Jak podpořit manžela, kterému umírá blízká osoba?

824
15.5.20 19:56

Jak podpořit manžela, kterému umírá blízká osoba?

Když manželovi byli 27, zemřel mu náhle ve spánku otec. O pět let později pochoval i maminku, kterou viděl umírat na rakovinu prsu. Poté se jej tak nějak ujali strýc s tetou, kteří mu mrtvé rodiče vynahradili, teta jej i vedla k oltáři. Měli krásný vztah. Bohužel, dnes teta volala, ať se manžel k nim honem vydá, že strýc během dneška nebo nejpozději zítřka umře, taky na rakovinu. Věděli jsme, že je strýc nemocný, proto jsme k nim od vyhlášení pandemie nejezdili, jen každý týden volali. Přesto to manžela hrozně sebralo, že už přišel čas se se strýcem rozloučit. Máme malé děti, tak manžel ani nechtěl, abych jela s ním, prý to není nic hezkého a člověk si ten pohled pamatuje do konce života, tak je toho chtěl ušetřit. Jen jsem ho tedy objala a držela ho za ruku, ani jsme nemluvili, než odjel sám. Ale jak se mám chovat, až se večer nebo v noci vrátí? Asi jen ho obejmout, vyslechnout, nabídnout rameno na vyplakani a samozřejmě jej doprovodit na pohřeb, že?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3617
15.5.20 19:59

Znáte se, víš, jaký je. Myslím, že poznáš, co potřebuje.
Různí lidé mají různé mechanismy, tohle se fakt nedá zobecnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
824
15.5.20 20:06

Myslím, že opravdu nejvíc bude dnes potřebovat obejmout a nechat vymluvit, ale stoprocentně jistá si nejsem. I já jsem z toho špatná. Hlavně, aby z toho nebyl tak moc špatný, že ještě cestou v autě nabourá. I proto jsem chtěla jet s ním. Děti by mi pohlídali naši.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1531
15.5.20 20:38

To jako vazne na tohle zakladas diskuzi? To asi manzela moc nemilujes, kdyz nevis, jak mu byt oporou v tezkem obdobi :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7554
15.5.20 20:45

@barbarossa Vlastni zkusenost. Obejmi ho, pohlad, vyslechni. Nekdy je nejlepsi komunikaci mlceni a pritomnost, pripadne par slov ucasti.
Je krasne, jaky mas k partnerovi vztah.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50663
15.5.20 20:46
@Blahuše píše:
To jako vazne na tohle zakladas diskuzi? To asi manzela moc nemilujes, kdyz nevis, jak mu byt oporou v tezkem obdobi :zed:

To bylo asi zbytečné, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7554
15.5.20 20:47
@Blahuše píše:
To jako vazne na tohle zakladas diskuzi? To asi manzela moc nemilujes, kdyz nevis, jak mu byt oporou v tezkem obdobi :zed:

Ne. Miluje ho tak moc, ze chce najit to nejlepsi reseni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
824
15.5.20 21:05

@Premek_Orac děkuji, přesně tak. Už je doma. A opravdu nejvíc oceňuje mlčení a prostě „jen“ to, že jsem tu s ním a pro něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50663
15.5.20 21:25

@barbarossa Držte se oba. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6372
15.5.20 23:35

@barbarossa v tomhle těžko radit. Mému manželovi zemřel tatínek-jel za ním do nemocnice, ale nestihl to :-( když manžel přijel domů, otevřela jsem svou náruč, víc nebylo třeba…znám svého muže a vím, že jakékoliv slovo by bylo zybtečné. Počkala jsem, až začal mluvit sám…soucítím s Vámi, je to hrozně těžké, ale čas rány hojí :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1531
16.5.20 07:53

@Premek_Orac ano, ale kazdy jsme jiny a pokud nekoho miluju, znam ho, a mela bych tedy vedet, co potrebuje, jak reaguje a mela byt citit srdcem, jak se mam k nemu chovat a ne se ptat cizich lidi na internetu. Jedina varianta, kdy bych k tehle konkretni situaci potrebovala radu nekoho jineho je, ze bych mela pocit, ze partner potrebuje pomoc psychologa, coz ja nejsem. Ale jinak mi to proste prijde naprosto zcestne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7554
16.5.20 07:59

@Blahuše Respektuji tvuj nazor, vnimam, jake myslenky Te k nemu vedou.
Pouze s mam odlisny. Obcas proste nevime, co je nejlepsi. Nekdy hledame odpoved v sobe, jindy se nechame inspirovat.
Nepochybuji o hluboke lasce tazatelky k partnerovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66621
16.5.20 10:19

Já bych ho nechal tak. Ale jak psaly holky- každý má jiné reakce. Někdo se uzavírá do sebe, někdo se potřebuje vymluvit. A určitě jeď s ním, budeš mu oporou. Nenechej ho v této těžké chvíli samotného. Možná se stačí jenom zeptat, jak mu je. Každý potřebuje někdy podpořit a já věřím, že to spolu zvládnete. Hodně sil a pevné nervy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1531
16.5.20 12:33
@Berry77 píše:
@Blahuše i když vim, jak to myslíš, tak bych si v tomto konkrétním případě (tématu) nechala komentář pro sebe :mavam:

Ty ano, ja ne :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1531
16.5.20 20:02
@Berry77 píše:
Protože ti chybí elementární vlastnosti, slušnost a takt :mavam:

Zakladatelce chybi horsi veci… :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit