Jak naučit batole uklízet hračky?

989
6.6.13 14:13

Jak naučit batole uklízet hračky?

Ahoj, nemáte někdo tip, jak ani ne dvouleťáka naučit uklízet si hračky???

Synovi je 21měsíců, moc dobře všemu rozumí, ale prostě se mu nechce a já nevím jak ho přimět, aby si po sobě hračky uklízel…nejlépe i rád:)

Zkoušela jsem, „pojď uklidíme spolu, maminka Ti pomůže“, ale ve finále to vždycky uklidím sama. On jednu odnese do krabice, tam ale uvidí jinou a okamžitě jí vytáhne ven…občas spíš za každou jednu uklizenou, vykrámuje další 3 :(

Nejrychlejší samozřejmě je, když po něm žádný úklid nechci a posbírám vše sama, když už spí. Ale myslím si, že už je dost velký na to, aby si hračky ukládal na své místo a že by bylo super nějak proces úklidu zakomponovat do večerní rutiny, ideálně uklidit před večeří a pak dostane papat…ale našeho malého jídlo moc nebere, takže by ho asi klidně oželel :-(

Nemáte někdo fígl jak dítě správně motivovat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13827
6.6.13 14:18

Dcera je stejně stará, uklízí velmi málo, bordel však udělá velmi rychle. Mám 2 pytle, kam to jen shrnu. Přiznám se, že mi na úklid svých hraček přijde malá. Jako říkám jí, ať uklidím támhleto nebo támhleto, ale hodí tam panenku a mezitím jí zaujme něco jiného a hned to vykrámuje, jako u vás.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
nikol.ondrášovka
6.6.13 14:20

No taky s tím bojujeme. Občas pomůže že „krabice spapá všechny hračky“ nebo i to, že maminka pak bude smutná, že se bude koupat bez zvířátek, že na to v noci šlápnu atd.

• Citovat
  • Nahlásit
22
6.6.13 14:21

Ahoj, my to máme podobné. Malé jsou 2 a čtvrt roku a pořád se jí do úklidu moc nechce. Většinou to děláme tak, že když přechází od jedné hračky ke druhé, tak si tu první nejdříve musí uklidit. Tím je motivovaná, protože si chce jít hrát s tou další. Někdy samozřejmě vyhážeme hraček víc a na konci závodíme, kdo je dřív uklidí. Odpočítáme si start. Nemusí to být ani do krabice, ale třeba jen na jedno určité místo, aby to hned nebral jako úklid. A pak, když je tam máme všechny, tak prostě jen vezmeme krabici a hračky do ní naskládáme. Mně se to docela osvědčilo.
Kamarádka má klučinu a ta mu pohrozila, že hračky utečou, když si je nebude uklízet. A bohužel musely jednoho dne utéct (schovala je na balkón). Od té doby uklízí o trochu víc. Jinak hračky opět utíkají. :lol:
Jsem zvědavá, jestli něco z toho u vás zabere?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
70027
6.6.13 14:24

Uklízet pravidelně a rád, to chceš asi moc. U nás platí, dokud není jedno, nebude další. Takže dokud neuklidí, nehraje se s dalším, nejde se ven, není oběd… Další věc je, že pokud neuklidí večer před spaním, budu to muset uklízet já místo čtení pohádek. jde soát bez pohádek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
288
6.6.13 14:24

Já jsem zhruba v tomto věku začala s metodou, když si chceš hrát s něčím jiným tak musíme uklidit to s čím jsme si hráli do teď. Chceš si hrát s auty na autodráze tak musíme uklidit lego. Teď už i ví sám kam co patří a dokonce sám říká, že to musíme uklidit. Jinak nejlepší jsou všelijaké boxy a koše na hračky a pochopitelně opakování matka moudrosti. Chce to jen výdrž a neustálé opakovaní. I když je pravda, že stejně večer jdu a zbytek uklidím, ale je to opravdu jen pár kousků.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17568
6.6.13 14:26

Takhle malé děti podle mě neumí doopravdy uklízet, jak si to my představujeme.
Já uklízím s dcerou dohromady, dám doprostřed krabici a střídáme se, každá do ní hodí jednu věc. Taky je dobré dodržovat to, že když něco vytahá a pak si chce hrát s něčím jiným, tak to první nejdřív uklidíme a až potom taháme to další.
A občas se taky stane, že z původního úklidu je nakonec ještě větší bordel :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22588
6.6.13 14:27

Mám stejně starého syna a přijde mi na nějaké cílené uklízení taky ještě malý. Respektive to nelámu přes koleno. Každý den před spaním (odpoledne i večer) mu řeknu, že jdeme uklízet a podám mu nějakou hračku. Někdy něco uklidí, někdy ne. Když ano, hodně ho chválím. Teď posledních pár týdnů ho baví uklízení balonků do krabice- někdy mu je podávám a on hází do krabice, jindy naopak, bereme to spíš jako zábavu.
Jediné, co se mi osvědčilo je, když je u nás víc lidí, třeba babička s dědou, to uklízí moc rád. Je to taková opička a má rád pozornost a to, že ho tolik lidí chválí a obdivuje :P To pak do pokojíčku nebo krabice nosí ochotně jednu hračku za druhou.
Ale jak jsem psala, přes koleno to nelámu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4478
6.6.13 14:28

No chce to chvalit a chvalit. Jaaaak strasne je sikovny. Zatleskat a nejlepe se pritom postavit i na hlavu :mrgreen: Zcela nekompromisne trvat na tom, ze dalsi hracka se vytahne az potom, co se ulidi ta rozbordelarena.
Podle mne to dost zalezi i na diteti. Dcera byla bordelarka a ted v osmi letech nesnese na zemi neco pohozeneho a hned to leti uklidit.
U maleho brachy zabira zkratka metoda pochvaly. Hat je to chlap :lol: Predpokladam, ze pak nekdy se to zas otoci…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48977
6.6.13 14:32

Zkus mu to navrhnout jako hru, u nás to funguje bezvadně ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15074
6.6.13 14:40

Hlavně nenechat to ladem, i když nespolupracuje, pochycuje režim.. aspoň myslím:-) U nás úklid funguje taky minimálně, během pěti minut je dcera schopná zabordelit pokoj tak, že nevidím podlahu:-) Pak ale musí aspoň podávat a to vyjde jak kdy.

Příspěvek upraven 06.06.13 v 14:40

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
989
6.6.13 14:40
@micelinka píše:
Dcera je stejně stará, uklízí velmi málo, bordel však udělá velmi rychle. Mám 2 pytle, kam to jen shrnu. Přiznám se, že mi na úklid svých hraček přijde malá. Jako říkám jí, ať uklidím támhleto nebo támhleto, ale hodí tam panenku a mezitím jí zaujme něco jiného a hned to vykrámuje, jako u vás.

No já jsem si taky myslela, že třeba dvouleté dítě je ještě rozptylováno momentálními podněty a že neudrží pozornost na úklid. Ale třeba v Montessori školkách, kam někdy berou i od 1,5 roku po dětech úlid po hraní vyžadují a prý se to dítě naučí…jednu hračku uklidit, druhou si vzít…ale jak to s nima dělají, to fakt nevím :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15074
6.6.13 14:41
@kuti píše:
No já jsem si taky myslela, že třeba dvouleté dítě je ještě rozptylováno momentálními podněty a že neudrží pozornost na úklid. Ale třeba v Montessori školkách, kam někdy berou i od 1,5 roku po dětech úlid po hraní vyžadují a prý se to dítě naučí…jednu hračku uklidit, druhou si vzít…ale jak to s nima dělají, to fakt nevím :nevim:

Jak to s nimi dělají.. to je síla kolektivu a „cizích“ lidí ve vedení:-) To je to samý, jako když dítě odjede k babičce a je tam úplně jiný až se divíme:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
989
6.6.13 14:43

@Diniki SUPER nápady, díky… vyzkouším! Snad něco z toho zabere :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
989
6.6.13 14:45
@Lama Lama píše:
Uklízet pravidelně a rád, to chceš asi moc. U nás platí, dokud není jedno, nebude další. Takže dokud neuklidí, nehraje se s dalším, nejde se ven, není oběd… Další věc je, že pokud neuklidí večer před spaním, budu to muset uklízet já místo čtení pohádek. jde soát bez pohádek.

usínání bez pohádek zní jako dobrý tip, to by mohlo zabrat :lol:
Jak ale ohlídáš, aby si nevzal další hračku, když první neuklidil netuším. U nás má všechno na dosah…musela bych u něj stát a všechno mu brát z ruky :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat