, když je vzhůru. V poledne, když spí, tak házím nožky nahoru, večer taky:-)

Trochu se snažím komunikovat dle knihy Respektovat a být respektován. Je tam spousta dobrých rad…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
10.4.16 18:52

Já mám teda mnohem mladší dítě, ale taky se už domáhá svých,,práv,,

u vaření - dám na zem hrnec a vařechu a malá míchá nebo jí dám do pusinky kousek mrkve nebo jí vysadím do jídelní židličky ať mě pozoruje nebo vytáhnu spodní šuplík ať mi přerovná hrnce

u prádla - samozřejmě podává a uklízí do šuplíků, sice blbě, ale hlavně, že neřve

k PC se nedostane a já na něj chodím když malá spí a když se sápe po ovladačích, seberu a dám někam nahoru a jen říkám pořád tu samou větu - Ovladače nejsou na hraní. Dřív zavřískala, že to chce, ale když viděla, že mě to nevzrušuje, tak už ani to ne a jde si po svých

jinak za všechno chválím, ona je nadšená, že pomáhá a já mám klid

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1030
10.4.16 19:04

@Conulka
To se dá tvoje dítě ještě docela „opít rohlíkem“, s mým synem už to nejde… Chce dělat opravdové věci ne jen jako :roll: :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.4.16 19:13

No, taky by mne někdy zajímalo, jak jim to vysvětlit. te náš sakra dobře rozumí a natruc to bude dělat. nevšímat si nepomůže, protože do té doby bychom byli bez televize, on by si provrtal nohu vrtačkou apod. u situací pro něj nebezpečných tedy řádně zařvu hned a to asi vycítí, že se děje něco jinak a zastaví se, pokud to jde, snažím se mu vysvětlit, at t nedělá, že dostane na zadek, že set o nedělá a zničí to. třikrát a pak dostane na ten zadek nebo přes ruku. tomu se straaaaašně směje. u kreslení po zdi atd opakuji, protože jsem ochotna tu pokreslenou zed vlastně tolerovat, protože si mylsím, že ot je normální.. no ale např. když začne ničit foták nebo televizi, tak mu to prostě vyrvu rovnou z ruky a dostane přes dupu a je odsunut někde jinde, protože jinak by měl tendenci provokovat dál. ale prostě nevím. nechci u vše zakazovat, ale zase nechci, aby přerostl přes hlavu :think:

• Nahlásit
  • Citovat
20248
10.4.16 19:21
@Anonymní píše:
No, taky by mne někdy zajímalo, jak jim to vysvětlit. te náš sakra dobře rozumí a natruc to bude dělat. nevšímat si nepomůže, protože do té doby bychom byli bez televize, on by si provrtal nohu vrtačkou apod. u situací pro něj nebezpečných tedy řádně zařvu hned a to asi vycítí, že se děje něco jinak a zastaví se, pokud to jde, snažím se mu vysvětlit, at t nedělá, že dostane na zadek, že set o nedělá a zničí to. třikrát a pak dostane na ten zadek nebo přes ruku. tomu se straaaaašně směje. u kreslení po zdi atd opakuji, protože jsem ochotna tu pokreslenou zed vlastně tolerovat, protože si mylsím, že ot je normální.. no ale např. když začne ničit foták nebo televizi, tak mu to prostě vyrvu rovnou z ruky a dostane přes dupu a je odsunut někde jinde, protože jinak by měl tendenci provokovat dál. ale prostě nevím. nechci u vše zakazovat, ale zase nechci, aby přerostl přes hlavu :think:

Kolik mu je? Mi trochu připomíná toho mého. „Zlato, neber ten telefon. Co jsme si o tom říkali, na té poličce nemůžeš nic brát, tam jsou důležité a drahé věci. Vrať ten telefon na místo, ať se nerozbije, jinak nebudeme moct volat babí. polož ho a půjdeme si stavět.“ Co myslíš, mrsknul s telefonem schválně na sem a ještě z toho měl legraci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
257
10.4.16 19:22
@Svistice píše:
@Syringa A ony na tvůj zvýšený hlas reagují? K tomu prádlu, nedělají naschvály? Mého třeba momentálně te´d vůbec nezajímá, jak by mohl pomáhat. zajímá ho, jak by mohl škodit. V praxi to znamená, že vezme prádlo a začne ho rozhazovat. řeknu mu, a´t to nedělá, prádlo bude špinavé, udeme muset znova vyprat. Ať mi raději pomůže, budu ráda, bude to rychleji hotové a budeme si moct jít hrát. Usměje se na mě a začne rozhazovat s ještě větší intenzitou a nadšením. :think:

Nemáš doma mého syna? :lol: popis sedí dokonale :pankac: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5519
10.4.16 19:26

No, já třeba zase netoleruju pokreslenou zeď, takže dokud dcerka nepochopí, že se kteslí pouze na papír, pastelky jsem zabavila. Maluje jen pod mým dohledem, pak uklízím pastelky na místo, kam se nedostane…

Jinak dcerka taky moc neposlouchá, někdy platí dát na výběr nebo nabídnout alternativu (nebouchej s tím do země, můžeš bouchat tady). Třeba miluje prasátko Peppu a skákání v blátivých kalužích, no tak ji občas nechám i za cenu, že je fakt durch mokrá a špinavá, a podle pohádky ví, že musí mít na to skákání holínky:-).

Je to boj s těma dětma… Tak se drž!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama