Jak poznat dobrého zubaře

Muzz
22.11.15 19:25

Jak poznat dobrého zubaře

Obávám se, že možnosti posoudit práci zubaře jsou dosti omezené. Např. jako laik posoudím, jestli je zubař komunikativní, věci vysvětlí, jak je příjemný, jak se chová, jestli vnucuje jen to nejdražší atd. Ale kvalita vlastní zubařské práce, pokud třeba výplň nepřekáží, nevypadne, to se moc nepozná - aspoň ne hned.

Zmíním dvě věci. První - pochybnost. Pokud byla provedena amalgámová výplň, tak bych čekal, že bude i s leštěním. To se nekonalo ani po provedení, ani při následném ošetření dalšího zubu. Paradoxně, zubařka dřív mi výplň leštila, i když bylo z neplaceného amalgámu na pojišťovnu. Docela by mě zajímal názor někoho od fochu? Za co pak platím? Za materiál asi ne, kapslovaný amalgám moc nestojí, rozhodně ne 500Kč. I vyvrtáním hotové do 10 minut, většina času vrtání a pak to jen naplácnout lžičkou a hotovo?

Diagonostika kazu. Odešel jsem od zubařky, která neměla RTG, nikdy nedělala ani mě tam neposílala. Přitom její výplně vydržely 20 let i víc, než se objevil pod ní kaz. Ale stačí to RTG, zejména bitewing? Nebo hledat ordinaci, kde mají další diagnostiku, třeba KAVO Diagnodent či podobné? U RTG mi přijde, že je na subjektivním vyhodnocení zubaře, co už vrtat a co ne. U RTG bitewing si myslím, že by se mělo dělat při každé půlroční návštěvě, pokud např. tam byly nepatrné mezizubní kazy, které zatím nebylo třeba vrtat. Nebylo by lepší to nechat někde ošetřit neinvazivně, něco jako Heal Ozone? Přijde mi, že by to nemuselo být dražší než 900 za malou fotokompozitní plombu.

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Muzz
22.11.15 19:29

Jen ještě dodám, myslím, že pokud někdo chodí pravidelně k zubaři, čistí si řádně zuby, tak by měl mít maximálně malý kaz (kaz postupuje pomalu) a nemělo by se stát, že o nějaký zub třeba přijde. Pokud ovšem zubař neumí kaz včas najít, tak pak asi jde o zuby i přijít. Neřeším teď ztrátu zubů kvůli paradentoze, pokud má někdo bezvadnou zubní hygienu, tak by záněty dásní a paradentoza měly zcela zmizet.

• Citovat
  • Upravit
448
22.11.15 20:03

Dobry vecer. Kvalitního zubního lékaře opravdu není někdy snadné poznat. Základem by melo byt ze si s vámi po prvni navsteve sedne a seznami vas se stavem jednotliých zubů. RTG snimky jsou zcela zasadni. Mnohdy staci jiz zminene bitewingové snimky doplnene v urcitých intervalech o tzv. OPG snímek. Dany lekar by vas mel seznamit s tim, co to vubec je zubni kaz, zubni kamen, zanet dasni, ci parodontitida atd… Na zaklade ziskanych informaci zjistite, jak jste spravne uvedla ze 99% stoji na Vas resp. na Vámi správně provádene hygiene. Pravidelne RTG snimky pripadne odhlai kaz v pocatku a umozni tak jeho spraveni bez vyraznejsi destukce zubu. Co se tyce materilau tak to je na diskuzi trvajici nekolik dnu. Amalgam je material dnes jiz prekonany z mnoha duvodu. Nicmene stale velmi casto v CR zhotovovany a to je zase na dlouhou debatu… pro vasi predstavu ve Svycarsu se jiz 15 let nepouziva a dalsi zeme ve kterych je stomatologie na vysoke urovni od jeho uzoivani ustoupily… (opravdu ne proto aby snad lekari vic vybirali - ceska klasika. Je treba se oprostit od tech v nasi spolecnosti zabehnutych informaci o tom jak mate kazy po babicce v rodine atd…Pokud vam to nekdo odkejva, pak je to smutne. Ten o vas zajem nema…Jinak matrialove naklady na kvalitni vypln jsou pomerne velke e v te cene je zahrnuty cely beh ordinace - minutoa kalkulace atd… Diagnodent je urcite kvalitni pomocnik, ale zase je treba znat na co si pri praci s nim davat pozor. Hewzky vecer

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26162
22.11.15 20:20

Nevím jak je to jinde ale u nás je postup následující:
Vstupní konzultace - OPG, BTW, dentální hygiena (OZK + air flow, floridace), sestavení cenového plánu pro pacienta a pokud souhlasí, tak termíny. Před výkonem vždy podepisuje informovaný souhlas. Při platbě vždy obdrží účet. Většinou postupujeme po segmentech a od nejzávažnějšího k estetice…
Máme OPG, CT, lupové brýle i mikroskop.
Na pojišťovnu je pouze prevence, anestezie a rentgeny. Ostatní jsou nadstandardní materiály nehrazené pojišťovnou. Amalgámy neděláme vůbec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
448
22.11.15 20:32

Tak by to melo byt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7016
22.11.15 20:53

Tak pro me je dobry zubar ten, ktery se pomoci barvici tekutiny presvedci, ze odvrtal fakt vse, oblozi si zub susenim, aby se tam nedostali sliny, dir(k)u vydezinfikuje, aby predesel podkazovani zubu, protoze to je z meho pohledu nejcastejsi cesta ke ztrate zubu, pod plombou jede kaz dal a kdyz to zacne bolet, tak uz muze byt pozde.

A take je podle me dobry zubar, ktery ma snahu poukazat na nedostatky v cisteni, doporuci spravne pomucky, nauci s nimi zachazet.

Vzhledem k nedostatku zubaru ale bohuzel clovek bud ma kliku nebo nema a dost tezko se opousti nekvalitni zubar, kdyz ti kvalitni mivaji stop stav. Ja jsem kliku mela, mam ted skvelou zubarku, chodi k ni i deti a pevne doufam, ze ji nikdy nebudu muset menit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26162
22.11.15 21:02

@Bibi239 Caries marker používáme taky :), při ošetření používáme kofferdam, po každém pacientovi svítíme germicidní lampou…snažíme se ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Muzz
22.11.15 21:55
@pichovak píše:
Dobry vecer. Kvalitního zubního lékaře opravdu není někdy snadné poznat. Základem by melo byt ze si s vámi po prvni navsteve sedne a seznami vas se stavem jednotliých zubů. RTG snimky jsou zcela zasadni. Mnohdy staci jiz zminene bitewingové snimky doplnene v urcitých intervalech o tzv. OPG snímek. Dany lekar by vas mel seznamit s tim, co to vubec je zubni kaz, zubni kamen, zanet dasni, ci parodontitida atd… Na zaklade ziskanych informaci zjistite, jak jste spravne uvedla ze 99% stoji na Vas resp. na Vámi správně provádene hygiene. Pravidelne RTG snimky pripadne odhlai kaz v pocatku a umozni tak jeho spraveni bez vyraznejsi destukce zubu. Co se tyce materilau tak to je na diskuzi trvajici nekolik dnu. Amalgam je material dnes jiz prekonany z mnoha duvodu. Nicmene stale velmi casto v CR zhotovovany a to je zase na dlouhou debatu… pro vasi predstavu ve Svycarsu se jiz 15 let nepouziva a dalsi zeme ve kterych je stomatologie na vysoke urovni od jeho uzoivani ustoupily… (opravdu ne proto aby snad lekari vic vybirali - ceska klasika. Je treba se oprostit od tech v nasi spolecnosti zabehnutych informaci o tom jak mate kazy po babicce v rodine atd…Pokud vam to nekdo odkejva, pak je to smutne. Ten o vas zajem nema…Jinak matrialove naklady na kvalitni vypln jsou pomerne velke e v te cene je zahrnuty cely beh ordinace - minutoa kalkulace atd… Diagnodent je urcite kvalitni pomocnik, ale zase je treba znat na co si pri praci s nim davat pozor. Hewzky vecer

Díky za reakci, měl jsem dělaný druhý bitewing po téměř dvou letech, dle mého názoru, pokud tam byl nějaký nepatrný kaz, tak by se to mělo dělat při každé návštěvě. Jinak vyšetření sondou, kdy se nic nezjistí, co pak návštěva byla téměř zbytečná.
Amalgámovou plombou jsem nechal nahradit tu dřívější. Šlo o stoličku, kde amalgám je zaručeně pevný, potom by měl působit i toxicky proti kazu pod ním. Nejsem si jist, že mi nové fotokompozitní výplně budou držet 20-30 let. Když jsem četl články na webu České stomatologické komory, tak se amalgámu zastávali, podobně i někteří privátní zubaři. Nová malá vrtání jsem nechal dát fotokompozit, i proto, že stačí odvrtat méně tkáně. U toho amalgámu mi to přišel poněkud odfláknutý přístup - ani nevyleštit… Doktorka měla rychle i ten fotokompozit, ve srovnání s vrtáním před dvěma lety. Nedokážu posoudit, jestli je tak rychlá, a nebo jestli to fláká. Nevyleštění amalgámové výplně mi spíš nabízí to druhé vysvětlení. Bohužel jako laik můžu těžko posuzovat víc, laik pozná některé hrubé chyby, vlastní práci se zubem asi moc ne.

• Citovat
  • Upravit
Muzz
22.11.15 22:05
@Malaga píše:
Nevím jak je to jinde ale u nás je postup následující:
Vstupní konzultace - OPG, BTW, dentální hygiena (OZK + air flow, floridace), sestavení cenového plánu pro pacienta a pokud souhlasí, tak termíny. Před výkonem vždy podepisuje informovaný souhlas. Při platbě vždy obdrží účet. Většinou postupujeme po segmentech a od nejzávažnějšího k estetice…
Máme OPG, CT, lupové brýle i mikroskop.
Na pojišťovnu je pouze prevence, anestezie a rentgeny. Ostatní jsou nadstandardní materiály nehrazené pojišťovnou. Amalgámy neděláme vůbec.

Díky za reakci. v podstatě tak to je u většiny zubařů. Ono pokud nabízí spolupráci s VZP (či jinou poj.), tak by měli nabízet i ošetření bez doplatků. Ale i u původní doktorky, jsem si nechával dát kapslovaný amalgám. Zdarma mám nyní tu prevenci, jinak ošetření kazu si platím.

Sledoval jsem více ceníků, přijde mi, že dózovaný amalgám začíná tak od 4-5 set, fotokompozit někde nabízejí i levněji, než 900 za malou plombu.

Další diagnostika vedle dvou RTG (celkový a bitewing) by měla zvýšit nalezení kazu, případně upřesnit, je-li už vhodné vrtat. Ale četl jsem nějakou studii někoho myslím z fakulty, kdo u Kavo Diagnodent udával, že to odhalí něco přes 80% kazů, tj. ne třeba 90%, jak myslím tvrdí dr. Kopecký. Jinak mě překvapilo, že jeho pacient přišel v relativně mladším věku (cca 45) o 3 zuby. Nedokážu pochopit, pokud je kvalitní péče, tak bych čekal, že všechny zuby vydrží minimálně do 60, pominu-li trhání křivě rostlých osmiček či úrazy.

• Citovat
  • Upravit
Muzz
22.11.15 22:17
@Bibi239 píše:
Tak pro me je dobry zubar ten, ktery se pomoci barvici tekutiny presvedci, ze odvrtal fakt vse, oblozi si zub susenim, aby se tam nedostali sliny, dir(k)u vydezinfikuje, aby predesel podkazovani zubu, protoze to je z meho pohledu nejcastejsi cesta ke ztrate zubu, pod plombou jede kaz dal a kdyz to zacne bolet, tak uz muze byt pozde.

A take je podle me dobry zubar, ktery ma snahu poukazat na nedostatky v cisteni, doporuci spravne pomucky, nauci s nimi zachazet.

Vzhledem k nedostatku zubaru ale bohuzel clovek bud ma kliku nebo nema a dost tezko se opousti nekvalitni zubar, kdyz ti kvalitni mivaji stop stav. Ja jsem kliku mela, mam ted skvelou zubarku, chodi k ni i deti a pevne doufam, ze ji nikdy nebudu muset menit

Současná zubařka mé čištění zubů ohodnotila jak velmi dobré. Jinak instruktáž mi dávala DH. Přijde mi, že zubařů v Praze nedostatek není. Je plno těch, co berou, ať se samostatnou ordinací a nebo zaměstnanci. Dražší zubaři/zařízení mívají obvykle kapacity volné. Ceny, zdá se mi, moc horní limit nemají. Podle ceny se přece jen člověk taky rozhoduje. Podle některých referencí jsou někteří zubaři sice dosti drazí, ale dokážou odvést dosti mizernou práci. Jako laik spíš poznám, jak je dotyčná osoba komunikativní, příjemná, zapůsobí prostředí čekárny a ordinace. Vlastní práci a pečlivost provedení člověk pozná jen někdy.

Určitým vodítkem mi je i vybavení, zejména co se diagnostiky kazů týče (zatím mě nezajímaly věci jako endodoncie). Nevím, jestli původní zubařka už má nějaký RTG, je to paní přes 60, takže neočekávám v jejím věku velké investice. Práci ale asi odváděla dobře, když její plomby vydržely přes 20-30 let, než se objevil pod nima kaz. I když mě sama jednou vrtala asi po roce co dvou, že pod plombou je kaz. To poznala nějak sondou.

• Citovat
  • Upravit
210
30.11.15 11:17

MUDr. Kateřina Krúpová , znáte?

Uvažuji o registraci u této lékařky. Máte nějaké reference. Zajímá mě kvalita a liský přístup k pacientům. Pak i ceny, něco uvádí v na internetu, to je přijatelné. Ale rutinní prohlídky dělá na pojišťovnu? Nebo se u ní platí vše?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama