Jak na šikovné oznámení šéfovi?

Anonymní
17.9.20 17:43

Jak na šikovné oznámení šéfovi?

Zdravím, prosím především ty z vás zběhlé v legislativě o radu. Po první mateřské jsem nastoupila na zkrácený úvazek v zaměstnání na dobu neurčitou. Měla jsem původně 50 %, teď dělám na 20 % s tím, že jediné, co jsem z nich bohužel vytřískala je přiložený mail je smlouvě od šéfa, že jsme dohodnutí, že v lednu 2021 se zase vrátím na 50 %. Jenže v lednu 2021 budu nastupovat na další mateřskou. Teď mu to potřebuji oznámit, ale chtěla bych na něj zatlačit, aby mě nechal v lednu těch 50 % a nedělal problémy kvůli dalšímu dítěti. Existuje něco, v čem by mi návrat k 50 % pomohl kromě toho, že je tam jistota návratu na stejný poměr po konci rodičovské? Něco, co bych mu mohla říct..např. typu „Pomůže mi to při komunikaci s úřady ohledně výše mateřské“ či podobně? Obecné mi o to místo až tak strašně moc nejde..mám ještě tři jiné zaměstnavatele a tady jsem ve skutečnosti nejméně spokojená..ale zase je to tady jediná pozice, kde mohu získat certifikát, na který už mám téměř vše splněno (a při dětech mi ho odmítají dát, protože bych byla důkaz toho, že není tak složité ho získat :roll: )..proto se tam potřebuji alespoň na chvíli po dětech ještě vrátit..no je to trochu zamotané ;) :nevim: :andel:.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1921
17.9.20 18:56
@Anonymní píše:
Zdravím, prosím především ty z vás zběhlé v legislativě o radu. Po první mateřské jsem nastoupila na zkrácený úvazek v zaměstnání na dobu neurčitou. Měla jsem původně 50 %, teď dělám na 20 % s tím, že jediné, co jsem z nich bohužel vytřískala je přiložený mail je smlouvě od šéfa, že jsme dohodnutí, že v lednu 2021 se zase vrátím na 50 %. Jenže v lednu 2021 budu nastupovat na další mateřskou. Teď mu to potřebuji oznámit, ale chtěla bych na něj zatlačit, aby mě nechal v lednu těch 50 % a nedělal problémy kvůli dalšímu dítěti. Existuje něco, v čem by mi návrat k 50 % pomohl kromě toho, že je tam jistota návratu na stejný poměr po konci rodičovské? Něco, co bych mu mohla říct..např. typu „Pomůže mi to při komunikaci s úřady ohledně výše mateřské“ či podobně? Obecné mi o to místo až tak strašně moc nejde..mám ještě tři jiné zaměstnavatele a tady jsem ve skutečnosti nejméně spokojená..ale zase je to tady jediná pozice, kde mohu získat certifikát, na který už mám téměř vše splněno (a při dětech mi ho odmítají dát, protože bych byla důkaz toho, že není tak složité ho získat :roll: )..proto se tam potřebuji alespoň na chvíli po dětech ještě vrátit..no je to trochu zamotané ;) :nevim: :andel:.

Hm, jak na to neporadím, ale jsi prostě vyčuraná. Jakou motivaci by měl mít tvůj šéf k tomu, aby zlepšil tvou pozici?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.9.20 19:17

@Proto02 Proč vyčůraná 8o? Jako proto, že jsem šla dobrovolně pracovat hned po šesti měsících mateřské namísto toho, abych jen odpočívala doma s dítětem? Kdybych tohle neudělala (a nesnížila si úvazek sama svým rozhodnutím dobrovolně, abych zvládala počet hodin být přímo v práci fyzicky a nevynucovala si práci z domova na původních 50 %), tak přece mám těch 50 % jistých po nástupu po dětech..kde je v tom vyčůranost 8o?

• Citovat
  • Nahlásit
1921
17.9.20 20:16
@Anonymní píše:
@Proto02 Proč vyčůraná 8o? Jako proto, že jsem šla dobrovolně pracovat hned po šesti měsících mateřské namísto toho, abych jen odpočívala doma s dítětem? Kdybych tohle neudělala (a nesnížila si úvazek sama svým rozhodnutím dobrovolně, abych zvládala počet hodin být přímo v práci fyzicky a nevynucovala si práci z domova na původních 50 %), tak přece mám těch 50 % jistých po nástupu po dětech..kde je v tom vyčůranost 8o?

Vyčůranost je v tom, že tam jsi jen proto, abys získala kvalifikaci - kterou ti samozřejmě zaměstnavatel zaplatí - přitom ale víš, že tam být nechceš, jsi tam nespokojená a máš jiná zaměstnání kam bys šla.
Neodpověděla jsi mi na to, jakou motivaci by měl šéf mít aby ti zlepšil pozici? Co mu za to nabídneš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.9.20 20:43

@Proto02 Kromě toho, že mi trochu uniká význam tvého příspěvku, protože vůbec neřeší mou otázku..tak zaměstnavatel mi nic nezaplatí, je to zdlouhavý proces, na jehož konci získám prostě papír, který k takovému typu práce patří..na 50% úvazku jsem po vzájemné domluvě.. nevím, zda si někdy pracovala na alikvotní úvazky na více místech..ale kdybys pracovala, tak bys věděla, že většinou uděláš mnohem víc práce, než jen odpovídající 50 %..takže je to pro něj spíše výhodné, než nevýhodné..a pozici mi nijak nenavyšuje..jen zvyšuje procento úvazku na stejné pozici..na čemž jsme byli domluvení, když jsem úvazek dobrovolně snižovala..takže pokud to odmítne jen kvůli další mateřské, je to neslušné spíše z jeho strany. Kromě toho získává samozřejmě moje zkušenosti a kvalitu práce v daném oboru, díky které mě je jiný zaměstnavatel ochotný zaměstnat i v pátém měsíci těhotenství s druhým dítětem (tak má asi důvod, proč mě chce).. Každopádně jsem žádala o radu, kterou ty mi absolutně nedokážeš dát.. takže o co ti jde?

• Citovat
  • Nahlásit
42905
17.9.20 20:51

Pri snizeni uvazku se sepisuje dodtaek ke smlouve, ve kterem je jasne stanoveno, na jake casove obdobi plati. Nevim, co jsi dostala v mailu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.9.20 21:13

@matkabagristy Děkuji za příspěvek. Bohužel když jsem to řešila tehdá, tak mi na personálním řekli, že jsme příliš velká organizace a řeší se to dohodou s konkrétním šéfem.. Proto jsem se s nimi domluvila alespoň na přiložení emailu od něj ke smlouvě o snížení úvazku, kde potvrzuje a souhlasí, že od 1. 1. 2021 se vrátím zpět na poloviční úvazek. Je to tedy vytištěná komunikace mezi námi, ale jestli to lze označit za doplněk ke smlouvě spíš pochybuji :think:. Teď je situace taková, že nejpozději 12. 1. musím nastoupit na mateřskou. Za jiných okolností bych mu důvěřovala, že domluvu splní..ale nesnáší děti a ženy na mateřské/po mateřské má tendenci docela diskriminovat (když to není moc vidět naoko).. proto očekávám možný podraz a uvažuji, co mu mám napsat v oznámení o nástupu na další mateřskou, abych ho přesvědčila, aby naši dohodu splnil.

• Citovat
  • Nahlásit
1921
18.9.20 18:48
@Anonymní píše:
@Proto02 Kromě toho, že mi trochu uniká význam tvého příspěvku, protože vůbec neřeší mou otázku..tak zaměstnavatel mi nic nezaplatí, je to zdlouhavý proces, na jehož konci získám prostě papír, který k takovému typu práce patří..na 50% úvazku jsem po vzájemné domluvě.. nevím, zda si někdy pracovala na alikvotní úvazky na více místech..ale kdybys pracovala, tak bys věděla, že většinou uděláš mnohem víc práce, než jen odpovídající 50 %..takže je to pro něj spíše výhodné, než nevýhodné..a pozici mi nijak nenavyšuje..jen zvyšuje procento úvazku na stejné pozici..na čemž jsme byli domluvení, když jsem úvazek dobrovolně snižovala..takže pokud to odmítne jen kvůli další mateřské, je to neslušné spíše z jeho strany. Kromě toho získává samozřejmě moje zkušenosti a kvalitu práce v daném oboru, díky které mě je jiný zaměstnavatel ochotný zaměstnat i v pátém měsíci těhotenství s druhým dítětem (tak má asi důvod, proč mě chce).. Každopádně jsem žádala o radu, kterou ty mi absolutně nedokážeš dát.. takže o co ti jde?

Podívej, dala jsi příspěvek na veřejnou diskuzi, takže musíš počítat, že napíše i někdo s kým nebudeš souhlasit.
To že pro tebe radu nemám jsem napsala hned v prvním příspěvku. Napsala jsem prostě svůj názor, nic víc.
V dalších příspěvcích jsem se tě ptala, co nabízíš firmě ty, co by mělo být motivací šéfa ti úvazek zvednout. Na to jsi mi neodpověděla.
Psala jsi jen, že firma získává tvoje zkušenosti a dobře odvedenou práci. To se na mě ale nezlob, to je to, proč tě tam zaměstnali a co se za peníze od tebe očekává. Nebo k čemu bys jim byla s nekvalitně odvedenou práci a bez zkušeností? Pokud tě budou potřebovat, úvazek ti rádi zvýší.
Jinak k věci - už ti tady někdo psal, že úvazek jste změnili písemně (snad?) a na dodatku ke smlouvě bys měla mít dobu snížení uvedenou.
A otázka na mě. Ne, takto nepracuji. Mám jednoho zaměstnavatele na HPP se všemi benefity, dovolenou, případnou nemocenskou a nadprůměrným platem. Do toho výborného šéfa a „zacházejí“ s námi pěkně). A jsem za to ráda. Samozřejmě je to na úkor určité volnosti, ale já bych neměnila.
Ještě poslední otázka. Nejde mi o nic, osobně proti tobě nic nemám. To co jsem napsala byl můj názor na to, co jsi napsala. Já to můžu napsat a ty s tím nemusíš souhlasit. A o to tady jde :-).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8570
18.9.20 19:04

Tak se o tom pobav s personální jak to u nich máš evidované, ale pokud to nemáš písemně dodatkem ke smlouvě, tak s tím nic neuděláš. Z hlediska mateřské to nehraje roli, takže tady argument nenajdeš a pro zaměstnavatele je to nevýhodné - z hlediska dovolené, z hlediska toho, kolik práce ti musí přidělit po MD/RD, případně jaké odstupné by musel vyplatit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 20:20

@Proto02 Mně je upřímně jedno, že se mnou nesouhlasíš…co mě více než zaráží je fakt, že píšeš do diskuze, ke které nemáš v podstatě co říct a urážíš někoho (a označení „jsi vyčůraná“ skutečně za urážení považuji), přestože vůbec nevidíš do detailů celé situace. Očividně znáš jen nějaký drobný úsek pracovních možností, které mohou lidé dělat a z toho nabýváš dojmu, že tomu dobře rozumíš. Chyba lávky. Se stoprocentní jistotou nemáš ani tušení o druhu práce, který dělám já a já ho tu nemám v úmyslu popisovat, protože to není předmětem otázky. Je mi dokonce jedno, kolik je tvoje představa nadprůměrného platu, ta se může u každého dost různit…kromě toho také existují na světě lidé, kteří nedělají práci jen pro peníze, ale také proto, že chtějí být skutečně prospěšní společnosti a v životě se někam posouvat a nakonec taky něco dokázat…ne jen přijít, odpracovat, dostat zaplaceno a jít domů. Co se týče pracovního nasazení, zkušeností a kvality odvedené práce u různých typů lidí…toho už jsem taky viděla dost a dalo by se o tom sáhodlouze polemizovat. Bohužel v dnešní společnosti převažují spíše lidé líní, kteří se v práci fakt nepředřou a dost často ji odvádí nekvalitně…a vážně je zaměstnavatelé platí…jinak by více než polovina české populace byla vedena na úřadu práce. To je asi vše, co mám v úmyslu v této plodné diskuzi říct ;).

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 20:23

@Lendeš Ok, děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
8570
18.9.20 20:30

Nebo se zkusit domluvit na navýšení úvazku už třeba od teď…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42905
18.9.20 20:35
@Lendeš píše:
Nebo se zkusit domluvit na navýšení úvazku už třeba od teď…

proc by to delal? Zakladatelka je tajemna jak hrad v karpatech, ale zamestnavatel asi vi, proc si ji drzi na 20% uvazku. Kdyby mela paky na sve strane, ze by treba rekla, pokud mi nenavysite, odejdu ke konkurenci, muze o tom zamestnavatel uvazovat. To ale odpada v pripade, ze zamestnankyne pravdepodobne na nekolik let bude mimo zamestnani. Misto ni musi prijmout nekohpo jineho…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10587
18.9.20 20:45

Chápu příspěvky @Proto02 . Jsi těhotná, v lednu nastoupis po necelych 2 týdnech na mateřskou. Jaké výhody by zaměstnavateli plynuly z toho, kdybys pracovala necelé 2 týdny na 50 %? Pokud to nemáš nikde uvedené, že jsi tak domluvená, tak nevím, jestli to zpět navýší. Sama pises, že šéf nemá rád děti. Pro ně je v případě tvého těhotenství ponechat úvazek nižší - místo tebe někoho najdou a třeba na dobu neurčitou nevim, po jak dlouhe době se chceš vrátit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 20:46

@Lendeš Jako upřímně jsem i uvažovala o variantě nechat si podepsat smlouvu od začátku ledna na navýšení a těhotenství přiznat až potom…šéfa už jsem rok neviděla a s vysokou pravděpodobností ho do porodu ani neuvidím. Občas si napíšeme pár emailů. Nechává mě pracovat samostatně a pokud píšu jeho jméno pod mou odevzdanou práci, je spokojený. Ze zákona povinnost oznámit těhotenství do nějakého termínu nemám…ale na mě už je to moc neslušné…nechci být ten, kdo se chová jako hulvát. Pokud on zruší naši dohodu jen kvůli tomu, že čekám další dítě (což samozřejmě může), tak bude za hulváta on…ale já si chci zachovat svědomí čisté. Pokud mi ten úvazek nezvýší, stane se jen to, že si budu muset po návratu odpracovat to, co mi zbývá pro ten zmiňovaný papír, za méně peněz, jinak se nic nezmění…na 20 % mě pak musí přijmout tak jako tak…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama