Jak napsat žádost o neplacené volno po rodičovské dovolené?

349
17.5.16 06:50

Jak napsat žádost o neplacené volno po RD

Ahoj holky, mám takový menší zádrhel, který potřebuju vyřešit. Pro někoho prkotina, ale já ty zákony a paragrafy nedávám… :nevim: V červenci mi teoreticky měla končit 3 letá rodičovská dovolená… Na ÚP jsem podala žádost o prodloužení RD (i vyplácení rodičovského příspěvku) do 3,5 věku dcerky. A teď k dotazu: jak mám napsat žádost zaměstnavateli o neplacené volno? Vím, že musím udat, do kdy přesně to neplacené volno chci. A jako důvod můžu uvést péče o dítě do 4 let? Nebo tam bude uvedeno do věku 3,5 let? Doufám, že mi rozumíte… Můžu jako důvod uvést také, že nemá kdo dcerku vodit do školky? Děkuji za odpovědi…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

14818
17.5.16 07:00
@Brouk č.1 píše:
Ahoj holky, mám takový menší zádrhel, který potřebuju vyřešit. Pro někoho prkotina, ale já ty zákony a paragrafy nedávám… :nevim: V červenci mi teoreticky měla končit 3 letá rodičovská dovolená… Na ÚP jsem podala žádost o prodloužení RD (i vyplácení rodičovského příspěvku) do 3,5 věku dcerky. A teď k dotazu: jak mám napsat žádost zaměstnavateli o neplacené volno? Vím, že musím udat, do kdy přesně to neplacené volno chci. A jako důvod můžu uvést péče o dítě do 4 let? Nebo tam bude uvedeno do věku 3,5 let? Doufám, že mi rozumíte… Můžu jako důvod uvést také, že nemá kdo dcerku vodit do školky? Děkuji za odpovědi…
Že nemá kdo vodit dceru do školky, popřípadě ze školky - nestačí úprava pracovní doby?
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2225
17.5.16 07:08

Doporučuji jen úpravu pracovní doby, na neplacené volno ti nemusí kývnout. Já nedávno žádala právě o úpravu pracovní doby a v pohodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
349
17.5.16 07:12

@eumedon Nestačí. Jsem na RD už 6. rokem. Za tu dobu jsem se přestěhovala a dojíždění do práce je na dlouho. Muž má směny 2 dny denní (12 hod.), dva dny volno, dva dny noční (12 hod.) dva dny volno. Navíc na podzim jedeme stejně do lázní na měsíc s oběma dcerkama… Po novém roce pokud by vše vyšlo bych měla možnost HPP v místě bydliště…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5977
17.5.16 07:19

Já jsem myslela, ze když si prodloužit rodičovskou dovolenou, tak nemusis žádat o nepl. volno. já si prodloužila o ten jeden prázdninový měsíc a nikde jsem nic nehlásila, nepsala. Ale já taky budu přes prázdniny zpátky na polovičním úvazku. :nevim:

ttt

Mikina

fda 180 Kč
  • 40, 42

Lodičky

fda 200 Kč
  • 40

Maxi sukně

fda 400 Kč
  • 42, 44
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2225
17.5.16 07:19

Tak buď ti povolí neplacené volno(což nejsou povinní) nebo budeš muset dát výpověď.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14818
17.5.16 07:22
@kve-tinka píše:
Já jsem myslela, ze když si prodloužit rodičovskou dovolenou, tak nemusis žádat o nepl. volno. já si prodloužila o ten jeden prázdninový měsíc a nikde jsem nic nehlásila, nepsala.

Rodičovskou dovolenou poskytuje ze zákona na žádost rodiče zaměstnavatel max. do 3 roků věku dítěte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
349
17.5.16 07:34

Vím, že mi neplacené volno dát nemusí. Na to jsem se neptala. Jen to chci zkusit takhle. Třeba mi je dá a já nebudu muset řešit výpověď, pracák apod. A budu to řešit až v nouzi nejvyšší, tj. při konci RD a nástupu do nového zaměstnání… Jen mě zajímá, jestli tam mohu napsat péče o dítě do věku 4 let, i když to bude jen do 3,5 roku. Jestli mi rozumíte…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4275
17.5.16 07:39

K dotazu - stačí napsat jednoduchou větu. Žádám o neplacené volno z důvodu péče o dítě XY narozené Xy, na dobu XY.

Ovšem velmi doporučuji nejprve kontaktovat nadřízeného, případně vedení firmy, zda na to kývnou. Není to jejich povinnost.
Buď Ti to umožní, nebo budeš muset dát výpověď a navíc si zjisti, jak to je se zdravotním a sociálním pojištěním.(Myslím, že stačí zajít na zdravotní pojišťovnu a nahlásit, že nadále pečuješ o dtě do 7 let věku - ovšem do školky pak může jenom na 4 hodiny denně - a zdravotko platí stát. U sociálního pojištění - nemusíš ho platit celý produktivní věk, ovšem musíš splnit tu dobu - nyní 35let než nastoupíš na důchod - kdy si ho platíš, takže roční výpadek, pokud pak budeš zase odvádět, by neměl dělat problém a tohle nikam nehlásíš.)

Osobně mám za sebou také už několikrát neplacené volno, ale bylo to z důvodu péče o těžce zdravotně postiženou dceru a v práci o mne nechtějí přijít, tak mi vyšli vstříc, ale já byla ochotná dát i výpověď, nebo dokonce přjít na jinou pozici (protože zaměstnavatel Ti není povinen držet přímo Tvé místo, ale prostě jenom pracovní místo a to do věku 3 let dítěte).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
349
17.5.16 07:49

@nonina Soc. poj. za mě platí stát, stejně jako zdravotní, protože pobírám ještě příspěvek. Tak mi to bylo řečeno na ÚP a souhlasí to i z více zdrojů. Dítě do školky můžu dávat na jakou dobu chci od jeho 2 let. Do 2 let je to omezené tuším na 46 hodin za měsíc. Při rodičovském příspěvku si můžu i přivydělávat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14818
17.5.16 07:49
@nonina píše:
(protože zaměstnavatel Ti není povinen držet přímo Tvé místo, ale prostě jenom pracovní místo a to do věku 3 let dítěte).

To je trochu nesrozumitelně napsáno. Zaměstnavatel je povinen držet pracovní pozici jen po dobu mateřské dovolené. Po dobu rodičovské dovolené není povinen držet pracovní pozici, ale je povinen přidělovat práci (co druhu i místa výkonu) dle pracovní smlouvy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14818
17.5.16 07:51
@Brouk č.1 píše:
@nonina Soc. poj. za mě platí stát, stejně jako zdravotní, protože pobírám ještě příspěvek. Tak mi to bylo řečeno na ÚP a souhlasí to i z více zdrojů. Dítě do školky můžu dávat na jakou dobu chci od jeho 2 let. Do 2 let je to omezené tuším na 46 hodin za měsíc. Při rodičovském příspěvku si můžu i přivydělávat…

To můžeš. Ale zjisti si na zdravotní pojišťovně, za jakých podmínek je plátcem zdravotního pojištění za tebe stát. To ti neřeknou na ÚP, ale na zdravotní pojišťovně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5977
17.5.16 07:55

Prostě si zavolej účetní jak to máš sformulovat. ;)

ttt

Mikina

fda 180 Kč
  • 40, 42

Lodičky

fda 200 Kč
  • 40

Maxi sukně

fda 400 Kč
  • 42, 44
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14818
17.5.16 07:55

@Brouk č.1 Tady to je: https://www.vzp.cz/…istneho-stat

Jde o to, zda nespadáš do kategorie, kdy jednou z podmínek je řádná a celodenní péče do dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14818
17.5.16 07:58
@Brouk č.1 píše:
@nonina Soc. poj. za mě platí stát, stejně jako **zdravotní, protože pobírám ještě příspěvek. **

https://www.vzp.cz/…istneho-stat

Příjemce rodičovského příspěvku

Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a pobírá rodičovský příspěvek podle § 30 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama