Jak nakupovat a přitom neutrácet po milionté?

5673
29.4.21 20:50

Jak nakupovat a přitom neutrácet po milionté

Ahoj, určitě tu není tato diskuse poprvé na toto téma. Přesto bych ráda založila nové a ráda bych, kdyby se zde našla nějaká šetřivá maminka, která zbytečně neutrácí. Zajímalo by mě, kolik měsíčně necháte jen za jídlo. Já si již druhý měsíc dělám rozpočet. Na jídlo, drogerii mám většinou kolem 14 000 měsíčně. Jsme dva, plus šestileté dítě, pes. Často se mi stává, že jedu s financema úplně na doraz. Kolikrát i nevyjdu. Takže manžel přidá. Ale samozřejmě si nezapomene rýpnout. Kupuji tedy kvalitní šunku, pečivo převážně buď kváskový chléb, nebo jiný semínkový. Ovoce, zelenina, jogurty jsou stále v lednici doplněné atd. Nejíme zkrátka odpadky. Zvládám i vařit bezmasá jídla, levnější obědy z luštěnin atd. Pravda je, že když jdu do obchodu, koupím vždy i další věci navíc co vidím v akci atd :roll: Pak mám akorát na sebe vztek. Chodím tak jednou za tři dny. Chtěla bych vědět, jak často chodíte nakupovat, co pro vás je například zbytečnost. Stejný problém mám i v drogerii. Kolik tak necháte měsíčně za jídlo a drogerii

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16405
29.4.21 20:55

1. začněte vést domácí rozpočet, jsou na to docela šikovné appky.
2. nákup plánuj, stejně tak i vaření.
3. neakupuj bez nákupníh seznamu vycházejícíh z plánu.
4. nenakupuj hladová.
5. pokud chceš ušetřit peníze, kupuj základní suroviny a vař. Domácí chleba je levnější a kvalitnější než většina kupovaných, ale musíš investovat čas.
6. nakupuj zeleninu a ovoce co je v sezoně, pokud vyhazuješ teď prachy za rajčata či jahody, co navíc ještě nemají žádnou chuť, tak se úplně nediv, že nevycházíš.

Poslechni si k tomu třeba rozhovo s Hugo Hromasem

https://ceskepodcasty.cz/…sE5Fm6PfUeaw

U drogerie opravdu nakupuj jen to co dochází a co skutečně potřebuješ. Opět- seznam dost pomůže nepodléhat marketingu a nenakupovat blbosti.

A pokud by nákupy čirou náhodou byly něco, čím si ulevuješ od zátěže - -začni pěstovat co nejvíce jiných mechanismů, jak zátěž zvládat a jak s dělat radost jinak, než nákupem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1853
29.4.21 20:59

U nás je to tak 8000 + 1000 plenky a UM pro nejmladší. Nakupuji jen 1× týdně. Pomohlo mi zkouknout leták supermarketu a naplánovat zhruba tak co budu vařit. A držet se nákupního seznamu. U nás byl problém s tím, že jsme spoustu jídla vyhozovali tak teď než se dojí tak nenakupuji. V zásobě mám jen trvanlivé věci jako je mouka, těstoviny, rýže a v mrazáku zeleninu.

Jsme 2 dospělí, 6 letá a 11 měsíční

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5673
29.4.21 21:02

No prave, něco mi doma třeba dochází a už kupuji třeba po dvou :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
678
29.4.21 21:04

My třeba celkem ušetříme tím, že nakoupíme naše oblíbené zboží když je v akci. Takže když pak dojde kafe, máme náhradní doma a další koupím až bude zase v akci. Je pravda, že je to náročnější na úložný prostor, ale zase nemusím běhat do obchodu co tři dny a tím také celkem dost ušetřím. Protože jakmile jdu do obchodu, tak vždycky koupím něco navíc. Koláče dětem na svačinu, jahody aby měly děti radost atd. Takže za mě nakoupit ve velkém v akcích a nechodit do obchodu často

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16492
29.4.21 21:07

Nakup dělám jednou týdně s tim, že kupuji jen co mam na seznamu. Varim jídla, která si rozmyslím dopředu na cely týden.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
955
29.4.21 21:20

Nejvíce se dá ušetřit na jídle. Tak to prostě je. Když si vezmu, kolik stojí dejme tomu ten vámi zmíněný „kvalitní chléb“, do kterého je možné podle směrnice EU zpracovat až 30% starého pečiva. Tak je mnohem lepší a levnější si ho upéct. A to jsme jen u pečiva. Na maso je dobré mít nalezeného svého řezníka. Uzeniny i masné výrobky bude mít zajisté kvalitnější a mnohdy i levnější, než hypermarkety. Drogerii jsem se naučil nakupovat přes internet. V marketech se kupuje jen toaleťák. Jo a pořádný nákup stačí udělat 1× týdně, či za čtrnáct dní. A když něco dochází, tak se to napíše na seznam, případně se improvizuje, aby se vydrželo do toho nákupu, neběží se hned pro to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3229
29.4.21 21:29

Kolik utratim za jidlo nevim. Nepocitam to. Jestli jsem za neco rada v tehle dobe, tak za to kolik jsem dokazala usetrit. Prestala jsem jezdit kvuli kazdemu nakupu do velkych kramu. Staci mi vietnamci na sidlisti. Na velky nakup cca 3× mesicne. Kdyz jdu napr. do Kauflandu, tak 60% veci jsou veci, ktere nepotrebuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
176
29.4.21 21:38
@Aquarius79 píše:
Nejvíce se dá ušetřit na jídle. Tak to prostě je. Když si vezmu, kolik stojí dejme tomu ten vámi zmíněný „kvalitní chléb“, do kterého je možné podle směrnice EU zpracovat až 30% starého pečiva. Tak je mnohem lepší a levnější si ho upéct.

Ty pečeš chleba?? Klobouk dolů! :palec: :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
176
29.4.21 21:54

Kupuju také v akcích, ale jak už se tu psalo, je potřeba si rozmyslet, co budu s úlovkem dělat, pokud to není potravina trvanlivá. Věci, které docházejí, průběžně zapisuji a kupuji najednou. A neškodí si vést evidenci potravin, které jsou v mrazáku, pokud je trochu větší, aby tam nezůstávali kostlivci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3526
29.4.21 22:09

Jednou týdně jezdím na větší nákup a jednou týdně do místní malé masny nebo pro pečivo. Běžně peču chleba, tousťák, rohlíky. Drogerii kupuju minimálně, když nepočítám návštěvy DM kvůli plenkám a UM pro nejmladší 1× za měsíc. Jsme dva dospělí, dvě děti. Vaříme vždy přesný počet porcí, když zbyde jedna navíc, mrazíme to. I třeba těstoviny a rýži. Když je víc porcí „zbytků“, je z toho oběd. Myslím, že tím ušetříme docela dost..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63660
30.4.21 07:29

@vejilka jednou za týden objednávám nákup.. Vesměs se vejdu do 2 tis.. Pak už jen pečivo a uzeniny.. Nákupy promyslím předem, nekupuju zbytečnosti.. Jo a je to pro 2 dospělé a 4 děti :think: když jsem chodila do obchodu, tak jsem utratila mnohem víc, pac se mi líbilo hodně věcí :lol: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1161
30.4.21 08:13

Tak u nás se taky dost dojídá, když zbyde něco a je toho pro všechny málo, tak se v mrazáku posbirají různá jídla a máme to jak v restauraci ;), každý něco jiného. Dost i plánuji. Když zbyde rýže, tak ji smíchám s mletým a podle ceny papriky jsou buď plněné papriky s rajskou nebo kuličky. Snažím se, i aby to navazovalo. Když mám uzené, tak hezké plátky s bramborovou kaší a odkrojky do šunka fleků. Plánovaný jídelníček podle letáků a obsahu mrazáku nám pomáhá ušetřit. Když je kafe za 90 místo 200, kupuju 2-3…vždy máme aspoň 1 v zásobě, aby nedošlo a nekupovalo se zadraho..to samé máslo. Když je za 22,– tak koupím do mrazáku. Tam jsou taky uskladněny 2-3 kostky. Kupuji v akci hrášek, zelí, sardinky ve vlastní šťávě, prostě trvanlivé potraviny. Maso v akci taky kupuju do mrazáku - kuřecí prsa, ty se hodí vždy a i paličky. Kupuju v akci i filé, tam je rozdíl skoro 40 Kč na balení. Kýtu si nařežu na plátky ev na kostky. Jako na jídle se ušetřit dá, ale musí se plánovat a dát tomu ten čas. Jinak vaříme z toho co máme a spíš jednodušší levnější jídla. Dušená mrkev + vepřové+ brambor. Čočka s vejcem. Dušená jatýrka s rýží. Špenát s bramborem a volským okem. Máme celkem velkou spotřebu brambor. Co se týká zeleniny tak mrkev, petržel, cibuli, česnek mám v lednici pořád. A další co je v akci - cuketa ( máme rádi dušenou), salátová okurka, ledový salát, cherry rajčata, klasická teď nejsou dobrá. Jahody teď se dají koupit taky slušně, ale je to tak že uvařím pudink a na něj pak rozkrájím každému pár jahod. A taky se teda doma dělíme. Třeba banány, pomeranče, kivi kupujeme, abysme měli všichni stejně. Jahody teda ne ;). A větší nákupy cca 1× týdně podle letáků + pečivo cca 1× za 3 dny. Což je převážně chleba. Máme dobrý a dá se jíst i ten třetí, čtvrtý den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1161
30.4.21 08:15

@lombrico psát si zásoby v mrazáku je dobrý nápad, dík za tip :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.4.21 08:43

Netuším, kolik utratíme, ale asi hodně. V práci chodíme oba na obědy v rozmezí 100 - 130 kč. Co jsou děti bez školy, tak se musí jim ještě vařit. Syn je už dospělý chlap, takže se pohybujeme jinde finančně než vy. Ale peníze máme dohromady, tak se nedokážu přesně vcítit do toho: Když nevyjdu, manžel musí přidat. Snad nevyjdete oba jako rodina ne? A manžel nepřidává, manžel je součást rodiny. Aspoň v mém světě.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat