Jak naučit kousat jídlo ročního nejedlíka, kterému nic nechutná

340
9.3.21 23:10

Jak naučit kousat jídlo ročního nejedlíka, kterému nic nechutná

Dobrý večer,
dneska už to na mě padlo a tak jsem si řekla, že snad najdu radu, zkušenosti nebo alespoň útěchu tady. :hug: Nebo se spíš už z toho všeho musím vypsat. Doufám, že to napíšu aspoň trochu srozumitelně.
Mám čerstvě ročního chlapečka - od narození nejedlíka. Ve 3měsících hospitalizace z důvodu odmítání pití čehokoliv. Zjištěn tichý reflux, než se podrážděný jícen trochu zhojil, byl cca týden na sondě. Následně měl dalšího půl roku reflux klasický = velmi časté zvracení. Zvracel UM i příkrmy. Před dvěma měsíci jsme byli na kontrole na dětské neurologii, (chodila jsem s ním na RHB - cvičili vojtovku, tak byl syn sledován i na neurologii), kde synovi dělali EEG - vše v pořádku. Už tenkrát jsem se doktorky ptala na souvislost vyzrálostí CNS a schopnost jíst kousky. Sjela mě jak malou holku, proč mu to jako mixuju (tehdy jsem ještě naprosto vše mixovala). Prý 10měsíční dítě už je naprosto zralé jíst kousky a že už si zvykl na mixovanou stravu. 8o Dětská doktorka na 10měsíční prohlídce byla toho názoru, že klidně ať dál mixuju, hlavně ať malý nezvrací. Rozhodla jsem se, že obědy už mixovat nebudu. A tak už více jak měsíc nemixuju, ale mačkám na mikrokousíčky a na oběd má spíš polévky, kde se ty pidikousíčky ztratí. Na roční kontrole doktorka jenom řekla, že to musím dál zkoušet. Z toho, že v roce nejí žádné kousky nadšena ale tentokrát vůbec nebyla. Jenže malý to prostě nedává, neustále ho nadavuje a nakonec se po pár lžičkách :poblion: :poblion:. On to hned polkne, vůbec nechápe, že by to měl ještě trošku pusinou zpracovat Dneska měl kedlubnovou polévku s kuskusem a letělo to ven. Kedlubna byla povařená a rozmačkaná na kaši, kuskus se snad kouskem ani nazvat nedá a stejně to letělo ven. :zed: Ani nevím, na čem by se mohl naučit kousat, k jídlu má navíc odpor, do pusy si nic nedá (kromě hraček). Jídlo do ruky si nevezme, hned ho odhodí. Křupky, pečivo, povařené ovoce…už ho nadavuje jenom jak to má na špičce jazyka. :roll: Nedávno se pozvracel z kousíčku banánu, který opět jenom polknul. Takže se ptám…co nebo kdo pomůže? Je na to nějaký odborník nějaké cvičení, mám si vyžádat nějaké vyšetření??? Mně už opravdu nepřijde normální, že ho absolutně ze všeho nadavuje. Ještě jsem zapomněla napsat, že zvrací i jídla bez kousků, hustá kaše, resp. kaše udělaná dle návodu. Vývojově je v normě, ale teda nemluví a ani moc nežvatlá :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
104
9.3.21 23:35

Nas malej teda s jidlem problem nema, sni vse, ale kousky jeste taky nedava. Do nedavna jsem mixovala, ted uz jen rozmackam vidlickou, ale jakmile je tam vetsi kousek, zacne se davit. Je mu rok. Okoli me uklidnuje, ze se to postupne nauci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4128
9.3.21 23:42

My si také s jídlem prošli peklem (i hospitalizací), odmítal úplně a absolutně vše.
Co se kousků týče, tak s jistotou vím, že ještě v roce a půl jedl více méně hladký mix.
Být tebou zkusím to ještě vydržet, i když je to těžké. Hlavně bych se snažila, aby fakt neblil. U nás se jídlo stalo zdrojem potíží, tudíž začal jídlo odmítat. Tak aby si to taky takhle nějak nespojil - jídlo = zvracení, zvracení = fuj, jídlo = fuj…
Co nám opravdu hodně pomohlo byl tablet. Pouštěli jsme mu k jídlu písničky na youtube, byl do toho zakoukaný a dobrovolně otevíral pusu a jedl - což byl zázrak.
Teď má dva a tři čtvrtě a jí cca normálně, v rámci „svých“ jídel :-) a odbourání tabletu u jídla šlo hladce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1645
9.3.21 23:54

Zkus se podívat na tohle: https://notube.com/ a http://bezsondy.cz/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2052
10.3.21 00:09

Odbornik pres kousani je logoped. Jsou takovy, kteri se tim primo zabyvaji. Pokud vim, tak se to resi spis u starsich deti. Davaji jim pak stravu rovnou dozadu na zuby. Jsou na to i nejaka spesl kousatka. Ja na vasem miste bych mixovala. Starsi syn byl velky jedlik, ale vadili mu v obedu ty kousky, tak jsem mixovala tak do 15 mesicu a jeste ve 2 letech si rad dal ty kupovane mixovane prikrmy ve sklenickach.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4597
10.3.21 07:21
@bedlunka píše:
Dobrý večer,
dneska už to na mě padlo a tak jsem si řekla, že snad najdu radu, zkušenosti nebo alespoň útěchu tady. :hug: Nebo se spíš už z toho všeho musím vypsat. Doufám, že to napíšu aspoň trochu srozumitelně.
Mám čerstvě ročního chlapečka - od narození nejedlíka. Ve 3měsících hospitalizace z důvodu odmítání pití čehokoliv. Zjištěn tichý reflux, než se podrážděný jícen trochu zhojil, byl cca týden na sondě. Následně měl dalšího půl roku reflux klasický = velmi časté zvracení. Zvracel UM i příkrmy. Před dvěma měsíci jsme byli na kontrole na dětské neurologii, (chodila jsem s ním na RHB - cvičili vojtovku, tak byl syn sledován i na neurologii), kde synovi dělali EEG - vše v pořádku. Už tenkrát jsem se doktorky ptala na souvislost vyzrálostí CNS a schopnost jíst kousky. Sjela mě jak malou holku, proč mu to jako mixuju (tehdy jsem ještě naprosto vše mixovala). Prý 10měsíční dítě už je naprosto zralé jíst kousky a že už si zvykl na mixovanou stravu. 8o Dětská doktorka na 10měsíční prohlídce byla toho názoru, že klidně ať dál mixuju, hlavně ať malý nezvrací. Rozhodla jsem se, že obědy už mixovat nebudu. A tak už více jak měsíc nemixuju, ale mačkám na mikrokousíčky a na oběd má spíš polévky, kde se ty pidikousíčky ztratí. Na roční kontrole doktorka jenom řekla, že to musím dál zkoušet. Z toho, že v roce nejí žádné kousky nadšena ale tentokrát vůbec nebyla. Jenže malý to prostě nedává, neustále ho nadavuje a nakonec se po pár lžičkách :poblion: :poblion:. On to hned polkne, vůbec nechápe, že by to měl ještě trošku pusinou zpracovat Dneska měl kedlubnovou polévku s kuskusem a letělo to ven. Kedlubna byla povařená a rozmačkaná na kaši, kuskus se snad kouskem ani nazvat nedá a stejně to letělo ven. :zed: Ani nevím, na čem by se mohl naučit kousat, k jídlu má navíc odpor, do pusy si nic nedá (kromě hraček). Jídlo do ruky si nevezme, hned ho odhodí. Křupky, pečivo, povařené ovoce…už ho nadavuje jenom jak to má na špičce jazyka. :roll: Nedávno se pozvracel z kousíčku banánu, který opět jenom polknul. Takže se ptám…co nebo kdo pomůže? Je na to nějaký odborník nějaké cvičení, mám si vyžádat nějaké vyšetření??? Mně už opravdu nepřijde normální, že ho absolutně ze všeho nadavuje. Ještě jsem zapomněla napsat, že zvrací i jídla bez kousků, hustá kaše, resp. kaše udělaná dle návodu. Vývojově je v normě, ale teda nemluví a ani moc nežvatlá :,(

Moje dite bylo hodne zvlastni v tom a asi jedine co znam, ze jako mimco, batole nikdy nic nestrkal do pusy..jine deti strkaly vse on nic..problem byl ze vubec neznal pohyb sva ruka a pusa, chtel abych ho porad krmila..zlomilo to az to vze byl zravy, takze jsem nakrajela chlebik s necim na kosticky a jednoho dne to zkusil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
340
10.3.21 08:13

@Whitedog Tak puštěný tablet, pohádky, písničky…to je u nás samozřejmost. Bez toho by pusu ani neotevřel, ale to mi až tak nevadí. Když jíme, tak přileze, je zvědavý a sám otevře pusu, ale jakmile kousek (pečiva) dostane, tak to prostě spolkne, aniž by to trochu zpracoval…a následně zvrací. Můžu se zeptat, co jste měli za problém, že vám odmítal jídlo? Klidně do SZ

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2840
10.3.21 09:54

@bedlunka najdi logopeda, ktery se zabyva orofacialni stimulaci. Jinak bych radeji mixovala, aby dite alespon neco snedlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
340
10.3.21 10:19

@luci.no Děkuji, asi se po nějakém poohlídnu. Za dva měsíce jdeme na očkování. Pochybuju, že bude nějaká změna k lepšímu, tak to s doktorkou znovu proberu. Já jsem si zpočátku myslela, že si prostě musí zvyknout, že se sice občas poblinká, ale zvykne si a přijde na to, že to musí v puse ještě aspoň trochu „pomlít“. No nepřišel, absolutně neví, co s tím má v puse dělat :nevim: A to mu fakt dávám pidikousíčky, mačkám opravdu všechno (teda kromě toho kuskusu). :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1308
10.3.21 12:14

Mám doma něco podobného. Dcera od novorozence měla velmi slabý hledací reflex a problémy s přisáváním. Kojení byl horor. Reflux sice neměla ale nebyla schopná pozřít ani pidi kousilínek, aby to nevyblinkala. V 11 měsících jsem s ní začala chodit na rehabilitaci, kvůli nepoznané VVV dolních končetin. Tam mi fyzio řekla, že to souvisí s problémy s hrubou motorikou a dala mi kontakt na logopedku, která se přímo zabývá problémy s kousáním a polykáním. Pokud bydlíš v Brně nebo okolí, napiš SZ, můžu dát kontakt. Dcera má 19 měsíců a za tu dobu udělala ohromný pokrok. Je schopná jíst i chleba ;) ještě trochu bojujeme s kousky v jídle, rýži nepolkne, ale donedávna jsem převážně mixovala. Teď mi tady baští špagety s mletým masem, donedávna scifi. Chce to ale hodně trpělivosti a hlavně nenutit. Držím pěsti. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
135
10.3.21 13:14

Reflux je bohužel hnusná nemoc, s kterou nechutenství úzce souvisí. Když se dostaneš do fáze, že je ti zle i z obyčejné vody, tak se prostě začneš bát a nechceš jíst a pít vůbec nic. Chce to po malých krůčcích. Něco si o refluxu načti a vyhýbej se potravinám, které ho zhoršují, u takhle malých dětí se většinou dělají pouze režimová opatření a nedávají léky. Neléčený reflux bez režimových opatření pak vede k velice časté nemocnosti u dětí. Mluvím z vlastní zkušenosti, my jsme se díky tomu, že prostě malý neměl vůbec žádné příznaky, jen prostě trochu méně jedl, protože byl často nemocný a to byl, protože měl reflux, který se projevoval pouze nechutenstvím a častými rýmami, a ušními záněty a angínami protože mu obsah žaludku zatékal, kam neměl. Tady je to hezky sepsané:
https://www.maminka.cz/…-samo-odezni

https://ceskozdrave.cz/…xni-chorobe/

A určitě bych zatím asi pořád mixovala, protože ten prcek musí získat znovu důvěru v jídlo a když ho po něm bude bolet bříško a ještě se mu bude navalovat z kousků jídla, tak jíst nebude. Syn má hodně silný dávicí reflex po manželovi a nedokáže ani pořádně otevřít pusu u doktora na výtěr krku, aniž by skoro nezvracel a kousky jsme učili jíst docela dlouho. Fungovala jídla, která si pomalu oblíbil a měl rád. Bude to běh na dlouhou trať, ale jsi jeho maminka a znáš ho, tak se drž svého instinktu a na tabulky a paní doktorku se v tomhle vyprdni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
340
12.3.21 11:04

@LenaMarry Jé, tak to je fajn, že už vám dcerka normálně baští kousky. Jste mi s tím logopedem vlila trochu optimismu do žil. :hug: Jsem z Ostravy, ale zkusím to nejdříve vzít taky přes fyzio, ke které jsem chodili, jestli neví o nějakém logopedovi, který se tímto problémem zabývá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat