Jak poznat březí morče?

15
26.4.21 23:08

Jak poznat březí morče?

Ahoj holky, dneska jsem si tady založila účet kvůli téhle otázce. Budu ráda za všechny rady. Od chovatelky jsme si dovezli tři morčecí holky a teď je máme přes měsíc a jedna se začala hodně zakulacovat, nevypadá, ale jako tlustá, spíše jako těhotná. Nejsem si, ale vůdce jistá, nevíte jak to poznat? Foto bohužel není možné, píšu přes PC, mám rozbitý telefon. Chovatelka je tam měla pohromadě s bratry, takže možné to je. A ještě mě zajímá, jestli mužů po porodu u maminky nechat její dvě ségry? Budu ráda i za další rady ohledně porodu morčátek, díky moc :kytka:

Ještě doplním- holky jsou dost malé, ale četla jsem, že je morče schopné se rozmnožovat brzo, každopádně pokud březí je, tak je to od chovatelky velká nezodpovědnost, to by člověk čekal spíše od zverimexu. Může se tedy mladé mamince něco stát? Pokud je březí, tak už to nezměním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10185
26.4.21 23:15

Takhle si kámoška koupila 2 kluky morčáky a nakonec jedno byla holka, takže měli za pár týdnů asi 6 dalších myšek. Radost obrovská, samozřejmě. Výhoda je, že se to prý nedá moc snadno sehnat, mělo by to být prodejné jiným chovatelům.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
26.4.21 23:21
@LaPaloma píše:
Takhle si kámoška koupila 2 kluky morčáky a nakonec jedno byla holka, takže měli za pár týdnů asi 6 dalších myšek. Radost obrovská, samozřejmě. Výhoda je, že se to prý nedá moc snadno sehnat, mělo by to být prodejné jiným chovatelům.

No tak uvidím kolik jich bude, ale mám v plánu si je nechat, teda pokud jich nebude 8. Prostory na to mám. Četla jsem, že bývají nejčastější dva, to by bylo super, to bych si je nechala. No a jsem si dost jistá, že jsou všechny tři holky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
983
26.4.21 23:22
@LaPaloma píše:

6??? A měla fakt morče??, obvykle totiž morčata mají 1-3 mláďat, výjimečně 4

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
26.4.21 23:23
@Markéta188 píše:
6??? A měla fakt morče??, obvykle totiž morčata mají 1-3 mláďat, výjimečně 4

No právě taky si myslím. Nad pět bývá vyjímečně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
983
26.4.21 23:25

Kolik mají morčátka? Já chvili chovala morčata s PP jako puberťačka.
Morčata nabývají dospělosti v 5ti měsících, dřív by k rozmnožení dojít nemělo.
Březí jsou cca 8-10 týdnů. Ze začátku jen opravdu tloustnou. Cca po 6ti týdnech můžeš vypozorovat pohyb v břiše samice.
Prvorodičky mají většinou 1-2 mláďata.
A žijí ve smečkách, takže je můžeš bez problému nechat společně :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
26.4.21 23:31
@Markéta188 píše:
Kolik mají morčátka? Já chvili chovala morčata s PP jako puberťačka.
Morčata nabývají dospělosti v 5ti měsících, dřív by k rozmnožení dojít nemělo.
Březí jsou cca 8-10 týdnů. Ze začátku jen opravdu tloustnou. Cca po 6ti týdnech můžeš vypozorovat pohyb v břiše samice.
Prvorodičky mají většinou 1-2 mláďata.
A žijí ve smečkách, takže je můžeš bez problému nechat společně :palec:

Dobře, díky moc :kytka: mají teď čtyři měsíce. A myslíš, že je možné, že jedna otěhotněla tak malá? A nemůže se jí nic stát? Mám o ni hrozný strach…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
983
26.4.21 23:38
@Milie876 píše:
Dobře, díky moc :kytka: mají teď čtyři měsíce. A myslíš, že je možné, že jedna otěhotněla tak malá? A nemůže se jí nic stát? Mám o ni hrozný strach…

Muže být březí i ve 4 měsících. Stát by se ji nic nemělo.
Pokud máš ale strach, nech si morčátka vyšetřit na veterině. Pokud je některá z nich březí, tak to poznají. (Stejně by si je měla nechat vyšetřit, i morčata potřebuji pravidelnou veterinární péči)
Morčata jsou celkem odolná zvířata, takže by se samičce nic stát nemělo. Spíše ti potomci mohou mít genetické vady, pokud se spářili sourozenci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1939
27.4.21 00:11

Tohle se nam presne stalo taky. Donesli jsme si sedmitydenni brezi samicku. Kdyz zacala vypadat jako hruska, bylo to jasne. Za par tydnu porodila 3 morcata, mela jsem strach, ze to nezvladne, ale zvladla krasne! Uklidila po sobe, fakt do posledni kapky, sezrala placentu, snedla i plodove obaly, vsechno. Hned zacala kojit. Tes se, ti malicti jsou tak roztomili!!! Pridavam foto den po narozeni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2496
27.4.21 05:37

Neboj, mamina to zvládne, jedině, čeho bych se bála, že zabřezla s bratříčkem, to se stalo známé, a narodilo se jim morčátko bez uší, to druhé bylo v pořádku.
Ale pokud vím, samci pohlavně dospívají až v 6 měsících, takže tady bráška coby pachatel není moc pravděpodobný, spíš jiný dospělý samec „ze smečky“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8571
27.4.21 06:31
@MadGirlNancy píše:
Tohle se nam presne stalo taky. Donesli jsme si sedmitydenni brezi samicku. Kdyz zacala vypadat jako hruska, bylo to jasne. Za par tydnu porodila 3 morcata, mela jsem strach, ze to nezvladne, ale zvladla krasne! Uklidila po sobe, fakt do posledni kapky, sezrala placentu, snedla i plodove obaly, vsechno. Hned zacala kojit. Tes se, ti malicti jsou tak roztomili!!! Pridavam foto den po narozeni.

A to jich je stále tolik v tak malé kleci? A pořád jsou chudáci na těch tvrdých peletách? :,(
Proč tam nedáš aspoň hobliny na to? :roll:

Jinak tak idylické, jak všichni píší, to být fakt nemusí… Může se stát, že uhynou jak malí, tak samice. To ti ale předem nikdo neřekne. Takže nezbývá než doufat, že pokud je březí, že to dopadne dobře.
Zhruba okolo měsíce březosti, bys měla poznat pohyby mimin v břiše a od 6ti týdnů můžeš slyšet i takové škrundavé zvuky. To mimina skřípou zubama :)
My máme teď měsíční miminka. Sameček už se pomalu chystá do nového domova.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7588
27.4.21 06:39

@Markéta188 blbost, jsou plodni od sesti tydnu, holky tedy. Kluci od ctyr cca. Chovam 10 let.
Ona to zvladne kdyztak. Ostatni muzou zustat s ni ale at ma dost mista. Jinak jestli je brezi, tak ted bude pribirat az do porodu na vaze.
Co to bylo za chovatelku proboha? Spis mnozitelka…to se musi hlidat..ja jak samecek ma vic nez tri tydny a zavrka, jde od mamy i od sester pripadnejch samozrejme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8571
27.4.21 07:11
@Tarjei píše:
@Markéta188 blbost, jsou plodni od sesti tydnu, holky tedy. Kluci od ctyr cca. Chovam 10 let.
Ona to zvladne kdyztak. Ostatni muzou zustat s ni ale at ma dost mista. Jinak jestli je brezi, tak ted bude pribirat az do porodu na vaze.
Co to bylo za chovatelku proboha? Spis mnozitelka…to se musi hlidat..ja jak samecek ma vic nez tri tydny a zavrka, jde od mamy i od sester pripadnejch samozrejme.

Jako tohle byla chovatelka jak nechceš… :roll:
Takové kraviny tady píše a ty fotky? To taky stojí za to… Morčata chudáci ve stísněném prostoru, do kterého jim narve co nejvíc baráků a na tvrdých peletách…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7588
27.4.21 07:41

@Šmoulice ty pelety jenom to je o pododermatitidu no…vhodny jsou pod hobliny, davam nekdy do rohu, to je ideal..nejlepsi je, ze kdyz takhle nekdo placa, vzdycky se najde nekdo, kdo mu to basti.
Btw rekord co do plodnosti, jedna chovatelka, kterou znam, je i posuzovatelka, mela samicku nakrytou od tritydenniho syna, kteryho jeste kojila. Tolik k plodnosti samcu u morcat. Tohle je fakt extrem ale zajimavej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7588
27.4.21 07:49

@LaPaloma co se neda moc snadno sehnat? Morcata? Myslis vorechy ze zverace nebo cistokrevny?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat