Jak postupovat při vyúčtování služeb za byt v nájmu?

116
6.7.20 20:16

Jak postupovat při vyúčtování služeb za byt v nájmu?

Hezký večer,
potřebovala bych poradit, jak se postupuje při vyúčtování, když jsem měla s majitelem bytu smlouvu, která nebyla delší než 24 měsíců a nájemné včetně služeb bylo vypsáno jednou paušální částkou.
Loni jsem měla ve vyúčtování přeplatek 2000,– který mi zapřel, jelikož neuhradil včas svou zálohu za fond oprav a tím pádem se to odečetlo z mého přeplatku. Nakonec jsem to neřešila.
Letos ale pro změnu byl nedoplatek 790,– Kč a on ho samozřejmě po mně vyžaduje? Co mám dělat? Má na to nárok, když on mi také přeplatek loni nedal? Bojím se, aby mě nedal k soudu, když mu to nezaplatím. Vím, že tam jsou i penále 50,– Kč pokuta za jeden den prodlení.
Už u něj naštěstí nebydlím, takže nemusím řešit, jestli mi neprodlouží nájemní smlouvu.
Předem moc děkuji za radu těm, co se v tom vyznají.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4472
6.7.20 20:39

@Mithiela Způsob vyrovnání by měl být uveden ve smlouvě. Pokud je tam jen paušál, tak se ho drž.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
722
6.7.20 20:44

Pokud je to paušálně, tak je to paušálně a je jedno, kolik spotřebuješ. Pořád platíš určitou částku - když je přeplatek nedostaneš jej, když je doplatek, neplatíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
116
6.7.20 21:11

@FraDeu já jsem právě slyšela, že na nedoplatek má majitel právo vždycky. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
722
6.7.20 21:13
@Mithiela píše:
@FraDeu já jsem právě slyšela, že na nedoplatek má majitel právo vždycky. :roll:

A ty máš v tom případě právo na preplatky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
116
6.7.20 21:32

@FraDeu volala jsem jedné právničce a ta mi tvrdila, že má nárok na nedoplatek jen majitel, ale já na přeplatek ne. Jsem z toho zmatená. Jak to teda je?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
722
6.7.20 21:36
@Mithiela píše:
@FraDeu volala jsem jedné právničce a ta mi tvrdila, že má nárok na nedoplatek jen majitel, ale já na přeplatek ne. Jsem z toho zmatená. Jak to teda je?

Pokud to tvrdila právnička, tak to tak bude. To je nevýhoda paušálního nájmu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
124
14.7.20 10:18
@Mithiela píše:
Hezký večer,
potřebovala bych poradit, jak se postupuje při vyúčtování, když jsem měla s majitelem bytu smlouvu, která nebyla delší než 24 měsíců a nájemné včetně služeb bylo vypsáno jednou paušální částkou.
Loni jsem měla ve vyúčtování přeplatek 2000,– který mi zapřel, jelikož neuhradil včas svou zálohu za fond oprav a tím pádem se to odečetlo z mého přeplatku. Nakonec jsem to neřešila.
Letos ale pro změnu byl nedoplatek 790,– Kč a on ho samozřejmě po mně vyžaduje? Co mám dělat? Má na to nárok, když on mi také přeplatek loni nedal? Bojím se, aby mě nedal k soudu, když mu to nezaplatím. Vím, že tam jsou i penále 50,– Kč pokuta za jeden den prodlení.
Už u něj naštěstí nebydlím, takže nemusím řešit, jestli mi neprodlouží nájemní smlouvu.
Předem moc děkuji za radu těm, co se v tom vyznají.

Takže (jsem pronajímatel bytu):

1. Penále 50 kč/den máte ve smlouvě? Pokud ano, je ten daný článek smlouvy neplatný, protože penále jsou obecně dané zákonem a není možné je ve smlouvě podstatně navyšovat.
  2. Pokud máte od toho minulého přeplatku nějaké papíry, tak bych nedoplatek neřešil. Pokud papíry nemáte, je to složité a nedoplatek bych asi osobně zaplatil, ale chtěl bych kompletní papíry kolem - vyúčtování, potvrzení o přijetí těch peněz atp.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama