Jak odchovat kachny divoké, matka mrtvá.

13909
15.4.20 07:57

Jak odchovat kachny divoké, matka mrtvá.

Ahoj.
Chodíme s kluky krmit kachny na rybník. Pozorovali jsme dvě mámy na vejcích. Předevčírem jedna z vajec odešla :?. Včera jsme našli druhé hnízdo prázdné a kus dál mrtvou mámu.
Vím, že je to příroda, ale… Vzali jsme domů dvě vejce. Zahříváme je. Jenže, jaká je šance, že se už vývoj nenarušil chladem, zrovna včera byla dost zima :(.
A jak dál? Četla jsem nějaký článek o dokrmu atd., ale stejně.
Někdo nějaké zkušenosti??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1867
15.4.20 07:59

Kontaktovat záchrannou stanici někde poblíž. Ti vám pořadí nebo vejce převezmou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2724
15.4.20 08:05
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2967
15.4.20 08:11

Divoka zvirata domu nepatri - od toho jsou zachranne stanice s vybavenim a odborniky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
635
15.4.20 08:12

To jste možná měli nejdřív zavolat na tu ornitologickou stanici pro radu, když tomu nerozumíte (to je obecné pravidlo). :zed: Kachna odchází běžně, ono to trvá než naklade 5-8 vajec, takže ta starší vajíčka to neohrozí (asi si nemyslíte, že kachna na jeden zátah vytlačí všechna vejce, prostě mezitím odchází a vrací se), ta druhá mrtvá vůbec nemusela být ta hnízdící, navíc kachny se kolikrát i střídají a vychovávají společně… Teď se chudák vrátí, a vejce v čudu. :,( :,( :,( Si představ, že by se to stalo tobě. Takže ne, nepomáháte, naopak ničíte přírodu a vyrábíte problémy a ještě to učíte děti.

Příspěvek upraven 15.04.20 v 08:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3116
15.4.20 08:14

Zkus je prosviti ve tme baterkou. Měl by si vidět pohyb ve vajicku pokud už byli nějakou dobu nasezeny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11905
15.4.20 08:14

@jizvíková Mě by strašně mrzelo, kdyby nakonec umřely, takže bych asi spíše kontaktovala záchranou stanici - oni by si ta vejce prosvítili, zda vubec je nějaká šance a zda jsou životaschopná :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13909
15.4.20 08:17
@Jahru píše:
Kontaktovat záchrannou stanici někde poblíž. Ti vám pořadí nebo vejce převezmou

Udělala jsem, ale řekli, že se to stává a nic víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13909
15.4.20 08:19
@listento píše:
To jste možná měli nejdřív zavolat na tu ornitologickou stanici pro radu, když tomu nerozumíte (to je obecné pravidlo). :zed: Kachna odchází běžně, ono to trvá než naklade 5-8 vajec, takže ta starší vajíčka to neohrozí (asi si nemyslíte, že kachna na jeden zátah vytlačí všechna vejce, prostě mezitím odchází a vrací se), ta druhá mrtvá vůbec nemusela být ta hnízdící, navíc kachny se kolikrát i střídají a vychovávají společně… Teď se chudák vrátí, a vejce v čudu. :,( :,( :,( Si představ, že by se to stalo tobě. Takže ne, nepomáháte, naopak ničíte přírodu a vyrábíte problémy a ještě to učíte děti.Příspěvek upraven 15.04.20 v 08:14

Kachna je mrtvá!
Ta z prvního opuštěného hnízda už tam není vůbec, vejce už někdo sežral

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29505
15.4.20 08:21
@listento píše:
To jste možná měli nejdřív zavolat na tu ornitologickou stanici pro radu, když tomu nerozumíte (to je obecné pravidlo). :zed: Kachna odchází běžně, ono to trvá než naklade 5-8 vajec, takže ta starší vajíčka to neohrozí (asi si nemyslíte, že kachna na jeden zátah vytlačí všechna vejce, prostě mezitím odchází a vrací se), ta druhá mrtvá vůbec nemusela být ta hnízdící, navíc kachny se kolikrát i střídají a vychovávají společně… Teď se chudák vrátí, a vejce v čudu. :,( :,( :,( Si představ, že by se to stalo tobě. Takže ne, nepomáháte, naopak ničíte přírodu a vyrábíte problémy a ještě to učíte děti.Příspěvek upraven 15.04.20 v 08:14

Přesně tak, hlavně, že mají dětičky radost :( My vždy v podobné situaci voláme záchrannou stanici a oni zhodnotí, co a jak. V životě by mě nenapadlo brát si domů vejce divoké kachny. Myslím si, že tím, že vzali vejce domů, je po nich. Pokud tam byla mrtvá kachna, mohli volat i policii a vyšetřovat, jestli nejde o úmyslne travicstvi. U nás se to tak resi, ale na rybníku jsou i labutě, které jsou chráněné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
635
15.4.20 08:22
@jizvíková píše:
Kachna je mrtvá!
Ta z prvního opuštěného hnízda už tam není vůbec, vejce už někdo sežral

Já ti jen píšu, jak to chodí u kachen. Ptala ses na zkušenosti. Bohužel je mám hlavně s tím, jak lidi pomáhají tzv. opuštěným vejcím, jen kvůli tomu, že kachnu pár dní nevidí, což je normální kachní chování. To mi neříkej, že ti poradili ornitologové, abys vejce brala domů? To bychom nikdo neřekli…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29505
15.4.20 08:23
@jizvíková píše:
Udělala jsem, ale řekli, že se to stává a nic víc.

Tak asi nemají možnosti a prostředky řešit každou takovou situaci. Pro opuštěné kachne by přijeli. Ja si pamatuji z dětství, jak babička z vesnice nechávala domácí kuřata a kachnata dolihnout v troubě na velmi nízkou teplotu, treba bude někde návod. Ale vejce divoké kachny bych tam fakt nedala, bála bych se zavleceni nějaké nemoci nebo parazita.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29505
15.4.20 08:29
@listento píše:
Já ti jen píšu, jak to chodí u kachen. Ptala ses na zkušenosti. Bohužel je mám hlavně s tím, jak lidi pomáhají tzv. opuštěným vejcím, jen kvůli tomu, že kachnu pár dní nevidí, což je normální kachní chování. To mi neříkej, že ti poradili ornitologové, abys vejce brala domů? To bychom nikdo neřekli…

Určitě neradili, vzdyt je to z hygienického hlediska přímo nebezpečné, zvlášť, pokud bydlí v bytě a nemá je třeba nekde v kulne. Ale mohli ji upozornit, že je to normální kachní chování a že v případě průšvihu nemají kapacity na to, aby řešili zarodky.

Pamatuji si od své babičky, že na vejce, na kterých nekdo sedí, ať slepice nebo kachna, se nesaha. Potom by je kvocna pravděpodobně odmitla. Nekdy se to stane i bez toho, aby na ně někdo sahal. To potom babička vzala rukavice a snažila se vejce podstrcit pod jinou kvocnu. Dohrati v troubě byla až jako poslední možnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13909
15.4.20 08:30
@listento píše:

A já, že kdybych viděla šanci, tak je tam necháme všechny. Vzali jsme dvě z 8.
Pozorujeme je už dva týdny, tak vím, že ta jedna je v tahu a druhá mrtvá.
Zachrana stanice napsala :
dobrý den, vzhledem k tomu, že jsou vejce nezakrytá, kachna zjevně hnízdo opustila náhle. nicméně, je to docela normální, že se občas nějaká snůška nepovede.

No a než začneš obviňovat, jak ničím přírodu, cti.!

Zažila jsem jak odchovavala babička kachny a kuřata v troubě, tak jsem dala šanci dvěma vajíčkum.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13909
15.4.20 08:36
@chs.jasmin píše:
@jizvíková Mě by strašně mrzelo, kdyby nakonec umřely, takže bych asi spíše kontaktovala záchranou stanici - oni by si ta vejce prosvítili, zda vubec je nějaká šance a zda jsou životaschopná :-)

Dik. Ano, ti nám napsali, že se to stává. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama