Jak ošetřit právně dům, který stojí na jeho zahradě

4
26.10.20 20:40

Jak ošetřit právně dům, který stojí na jeho zahradě

Ahoj, chceme s přitelem stavit dům. Domek by se měl stavět na jeho zahradě, kterou měl už když jsme se poznali. Momentálně řešíme co by bylo kdyby jsme nedej bože šli od sebe. Co vím tak klasicky jde dům prostě na půl on vyplatí ji nebo ona jeho, ale u nás je to že kdybych chtěla být na půl domu tak mi musí darovat půl zahrady, kterou on před x lety zakoupil. Tkže je tu další možnost, že by si prostě dům nechal napsat jen na sebe a mě by dal do smlouvy že pokud se něco stane dostanu nějakou částku (např.500tis) a půjdu. Setkal se někdo s něčím takovým nebo ví někdo jak nejlépe to vymyslet? :think: :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4077
26.10.20 20:45

@Beru.baru

docela pochybuju, že u nás jde sepsat předem smlouva, "pokud se dva přátelé rozejdou, ten A vyplatí tomu B přesně tolik a tolik "…podle mě by ani taková smlouva nebyla platná

:think:

jedině si schovávat účty, co jsem kupovala a pak žádat konkretní proplacení…ale nevím

ráda si přečtu co zde k tomu event. napíše nějaký odborník

osobně bych do něčeho takového nešla, a ne jen proto že " s přítelem" :think: přijde mi že není záruka ničeho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
174
26.10.20 20:47

Zahradu už měl před tím než váš poznal, tudíž na tu nárok nemáte. Až v případě sňatku když začnete po svatbě něco předělávat a nebo opravovat, tak v případě rozvodu jdou náklady napůl. Jestli je něco jinak, tak mě prosím opravte

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1018
26.10.20 20:48

Zřídit právo stavby, aby nebyla součástí pozemku; tím spoluvlastnicví domu.

Příspěvek upraven 26.10.20 v 20:49

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5532
26.10.20 20:48

Tak od něho půlku kup teď a máš to do budoucna vyřešeny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73604
26.10.20 20:49

@Beru.baru Asi bych ocenila pozemek i dum a podle toho vymyslela poměr vlastnictví, treba on 3/5 a ty 2/5.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4077
26.10.20 20:50

@j.a.n.i1

dům ještě nestojí, teprve se bude stavět :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12031
26.10.20 20:51

@Beru.baru podle toho, že píšeš „přítel“, tak usuzuji, že nejste manželé. Takže nemáte SJM. Řešení je jednoduché - může ti polovinu pozemku prodat nebo darovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73604
26.10.20 20:52

@Borrealis Tak rozpočet a plany snad mají, ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
854
26.10.20 20:55

S přítelem bych do toho nešla ani zaboha. Leda, že by ti prodal půl pozemku, vzali jste se a měli to napůl. Pokud bude vlastník jen on, tak ty v případě rozchodu odejdeš s igelitkou, i když si teď myslíš, že se to jistě nestane..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
26.10.20 20:57

To právě kdyby půlku zahrady daroval a něco se pak stalo tak by mě musel jakoby vyplácet i ze zahrady protože mi bylo řečeno že pokud se dům postaví za oba tak musí být i pozemek psaný na oba. Zatím se mi tedy nejvíce zamlouvá varianta 3/5 a 2/5 :))

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
26.10.20 20:58

@Lil Kitkatt souhlasím :)) nikdy nevím co se může stát a právě když budu do domu také investovat svuj čas a peníze tak nechci pak jít s holym zadkem :))

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
854
26.10.20 21:06

@Beru.baru On dost problém bývá v tom, že v případě rozchodu není za co druhého vyplatit. Dejme tomu, že dům s pozemkem bude za 5 mega, ty bys v tom tedy byla za 2 a on za 3 mega a nejspíš si budete brát hypotéku. V případě rozchodu by ti měl tvoji část vyplatit, ale reálně nebude mít za co, takže by se musel dům prodat. Navíc, pokud je to na jeho pozemku, je téměř jasné, že ty bys odešla, ne on. Za takové situace bych do toho jít nechtěla..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8472
26.10.20 21:30

Jestli to není pidipozemek, rozdělila bych ho na dva, dům postavila u kraje na malinkém pozemku, který byste měli napůl. Druhá (větší) část pozemku by mu zůstala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7253
26.10.20 21:37

My to tak máme/měli. Manžel mi před stavbou při zápisu do katastru půlku prostě přepsal :nevim: Měřili se a " rovnaly" hranice se sousedy, tak při jednom. Už jsme spolu 10 let a máme děti, dřív jsme se ke stavbě " nedohrabali". Teď už by mi i bylo divné, kdyby po mě chtěl něco za pozemek. To bych já zas mohla vyčíslit dar od našich, moje spoření atd…už to prostě máme dávno na jedné hromadě. Není to určitě řešení pro každého.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama