Jak postupovat na konci rodičáku?

Anonymní
22.4.16 14:16

Jak postupovat na konci rodičáku?

Prosím o radu jak nejlépe postupovat v mém konkrétním případě.

Jsem momentálně na rodičovské dovolené s druhým dítětem, další není v plánu, takže se chystám zpět do práce. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Nahlášenou RD mám do tří let věku dítěte, nicméně RP vybírám v nejvyšší možné výši, tedy 11500 Kč a tudíž ho budu mít vybraný zhruba ve dvou letech dcery. Nechci to nějak snižovat, můj příjem v rodinném rozpočtu není rozhodující.

Dva roky bude mít dcera v září, chtěla bych jí dát částečně do školky a částečně pracovat. Vím, že zaměstnavatel mi může a nemusí vyjít vstříct s dřívějším návratem do práce. Nicméně to není ten hlavní problém. Během mého pobytu doma jsme se přestěhovali 200 km daleko, takže tam stejně nebudu moct pracovat. Chci si tedy od září najít najekou brigádu nebo částečný úvazek.

Jak mám tedy postupovat v případě, že
a) něco najdu
b) nic nenajdu.

Mám dát už v září výpověď nebo až za rok? Mám nahlásit, že pečuju o dítě, aby za mě stát platil zdravotní? Co dalšího budu muset zařídit?

DOufám, že je každému jasné, že nechci nikde rýžovat nebo někde pobírat nějakou dávku a ždímat stát. Jde mi čistě o to, jaký postup bude pro mě nejvýhodnější. Se současným zaměstnavatelem si chci zachovat dobrý vztah, protože v místě mého současného bydliště má také pobočku, takže pokud by se uvolnilo místo, ráda bych se dohodla tam.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1543
22.4.16 14:40

Já si právě kvůli možnosti legálně pracovat při rodičovské rozložila rodičák na delší dobu, poté, co něco najdeš (a bude to rozumné), tak si zase zvýšit rodičák a dovybrat částku a podat výpověď. Nebo je možnost platit za sebe pojištění a být legálně v domácnosti. Nejsem si totiž jistá - myslím, že spíše ne, že osoba, za kterou platí stát pojištění (pečující o dítě) si může přivydělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4712
22.4.16 14:48

@Martik80 ale při pobirani RP platí také ZP stát, ne? A do 3 let je zamestnana na RD, proč by si nemohla privydelat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5979
22.4.16 14:53

Pokud chápu dobře, jde o to, jak překlepnout rok do tretích narozenin, o peníze zas az tak nejde. Dle mého je nejjednodussi si proste RP rozpocitat do tri let veku ditete, nemusite resit otazku zdravotniho pojistenia jakkoliv se zatezovat socialkou a privydelat si muzete take, bez omezeni, dite od dvou let muze normalne do skolky (pokud ho nekde vezmou), prijem Vam nikdo kontrolovat nebude. Zamestnavateli po tom snad take nic neni, zda si privydelavate behem RP nebo ne. Ve trech letech uvidite, zda pro Vás bude mít nejakou práci, v případe, ze ne, se domluvíte na forme rozvazani pracovniho pomeru. Vy v te dobe bud uz budete mit sjednanou novou práci, nebo budete hledat. Jedine co, tak zrejme, dokud neukoncite puvodni pracovni pomer, nemuzete nikde jinde navazat novy HPP. Brigadu jakoukoliv…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1970
22.4.16 15:49

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci, v podstatě na sobě nezávislé… Pokud ti rodičovská dovolená u zaměstnavatele běží až do 3 let věku dítěte, můžeš být doma a zaměstnavateli nic nehlásit i po vyčerpání rodičovského příspěvku. Při tom můžeš samozřejmě i brigádně pracovat, není to nijak limitováno, resp. od 2 let věku dítěte nemusíš hlídat ani ten počet dnů v měsíci, kdy stráví prcek ve školce.

Tááákže - asi bych postupovala následovně: po přestěhování si začala hledat práci v místě bydliště, aniž bych nějak zkracovala rodičovskou dovolenou. Pokud se povede najít, pak řešit výpověď u stávajícího zaměstnavatele. Co se týče vztahů se současným zaměstnavatelem, tak samozřejmě není nic proti ničemu, když třeba šéfovi nebo na personální (mzdovku) na férovku oznámíš, že se zřejmě po skončení rod. dovolené nevrátíš, neb budeš mít bydliště jinde, ale určitě by tě potěšilo, kdyby se tou dobou (nebo i dříve) našlo něco u nich v jiné pobočce. Je to vše o domluvě. Na financích neztratíš, protože dokud běží rodičovská dovolená, zdravotní pojištění je za tebe hrazeno. A to i po dočerpání rod. příspěvku. :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50452
22.4.16 15:59

@Leli83 to popsala správně. Příspěvek dobereš, dovolená poběží. Během ní můžeš pracovat a hledat právi v místě bydliště. Pojištění máš hrazené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.16 17:21

Díky moc.

Takže mám dvě možnosti - buď rozvolnit RP, abych mi to vyšlo do tří let dcery, pak můžu bez problémů pracovat bez omezení.

Nebo RP vybrat po těch 11,5 tisících, někam nahlásit (kam přesně?), že pečuju o nezletilé dítě, aby mi ZP platil stát, ale pak si nemůžu přivydělat. Nebo můžu taky?

Pokud jde o současného zaměstnavatele, tak nic nehrotit a v případě, že ten roku budu jen po brigádách, tak dát výpověď až ve třech letech dcery (pokud pro něco nebude mít na pobočce tady). Pokud bych našla něco jiného, co by mi vyhovovalo i do budoucna lépe, tak dám výpověď hned.

Správně?
@Leli83 jojo, vím, že to jsou dvě rozdílné věci, snažikla jsem se to napsat tak, aby to bylo jasné :-)

• Citovat
  • Nahlásit
50452
22.4.16 17:31

Oznam v práci ukončení pobírání RP, nic na pojišťovně hlásit nemusíš.

http://www.mzdovapraxe.cz/…ka-dovolena/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1970
22.4.16 22:48

I když si vybereš příspěvek po 11,5 tisících, tak dokud ti bude trvat rodičovská dovolená, nikam nic hlásit nemusíš a pracovat můžeš i tak. Chrání tě prostě ta „dovolená“ u zaměstnavatele. :-) Takže např. rodičovský příspěvek dobereš v září 2016, jak píšeš, ale rodičovská dovolená ti bude trvat u zaměstnavatele dál do září 2017 (tedy do 3 let dítěte), čili do té doby můžeš v pohodě zůstat doma, nikam nic nehlásíš, ale holt už ti stát nedá žádné prašule, protože těch 220 tisíc už sis vybrala. Pracovat můžeš, přivýdělek je neomezený.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.16 08:04
@Leli83 píše:
I když si vybereš příspěvek po 11,5 tisících, tak dokud ti bude trvat rodičovská dovolená, nikam nic hlásit nemusíš a pracovat můžeš i tak. Chrání tě prostě ta „dovolená“ u zaměstnavatele. :-) Takže např. rodičovský příspěvek dobereš v září 2016, jak píšeš, ale rodičovská dovolená ti bude trvat u zaměstnavatele dál do září 2017 (tedy do 3 let dítěte), čili do té doby můžeš v pohodě zůstat doma, nikam nic nehlásíš, ale holt už ti stát nedá žádné prašule, protože těch 220 tisíc už sis vybrala. Pracovat můžeš, přivýdělek je neomezený.

Perfekní, takkhle mi to stačí!!!

Smlouvu u toho potenciálního nového zaměstnavatele můžu mít jakoukoliv?

• Citovat
  • Nahlásit
5979
23.4.16 18:50

@Anonymní ne HPP, pokud bezi HPP u puvodniho. DPP nebo DPC ok…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat