Jak naučit děti spát - Estivillova metoda

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 26.12.05 18:57
Jak naučit děti spát - Estivillova metoda

Máte někdo zkušenosti s Estivillovou metodou, která má naučit dítě samo usínat a spát celou noc? Mám doma knihu od nakladatelství Práh, ale přijde mi to dost drsné. Obávám se, že ji budeme muset aplikovat u naší mladší dcery, až jí budou 3 měsíce, jinak nás s manželem oba brzy odrovná :D

Eva

""http://b1.li­lypie.com/4wUg­p14/.png:http://b1.lilypie.com/4wUgp14/.png /> ""http://b4.li­lypie.com/mR2×p14­/.png:http://b4.lilypie.com/mR2xp14/.png

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 19 Další »

Reklama

Reakce:

JitkaT
Kecalka 120 příspěvků 26.12.05 19:02

Evi,

taky by mě to dost zajímalo. Drž se!

Jitka

sanynka
Zasloužilá kecalka 948 příspěvků 26.12.05 19:09

Evulko

prosím a jak se zmiňovaná kniha přesně jmenuje??? Máme za sebou přes 7 měsíců rušných nocí a už docházejí síly, takže se ráda poučím o další metodě. Dík.

sanynka

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 26.12.05 19:16

Jmenuje se to Dětská nespavost, napsal to nějaký Dr. Eduard Estivill (údajně pediatr a neurofyziolog) a vydalo to nakladatelství Práh v roce 2004.
 E.

""http://b1.li­lypie.com/4wUg­p14/.png:http://b1.lilypie.com/4wUgp14/.png /> ""http://b4.li­lypie.com/mR2×p14­/.png:http://b4.lilypie.com/mR2xp14/.png

Missorka  26.12.05 19:37

Ahojky,

u nás zafungovala u obou dětí - stručný výtah dané metody je tady: http://rodina.cz/…/article.ASP?…, dotazy ráda zodpovím. :-)

Klidné noci přeje

Peta

gothic
Ukecaná baba ;) 1436 příspěvků 26.12.05 20:12

Mne osobne je z tejto metody na vracanie a v zivote by som ju neaplikovala na svojom dietati. Ja tiez nerada zaspavam sama, preco by malo dieta??? Co je dudel (nahada za prsnik), co je plysak? (nahrada za pritulenie rodica). Cize mojmu dietatu maju nahradzat mna, umele predmety? tak to dakujem pekne. A ked sa z toho stresu chuda povracia, tak to je jeho vypocitavost?? Kojenca? to si snad robi pan doktor srandu.
To iste som docielila tym istym sposobom, akurat som vzdy ked plakal z postielky vybrala, pritulila ponosila a znova ulozila. Tiez pochopil, ze musi ist spinkat. A zdaleka to netrvalo tyzden ale ovela kratsi cas.
Nie vzdy sa budi v tu istu dobu, obcas niekam cestujeme a rezim ma rozhadazny a nie je mozne ho ukladat kazdy vecer v rovnaky cas.
Cela tato metoda je podla mna len o tom zlomit dieta, ktore samozrejme casom pochopi, ze rodic nepride. Dieta sa da naucit vsetko, ja som praxovala v nemocnici kde nebolo ani na plienky a deti pocikane pokakane bez rodicov neplakali.-preco?-pretoze rezignovali. Osobne si myslim, ze syn si este v zivote uzije toho dost na to, aby som ho uz takeho maleho vystavovala neistote.
Ako protipol Estivilla su zastupy psychologov, ktore varuju pred tym, nechat dieta co len chvilku plakat. Antropologovia tvrdia, ze je uplne prirodzene aby mlada spalo spolu s rodicom. Nikde v prirode matka deti na noc niekde neodklada-riskovala by ich zozratie dravcom.
Neodsudzujem nikoho, kto tuto metodu pouzil v stave zufalstva, ale ja ju nepouzijem. To radsej budem spavat so synom, milujem ked sa rano budime vedla saba stastny, tuto chvilu by som nevymenila za nic na svete!
A este mala poznamka, minule som sa docitala, ze tieto vyrvavacie metody ako ferber a estivill nezaberaju, ked k dietatu chodi kojaca matka, pretoze dieta z nej citi mlieko. A ochotneho otecka ktory by toto aplikoval, ma podla mna malokto. Keby som tuto metodu chcela pouzit ja, tak uz mam na stole rozvodove papiere, pretoze moj muz s tym nesuhlasi este viac ako ja.
Pisem sem len svoj nazor a verim ze s nim budem osamotena :(

stena
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 26.12.05 20:28

ja som nad nejakoupodobnou metódou tiež uvažovala, ale potom som dospela k názoru, že by som to na 1000% nevydržala ani ja, ani manžel…
nenapísala by som to asi tak pekne :) , ale na 100% súhlasím s gothic
načo zbytočne dieťatko stresovať? ja som tu predsa preto, aby som sa o neho starala, ukazovala mu ako veľmi ho lúbim a chránila ho… to, či sa ja vyspím je až niekde ďalej v mojich hodnotách…
aj keď teda spím nehorázne rada a dlho :wink: :roll: :lol: :lol:

BeruskaLosik
Ukecaná baba ;) 1468 příspěvků 26.12.05 20:40

Ahoj.

Mě se výše uvedená metoda nezdá nepoužitelná. Také se nemusí akceptovat úplně, ale vzít jen určité body. Pochopitelně je na každé matce, jak si dítě naučí. Je fakt, že „dokonalé“ metody neexistují a „výzkumy“ jsou také v pochodu.

Osobně nemám nic proti tomu, aby dítko občas brečelo ( něco jiného je pláč, když se lekne, bojí se , nebo když se vzteká, že si vyhodil z postýlky oblíbenou hračku). Musí vědět, že má blízkou osobu, u které najde bezpečí, ale nesmí se z něj stát malý tyran, který ví, že maminka splní každé přání. Líbí se mi dodržování pravidelného rituálu ( pochopitelně v mezích možností), kdy dítě ví, co ho čeká ( třeba, že nastane nový den a maminka zase bude u něho). Jako každé dítě je jiné, tak i na každé platí jiné metody. Kamarádčin chlapeček na přílišné nošení a tulení reaguje podrážděně. Prostě patří ke skupině dětí, kteří to nemají v lásce, ale když si člověk hraje vedle něj, je blažený…

U nás se spaním nebyly příliš velké problémy. Od narození spal ve vlastní postýlce (na nedonošeneckém oddělení se mnou ani nemohl), pak jsem měla postýlku vedle naší a ráno putoval na mazlení do velké postele, v 5 měsících jsme se stěhovali a od té doby spí ve vlastním pokojíku. Usíná sám, často klimbá už při večerním krmení a téměř se nebudí. To je asi ideál.

Určitě nebudu nikoho odsuzovat za to, že praktikuje jiný způsob výchovy (pochopitelně pokud nejde o týrání ať psychické nebo fyzické).

Beruška

Sebasty
Kecalka 136 příspěvků 26.12.05 20:41

Holky,

chápu, že jsou nadšenci této metody (jestli se dá napsat,že to někdo dělá s nadšením :? ) a odpůrci. ALE - co když ta mazlící metoda nepomáhá?????????? a dítko prostě neusne??? Prostě pro ty, kdo už nekojí je „samousínání“ spásou, hlavně odpoledne…taky bych si ráda odfoukla a něco udělala doma :wink:

Pa Iva a „samousínací“ Štěpík (ale jen večer…odpo ani za ň :roll: )

sanynka
Zasloužilá kecalka 948 příspěvků 26.12.05 20:41

Petruš,
přečetla jsem si ten odkaz a teda přece jen se potřebuju na něco poptat, jen upozorňuju, že u nás bojujem hlavně s velmi častým buzením v noci, po koupání a nakojení většinou malá usne při odbrknutí na rameni, a pak začíná maraton řevů, občas po hodině, občas po dvou (jindy častěji, kdy to svádím na zuby či prdy). Takže suma sumárum, dcérka procitne,ale už sama neusne a potřebuje pochovat, nestačí dát dudlík, či pohladit, dokáže neuvěřitelně dlouho stát a cloumat šprušlemi, spíme ve společném pokji a momentálně to jinak nejde, takže je velmi těžké to vydržet s klidnýma nervama, hlavně kolem té 2h ranní, mnou cloumá mocně emoce, neboť spaní po cca půl hodinových úsecích je značně vyčerpávající a navíc pokud to trvá přes půl roku.
takže první dotazy :wink:
jak mám docílit toho, aby mou citlivě pronešenou řeč o tom, že ji naučíme usínat samu vůbec slyšela, protože má při šíleně hlasitém řevu zavřené oči a dokud se jí nedotkem, tak pochybuju, že vůbec zmerčí, že jsme tam.

jak poznat, že nemá třeba hlad, kojím tak třikrát za noc a v téměř 8 měsících nevím, zda je to vůbec nutné, mám pocit, že jde spíše o závislost na prsu.Ale nejsem si jistá.

kde vzít sílu vydržet ten šílený řev téměř tři týdny, po takové kůře budu zralá na Kroměříž.

nemůže to mít negativní vliv na psychiku dítěte? Aby mi to neudělalo z děcka trosku.

v článku píší, že dítko může i zvracet, aby docílilo svého. To ho mám jako v blitkách nechat usnout? Vím, beru to dost doslova, ale tohle mě zarazilo :)

může vůbec 7,5 měsíční dítě chápat, co mu jako říkám? Že tam má medvídka a pod?

Sorry, pokud jsem se příliš rozvedla, ale určitě by se ještě něco našlo :wink:

Píšeš, že ti to pomohlo u obou dcer, tak třeba budeš moct odpovědět, jo a za jak dlouho to pomohlo.

Pa sanynka

sanynka
Zasloužilá kecalka 948 příspěvků 26.12.05 20:48

Než jsem to předešlé dopsala, vyrojilo se tu víc příspěvků, v podstatě souhlasím, ale třeba u nás společné spaní nehrozí, je to snad ještě horší a o to jsem bezradnější, taky myslím, že tohle vydžet, to musí být silná osobnost, já prostě dlouhý pláč nevydržím a manžel, ten mi rovnou po přečtení řekl, že pochybuje, že to u naší holky pomůže a navíc, že já bych to vydžela.Ale mé otázky na Petru stále platí :wink:

sanynka

zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 26.12.05 20:55

Ahoj,
dcera usínala vždy sama, čili položit-pohladit-odejít. Měli jsme rituál, ze kterého jsme pokud to šlo nevybočovali. Neznala jsem uspávání na rukou, u prsa atd.

Přesun z ložnice do pokojíčku zvládla naprosto perfektně..opět usínala sama.

Situace se změnila, když jsme rozložili postýlku a koupili postel, začala odmítat usínat sama ve 25 měs. jsem s ní musela najednou ležet, prostě nechce se mazlit, stačí, že tam já nebo manžel jsme.

Pokud jí položím a odcházím, tak okamžitě protestuje(to je slabé slovo)+-aníž jsme o té metodě slyšeli jsme jí vlastně aplikovali, když byla v postýlce tak to bylo super, ale vše nám překazí to, že z postele vstane a jde za námi(z postýlky by nemohla).

Paradox je, že v poledne usíná sama, mou přítomnost nevyžaduje, dokonce mě vyhání. Spí na té samé posteli, v tom samém pokoji(zá:,–(ně neodchazí, nehraje si s hračkama)prostě usne, takže nechápu, proč to vpoledne jde a večer né.

Říkám si, že z toho „vyroste“.

Ale pokud mohu radit, určitě tu metodu vyzkoušejte!
Krásný zbytek večera.
Zuzka+Emily :D

stena
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 26.12.05 21:03

ja samozrejme tiež nikoho neodsudzujem, kto to vyskúša! chápem, že niekedy už človek nevie, kudy kam, tak sa podujme aj na toto.
ale ja by som to proste nevydržala. A to ja títo doktori píšu, že odhodlanie rodičov je hlavné…
takže u nás to proste neprichádza do úvahy
U nás sa zaspáva tak, že malá je vo svojej postieľke, ktorá je vedla našej, a ja alebo manžel, prípadne obaja, ležíme v našej posteli… malá chvílu bojuje (odkopáva sa, rozpráva si, vykrikuje), ale teraz už do pol hodiny vačšinou zaspí. Sem-tam pohladkáme, prípadne podáme ruku…
V noci sa teda budí +- každé 2 hodiny, ale to si hovorím, že z toho proste vyrastie… ja ju teda zakaždým nakojím

Missorka  26.12.05 21:12
[quote:e2805ce1f­8]Petruš,
jak mám docílit toho, aby mou citlivě pronešenou řeč o tom, že ji naučíme usínat samu vůbec slyšela, protože má při šíleně hlasitém řevu zavřené oči a dokud se jí nedotkem, tak pochybuju, že vůbec zmerčí, že jsme tam.

Já jsem prostě přišla, řekla, že se spinká, položila a odešla a zhroutila se manželovi v náručí ;-). Ona vnímá, že přijdeš, třeba nepochopí smysl slov, ale dříve nebo později pochopí, že má spát, že zase bude ráno a že zase přijdeš… Pokud máš pocit, že nevnímá, že tam jste - nemá nějaký jiný problém? Noční děsy nebo něco takového?

jak poznat, že nemá třeba hlad, kojím tak třikrát za noc a v téměř 8 měsících nevím, zda je to vůbec nutné, mám pocit, že jde spíše o závislost na prsu.Ale nejsem si jistá.

Co se kojení týče - nechci a nemůžu se pouštět do diskusí na toto téma, syna jsem kojila tři měsíce, dceru jen měsíc. Takže neporadím, nevím, jak se pozná, že dítě má hlad nebo nemá, osobně si myslím, že je jediná cesta - nekojit v noci (i to jde prý naučit, nemám vyzkoušené, navíc spousta lidí nebude souhlasit). Vezmu to jinak - pokud ti po kojení hned usne, OK, pokud ne, je to pořád stejně se opakující rituál, položit, odejít.

kde vzít sílu vydržet ten šílený řev téměř tři týdny, po takové kůře budu zralá na Kroměříž.

My na to byli dva, oba jsme si řekli, co chceme a jak toho dosáhneme, pokud pochyboval jeden, druhý ho podržel. Zdaleka to netrvalo hodiny a zdaleka ne tři týdny, největší krize jsou první dva dny. Já už to někdy psala, chodila jsem mezi tím uklízet… Hlavně nesedět a nemyslet na to, že tvoje milované dítě pláče…

nemůže to mít negativní vliv na psychiku dítěte? Aby mi to neudělalo z děcka trosku.

Odborně neposoudím, jako matka dvou dětí jsem přesvědčená, že nikoli. Staršímu synovi je 18 měsíců, emočně i jinak mi přijde absolutně v pořádku, nemá strach ze tmy, z cizích lidí, mamánkem se stává jen pokud je hodně unavený.

v článku píší, že dítko může i zvracet, aby docílilo svého. To ho mám jako v blitkách nechat usnout? Vím, beru to dost doslova, ale tohle mě zarazilo :)

Mám sve meze, pokud by zvracel, nezvládla bych to, nestalo se mi to nikdy.

může vůbec 7,5 měsíční dítě chápat, co mu jako říkám? Že tam má medvídka a pod?

Chápe ton a chápe opakování, je to pro něj uklidnující, že věci se dějí pořád stejně.

//To jsou moje odpovědi.

Gothic - přesně proto jsem se nepustila nikdy do diskuse na toto téma, je spousta lidí s tvým názorem (myslím, že většina), nechtěla jsem vyvolat hádky apod. Ale u nás to fungovalo a funguje - stojím si za svým. V praxi by mě zajímal ten názor - že dítě nemá vůbec plakat - pokud budeš mít chvilku, napiš, něco víc.

Peta//

gothic
Ukecaná baba ;) 1436 příspěvků 26.12.05 21:21

Beruska ja s tebou na 100% suhlasim, ritualy su urcite potrebne, tyrana si doma nevychovavame, maly je samostatny, dost ludi z toho nechape, ze sa fakt prevaznu vecsinu dna hra sam a ani o nom neviem. Hranice ma pevne stanovene, ale je fakt ze na blbostiach nebazirujem. Ked ma nejaku vec zakazanu, tak ju radsej odlozim z jeho dosahu ako 100× za den kricat no no. No no trenujeme na naodstranitelnych veciach ako zaluzie a pod.
Urcite sa da nieco pouzit aj z Estivilla, v tom ani nepolemizujem ale ked som si precitala ten clanok, tak mne to skutocne ako tyranie (v tomto podani) pripada. verim tomu ze u vela ludi to funguje a dieta ani moc neplace. Bohuzial zrovna tie deti, co maju so zaspavanim najvecsi problem su tie citlivejsie, ktore to poznamenat moze :-(
Osobne by ma zaujimal vztah tejto metody k detskemu vzdoru, problemu so zaclanenim do kolektivu, dovere k rodicom a sebavedomiu.
Osobne mam okolo seba same uspavane deti, co spavali s rodicmi az do veku, kedy si same uvedomili, pripadne nechali vysvetlit, ze sa im bude lepsie spat v svojej positelke. vsetky tieto deti su vyrovnane, sebavedome osobnosti ktore nemali problem so skolkou, so vzdorom.
Takze ja cakam na cas kedy si to necha prcek vysvetlit.
Jasne ze aj my sme skusali vselico a aj mne casto rupli nervy a nechala som ho plakat, ale viedlo to len k tomu, ze sa prebral a bol uplne mimo :-(
Uz mam vypozorovane ze po 3h od zaspatie sa budi a musi cicat. Ked sa zobudi skor ide tam tatka a uspi ho. (nezaberie to viac ako 2-3 minuty), ale po tych 3h to uz proste nefunguje. Takze klud vecer mam tiez akurat ked sa v noci moc melie, tak to nie je nic moc, ale vzdy mi to je prijemnejsie ako ho nechat plakat.
Nechapem preco sa kladie taky doraz na samostane zaspavanie a spanie celu noc. Na nocnik sa dieta uci ked je ovela starsie (povecsinou), samostane papat sa tiez uci neskor, to iste ine cinnosti, tak preco nie spanie? Ja sa to chystam zacat riesit okolo 2 rokov, som zvedava ako sa nam bude darit. Ved aj v minulosti boli kolisky, deti spali na jednej posteli z rodicmi, rodica ich nosili na pole v satke, deti boli stale s nimi a sucastou kazdej dennej aktivity. Jasne dovary s makovice fungovali, ale tie pouzit nemozeme :D
Ja prajem kazdemu aby dieta spalo same od seba a neboli potrebne nijake metody.
Chcela som toho napisat viac ale zobudil sa moj momentale chory mali prisavnik, takzew mi pretrhol myslienkovy sled :-)
Mozno ma este nieco napadne.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 19 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Orální hrátky pardubické učitelky: Tady jsou fotky, kterými se chlubila!

O takové slávě se pardubické základní škole nezdálo ani v nejhorších snech.... číst dále >

1/42 aneb Marešovo spamování sítí leze na nervy celému internetu

Moderátor Leoš Mareš (42) je v posledních dnech na sociálních sítích opravdu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pacientka z Aktipu: Děti jsem měla fiktivně balit do zlaté karimatky

Za třináct návštěv v pražském psychosomatickém institutu Aktip zaplatila... číst dále >

Šaty Meghan Markle vznikaly stovky hodin. Víc než Kate za ně neutratila

Odkaz na éru Audrey Hepburnové, přísný dress code i jednotlivé země... číst dále >

Reklama