Jak plánovat rodinný jídelníček - vybíravé děti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Elenloth
Závislačka 4239 příspěvků 6 inzerátů 24.03.19 16:34
Jak plánovat rodinný jídelníček - vybíravé děti

Zdravím všechny. Hledám radu a inspiraci. Jak byste postupovaly na mém místě vy?
Potřebuju nějak sladit a vylepšit náš rodinný jídelníček, abych nechystala čtyři různé večeře a pod. Každý člen rodiny má jiné chutě a preference a mně starost o jídlo zabírá moc času a energie. Máme tři děti 6, 5 a 1+ rok. Pro jednoduchost vynechám manžela, s tím se domluvíme a je samoobslužný ;) a batole je taky jiná kapitola.
Problém je, že kluci mají dost různé preference a jsou celkem tvrdohlaví. Šestiletý nemusí vařenou zeleninu (jen mrkev a hrášek), tuňáka, vařená vejce. Nemusí pečivo a sýry, ale sní to. Nejraději by se živil uzeninama a syrovou zeleninou a ovocem,
Pětiletý nepozře syrovou ani vařenou zeleninu, jen krémové zeleninové polévky. On většinou jídlo, ve kterém vidí zeleninu vůbec nejí. Z ovoce jí pouze banán a jablko. Nejraději by jedl rohlíky a chleba s máslem.
Jediné, na čem se shodou je tradiční česká kuchyně a sladké jídla. :zed: A to zase neprojde přese mě, nebudu to vařit pořád. Já bych nejraději měla na večeři jednoduché, rychlé jídlo založené na zelenině, případně obložené chleby nebo tortily a pod. Mám ráda Kuchařky pro dceru od Florentýny, takže něco tohoto typu. Na víkend přes zimu klidně uvařím klasickou omáčku, ale v létě bych třeba ráda grilovala a tak.
Jak byste postupovaly vy? Přizpůsobily byste se dětem, nebo si jely svoje, aby se přizpůsobily ony?
Problém je, že kluci jsou sice vybíraví, ale zase žraví. Takže když se nenají, začíná peklo neustálých dotazů na svačinu, vymrčování, keců, jsou protivní na zabití a děsně vytrvalí. :zed: A já na to nemám nervy a pak jsem na ně hnusná, protože to by nevydržel ani svatý.
Takže se nějak plácám mezi tím jestli vařit podle sebe jedno jídlo pro všechny a nechat děti občas záměrně hlady. Nebo chystat to, co vím, že sní a potom sobě krouhat salát a ještě obstarávat batole.
Jde mi hlavně o celkový přístup, jak to pojmout, jak je motivovat, aby ochutnali něco nového. Nebo jak vydržet ty jejich kecy (předškolní puberťáci, fakt :roll: ) a žadonění o jiné jídlo co 15 minut. :zed:

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineTichošlápek
Extra třída :D 14296 příspěvků 24.03.19 16:42

Vařím podle sebe. Ještě to tak, chystat každému jen to, co mu vyhovuje a vařit na třikrát. Když nechtějí, můžou si vzít ovoce z košíku na stole nebo mít hlad. Jenže oni ještě nedržkujou, to teprve přijde :mrgreen:

Uživatel je onlineŠarlota4
Extra třída :D 11141 příspěvků 24.03.19 16:44

Asi bych varila podle sebe, ale zaroven stridala obden jidla, ktera kluci preferuji. Tzn. kazdy si prijde na sve, ale obden. Nic jedovateho jim neservirujes je vas hodne, musi se i oni trochu prizpusobit. Zaroven si myslim, ze kazdy ma jidlo, ktere z duse nesnasi - to bych jim nervala ta kazdou cenu.

blumen
Hvězda diskuse 49814 příspěvků 24.03.19 16:46

Ja bych varila jen jedno jidlo a kazdy at se prizpusobi. Kdyz jeden nebude jist varenou zeleninu, tak ji proste mit nebude a da si na svacinku ovoce, to si kazdy muze vybrat sam :nevim:

Aspera
Generální žvanilka 21960 příspěvků 24.03.19 16:50

Vařím taky dle sebe a děti si zvykly. Nemají rádi houby, tak jim je nedávám schválně na talíř, ale maso na houbách si klidně uvařím jen jim pak dávám omáčku bez hub. Zeleninu v polévce taky moc nemusí, ale to mají smůlu a neustále to zkoušíme a už sní skoro všechnu. Ono není až tak dobré furt ustupovat, u plného talíře ještě žádné dítě hlady neumřelo. Já bych jen při nesnědení jídla tvrdě dodržovala, že nebude nic až do dalšího plánovaného jídla, aby se necpaly děti bonbony, sušenkami atd.

Elenloth
Závislačka 4239 příspěvků 6 inzerátů 24.03.19 16:59
@Šarlota4 píše:
Asi bych varila podle sebe, ale zaroven stridala obden jidla, ktera kluci preferuji. Tzn. kazdy si prijde na sve, ale obden. Nic jedovateho jim neservirujes je vas hodne, musi se i oni trochu prizpusobit. Zaroven si myslim, ze kazdy ma jidlo, ktere z duse nesnasi - to bych jim nervala ta kazdou cenu.

Já nějak nemůžu strávit, že by byli obden večer hlady. Asi jsem nějaká hyperprotektivní :mrgreen: Jenže pětiletý z duše nesnáší veškerou zeleninu. A jsem v … :think:
Nemám srovnání s jinými rodinami, tak už ztrácím realistický pohled.

Elenloth
Závislačka 4239 příspěvků 6 inzerátů 24.03.19 17:03

@Aspera Já se snažím, ale zatím byl jen minimální posun. Oni jsou tvrdohlaví.
Určitě jim nedám nic až do naplánované svačiny, ale dovedeš si představit moje nervy, když se mě oba co 15 minut na střídačku chodí ptát, jestli nemůžou něco dostat a kdy už bude svačina a jestli už bude svačina a jestli už si můžou dát svačinu atd. atd? Já to psychicky nedávám. Sice jim vydržím nic nedat, ale ujíždí mi nervy a jsem na ně protivná. :oops: A pak si říkám, že jsem na ně nervní vlastně proto, že jim záměrně uvařím jídlo, o kterém vím, že ho nebudou jíst. Což mi připadá prostě tak nějak na hlavu, ale nevím, co s tím.

Aspera
Generální žvanilka 21960 příspěvků 24.03.19 17:12

@Elenloth já jsem dceři nechávala na talíři zbytek oběda a odkazovala jsem je na něj. Jako nevaříš jim jedy, vaříš jim zdravě, tak by to chtělo, aby si na to zvykli.

Alušáček
Závislačka 3670 příspěvků 24.03.19 17:13

@Elenloth Tak k večeři dělej obložené talíř, uzeniny, sýr, zelenina, pečivo a každý kluk ať si vybere co z toho sní.. Občas třeba palačinky, když mají rádi sladká jídla a víkendu k obědu tu českou klasiku. Dcera bývalá taky dost vybirava a byly doby kdy jsem se jí dost přizpůsobovala, občas udělala pro nás něco jiného, protože špagety už mi lezly i ušima :lol: Postupně se rozjedla, teď už má pestřejší jídelníček. Taky jsem hodně vybirava v jídle, takže proto mám pochopeni ;)

acimedaca
Nadpozemská drbna 26782 příspěvků 24.03.19 17:18
@Elenloth píše:
Já nějak nemůžu strávit, že by byli obden večer hlady. Asi jsem nějaká hyperprotektivní :mrgreen: Jenže pětiletý z duše nesnáší veškerou zeleninu. A jsem v … :think:

no a co je zapojit do přípravy večeře - když mají tak rozdílné požadavky ?Třeba ten rohlík s máslem si zvládne namazat sám a tobě odpadne příprava jednoho jídla…To že bude mít monotonní jídlo je věc jiná - ale z toho myslím časem vyrostou. Dcera taky byla dost „omezená“, ale s přechodem do školy začala jíst víc variant. Druhý se může zase zapojit s přípravou zeleniny…Já bych je nenutila jíst, co nechtějí, ale prostě bych je zapojila do příprav, vzhledem k tomu, že mají tak rozdílné chutě, tak to prostě není v silách jednoho člověka k večeři připravovat 4 různý jídla.

tereza12345
Extra třída :D 11798 příspěvků 24.03.19 17:23

@Elenloth ja. Pujdu proti proudu. Nemam uplne jedly deti a vybiravy jsou taky dost.
Mame i problém v tom, ze dcera je vazne hubena. Takze jist musi, trochu jsem to v sobe prehodnotila a v posledni dobe se docela dari, ze i ji. Musi dojidat, jedeme formou zakazu a odmen.
To na uvod.
A ja varim podle deti. Maji nejradeji maso na stave, na stridacku dusene s ruznymi druhy zeleniny. Nakonec omacku precedim, tudiz v ni nic neplave. K tomu stridam prilohy. Testoviny, ryzi, knedlik, brambory.
Prostredni nesni brambory ani kdybych se rozkrajela. Tak mu je proste nedavam. Rizky, pecene maso. Prostě vazne takova klasika, za polevku vyvar. Zeleninova za velkou odmenu. Ted jsme zavedli povinne ovocne odpoledni svaciny. Zelenina je jako priloha k veceri. Veceri se vicemene pecivo se sunkou, kiri, maslem nebo palacinky.
Davat jim na talir neco, co vazne nesni, to to nemusim varit vubec. Ja jsem si proste dala za prioritu opravdu najedene deti. A musim rict, ze nam to funguje lip, nez predtim..
A 18mesicniho jsem preorientovala na stravu ostatnich a je to.

LKL
Ukecaná baba ;) 1003 příspěvků 24.03.19 17:26

a varis denne? protoze pokud ano, stridala bych jidla co ji jeden / druhy, uvarila vzdycky o porci vic a tu pak ohrala tomu, ktery zrovna neji to, co je ten dalsi den. takze budou mit vzdycky 2× totez, jednou cerstve, jednou ohrate, ale ve fazovem posunu :mrgreen:

@Elenloth

tereza12345
Extra třída :D 11798 příspěvků 24.03.19 17:27

A teda taky je nechavam dojidat obed. Prave proto, ze nedostavaji nic, co nemaji radi. (maso stejne, jen treba jina oblibena priloha) tak kdyz nechce syn obedvat, fajn. Priklopim, doji za hodinu a je to.

Uživatel je onlineŠarlota4
Extra třída :D 11141 příspěvků 24.03.19 17:34
@Elenloth píše:

Ale oni to snedi, kdyz budou mit hlad tak urcite.

Ijen
Ukecaná baba ;) 1690 příspěvků 24.03.19 17:40

Já se teda přiznám, že do těch šesti sedmi let jsem se klukům přizpůsobovala, takže rajská, svíčková, kuře na paprice, sekaná, karbanátky, vývar, špagety, masové kuličky, brkaše, kuřecí řízek, palačinky a pořád dokola. Hlavně mladšímu, protože byl vždycky vyhublá nežravka a já mu dělala jídla, která zaručeně jedl a to i za cenu, že jsem dělala dvě jídla plus další manželovi do práce.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama