Jak ovládnout své emoce při výchově?

Anonymní
18.12.19 09:00

Jak ovládnout své emoce při výchově

Ahoj prosím anonym nebo smazat osobní. Prosím poraďte jak udržet své emoce při každodenním životě s malým dítětem (14m). Mám krasnou, zdravou holčičku, mám ji moc ráda. Většinu doby si povídáme, hrajme si, je to moje všechno. Ale občas jsou situace, které prostě nezvládám a pak si je vycitam. Občas se mala vzteká, že něco chce, nebo chce někam vysadit, většinou to jsou věci, které jsou nebezpečné. Nebo občas se v noci probudí a dvě hodiny řve i když u ní sedím a zpívám ji. Tyhle situace mě psychicky vyčerpávají, občas jsem na ni slovem hnusná (fyzicky bych ji neublížila). Vždy mě pak mrzí, že jsem na ni mluvila hnusně, nezaslouží si to, snaží se mi jen něco říct a já to zřejmě neprijimam. Vždy se jí omluvit, ale vím že to není ono. Poraďte prosím, jak se v situacích, kdy se malá vzteká ovládnout a být v klidu. Ráda bych tohle zvládla, protože do budoucna nám to ušetří určitě hodně nepochopení. Jsem s malou víceméně dám, manžel je pořád v práci a jinou pomoc nemam, tak se přiznám, že občas mi hrabě už jen z toho stereotypu a dítěte za zadkem (kolikrát si nemůžu sama dojít ani na WC, ale to samozřejmě není důvod být k dítěti hnusná, dítě za nic nemůže). Díky moc všem kdo dočetl až sem a neodsoudi mě.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3356
18.12.19 09:02

Myslím, že sis odpověděla v závěru sama. Potřebujes trochu času jen pro sebe, vypnout, odreagovat se a vypadnout z toho kolotoče. Pak i stresové situace bude zvládat lépe. Takže poprosit někoho o hlídání a udělat si čas jen na sebe… A pravidelně to opakovat ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24400
18.12.19 09:17

Taky jsem to resila, zkusila jsem zlatou klasiku-pocitat. Starsi dcera byla dite fakt za vsechny prachy :jazyk:,pak pribila druha.No nic, opravdu funguje jen nadhled a klid, vydržet, byt nad veci.Zni to jako pomoc nepomoc, ale je to proste tak. Samozrejme vypadnout, mit jen cas pro sebe atd, ale treba ja ho mela dostatek i mohla mit vic, ale stejne se do toho chaosu a povinnosti vratis za chvilku a uz mas zase ty smradky na noze a zjistis, ze sis vubec neodpocinula, ale znova prasknout dverma taky nemuzes :mrgreen:.Chodit ven, ja na to moc nebyla, ale starsi jsem opravdu kazdy den odpoledne, zima nezima, zahrabala do kocaru a slo se, az do 3-4let a bylo mi jedno, ze taha pomalu nohy po chodniku.Bylo to hodne narocny, nebudu rikat, ze ne a jsou chvile, kdy na to nerada vzpominam, ale na druhou stranu-co bych dala ted za to, vrznout toho pubertaka opet do kocaru, vrazit neslazeny caj, dat bio susenky, ukazovat ji kaceny na rybniku, moc ji dat pusenky a v osum zahnat do postylky. Jeste, ze ta mladsi se v osmi letech chova jak tulinek a necha se chovat v dece jak v zavinivacce :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.12.19 09:25
@wildcherry píše:
Taky jsem to resila, zkusila jsem zlatou klasiku-pocitat. Starsi dcera byla dite fakt za vsechny prachy :jazyk:,pak pribila druha.No nic, opravdu funguje jen nadhled a klid, vydržet, byt nad veci.Zni to jako pomoc nepomoc, ale je to proste tak. Samozrejme vypadnout, mit jen cas pro sebe atd, ale treba ja ho mela dostatek i mohla mit vic, ale stejne se do toho chaosu a povinnosti vratis za chvilku a uz mas zase ty smradky na noze a zjistis, ze sis vubec neodpocinula, ale znova prasknout dverma taky nemuzes :mrgreen:.Chodit ven, ja na to moc nebyla, ale starsi jsem opravdu kazdy den odpoledne, zima nezima, zahrabala do kocaru a slo se, az do 3-4let a bylo mi jedno, ze taha pomalu nohy po chodniku.Bylo to hodne narocny, nebudu rikat, ze ne a jsou chvile, kdy na to nerada vzpominam, ale na druhou stranu-co bych dala ted za to, vrznout toho pubertaka opet do kocaru, vrazit neslazeny caj, dat bio susenky, ukazovat ji kaceny na rybniku, moc ji dat pusenky a v osum zahnat do postylky. Jeste, ze ta mladsi se v osmi letech chova jak tulinek a necha se chovat v dece jak v zavinivacce :mrgreen:

Mluvíš mi z duše. Přesně jak píšeš co bys dala teď když máš pubertaka za ukricene batole, kterému stačí kaceny v rybníku :lol: ven chodíme pořád. Ráno vstaneme, najíme se a hned jdeme ven, pak domu na oběd, spaní a zas ven. Ale ty chvíle doma jsou někdy na budku. Asi se budu muset naučit počítat :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
24400
18.12.19 09:27

A hlavne pravidla, po obede se jde nekompromisne spat, tim jsem dostala dve hodiny na klid pro sebe v klidu domova, kdy jsem zazehnala nejvetsi vybuch rozpatlanych krupek, ovoce, vylitych caju, najedla se, kaficko, emimino, mela cas si umyt vlasy, namalovat,(vybrecet se :mrgreen: ) a odpo po spinkani vyrazit treba ven, nebo se ji venovat.Ta starsi byla opravdu moc narocna, neexistovalo, abych si do jejich 4let treba jen sedla na sedacku, nesnasela to a delala naschvaly(sundana plina, nebo vylity nocnik, zalivani kachlicek cajikem, balonky na hrani narvany do repraku atd),az to slo, porodila jsem druhou a repete :mrgreen:,ale ta byla a je zlata povahove, takze vsechny ty jeji vymrcovaci obdobi, sundavani ze skrinek atd, slo prezit. Muselo.

Příspěvek upraven 18.12.19 v 09:35

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24400
18.12.19 09:35
@Anonymní píše:
Mluvíš mi z duše. Přesně jak píšeš co bys dala teď když máš pubertaka za ukricene batole, kterému stačí kaceny v rybníku :lol: ven chodíme pořád. Ráno vstaneme, najíme se a hned jdeme ven, pak domu na oběd, spaní a zas ven. Ale ty chvíle doma jsou někdy na budku. Asi se budu muset naučit počítat :lol:

Mne se ted uplne vybavily ty vzpominky :mrgreen:.Ne, uznavam, bylo to hrozne, hrozne moc na budku chvilema. Vidim se jak dnes, kdyz mi holky tady radily to pocitani a myslela jsem si o prde.li a pak jak jsem stala na chodbe, decko navleceny, urvany, prptoze jsem ji rvala zimni boty, druhy rvalo v kocarku pokadeny v kombineze uz a fusaku, mne se chtelo brecet, brecely jsme vsechny tri :lol:,az jsem prebalila mimino, rvala starsi, ze chce curat :zed:…A tehdy jsem se nadechla a pocitala a pocitala, usmala se a vzpomnela si na holky z tadyma :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24400
18.12.19 09:44

A stejne mi to chybi obcas.Ted misto plinek resim vlozky, misto vypraveni pohadek, vypravim o ochrane a bezpeci, misto roztomilych dupacek hledam co nejcernejsi mikiny a rifle, misto prvnich nausnicek resim, aby mi neprisla brzo s nausnici v tlame atd atd :lol: :lol: :lol:.Ale jinak, je zlata, kdyz to nemluvi a moc nesmrdi a nechce penize, skoro o tom nevim :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.12.19 09:53
@wildcherry píše:
A stejne mi to chybi obcas.Ted misto plinek resim vlozky, misto vypraveni pohadek, vypravim o ochrane a bezpeci, misto roztomilych dupacek hledam co nejcernejsi mikiny a rifle, misto prvnich nausnicek resim, aby mi neprisla brzo s nausnici v tlame atd atd :lol: :lol: :lol:.Ale jinak, je zlata, kdyz to nemluvi a moc nesmrdi a nechce penize, skoro o tom nevim :mrgreen:
:lol: díky :lol: ano máš pravdu, zatím je to vlastně v pohodě až budu řešit, aby se nespustila s nějakým otrapou budu s láskou vzpomínat na ujecene chvíle v kombinéze :lol: musím si tohle vždy říct. Já jen nechápu, jak ostatní vše zvládají. Mají dvě malé děti, naklizeno, upečené cukroví, navareno, všichni šťastní, klidní, koukají na pohádku nebo dokonce hrají stolní hru s ročním dítětem, fakt nechápu co dělám špatně.
  • Citovat
  • Nahlásit
30195
18.12.19 09:58
@Anonymní píše: :lol: díky :lol: ano máš pravdu, zatím je to vlastně v pohodě až budu řešit, aby se nespustila s nějakým otrapou budu s láskou vzpomínat na ujecene chvíle v kombinéze :lol: musím si tohle vždy říct. Já jen nechápu, jak ostatní vše zvládají. Mají dvě malé děti, naklizeno, upečené cukroví, navareno, všichni šťastní, klidní, koukají na pohádku nebo dokonce hrají stolní hru s ročním dítětem, fakt nechápu co dělám špatně.

Ostatní jsou na tom podobně. Jestli to teda odhaduješ podle facebookových fotografií, tak věř, že tam každý dává to hezké. Ne probdělé noci a vřískající batole. Užívej si to, přijdou jiné výzvy! :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4534
18.12.19 10:02

Já zhluboka dýchám a počítám. A taky dělám ignoranta. Jsou, veci, ktery neni potřeba zakazovat, jen je potom nutné uklidit. A jsou veci, ktere je poteeba zakazat, tak tam napřed sklidnim sebe a pak v klidu postavím do late potomky. Ale samozřejmě to u nás není idylka, ne vždy s emi podaří ten zenovej klid a jecim až hrůza. Musím ještě trénovat. Ono to hodně záleží na mé náladě, vyspani, stavu bytu (Když je tu bordel, jsem bez nalady, protože vím, že místo odpočinku budu uklizet)… hodně pomáhá hlídání a čas pro sebe. Já, pokud nemám zrovna malé mimino jako teď, chodívam pryč jednou týdně na večer a tak 2× do roka na víkend.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24400
18.12.19 10:07
@Anonymní píše: :lol: díky :lol: ano máš pravdu, zatím je to vlastně v pohodě až budu řešit, aby se nespustila s nějakým otrapou budu s láskou vzpomínat na ujecene chvíle v kombinéze :lol: musím si tohle vždy říct. Já jen nechápu, jak ostatní vše zvládají. Mají dvě malé děti, naklizeno, upečené cukroví, navareno, všichni šťastní, klidní, koukají na pohádku nebo dokonce hrají stolní hru s ročním dítětem, fakt nechápu co dělám špatně.

Nenech se oklamat. U nas to taky vypadalo dokonale, ale opak je to, co pisu. A ver, ze mi to na vnitrnim klidu nepridalo, ani neprospelo na zdravi.Ta honba za necim, co ve finale uplne neexistuje-dokonalost, je dost ubijejici.Taky jsem si rikala, jakto, ze ostatni zvladaji? Proc to vypada tak jednoduse u nich?..S odstupem casu to uvidis jinak, ze zalezi hodne na diteti.Ja mit jen tu druhorozenou, tak nevim, co to jsou starosti a unava a nedostatek spanku, proste jen sladke materstvi.ALE,nerodi se jen bezproblemove
a zlate deti, viz ta moje starsi, ale presto chceme tu pohodicku i s tema malyma dacanama a pak jedeme na doraz, trapime se…A hlavne zkusenosti, ty jsou neprenosne.Ja mit treti dite, mam pocit, ze bych ho zvladla levou zadni uz, ale predstava toho kolotoce s ditetem, co zacne chodit, no nevim nevim :mrgreen: Bude lip :hug:,ja rikam, ze kdyz jsem to prezila ja, tak musi i ostatni :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24400
18.12.19 10:12

Ne nadarmo se rika, a vtip to neni, ze spousta matek na materske zacne chlastat.Je to opravdu narocne obdobi.Je to nebezpecny, ale zaroven velmi rychly zpusob se odreagovat, kdyz deti usnou.Ani od spiciho ditete normalni maminka neodejde si zabehat, na kafe atd, tak si sedne, rozdela lahvinku, mozek to podporuje a na problem je zadelano.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18285
18.12.19 10:14

Ty jo, tady by člověk chytnul depku, jak to tu popisujete 8o :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30195
18.12.19 10:16
@wildcherry píše:
Ne nadarmo se rika, a vtip to neni, ze spousta matek na materske zacne chlastat.Je to opravdu narocne obdobi.Je to nebezpecny, ale zaroven velmi rychly zpusob se odreagovat, kdyz deti usnou.Ani od spiciho ditete normalni maminka neodejde si zabehat, na kafe atd, tak si sedne, rozdela lahvinku, mozek to podporuje a na problem je zadelano.

Mně naštěstí samotné nechutná. Takže jsem toho byla ušetřena.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3385
18.12.19 10:19

Zavřít oči a zhluboka se nadechnout a vydechnout… To většinou zklidní mě…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat