Jak poznat poruchu soustředění?

Anonymní
24.4.17 17:25

Jak poznat poruchu soustředění?

Prosím o anonym, osobní informace, děkuji.

Lze bezpečně rozeznat poruchu soustředění od dá se říci „zlobení“? Když dítě něco dělá a najednou chce dělat něco jiného, mluvíte na něj a ono vám odpovídá na něco jiného, sedí a přitom stále něco musí dělat rukama, nevydrží sedět jen tak, jinak je nervózní?

Dcera bude mít brzy 6 let, v září nastupuje do školy. Zápisem prošla bez problémů. Ovšem chodíme na logopedii, kam začala chodit až po 5. roku věku, kdy se logopedka divila, že nás třeba ze školky neposlali dříve. Když se dcera nesoustředí, tak mluví špatně - špatně vyslovuje. Když se soustředí, mluví hezky.

Ale je poslední dobou více a více roztěkaná, hlučná, častěji se vzteká, špatně se jí něco vysvětluje, je vidět, že to jakoby ani nevnímá. Něco ji dá se říci denně opakujeme - co má či nemá dělat a proč a stejně to další den dělá znovu a jakoby se diví, že je to špatně.

Lze navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu i bez doporučení, nebo je třeba navštívit předtím dětskou doktorku, případně má dát školka doporučení? Nezdá se nám po pravdě dcera už rok, ale každý to přikládal tomu, že žárlí na mladšího sourozence, atd. Ale dnes nám paní logopedka sama říkala, že se dcera hůře soustředí a doporučila nám nějaké doplňky stravy na zklidnění.

Máte někdo zkušenost? Doporučení? Jak postupovat, kam třeba zajít, jak zjistit, zda je jen aktivnější, nebo ji opravdu něco „je“?

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

359
24.4.17 17:50

Mám stejný problém, tak jsem zvědavá na reakce..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3154
24.4.17 17:57

Popravdě já bych se byla objednala do PPP už před zápisem, už samo o sobě by toto mohl být důvod odkladu. Do PPP doporučení nepotřebuješ. Funguje to tak, že si najdeš PPP, asi ideálně spádovou, oni si vezmou tvé číslo a do tří týdnů zavolají termín, ten může být klidně za měsíc nebo i později.

Jinak mám syna, který už má odklepnuty odklad, jeden z důvodu je, že vydrží v klidu tak 10min a pak se začne mrcasit a kroutit, dneska na logo malém spadnul ze židle. Máme nákazano trenovat soustředění, nejdřív těch 10 min a postupně prodlužovat, že do školy by měl vydržet alespoň 20 min. Poruchu pozornosti prý nemá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2461
24.4.17 18:16

Do PPP doporučení nepotřebuješ. Jinak - pokud do té doby byla v klidu a je to náhlá změna, tak to na poruchu nevidím. Porucha pozornosti se projevuje od mala, není to tak, že se dítě najednou „porouchá“ jako pračka…
Jinak k logopedii - pokud dokáže mluvit správně a ve školce ji vždy usměrnili a mluvila na ně pomalu a správně, tak proč by vás tam měli posílat? Hlavní roli ve výchově a vzděláí dítě má pořád rodič;-) Ano, mohli vás na to upozornit, ale to je tak vše…
Určitě doporučuji vyšetření, ale neděje se něco ve školce, s kamarádkami, doma? Náhlá změna je většinou následk něčeho takového, nějaké vnitřní nepohody…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.4.17 07:15

@Sashie Tak počítám, že i školka by měla spolupracovat a třeba dát podnět, že se jim něco nezdá na mluvě dítěte, atd. Přeci jen třeba do toho vidí více, než rodič.

Nic nového se neděje. Má 1,5 roku sourozence, mají se rádi, hrají si spolu, ale neklid vnímáme tak rok. Je hrozně hrrr, jednou někde dostane bonbon a příště už vyhrkne, že by si zase dala bonbon, atd. Nevydrží sedět v klidu, nevydrží být potichu, pořád něco mluví, řeší, když ji usměrníme, tak kouká jakoby nechápavě, že nám něco vadí.

Je šikovná, ráda kreslí, tvoří, ale zase, kreslí, něco ji napadne a běží pryč. Neuklidí si, vadí ji, že má uklízet, atd.

• Nahlásit
  • Citovat
2461
25.4.17 16:15

Jak říkám - kolikrát se může ve školce jevit jinak než doma, třeba si tam dává víc pozor na mluvu a nevypadalo to tak - to tady těžko posoudíme. Jinak pokud je to opravdu „náhle“, jak píšeš, tak to nebude porucha soustředění. Ta se opravdu projevuje od útlého dětství, postupem se samozřejmě může zhoršovat, ale ne takovým skokem. Víc poví odborník po vyšetření, takhle můžeme akorát věštit;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.4.17 17:44

@Sashie Tak sama logopedka o tom mluvila, my měli podezření už kdysi. Uvidíme tedy.

• Nahlásit
  • Citovat
2461
25.4.17 17:50

Hele, výše jsi psala, že neklid pozorujete tak rok. Předtím byla živá, možná i nepozorná… Těžko říci, nemám dostatek informací. Z toho, jak jsi to tady napsala, bych to na poruchu neviděla. Minimálně na žádnou velkou - neb dítě, které má poruchu pozornosti, má některé naprosto specifické projevy, které to dají jasně najevo. Nevím např. jakou máte výchovu (a to nemyslím špatně, pouze je fakt, že někteří rodiče mají volnější mantinely), v jakém je prostředí, jak se jinak projevuje. Jděte za odborníkem, nebo tady a teď to nevyřeší ani renomovaný dětský psycholog… to chce osobní kontakt a vyšetření…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2461
25.4.17 17:54

A to, že paní logopedka řekla, že se hůře soustředí neznamená, že musí hned mít poruchu pozornosti… Ono opravdu stačí i tělesný nekomfort, nějaká hormonální změna, nevyvážené minerály v těle a může to hodně ovlivnit. A rovnou ti říkám, že i kdyby měla poruchu, tak se na to musí cvičit - jsou speciální programy v PPP nebo pracovní listy, které budete vypracovávat doma. To můžete už začít dělat teď - zadej si do googlu cvičení na zlepšení pozornosti a vyjede ti toho hafo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.11.18 09:43

Porucha pozornosti?

Mám otázku, jestli by se mohlo jednat o poruchu pozornosti. Popíšu tu 3 různé děti. Schválně neuvádím, jestli jde o mé děti. Všem dětem je 5-7 let.
Dítě 1 - Umí se neskutečně zažrat do činnosti, která ho baví. To až tak, že nevidí a neslyší a naprosto ignoruje okolí. Musí se s ním zaklepat a mluvit z očí do očí. U nezábavné činnosti vydrží, ale je neklidný - poskakuje, poposedává, ohlodává tužky, rozhlíží se po okolí… ale spolupracuje a ví, co se děje. Pokud se mluví neadresně nebo nepřímo, tak se často ptá „co?“. Při úkolech typu „převlékni se“ odbíhá, hraje si a trvá dlouho, než se oblékne. Má problémy dotáhnout věci do konce. Něco dělá, přestane ho to rychle bavit a už to nedotáhne.
Dítě 2 - Vydrží u zábavné činnosti. Musí mít častý dohled a musí se mu připomínat, co má dělat, jinak odbíhá do svého světa. Často sedí, vypadá klidně, ale naprosto neví, co se kolem něj děje. Vše mu trvá neskutečně dlouho. Nezábavné věci udělá, ale trvá to dlouho, protože utíká do svého světa. Všude je poslední. Nevydrží se soustředit ani u delších pohádek. Baví ho to, dívá se, ale třeba si kouše nehty, trhá papírky…
Dítě 3 - I u zábavné činnosti, kterou si zvolí samo vydrží maximálně 10 minut. U nezábavné má po malé chvíli problémy, kdy nevydrží, poposedává, pokládá hlavu a je vidět, že se na danou věc naprosto nesoustředí, pokyny se mu musí opakovat a ukazovat, co se děje. Chvíli neposedí, pobíhá, poskakuje… Vše se mu musí kouskovat a říkat po jednotlivých krocích. Mluvit se s ním nejlépe musí z očí do očí, ale oční kontakt nevydrží nijak dlouho a dívá se jinam.
Může se u některého z dětí jednat o poruchu pozornosti, nebo to je ještě normální chování?

• Nahlásit
  • Citovat
11068
10.11.18 09:49

U všech třech může a nemusí jít o poruchu soustředění.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
817
10.11.18 09:50

ani jedno nema poruchu pozornosti. 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1871
10.11.18 09:52

Doporucuju včerejší rozhovor na DVTV na toto téma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6847
10.11.18 09:58

Popisuješ tu tři děti, každé úplně jiného temperamentu. V tomhle věku mají děti právo snít. Některé víc a některé míň. Já byla v tomhle věku zbrklá, odbíhala jsem od jedné věci k druhé, nic jsem nedodělala do konce. Učitelka mě přezdívala,, Hrombác", když někomu něco vypadlo z lavice, byla jsem to já. Vydrželo mi to asi do 5.třídy. A světě div se, jsem úplně normální. Jen jsem měla trochu víc temperamentu(to vydrželo doteď) a neuměla jsem ho ovládat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12272
10.11.18 10:08

Tipla bych jedničku porucha pozornosti, dvojka porucha autistického spektra. Nejsem odborník, jsou to jen tipy! Trojka asperger? Ty znáš výsledky, nebo ne? Ono také záleží na intenzitě. Ono v tomto věku se to stejně ještě nemusí vše projevit. Může jít o nevyzrálost. U mé dcery se problémy naplno projevily až ve třetí třídě, kdy vyfásla neempatickou zlou učitelku. Do té doby jsem měla jen pochybnosti, ale jaká je hranice mezi „normálem“ a „patologií“? Ten, kdo nemá zkušenosti to těžko odhadne a i odborníci mají různé testy a pomůcky pro diagnostiku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama