Jak postupovat s kaucí při ukončení pronájmu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kettlery
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 30.08.19 20:00
Jak postupovat s kaucí při ukončení pronájmu?

Zdravím,

poradí mi prosím někdo, kdo má zkušenosti s pronajímáním nemovitosti, jak postupovat při ukončení pronájmu?

Jde mi o vrácení kauce. V úterý si jdu převzít byt od nájemnice. Pokud bude byt v pořádku, což by měl, vrátím jí rovnou na místě kauci. Ptala jsem se na innogy a mimořádné vyúčtování lze udělat jen na plyn, ne na elektřinu. Klasické vyúčtování je na jaře.

Jak tedy postupovat? Do předávacího protokolu zapsat stav plynoměru a elektroměru, to je jasné. Vrátit celou kauci a pak případně vymáhat nedoplatky? Nebo si část kauce nechat a vyplatit na jaře případné peníze navíc? Je běžné zadržovat nájemci peníze z kauce do konečného vyúčtování energií?

Díky za odpověď.

Reakce:
Uživatel je onlineJanli
Extra třída :D 10143 příspěvků 30.08.19 20:10

Uděláš protokol o předání bytu, zapíšeš do něj závady, stavy měřáků apod. Vyúčtování uděláš podle cen z loňského roku, není potřeba žádat o extra vyúčtování dodavatele plynu. Prostě spočítáš kolik propálili kubíků plynu, protočili kubíků vody, cenu určíš podle loňského vyúčtování. Spočítáš kolik zaplatili na zálohách a případné nedoplatky nebo přeplatky. Tohle bys měla udělat do 30dnů. Teprve potom vracíš kauci poníženou o nedoplatky. Nikdy nevracej kauci před vyúčtováním. Pokud by jsi s tím potřebovala pomoci, napiš SZ.

Zumpa
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 30.08.19 20:16

Proč ty energie nenecháváš na nájemnících?

Kettlery
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 30.08.19 20:17

@Janli děkuju, jsi hodná. Kdyžtak napíšu.

Já se tam jdu zítra domluvit na detailech, tak si ty stavy opíšu už zítra.

Co přesně můžu považovat za závady? Jak moc by být měl být uklizený? Co je takový standard, který lze požadovat? Nechci ji moc prudit, vyšla nám vstříc a vyklidila být mnohem rychleji, než musela.

Kettlery
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 30.08.19 20:19
@Zumpa píše:
Proč ty energie nenecháváš na nájemnících?

Nevím, chtěla jsem mít jistotu, že je vše zaplacené. :nevim:

Já pronajímám prvně a navíc s tím teď končím. Teď mi jde jen o to ukončit to férově pro obě strany.

Uživatel je onlineJanli
Extra třída :D 10143 příspěvků 30.08.19 20:24

Závada je cokoliv nad rámec běžného opotřebení. To, co budeš muset nechat opravit, aby byt mohl obývat další nájemník. Úklid je na tobě, stejně jako třeba vymalování bytu. A taky záleží, co máte ujednáno v nájemní smlouvě.

X_Cassiopea
Kecalka 164 příspěvků 30.08.19 20:41

Ahoj, nevím cos tam měla za vybavení, ale to by tam mělo zůstat max běžně opotřebené. Co bude zničené nebo rozbité se domluvte a napište do protokolu k vyčíslení, nebo uveďte částku na které jste se domluvili. Krom viditelných věcí doporučuju zkontrolovat fungující plotýnky, vodovodní baterie, atd. Také konečné stavy vody, el. a plynu zapiš do předávacího protokolu a výpočet vyúčtování viz komentář výše. Hlavně nezapomeň na výměnu zámků po předání. Vrácení kauce když se třeba potom někde sejdete a bude hotově si také nech podepsat převzetí peněz.

Barfiy
Kecalka 251 příspěvků 30.08.19 20:56

@Kettlery Tip pro priste: pokud uzavres smlouvu s firmami ve skupine Bohemia Energy (asi 6 ruznych dodavatelu), tak ti umeji udelat mimoradne vyuctovani elektriny.

A vraceni kauce si osetri ve smlouve, napis tam, ze “kauce se vraci do 30 dnu po ukoncni najmu a predani bytu a zruseni trvaleho pobytu, pricemz vsechny podminky museji byt splneny.”

A mas problem vyresen.

Barfiy
Kecalka 251 příspěvků 30.08.19 21:00
@Kettlery píše:
Nevím, chtěla jsem mít jistotu, že je vše zaplacené. :nevim:Já pronajímám prvně a navíc s tím teď končím. Teď mi jde jen o to ukončit to férově pro obě strany.

Pokud nemas sjednano ve smlouve jinak, tak plati, ze kauci musis vratit bezodkladne a jeste s urokem:

§ 2254
Jistota
(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nesmí být jistota vyšší než trojnásobek měsíčního nájemného.
(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Váš příspěvek
Reklama