Jak nejlépe vyřešit situaci: těhotenství, VŠ konec, práce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Milady3
Stálice 83 příspěvků 16.12.16 10:55
Jak nejlépe vyřešit situaci: těhotenství, VŠ konec, práce

Dobrý den,

nevím si rady, jak dále postupovat, děkuji předem za pomoc.
Bude mi brzy 23 let. Udělala jsem si těhotenský test min. týden, byl negativní, nyní po týdnu mi vyšel 3× pozitivní. Jsem na VŠ, kterou nyní ukončuji, jelikož to byla chyba. Měla jsem již práci před školou a i ráda bych se do té práce vrátila. ( nejspíše nastoupím 1.2.) Jen nevím, zda říkat o těhotenství ihned, nebo počkat a říci to až např. ve 3. měs. Mám dobré vztahy v práci, ale zároveň nechci na ÚP, jelikož chci být doma ideálně 3 roky.
Možná by byla i varianta abych tam pracovala brigádně. Mám též trvalé bydliště u mamky, která má invalidní důchod. Mohu využít tedy porodné či jinou fin. pomoc, kdyby mi nevyšlo dostat PPM?… Děkuji všem za pomoc. S partnerem jsme se snažili cca jen 1 měs., proto nás to trochu zaskočilo, ale moc se na mimi těšíme :)

Reakce:

Doe_Jane 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.16 11:00

Od toho máš chlapa :) podle jeho příjmu pak to porodné a výše rodičáku… tu vš ukončuješ nějak předčasně jo?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.16 11:07

Nevím jestli dostaneš porodné, pracující maminky ho většinou nedostaly. Já třeba byla na UP a dostala ho..zbytek lze řešit přes otcovu výplatu…

Lendeš
Kelišová 5403 příspěvků 16.12.16 11:13

Na PPM budeš mít nárok jen pokud splníš 2 podmínky:

• budeš účastníkem nemocenského pojištění min. 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (6-8 týdnů před termínem porodu). Do této doby by se započítávalo i úspěšně ukončené studium, ale podle úvodního příspěvku to chápu tak, že ukončuješ studium neúspěšně, takže se doba studia nezapočítává.
  • nastoupíš na PPM ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě, která je 180 dnů, ale max. tak dlouho jako trvalo poslední zaměstnání.

Na porodné budeš mít nárok jen pokud průměrný čistý měsíční příjem tebe i partnera v kalendářním čtvrtletí předcházejícím porodu nepřekročí 20 817 Kč (aktuálně platná částka, ale myslím, že by se neměla měnit).

Jinač pokud bys neměla nárok na PPM, tak po porodu začneš hned čerpat rodičovský příspěvek. Nebo ještě existuje varianta, kdy by PPM čerpal otec dítěte od 7. týdne po porodu, pokud splňuje výše uvedené podmínky, ale musel by si v práci vzít rodičovskou dovolenou. PPM by pak pobíral 22 týdnů.

Milady3
Stálice 83 příspěvků 16.12.16 12:34

Díky moc za pomoc a názory. S tím porodným jsem někde četla, že je to podle trvalého bydliště mimo jiné i dle peněz. Žiji jinde než mám trvalý pobyt. A myslíte, že kdybych se v práci domluvila na 1 rok, tak to mě po roce rozváží poměr a nebo je to pro ně nějak nevýhodné?… Ráda bych jim nabídla nějakou schůdnou variantu…

Lendeš
Kelišová 5403 příspěvků 16.12.16 15:40

@Milady3 Nevím jak to myslíš s tím trvalým bydlištěm..je jedno, kde ho máš, posuzuje se prostě tvůj příjem a příjem otce dítěte. Pokud by otec dítěte nebyl v rodném listě, tak se budeš posuzovat jako matka samoživitelka a pak ta hranice příjmu je 13 176 Kč. Na trvalém bydlišti závisí akorát konkrétní úřad práce, na kterém si o porodné budeš případně žádat.

A pokud budeš mít smlouvu na dobu určitou na 1 rok, tak ti normálně pracovní poměr skončí uplynutím toho jednoho roku bez ohledu na to, jestli budeš zrovna na rodičovské. Pokud bys měla na neurčito, tak tě po rodičovské musí vzít zpátky. Pro zaměstnavatele je výhodnější smlouva na dobu určitou, pro tebe na neurčito.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Socha Špinarové možná zmizí! Nová radnice chce jednat, syn bude shánět sponzory

Kontroverzní socha zpěvačky Věry Špinarové je opět na scéně. Ačkoliv kritika... číst dále >

Exkluzivně: Slavný herec Bill Nighy je v Praze! Co zde rocker z Lásky nebeské dělá?

Herec Bill Nighy (68), který se proslavil mimo jiné rolí svérázného rockera... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >