Jak naložit s nemovitostí

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
25.6.22 15:14

Jak naložit s nemovitostí

Jsem majitelkou nemovitosti a byla bych ráda, kdyby tato nemovitost po mé smrti zůstala v rodině. Rozhodla jsem se proto prodat nemovitost své vnučce, které se mnou, se svým mužem a dětmi již několik let bydlí.. Nemovitost je poměrně veliká a já sama bych zde pravděpodobně ani bydlet nemohla. Nicméně mám obavu, aby vše nedopadlo jinak, než bych si přála..
Nemovitost měla před několika lety odhad 4 miliony, myslím, že dnes by byl odhad minimálně dvojnásobný. K domu patří poměrně rozsáhlý pozemek, hospodářské budovy atd. Nerada bych, aby v případě rozvodu nakonec musela vnučka dům prodat, ona ale argumentuje tím, že se na koupi a následné údržbě nemovitosti budou podílet oba. Já jim ale nemovitost hodlám prodat za mnohem nižší částku. Napadlo mě tedy, že by do SMJ spadala jen např. 1/6 domu a zbytek by byl ve vlastnictví vnučky.
Nebo existuje ještě jiná možnost? Např. nějaká darovací smlouva, kde bych trvala na tom, že v případě rozvodu připadne dům vnučce? Nerada bych, aby nakonec rodina nějakým mým neuváženým krokem o tento majetek přišla.
Zatím o všem přemýšlím a zvažuji případné možnosti…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9494
25.6.22 15:19

Existují různé možnosti…
např. darovací smlouva „zadáčo“ JEN vnučce s věcným břemenem užívání (na dožití) pro tebe a peníze ti dá jen na úplně jiný doklad a jen vy dvě budete vědět, za co to je..
pokud to ale půjde i z prostředků jejího muže, tak on s tím logicky souhlasit nebude a zaděláš tím na obrovský rodinný problém
tohle je spíš na právníka a velmi hluboký osobní pohovor s vnučkou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2995
25.6.22 15:22
@Anonymní píše:
Jsem majitelkou nemovitosti a byla bych ráda, kdyby tato nemovitost po mé smrti zůstala v rodině. Rozhodla jsem se proto prodat nemovitost své vnučce, které se mnou, se svým mužem a dětmi již několik let bydlí.. Nemovitost je poměrně veliká a já sama bych zde pravděpodobně ani bydlet nemohla. Nicméně mám obavu, aby vše nedopadlo jinak, než bych si přála..
Nemovitost měla před několika lety odhad 4 miliony, myslím, že dnes by byl odhad minimálně dvojnásobný. K domu patří poměrně rozsáhlý pozemek, hospodářské budovy atd. Nerada bych, aby v případě rozvodu nakonec musela vnučka dům prodat, ona ale argumentuje tím, že se na koupi a následné údržbě nemovitosti budou podílet oba. Já jim ale nemovitost hodlám prodat za mnohem nižší částku. Napadlo mě tedy, že by do SMJ spadala jen např. 1/6 domu a zbytek by byl ve vlastnictví vnučky.
Nebo existuje ještě jiná možnost? Např. nějaká darovací smlouva, kde bych trvala na tom, že v případě rozvodu připadne dům vnučce? Nerada bych, aby nakonec rodina nějakým mým neuváženým krokem o tento majetek přišla.
Zatím o všem přemýšlím a zvažuji případné možnosti…

Závět a po smrti to dostane tvá vnučka, ale chtělo by to řešit s právníkem.
Do prodeje domů když ještě žiješ a chceš aby dům zůstal v rodině bych nešla. To že dům prodáš své vnučce, neznamená že dům zůstane v rodině ještě za tvého života natož po tvé smrti.
Mohou se rozvést a chlap bude chtít vyplatit a nebo klidně vyplatí svoji manželku (tvou vnučku) a tebe vyštípou. Četla jsem příběh kdy syn umřel, dům dostala snacha a ta tchyní vyštípala.
A darovací smlouva na čem budeš trvat ty bude podle mě příp. soudu jedno…když chlap bude chtít vyplatit, budete muset jej vyplatit klidně i prodejem domů.
Nejlíp nechat dům napsán na sebe s tím že po smrti jej dostane vnučka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.6.22 15:23

@Lucy75 Jde o to, že já jim dům chci prodat za cca osminovou cenu. Oni sami si pravděpodobně v dnešní době bez obrovského zadlužení vlastní nemovitost nepořídí. Proto mě napadlo napsat do SJM jen určitou část domu a zbytek nechat vnučce.
Je to samozřejmě složité, nicméně tolik lidí se dnes rozvádí a je prakticky vyloučeno, že by si vnučka v případě rozvodu mohla dovolit vyplácet manžela z osmi milionů…

• Citovat
  • Nahlásit
9494
25.6.22 15:26

@smajlik345 jj, také se kloním k závěti

náš táta to tak udělal
vše rozdělil, rozpočítal za života pro nás děti
a nechal to zavést do centrální evidence závětí, tím pádem to do SJM nespadá..

snad má zakladatelka s vnučkou dobré vztahy a vyčká… a nebude jí vařit „kafe od žida“.. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4520
25.6.22 15:49

To je takzvany danajsky dar. Barak si nechej, pokud nechces byt pricinou vnuccina rozvodu. Dum padne do dedickeho rizeni nebo ho za zivota nekomu daruj s vecnym bremenem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
483
25.6.22 15:52

@Lucy75 tezko to muze zakladatelka resit zaveti-pokud ma napr. deti, tak ta vnucka by pak po smrti musela vyplacet neopomenutelne dedice zakonnym dilem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
483
25.6.22 15:55
@Anonymní píše:
@Lucy75 Jde o to, že já jim dům chci prodat za cca osminovou cenu. Oni sami si pravděpodobně v dnešní době bez obrovského zadlužení vlastní nemovitost nepořídí. Proto mě napadlo napsat do SJM jen určitou část domu a zbytek nechat vnučce.
Je to samozřejmě složité, nicméně tolik lidí se dnes rozvádí a je prakticky vyloučeno, že by si vnučka v případě rozvodu mohla dovolit vyplácet manžela z osmi milionů…

Ja bych to udelala uplne jednoduse-barak bych si nechala ocenit, tu cast, ktetou ti zaplati bych jim oficialne prodala a ta by spadla do manzelstvi a tu zbylou bych darovala vnucce a navic si pri tom darovani tam muzes napsat vecne bremeno. Na to ten manzel nemuze rict ani slovo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.6.22 15:58

@kateka.1 Přesně tak jsem to myslela..

• Citovat
  • Nahlásit
483
25.6.22 16:10
@Anonymní píše:
@kateka.1 Přesně tak jsem to myslela..

Ale tak to neni zadny problem-normalne si najdi notare u vas v okoli a on uz by to mel vsechno zaridit. Vy jenom dojdete a podepisete.
U nas v rodine bylo neco podobneho s tim, ze babicka chtela napsat zavet u ni a v ni vetsinu odkazat vnukovi. Notarka ji to rozmluvila, ze by pak ten vnuk musel vyplacet neopomenutelne dedice a tak to radsi prevedla rovnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12793
25.6.22 16:16

Udělala bych to stejně jako výše - chtějí zaplatit osminovou cenu, tak ať si ten chlap zase nepřipadá moc blbě, tak bych jim prodala dejme tomu šestinu až čtvrtinu domu a zbytek bych darovala vnučce. Chlap by věděl, že za jeho peníze mu něco patří, ale v případě rozvodu by ho ona vyplácela z osminy nebo ještě míň.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35737
25.6.22 16:19
@kateka.1 píše:
Ale tak to neni zadny problem-normalne si najdi notare u vas v okoli a on uz by to mel vsechno zaridit. Vy jenom dojdete a podepisete.
U nas v rodine bylo neco podobneho s tim, ze babicka chtela napsat zavet u ni a v ni vetsinu odkazat vnukovi. Notarka ji to rozmluvila, ze by pak ten vnuk musel vyplacet neopomenutelne dedice a tak to radsi prevedla rovnou.

Jj tak bych to taky udelala, jen bych si na transakci nasla spis advokata, u notare to bude zbytecne drahe s tim ze neposkytne nic navic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
302
25.6.22 16:24

Zaloz sverensky fond a nemovitost do nej vloz. Pomuze ti advokat, ktery se tim zabyva. Tak o majetek bude postarano dle tvych pokynu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2977
25.6.22 16:40

Já akorát nechápu proč to chceš prodávat. Dej to jako dar, ošéfovat u notáře, s břemenem. Takto to udělal náš děda a pak i naši, hlavně směrem k bráchovi, protože on je ženatý. Já jsem sama, tak u mně nic nehrozilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12793
25.6.22 16:48
@Anik píše:
Já akorát nechápu proč to chceš prodávat. Dej to jako dar, ošéfovat u notáře, s břemenem. Takto to udělal náš děda a pak i naši, hlavně směrem k bráchovi, protože on je ženatý. Já jsem sama, tak u mně nic nehrozilo.

Já zase nechápu, proč by jim to měla jen tak darovat. Myslím, že je naprosto v pořádku, že člověk za nemovitost něco zaplatí, on si toho potom většinou i víc váží. A tady evidentně vnučka chce, aby se tam její manžel necítil jen jako na návštěvě, proto to chtějí odkoupit spolu. Já být tím chlapem, tak taky radši zaplatím a vím, že je alespoň část moje, než aby to moje žena dostala zadarmo a mně tam nepatřila ani klika od dveří.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat