Jak naložit s penězi, které si vydělá dítě?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
18.5.22 09:23

Jak naložit s penězi, které si vydělá dítě?

Ahoj všichni, chtěla bych se poradit, resp. získat další pohledy na následující situaci. Mám dvojčata, syna a dceru, brzy jim bude 11 let. Oba jsou hodně hudebně nadaní, od 4 let v Kuhnově dětském sboru, od 1. třídy ZUŠ dva nástroje atd. Zkusit sbor byl nápad nás rodičů, protože se nám zdály děti dost muzikální, nástup na ZUŠ už pak si děti vyžádaly samy, nejdřív jeden hudební obor, pak chtěly i druhý (každý jiný). To píšu jen proto, aby bylo zřejmé, že to není ambice nás rodičů, my jsme sice muzikanti, muž amatérský hudebník, já jsem vystudovala konzervatoř, ale ani jeden se hudbou neživíme a určitě si na dětech neplníme nějaké svoje sny. Nicméně zdá se, že je to táhne k hudbě samo od sebe, především dcera od malinka chce zpívat, vystupovat na veřejnosti, hrát v divadle. Na všechna vystoupení se hrozně těší, kromě ZUŠ udělala konkurs do muzikálového studia jednoho divadla, chodí kvůli tomu na balet, aby měla dobrý i pohyb, prostě se snaží a dělá vše proto, aby se jí sen splnil. A teď se jí to začíná i dařit, v divadle jí vybrali pro dětskou roli v představení, začala natáčet nějaké reklamy, dostala malou roličku v seriálu atd. A začala za to dostávat honoráře, které, když se to sečte, už nejsou nijak zanedbatelné. A my s mužem přemýšlíme, jak to spravedlivě uchopit. Na jednu stranu jsou to její peníze, které si vydělala tím, jak je šikovná, cílevědomá a pracovitá. Na druhou stranu, aby měla úspěch, tak tomu přispíváme celá rodina, s mužem jí vozíme po všech akcích, platíme docela drahé kursy, individuální hodiny atd. Syn si často musí organizovat program tak, aby to šlo logisticky skloubit s odvezením/vyzvednutím dcery, tedy docela často někde čeká místo toho, aby si dělal svoje věci atd. Plus dceři často pomáhá se školou, když něco nestíhá nebo něčemu nerozumí atd. Přemýšlíme, jak honoráře dcery spravedlivě rozdělit? My jako rodina je do rozpočtu nepotřebujeme, kdyby neměla bráchu, tak bych jí asi vše dávala na nějaký spořicí účet, se kterým si při vstupu do dospělého života pak sama naloží, jak uzná za vhodné. Ale nevím, jestli je to fér vůči bráchovi? (pokud by to fungovalo tak, jak teď, což samozřejmě nemusí, tak do 18 let by to byla celkem slušná celková suma….) Syn je také hodně pracovitý, má svoje koníčky, kterým se věnuje, není to tak, že by dcera makala a on doma třeba pařil hry, jen prostě nevydělává, což je v 11 letech normální 😊 Nebo zahrnout výdělek dcery do společných příjmů rodiny (tak jako mojí a mužovu mzdu) a ze zvýšených příjmů spořit a dávat kapesné oběma dětem stejně? Jak byste to řešili vy? Samozřejmě o tom budeme s dětmi společně mluvit, ale před tím už bych chtěla mít trochu promyšlené možnosti, jak to rozumně a spravedlivě řešit. S dcerou jsem o tom zatím nemluvila, myslím, že o tom ani nepřemýšlela, motivuje jí samotná činnost, peníze vůbec neřeší. Díky za vaše nápady a pohledy na věc. Omlouvám se za román a prosím, neřešte, co dcera dělá, že jí kazíme dětství prací atd., je to její sen a radost, chtěla bych znát názory na nakládání s vydělanými penězi, ostatní máme vyřešené, děkuji. Poprosím o zachování anonymu, hodně osobních info o dětech, jinak smazat. Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1114
18.5.22 09:26

Dala bych jim to na spoření.
70% dcera
30% syn

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4032
18.5.22 09:31

Jsou to její peníze, mezi děti bych je nedělila. Jestli chcete nějak kompenzovat syna, tak odměnou za doučování dcery třeba. Případně by si dcera mohla přispět na zaplacení kurzu, náš syn si taky na dražší věci přispívá.
To je jako bych já dávala peníze bráchovi, protože si vydělá míň, než já. Vůbec v tom nevidím logiku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
789

Mě by nenapadlo to řešit jinak, než zahrnout do rodinného rozpočtu a samozřejmě financovat vše, co děti budou chtít a potřebovat. A v budoucnu pak je oba stejným dílem podpořit na vlastní cestu životem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27647

Já bych asi část nechala dceři, trošku menší část dala synovi jako kapesné a poděkování za podporu ségry, a zbytek dala do rodinného rozpočtu, klidně na zvláštní účet, ze kterého se pak budou platit její hodiny a celkově tyto zvýšené výdeje ;) :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17974
18.5.22 09:32
@Anonymní píše:
Ahoj všichni, chtěla bych se poradit, resp. získat další pohledy na následující situaci. Mám dvojčata, syna a dceru, brzy jim bude 11 let. Oba jsou hodně hudebně nadaní, od 4 let v Kuhnově dětském sboru, od 1. třídy ZUŠ dva nástroje atd. Zkusit sbor byl nápad nás rodičů, protože se nám zdály děti dost muzikální, nástup na ZUŠ už pak si děti vyžádaly samy, nejdřív jeden hudební obor, pak chtěly i druhý (každý jiný). To píšu jen proto, aby bylo zřejmé, že to není ambice nás rodičů, my jsme sice muzikanti, muž amatérský hudebník, já jsem vystudovala konzervatoř, ale ani jeden se hudbou neživíme a určitě si na dětech neplníme nějaké svoje sny. Nicméně zdá se, že je to táhne k hudbě samo od sebe, především dcera od malinka chce zpívat, vystupovat na veřejnosti, hrát v divadle. Na všechna vystoupení se hrozně těší, kromě ZUŠ udělala konkurs do muzikálového studia jednoho divadla, chodí kvůli tomu na balet, aby měla dobrý i pohyb, prostě se snaží a dělá vše proto, aby se jí sen splnil. A teď se jí to začíná i dařit, v divadle jí vybrali pro dětskou roli v představení, začala natáčet nějaké reklamy, dostala malou roličku v seriálu atd. A začala za to dostávat honoráře, které, když se to sečte, už nejsou nijak zanedbatelné. A my s mužem přemýšlíme, jak to spravedlivě uchopit. Na jednu stranu jsou to její peníze, které si vydělala tím, jak je šikovná, cílevědomá a pracovitá. Na druhou stranu, aby měla úspěch, tak tomu přispíváme celá rodina, s mužem jí vozíme po všech akcích, platíme docela drahé kursy, individuální hodiny atd. Syn si často musí organizovat program tak, aby to šlo logisticky skloubit s odvezením/vyzvednutím dcery, tedy docela často někde čeká místo toho, aby si dělal svoje věci atd. Plus dceři často pomáhá se školou, když něco nestíhá nebo něčemu nerozumí atd. Přemýšlíme, jak honoráře dcery spravedlivě rozdělit? My jako rodina je do rozpočtu nepotřebujeme, kdyby neměla bráchu, tak bych jí asi vše dávala na nějaký spořicí účet, se kterým si při vstupu do dospělého života pak sama naloží, jak uzná za vhodné. Ale nevím, jestli je to fér vůči bráchovi? (pokud by to fungovalo tak, jak teď, což samozřejmě nemusí, tak do 18 let by to byla celkem slušná celková suma….) Syn je také hodně pracovitý, má svoje koníčky, kterým se věnuje, není to tak, že by dcera makala a on doma třeba pařil hry, jen prostě nevydělává, což je v 11 letech normální 😊 Nebo zahrnout výdělek dcery do společných příjmů rodiny (tak jako mojí a mužovu mzdu) a ze zvýšených příjmů spořit a dávat kapesné oběma dětem stejně? Jak byste to řešili vy? Samozřejmě o tom budeme s dětmi společně mluvit, ale před tím už bych chtěla mít trochu promyšlené možnosti, jak to rozumně a spravedlivě řešit. S dcerou jsem o tom zatím nemluvila, myslím, že o tom ani nepřemýšlela, motivuje jí samotná činnost, peníze vůbec neřeší. Díky za vaše nápady a pohledy na věc. Omlouvám se za román a prosím, neřešte, co dcera dělá, že jí kazíme dětství prací atd., je to její sen a radost, chtěla bych znát názory na nakládání s vydělanými penězi, ostatní máme vyřešené, děkuji. Poprosím o zachování anonymu, hodně osobních info o dětech, jinak smazat. Děkuji.

Jsme už pět let v téměř stejné situaci (starší dcera má cca od deseti let příjmy z divadelních představení a hudebních produkcí) a řešíme to způsobem viz vytučněno ve tvém příspěvku.

Mladší syn se věnuje svým koníčkům a že ze zájmů dcery náhodou plynou nějaké příjmy (zatímco z těch jeho ne), to není vina ani zásluha žádného z našich dětí - to je jen neovlivnitelný bonus. Proto tyto příjmy zahrnujeme do rodinného rozpočtu ve smyslu, že je používáme k užitku obou dětí (ať už ke spoření nebo okamžitému použití pro něco, co se jich týká).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13400
18.5.22 09:38
Vzhledem k veku bych
@ProfZav píše:
Jsou to její peníze, mezi děti bych je nedělila. Jestli chcete nějak kompenzovat syna, tak odměnou za doučování dcery třeba. Případně by si dcera mohla přispět na zaplacení kurzu, náš syn si taky na dražší věci přispívá.
To je jako bych já dávala peníze bráchovi, protože si vydělá míň, než já. Vůbec v tom nevidím logiku.

Tak ja vidim logiku v tom, ze syn zjevne k uspechu dcery prispiva, minimalne tim doucovanim a obetuje i svuj vlastni cas, aby mohla delat, co dela. Kdybych to prevedla do „dospelacke“ situace, kdyby mi treba bracha pravidelne hlidal deti, abych ja mohla vydelavat, tak bych mu urcite nejakou kompenzaci nabidla.

Takze ja bych to urcite zohlednila a cast penez pouzila pro syna v nejake forme, pokud je nepotrebujete vsechny na provoz, tam je za ty deti rozumne investovat, v dospelosti jim to muze pomoct hodne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74250
18.5.22 09:38
@ProfZav píše:

Zcela upřímně, kdyby jí nezajištovali support, dovozy a vše, tak by nevydělala ani prd. Tak jednoznačně bych to rozhodně neviděla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2459
18.5.22 09:41

Dceri bych penize odkladala ze 100% na nejaky ucet, nejlepe nejaky, kde se penize zjodnoti.

Syn je na tom tratny, ale to neni vinou dcery, ale vas rodicu, ze to mate takhle nastaveny organizacne (to neni vubec zadna kritika, jen konstatovani). Cili syna bych nekompenzovala z dcerinych penez. Ono by to do budoucna ani nemuselo delat dobrotu, vis. Dcera ted penize neresi, ale v budoucnu je urcite resit zacne a opatreni, ze cast jejich penez davate synovi by se mohlo obratit proti vam i proti synovi, ktery za nic nemuze.

Aby byl syn kompenzovan, tak bych to vymyslela jinak - treba organizacne to udelat tak, aby nemel kvuli sestre hlucha mista, ze nekde ceka. Jako holt to, ze dcera se nyni jevi jako vic talentovana, neznamena nic ve vztahu k synovi. Snazila bych se ho maximalne podporovat v tom, co dela on, aby si byl jisty, ze kdyz bude mit podibne prilezitosti jako sestra, tak ze se na vas muze spolehnout a zajistite, ze je bude moct vyuzit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4032
18.5.22 09:42
@Lama Lama píše:
Zcela upřímně, kdyby jí nezajištovali support, dovozy a vše, tak by nevydělala ani prd. Tak jednoznačně bych to rozhodně neviděla.

Jenže ten support zajišťují i synovi a ten nevydělá nic. Kdyby v rozpočtu chyběly, tak bych je na to použila, jinak ne. Je zajímavé zjistit i jiné úhly pohledu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13321
18.5.22 09:44

Jen ji část seberte, ať si zvyká. Stát jí pak bude brát mnohem víc. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4032
18.5.22 09:45

@kalie Vidím to úplně stejně. Případně dceři z těch peněz zaplatit „hlídání“ ve smyslu doprovodu na její aktivity.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9202
18.5.22 09:50

V dnešní době vysoké inflace bych ty peníze hodila třeba ve FIO do podílových fondů, lze tam takto investovat už od 300Kč/měsíčně + dávat jednorázové investice od 5tis. Kč…stačí k tomu účet vedený zcela zdarma a máš to
peníze bych tak dceři zhodnocovala a za pár let po dohodě s ní by se vidělo, co s nimi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5493
18.5.22 09:51
@Lama Lama píše:

Tak jí ten support nemusí zajišťovat, dcera nebude nikam dojíždět, nebude mít žádné úspěchy, žádné role v seriálu ani divadle a žádné peníze. Komu by to prospělo? Já nevím, ale jako rodič přece chci to dítě nějak rozvíjet, chci ho podporovat v tom, v čem je dobré, chci, ať to, co dělá, je mu maximálním přínosem, a to i tehdy, kdyby jeho koníček negeneroval zisk. Ve světle toho mi to, že mu seberu a přerozdělím to, co vydělalo, nedává žádný smysl. Není to fér a není to ani výchovné. Ty peníze jsou jednoznačně jen a pouze dítěte a bez jeho vědomí a souhlasu by se nějaké přerozdělení dít opravdu nemělo. S rozumnou šikovnou holkou se určitě bude dát domluvit na tom, že by bylo dobré částí těch peněz přímo hradit náklady spojené s realizací koníčku, ale rozhodně ne tím způsobem, že jako rodič svrchovaně rozhodnu o penězích, které mi nepatří. Jakože morálně a právně skutečně nepatří.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3170
18.5.22 09:53

Peníze za honoráře dcery bych mezi děti nedělila. Kapesné oba stejně, podle vašich výdělků. Peníze bych ani nedala do rodinného rozpočtu. Spravovala bych je zvlášť, ale platila bych z nich už ty hodně nadstandardní věci pro dceru, jako třeba individuální výuku, přípravu atd. že si vlastně na nadstandardní koníček a úhrady s ním spojené přispěje. Zbytek bych považovala za její peníze. Nevím o jak velké jde částky, ale část bych jí dala k útratě :mrgreen: a část spořila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat