Jak naučit dítě poslouchat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.18 20:29
Jak naučit dítě poslouchat -rady

Zdraví, píši si radu sem, protože už jsem na pokraji sil se svými dcery.
Nechci hned tahat k psychologovi, protože mi je jasné, že by mi řekl, že to potřebuji spíš já.
Přecenila jsem své síly ohledně výchovy. Myslela jsem si u první dcery, že to je dáno povahou, ale k opačnému faktu mě dovedlo zjištění, že druhá dcera začíná dělat to samé. Starší dceři je 4,5 roku mladší 1,5 roku. Starší mi dává hodně zabrat. Nemá absolutně žádnou disciplínu, neumí poslouchat. Když jí domlouvám, hádá se mnou a diskutuje i odmlouvá. Když jí domlouvám, tak si i všimnu, že vůbec neposlouchá. V tu chvíli mi začne mluvit třeba i o panenkách, úplně mimo mísu. Vůbec si ze mě nic nedělá. Když na ní zařvu, kolikrát mi už tečou nervy proudem, tak ona si ještě dupne třeba, nebo mi nadává. Ten fakt, že ona si myslí, že je na té samé pozici jako o 30 let starší rodič, mě dostává do varu. U mladší je to jiné, ta poslechne když jí dám jasně najevo, že nemá něco dělat, ale následuje vztek a brek.Ty holky jsem rozmazlila a teď neví jak z toho ven. Před tím, než zajdu se sebou nebo s dcerou k odborníkovi, bych ráda uposlechla rady zkušených maminek, které si něčím takovým prošly.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
35ja
Kecalka 402 příspěvků 25.09.18 20:35

Asi důslednost a vydržet… děti prostě někdy zkouší hranice kam mohou zajít ;)
Nebo zapojit tatínka ať pomůže s výchovou

Lenka_Hal
Kelišová 5730 příspěvků 25.09.18 20:38

Tak to co dela ta mladsi je zcela umerne jejimu veku. Tam neni co resit. Starsi nevim, snad je opravdu jen slozitejsi na vychovu. Pokud jsi spis submisivni typ, deti to vyciti a ziskat si u nich respekt je krapet slozitejsi. Proste se musis naucit ji utnout. V tomhle veku jsem casto rikavala „divej se mi do oci“ velmi velmi durazne, a teprve potom jsem rekla jasne, co bude, co chci. Pokud „diskutuje“ (diskuze neni spatna, ale nesmi to byt jen o to mit posledni slovo), musis ji proste umlcet. No a hlavne setri se rvanim, ja kdyz zarvu, je v pozoru i pes s kockou, protoze se tak deje velmi malo, takze to znamena, ze je to vazne…musis trvat na svych pozadavcich, rekni proc to chces a trvej na tom. Kdyz je nejhur, neco zakaz. To ze rodic se musi poslouchat, se musi dite naucit, stejne jako se ji jidlo lzickou nebo ze se zdravi a dekuje…

Lenka_Hal
Kelišová 5730 příspěvků 25.09.18 20:40

Jeste dodam, ze na takove velke soudy, jako ze jsi selhala s vychovou je prece jen trochu brzo, jeste jsou male…tak neves jeste hlavu :kytka:

35ja
Kecalka 402 příspěvků 25.09.18 20:49

@Lenka_Hal moc se mě líbí co jste napsala,je to opravdu rozumné

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.18 20:51

Mám takového mladšího syna, je i v podobném věku. Je to živel. Něco mu řeknu a on mě vysměje a zdrhne. Je to záškodník, co maluje po nábytku, schovává věci (klíče, dálkové ovladače, mobily, boty…), klidně si vytáhne jogurt a sní ho rukou… Nadává mi, tu a tam mě i bouchne. Je často v opozici, hádá se, vzteká se…
Se starším nidky takové problémy nebyly.
Hodně pomáhá „kamarádský“ přístup. Neustoupím mu, ale zkouším se na to podívat z jeho úhlu a najít kompromis, aby se uklidnil. Ono pomáhá i to, že vidí a slyší, že ho vnímám a nesnažím se za každou cenu logicky argumentovat a vysvětlovat „po dospělém“. U nás nejvíc krizí vzniká v době, kdy není klid, spěcháme a on nemá čas se přizpůsobit a končí to řevem, trestem a vztekem.
Jinak to chce nastavit mantinely a vytrvat, ono to jednou přijde (to mi řekla psycholožka :lol: )
Uveď v čem máte největší problémy.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.18 20:53
@Anonymní píše:
Mám takového mladšího syna, je i v podobném věku. Je to živel. Něco mu řeknu a on mě vysměje a zdrhne. Je to záškodník, co maluje po nábytku, schovává věci (klíče, dálkové ovladače, mobily, boty…), klidně si vytáhne jogurt a sní ho rukou… Nadává mi, tu a tam mě i bouchne. Je často v opozici, hádá se, vzteká se…
Se starším nidky takové problémy nebyly.
Hodně pomáhá „kamarádský“ přístup. Neustoupím mu, ale zkouším se na to podívat z jeho úhlu a najít kompromis, aby se uklidnil. Ono pomáhá i to, že vidí a slyší, že ho vnímám a nesnažím se za každou cenu logicky argumentovat a vysvětlovat „po dospělém“. U nás nejvíc krizí vzniká v době, kdy není klid, spěcháme a on nemá čas se přizpůsobit a končí to řevem, trestem a vztekem.
Jinak to chce nastavit mantinely a vytrvat, ono to jednou přijde (to mi řekla psycholožka :lol: )
Uveď v čem máte největší problémy.

Ještě doplním, že diskuze a dlouhé vysvětlování je v určitou chvíli úplně k ničemu, protože dítě to nevnímá.
Nám psycholožka doporučovala mluvit krátce a jasně a kouskovat sdělení. Nespustit na dítě jako kulomet, ale dávat dílčí body.

mrav
Neúnavná pisatelka 19619 příspěvků 25.09.18 20:56

Ahoj. Věř tomu, že v tom nejsi sama. Moje dcera bude mít tři roky a taky kolikrát zkouší, kam až může zajít. Musíš být důsledná - já kolikrát zvyšuji hlas a už mě to nebaví. Děti prostě na nás zkoušejí, co si můžou dovolit. Je zajímavé, že to, co si ke mně dovolí moje dcera si nedovolí ve školce. Pro mě je to ještě těžší o to, že jí už rok nahrazuji mámu.

blumen
Hvězda diskuse 42799 příspěvků 25.09.18 20:57

U nas (3,5) momentalne zabira se zeptat, jestli chce mit pekny nebo skaredy den :mrgreen: protoze zna pekny a zna skaredy, kdyz me opravdu nastve. A kdyz se mnou diskutuje, tak ji stiram :oops: ze me to nezajima, ze s ni nediskutuju, tecka. Naposled si dupla nozickou tak, ze ji pak celou noc bolela, tak momentalne nedupe :mrgreen:

Ou
Kelišová 5420 příspěvků 25.09.18 22:17

Jděte k psychologovi.

Nejste blázen, ale pro možnost si vyčistit halvu a prakticky se naučit jak změnti přístup, abyste byla schopná mít přirozenou autoritu a dokázala si bez konflitků prosadit i svoje je to nejjednodušší ces­ta.

Pokud jste příliš narcistní a představu, že byste měla jít k psychologovi nezvládáte, je tu možnost videotréningu interakcí - na porozumění potřebám dětí a svým potřebám a následnému hledání cesty jak fungovat aby nikdo netrpěl to je taky fajn. Pořád si ale musíte přiznat, že to nezvládáte a musíte si někomu říct o pomoc.

http://www.spin-vti.cz/…-vti-trenera

Pokud je nad vaše síly i to, tak alespoň knihu
 https://www.kosmas.cz/…respektovan/

Ne ad hoc rady z internetu nepomůžou - nejde o jednotlivé triky, ale o změnu přístupu. Vaší změnu. Děti jsou zrcadlem vás a vašeho muže. NAvíc tedy mají vaše geny.

@blumen to co popisujete je docela kousek týrání dítěte. Je docela dobře možné, že vám vaši rodiče dělaly to samé - a že když jste to přežila, tak vlastně cajk.
Ale zkuste si vzpomenout, jak moc vám to ubližovalo a jako moc si díky tomu teď připadáte tak v prdeli, že si svoje mindráky a frustrace léčíte na malém batoleti.

modletin123
Stálice 58 příspěvků 26.09.18 09:50

Dobrá je kniha Respektovat a být respektován, doporučuji k přečtení

blumen
Hvězda diskuse 42799 příspěvků 26.09.18 11:49

@Ou prosim? Prehnane. S 3,5 letym ditetem opravdu nebudu donekonecna diskutovat, zda si obuje boty nebo ne ;) zavelim a je. A s mym detsvim to opravdu nesouvisi :mrgreen: jen si nemecham skakat po hlave, treba jako zakladatelka

blumen
Hvězda diskuse 42799 příspěvků 26.09.18 11:51

@Ou chudinka malinka, ze musi poslouchat, ze…

Svistice
Neúnavná pisatelka 17533 příspěvků 18 inzerátů 26.09.18 18:33
@blumen píše:
@Ou prosim? Prehnane. S 3,5 letym ditetem opravdu nebudu donekonecna diskutovat, zda si obuje boty nebo ne ;) zavelim a je. A s mym detsvim to opravdu nesouvisi :mrgreen: jen si nemecham skakat po hlave, treba jako zakladatelka

Já zavelím a kolikrát není, takže dítě jde klidně bez bot. Jeho volba. :mrgreen:

blumen
Hvězda diskuse 42799 příspěvků 26.09.18 18:40
@Svistice píše:
Já zavelím a kolikrát není, takže dítě jde klidně bez bot. Jeho volba. :mrgreen:

Taky uz jednou dvakrat sla :) ale to byla mladsi. Ted uz si je nakonec obuje a jde.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Zářez dne: Dáda si na sebe vzala luxusní legíny a předvedla camel toe

I luxusní legíny značky Gucci mohou napáchat pěknou škodu. Zvlášť když si je... číst dále >

Daniel Nekonečný vedle pobledlé Vignerové už nevypadá jak z toho světa

Kromě finalistů Muže roku 2018 se na křest kalendáře vydal celý zástup hvězd,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >