Jak na to mluvení, rady, triky, tipy

Anonymní
16.3.21 16:57

Jak na to mluvení, rady, triky, tipy

Ahoj. Jak na mluvení batolat? Máte nějaký rady a tipy? Syn 15m rozumí tomu, co vyžaduji. Ví co kde je a co je co, ale sám se jestě nesnaží to pojmenovat.
V urcitych situacich, kdyz se ho na neco zeptam, napr. co dela - tak dlouho žvatlá - jakoby jeho odpoveď, ale že třeba pije - pití a neco tomu podobného nepoví a to opakuju neustale. Když něco potrebuje, tak po me vola mamamama a něco zvatlá, ale cíleně máma řict nechce. Tata ani bába už vůbec ne.
Kdyz vidí auto, psa, to označit umí i slovně, ale dalsí zvírata -napr. kravu na obrazku pozná, ale bů už neřekne. Kdyz mu ale reknu cokoliv, napr. udelej myju, tak se umyje, mažu, tak se namaže, ale slovne ani prd, jen žvatlá.
Kdyz neco zahodí, rekne bac, ale kdybych chtel cílene, aby opakoval, tak nemam sanci. Ukaze mi to, ale nerekne.
Ptám se, protoze co ctu ruzne clanky, deti od roka uz by meli zacinat mluvit? :roll:
On si žvatlá takové divné věty, ale srozumitelně a cíleně ještě nic. Kouká na me, povídám a povídám slovo, ale zoopakovat se ho nesnaží.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1049
16.3.21 17:07

Nechcete po něm rovnou maturitu???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 17:09

@zelenoockaa19 Ne… treba jen, aby pochopil, ze opakovat je i zábava? :think:
A v 15m uz by „máma, táta, bába“ cíleně opravdu umět měl… ví kdo to je, ale mluvit ani prd.

• Citovat
  • Nahlásit
1049
16.3.21 17:12

V roce stačí pár slov. Jsou děti, které začínají mluvit třeba ve dvou letech. Ukazuje? Reaguje na vás? Není nic co dělat krom říkanek, ukazování knížek a podobně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
521
16.3.21 17:16

Každé dítě je jine, proste maji svůj cas, my mame to same, proste nechce se mu..ptala jsem se doktorky, i jinde, ale proste to prijde samo..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24610
16.3.21 17:37

Mě taky různé tětičky tvrdily, že dítě od roka mluví. No vyjímky možná ano. Naprostá většina dětí začně mluvit, jakože to není jen směs citoslovců, okolo druhého roku.
A tohle se moc neovlivní - záleží na dozrání řečových center.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3014
16.3.21 17:42

V roce nedělala dcera nic, jen žvatlala, v roce a půl uměla „ježiši“ „gól“ a ještě něco, asi máma… ve dvou letech mluvila normálně ve větách. Klid, to nepopoženeš, max mu můžeš číst, aby měl slovní zásobu časem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1143
16.3.21 17:57

V roce a čtvrt fakt mluvit nemusí. Mám 19mesicni a umí asi 10 slov, i s citoslovci a zvuky, které chápu jen já. Ale všemu perfektně rozumí a naucilanjsem ji kyvat hlavou ano a ne, to nám k dorozumění zatím stačí. Jednou mluvit začne a už nepřestane. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48
16.3.21 20:53

Zrovna před týdnem jsme byli na 18 měsíční kontrole, mám dvojčata-kluky a umí cca 10-12 slov, jsou v tom i různé citoslovce, ale že by jako cíleně něco říkali, to moc ne, možná máma, brm brm když si hrají nebo vidí auto, ha (haf), ba (balon), táta, toto, nene, eee když přebaluju, jéje. A to je asi tak všechno. Ptala jsem se doktorky a řekla, že je to normální a že až po 2.roce se děti rozmluví víc. Hlavní je, že rozumí, ukáže se atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
61
18.3.21 13:41

Máme doma 17m prcka a říká “ahoj, jo, ojojoj, ajajajaj, ach jo, občas báv nebo baf”.
podle mě jsou děti buď ležáčci a mluvěj’ dřív, anebo spíš běžci a mluvení je nezajímá, páč na to nemaj’ čas, přece, neotravuj mamko 😅
nehrotila bych, navíc co jsem zase četla já, v dnešní době ty děti prostě začínaj’ mluvit dýl.. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48
18.3.21 13:44

@brambourka Naši 18m taky pořád jedou ajajaja, jeeeje, brm brm apod. Někdy ani to ne když je trápí zoubky a nechce se jim mluvit, dle dr. jsou normální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
299
20.3.21 13:36
@Anonymní píše:
Ahoj. Jak na mluvení batolat? Máte nějaký rady a tipy? Syn 15m rozumí tomu, co vyžaduji. Ví co kde je a co je co, ale sám se jestě nesnaží to pojmenovat.
V urcitych situacich, kdyz se ho na neco zeptam, napr. co dela - tak dlouho žvatlá - jakoby jeho odpoveď, ale že třeba pije - pití a neco tomu podobného nepoví a to opakuju neustale. Když něco potrebuje, tak po me vola mamamama a něco zvatlá, ale cíleně máma řict nechce. Tata ani bába už vůbec ne.
Kdyz vidí auto, psa, to označit umí i slovně, ale dalsí zvírata -napr. kravu na obrazku pozná, ale bů už neřekne. Kdyz mu ale reknu cokoliv, napr. udelej myju, tak se umyje, mažu, tak se namaže, ale slovne ani prd, jen žvatlá.
Kdyz neco zahodí, rekne bac, ale kdybych chtel cílene, aby opakoval, tak nemam sanci. Ukaze mi to, ale nerekne.
Ptám se, protoze co ctu ruzne clanky, deti od roka uz by meli zacinat mluvit? :roll:
On si žvatlá takové divné věty, ale srozumitelně a cíleně ještě nic. Kouká na me, povídám a povídám slovo, ale zoopakovat se ho nesnaží.

Naše malá mluví teď v roce a půl pěkně, řekne i krátkou básničku (tu má samo foneticky naposlouchanou) rozumí, opakuje, odpoví, plus krátké věty (voda teče tam…). Řekla bych, že je to o dítěti, podle mě hraje roli i hudební sluch (naše malá i ráda tancuje, do rytmu, vnímám, že ho bude mít dobrý). Hodně jsem s ní od mala četla a čteme, pořád na ni mluvím, venku popisuju, co vidíme. Už neříká na krávu “bů” a psa “haf”, ale už říká pejsek, kočička,…i složitější slova.

A tento článek je myslím dost trefný:

https://m.maminka.cz/…i-organizuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30
20.3.21 14:13
@ctenarkaaa píše:
Naše malá mluví teď v roce a půl pěkně, řekne i krátkou básničku (tu má samo foneticky naposlouchanou) rozumí, opakuje, odpoví, plus krátké věty (voda teče tam…). Řekla bych, že je to o dítěti, podle mě hraje roli i hudební sluch (naše malá i ráda tancuje, do rytmu, vnímám, že ho bude mít dobrý). Hodně jsem s ní od mala četla a čteme, pořád na ni mluvím, venku popisuju, co vidíme. Už neříká na krávu “bů” a psa “haf”, ale už říká pejsek, kočička,…i složitější slova.

A tento článek je myslím dost trefný:

https://m.maminka.cz/…i-organizuji

„Dřív by­lo nor­mou, že dě­ti ve 12 mě­sí­cích mlu­vi­ly ve větách, dvou ne­bo troj­slov­ných,“ ří­ká úvo­dem Iva Baj­t­le­ro­vá.

To je naprostá blbost. Nikdy nebylo normou že děti ve 12 měsících mluvily v 3 slovnych větách.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
299
20.3.21 14:48

@Emiminick mozna ve 3 slovnych ne, ale dvou urcite. Je to tak, rikala nam to i nase pediatra. Bracha i ja, manzel, jeho sestra, jsme takto v roce mluvili…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30
20.3.21 15:02

@ctenarkaaa ve 12 měsících? Tak třeba jste nadaná rodina. Já ani má sestra ani má matka ani nikdo koho znam v 12 mesicich ve větách o 2 až 3 slovech nemluvil. Standardně se udává že 2 větevěty jsou standartem v 18 měsících.

Dcera velice nadaná normálně mluvila ve 12 měsících v 3 slibných větách?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat