Jak ovlivní podpora v nezaměstnanosti výši mateřské/nemocenské?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
4
15.10.21 11:36

jak ovlivní podpora v nezaměstnanosti výši mateřské/nemocenské?

Ahoj, zbývají mi tři měsíce do nástupu na mateřskou a řeším, jestli se mi vyplatí hledat na ty tři měsíce práci nebo zkusit nemocenskou. Příjem při práci bych teď měla určitě lepší než nemocenskou, ale bojím se, aby mi to nesnížilo mateřskou, protože by to byl příjem zhruba poloviční, než jaký jsem měla v podnikání.

Situace za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou (bude od února) je takováto:

• za první 3 měsíce (únor až duben) jsem jako OSVČ měla hrubý příjem 40.000/měs,
  • dalších 5 měs (květen až září) podpora v nezaměstnanosti průměrně 7.600/měs,
  • říjen zcela bez příjmů
  • 3 měsíce zbývají, nejspíš bych hledala něco jako pokladní za 20.000 hrubého.

Podotýkám, že si platím nemocenské pojištění právě kvůli nároku na mateřskou.

Je to trochu komplikovaný dotaz, když to shrnu, tak mě zajímá (jak pro výpočet mateřské, tak nemocenské):
a) pro výpočet se bere průměrný výdělek za posledních 12 měsíců jen z odpracovaných měsíců nebo ze všech? (např. při odpracovaných 6 měsících by to byla suma 6 příjmů vyděleno 12 nebo jen 6?)
b) počítá se do příjmů a tedy i výpočtu mateřské příp. nemocenské i podpora v nezaměstnanosti?

určitě by mi to řekli na OSSZ ale na telefonát mi to přijde komplikovaný dotaz a osobní návštěva je obtížná, neboť jsem vedená na úřadu 100km daleko, i když si to pak určitě ověřím.

Děkuji za případné odpovědi, pokud se někdo tak ochotný najde:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
12039
15.10.21 11:43

Zamestnat se na tři měsíce ti nepomůže. Z toho ti nevznikne nárok na PPM. Pokud jsi teď hlášena na UP tak musíš mít živnost pozastavenou a nemůžeš si platit nemocenské ne? Já si myslím, že nárok na mateřskou nebudeš mít vůbec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26402
15.10.21 11:48

@emanuelk jak můžeš být na up, brát podporu a zároveň si platit nemocenské? To nějak nejde dohromady, u tebe to vypadá, že nárok na mateřskou vůbec nemáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79579
15.10.21 11:50

@emanuelk No podle toho co píšeš na žádnou mateřskou aktuálně nemáš nárok, takže debata o její výši je irelevantní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2435
15.10.21 11:51

A jsi si jistá, že máš nárok na PPM? Vždyť nemáš nic odpracovaného 5 měsíců na ÚP, kolik máš odpracováno v předchozím roce, jestli by ti 3 měsíce stačily?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79579
15.10.21 11:58

@emanuelk No a kolik sis tedy platila nemocenské? A teď si stále na UP?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
19.10.21 18:58

Děkuji za všem za reakce. Přišlo mi bez problému platit si nemocenské pořád, aby nebylo přerušeno, nevěděla jsem, že to nelze. Už jsem tedy zas o něco chytřejší.
Nicméně nárok na mateřskou má ten, kdo platil nemocenské min. 12 měsíců za poslední 2 roky, ne? Nebo se opět pletu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79579
19.10.21 19:04

@emanuelk No, to sice jo, ale zaroven musis mit jako osvc placeno 6 mesicu za poslední rok a ke dni nastupu byt ucastna pojisteni nebo v ochranné lhute.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
19.10.21 19:13

Takže vlastně když teď budu ty tři měsíce pracovat, tak mi to vyjde, byť o chlup. Teď zbývá otázka, jak moc řešit výši platu, nebo jestli vzít cokoliv, kde budu spokojena :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12039
19.10.21 20:52
@emanuelk píše:
Takže vlastně když teď budu ty tři měsíce pracovat, tak mi to vyjde, byť o chlup. Teď zbývá otázka, jak moc řešit výši platu, nebo jestli vzít cokoliv, kde budu spokojena :think:

A ty jsi v posledních 2 letech nekde pracovala? Jestli ne, tak ti se zaměstnat na 3 měsíce nestačí. Nárok na mateřskou z OSVČ a zaměstnání se posuzuje kazdy zvlášť.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
21.10.21 08:12

Opravdu? To by byl tedy velky klacek pod nohy osvc:( zamestnana jsen nebyla

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9566
21.10.21 08:54
@JancaS84 píše:
A ty jsi v posledních 2 letech nekde pracovala? Jestli ne, tak ti se zaměstnat na 3 měsíce nestačí. Nárok na mateřskou z OSVČ a zaměstnání se posuzuje kazdy zvlášť.

Pro splnění podmínky těch 270 dní pojištění se započítávají všechny doby v těch 2 letech, jako OSVČ i ze zaměstnání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12039
21.10.21 10:45
@Lendeš píše:
Pro splnění podmínky těch 270 dní pojištění se započítávají všechny doby v těch 2 letech, jako OSVČ i ze zaměstnání.

Jo mas pravdu. Omlouvám se za špatnou informaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat