Jak pomoct matce po rozvodu

Anonymní
10.9.21 22:52

Jak pomoct matce po rozvodu

Zdravím, je mi skoro 30. Píšu z profilu své sestry a z důvodu rodinných informací bych poprosila o zachování anonymu. Začátkem příštího roku mi bude 30. Mám už svou rodinu -manžela a 2 děti. Mám teda mladší sestru, ta ma taky manžela a malého synka. Co nás trápí je však naše máma. Rodičům je 51 a 53. Tento rok by byli spolu 33 let z toho 30 let manželé, bohužel se začátkem roku rozešli. Táta si jednoho dne po hádce kvůli tomu, že máma rozbila nové auto zabalil věci a odešel. Tohle udělal poprvé, ale všichni jsme si mysleli, že se vrátí, že nezahodi 30ti leté manželství kvůli autu. No nakonec to nebylo kvůli autu. Auto bylo jen záminka. Ve skutečnosti měl milenku, která je jen o rok starší než já. Pro mamku to bylo velmi těžké toto přijmout, chodila k psycholožce a stále nám básnila, že si to táta určitě rozmyslí, protože zatím nepožádal o rozvod. V létě se začla situace lepšit, když v tom mamka slavila narozeniny a táta se zjevil doma s velkou kytici a s tím, že ho mrzí co provedl, že ji nechtěl ublížit a tím to odstartoval vše na novo. Tehdy jsem s ním o tom mluvila, ale tématu máma se vyhýbal jak jen mohl. Dokonce i nám říkal, jak ho to mrzí. Mamka opět básníla, že ji určitě stále miluje, protože si na ní vzpomněl a koupil kytky, pak ho pozvala do kina na pokračování jejich oblíbeného filmu a táta samozřejmě šel. Na oplátku ji on pozval na večeři. Tehdy se to i mi jevilo, že opravdu ví, že udělal chybu a rád by to napravil, ale nic jsem si nechtěla připouštět, zato naše mamka si to připustila až moc. Myslela si, že jsou opět spolu a že až si od sebe dostatečně odpočinou nastěhuje se táta zpět domů. Jenže on udělal pravý opak. Místo stěhování s mámou utnul kontakt a jen nám oznámil, že si chce vše srovnat a začít znova. Kontakt utnul i se mnou a se sestrou, ale mamku to neodradilo, stále doufala, že si to srovná v hlavě a vrátí se..
Dva týdny zpět táta zas začal komunikovat. Poslal máme žádost o rozvod s tím, že bude chtít i majetkové vypořádání a nám se sestrou oznámil, že čeká s jeho novou přítelkyni dítě. Je to dva týdny a maminka je na tom opravdu špatně. Do práce nechodí, vzala si nemocenskou. Sedí jen doma jako hromádka neštěstí a jen brečí. K psycholožce jít znova nechce, prý by to nemělo efekt. Opravdu bych ji ráda pomohla, ale nevím jak. Zvala jsem jí do kina, na večeři, na nákupy. Nechce nic. Sestra ji chce dát čas, ale já se bojím, že se uzavře do sebe ještě víc. S nikým nemluvi, kdybychom se neozvali první sama od sebe nám nenapíše. Vždy byla aktivní, chodila na hory, chodila běhat a nejraději ze všeho trávila čas se svými vnoučaty. Teď už ji hory nezajímaji, běhat taky nejde a našich dětí se stráni, protože ji vždy něčím připomenou dědečka. Například nedávno u ním měla sspá moje 6ti leta dcera a mamka ji vzala na zmrzlinu, potkaly pána s dýmkou a dcera hned prohlásila, že takovou má i děda. Tehdy máma přišla i s dcerou domů a volala mi, ať si pro ní přijedu, že se necítí dobře. :roll: vidíme, že to opravdu nezvládá, ale ona tvrdí opak.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
252
10.9.21 22:58

Je mi maminky i vás moc líto. :,( :kytka: Nespěchat na ni. Sehnat ji kontakt na dobrého psychologa. Do ničeho ji na sílu nenutit. Táta to pěkně podelal! :cert: Držte se, holky!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
159
10.9.21 22:59

Musí ho začít nenávidět. Tohle jsou pro ní horší muka, než kdyby ten dýmkař zemřel. No nic, doporučil bych vám se společně s mámou a sestrou zhulit a zasmát se tomu, jakou teď ten starej kozel dostane s malým děckem sodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
252
10.9.21 23:04

@Sadman K zasmání to pro rodinu bohužel vůbec není, ale jo, tady opravdu platí „chces-li udělat z muze blázna, dej mu mladou zenu“. Že mu to stojí za to, hlupák, trápit se znovu v 50+ s miminkem. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3543
10.9.21 23:09

@Sadman jsem si vzpomela na film Bila vdova :-) nebo tak nějak se to jmenovalo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
647
10.9.21 23:12

Ježiš to je strašné. Je mi maminky moc líto. Mám podobně staré rodiče a nedokážu si to představit. No otec si to pěkně s novým miminem užije a jeho nová partnerka nejspíš brzo přijde na to že to s ním nebude žádná sranda a že to je vlastně starý dědek a na dítě nebude mít energii. Asi musíte maminku nechat aby si tím prošla, podporovat ji jen jak to půjde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.9.21 23:12

Nedivila bych se, jestli maminka potřebuje čistě truchlit. Nikam nechodit, nic nedělat, utápět se v slzách a v minulosti. Pokud to dokážete, asi by jí ulevilo, kdyby se o všem mohla s vámi bavit, aniž byste dávaly nevyžádané, i když dobře míněné rady (škodí to), aniž byste celou situaci zlehčovaly (škodí to), aniž byste jí nutily chodit za zábavou (nic zábavného neexistuje). I tu návštěvu psychologa nabízejte hodně zlehka a citlivě.
A pečujte hlavně taky o sebe. I vám se rozpadla rodina, rodiče tu nejsou pro vás… Samy potřebujete podporu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1468
10.9.21 23:16

Pokud je tátovi 53, dítě se narodí za cca rok, to mu bude 54. A začíná s miminem.
Mamku okamžitě dotáhněte co nejdříve k rozvodovému právníkovi.
Jakože 53letý papíček teda bude bydlet u 31leté slečny? Nebo jak si to dál představuje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.9.21 23:18

@Judy Hopkava táta nikdy nebyl zrovna vzorový otec. O nás se sestrou moc zájem nejevil, jen před cizima se z nás mohl zbláznit. Doma to bylo úplně jiné. Hrát si s námi nikdy nešel, celý den seděl na balkoně s cigaretou a novinama. Ty samé noviny četl i 3 dny v kuse. Když po něm máma něco potřebovala tak nemohl, protože zrovna něco čte. Nikdy nikam nechtěl jít, nechtěl jít do kina, nechtěl do restaurace, ani na výlet, ale mámě zakazoval ať jde s náma. Zakazoval ji i pracovat. Mamka kolem něj celý život skákala, podstrojovala mu a mu stále bylo málo. Já i když jsem měla 20 a měla jsem sotva po škole jsem musela být doma v 8 nejpozději, argumentoval vždy tím, že dokud nebydlíme samy budeme šlapat jako hodinky. Asi 5 let zpět se mamka už naštvala, našla si práci a v práci si našla kamarádky, začla chodit po horách, začla běhat… Tehdy mu asi došlo, že nebude do nekonečna skákat podle něj a zároveň ji chtěl stačit. Občas ji vzal do kina, do restaurace, začal chodit po horách s ní. Dokonce spolu začli chodit na tenis. Najednou se o ní zajímal, k nám byl taky milejší a chápavější, ale ani tak to žáden zázrak není.

• Citovat
  • Nahlásit
252
10.9.21 23:20

@Sedmnactnulajedna To je velká pravda a s poslední větou do puntíku souhlasím. Je mimořádně těžké být truchlici osobe oporou, zpovednikem a lecitelem duše, když se to jeho samotného taky osobně dotýká. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.9.21 23:21

Tatíček bude trpce litovat. Mám takových pár kolem sebe. S dospělými dětmi chytili druhou mízu. Expříteli a jeho rodině jeho táta oznámil, že má miminko s jinou na večeři v restauraci. Do té doby netušili ani že má milenku. Další otec roku se roky tahal se svojí sestřičkou v ordinaci, až si udělali miminko. Teď je miminku 7 let, tatínek dostal teď ve stáří rakovinu a ani nemůže do důchodu, protože musí život rodinu, pardon - rodinY! Kamarádům se svěřil, že je idiot a že lituje, že už mohl mít klid a užívat si života. No, váš tatíček nechť si to užije…tohleto bych se mamce snažila vysvětlit. Až se on nabaží mladého těla, kterému teď poroste břicho, dojde mu, že přebalovat a hrát si na mladého veselého taťku není úplná prča. A mamka? Ta si může užívat a na nikoho se neohlížet. Ukažte jí výhody toho, že nemusí nikomu prát a žehlit, že je pánem svého času a má tebe a sestru. Může si najít nové kamarády a výletit s nima na hory. Moje máma si takové svobody užívá už pěknou řádku let s neměnila by. Na horách je 3× v týdnu, kamarádů hromadu a na chlapa nemá ani pomyšlení.

• Citovat
  • Nahlásit
252
10.9.21 23:23
@Anonymní píše:
@Judy Hopkava táta nikdy nebyl zrovna vzorový otec. O nás se sestrou moc zájem nejevil, jen před cizima se z nás mohl zbláznit. Doma to bylo úplně jiné. Hrát si s námi nikdy nešel, celý den seděl na balkoně s cigaretou a novinama. Ty samé noviny četl i 3 dny v kuse. Když po něm máma něco potřebovala tak nemohl, protože zrovna něco čte. Nikdy nikam nechtěl jít, nechtěl jít do kina, nechtěl do restaurace, ani na výlet, ale mámě zakazoval ať jde s náma. Zakazoval ji i pracovat. Mamka kolem něj celý život skákala, podstrojovala mu a mu stále bylo málo. Já i když jsem měla 20 a měla jsem sotva po škole jsem musela být doma v 8 nejpozději, argumentoval vždy tím, že dokud nebydlíme samy budeme šlapat jako hodinky. Asi 5 let zpět se mamka už naštvala, našla si práci a v práci si našla kamarádky, začla chodit po horách, začla běhat… Tehdy mu asi došlo, že nebude do nekonečna skákat podle něj a zároveň ji chtěl stačit. Občas ji vzal do kina, do restaurace, začal chodit po horách s ní. Dokonce spolu začli chodit na tenis. Najednou se o ní zajímal, k nám byl taky milejší a chápavější, ale ani tak to žáden zázrak není.

Zvláštní životní veletoce. :think: A ta jeho kopretina se tam vzala kde? :pocitac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.9.21 23:35

@Judy Hopkava je to nevlastní dcera jeho kamaráda, ale kdy se dali dokupy to přesně nevím, ale určitě už tam nějakou dobu byla, když kvůli ní táta opustil mámu.

• Citovat
  • Nahlásit
1241
11.9.21 02:37
@FraDeu píše:
Pokud je tátovi 53, dítě se narodí za cca rok, to mu bude 54. A začíná s miminem.
Mamku okamžitě dotáhněte co nejdříve k rozvodovému právníkovi.
Jakože 53letý papíček teda bude bydlet u 31leté slečny? Nebo jak si to dál představuje?

Jenom blazen si udela v tomto veku mimino.
Nejpozdeji za dva roky bude horce litovat… ale kdo chce kam…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
878
11.9.21 02:52

Myslim, ze tatinek brzy po porodu zacne chodit za vasi mamkou, kde bude klid a na stole kafe a buchta. Spis si vy se segrou musite ujasnit, jak se postavite k novemu sourozenci a maceše. Schovavat se muze chtit i u vas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat