Jak poznat rozdíl mezi namozenym svalem a trombozou?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
15.8.21 17:39

Jak poznat rozdíl mezi namozenym svalem a trombozou?

Ahoj holky tuší prosím některá jak muže laik rozpoznat rozdíl mezi namozenym svalem/slachou a počínající trombozou v lytku?
Jsme na dovce doktor značně daleko a me po výletě cca 25km začalo silene bolet lytko zhruba 10cm nad achillovkou - bolí me oblast 5×4cm, je tuha, není horka, ale nemůžu na nohu poradne doslapnout. Když mám nohu nahoru tak nebolí vůbec, za to třeba z auta jsem malém nemohla bolesti vystoupit. Během výletu me noha nebolela vubec - jsme zvykli chodit hodně, ale po cca 20min v autě byla ta bolest při vystupování fakt značná.
Díky moc.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10510
15.8.21 17:48

Já ti nebudu říkat, že je to tromboza, protože to netuším. Ale dle popisu bych to na namožený sval netipovala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1183
15.8.21 18:03

Tak já bych řekla, že namožený sval v klidu nebolí. Jen při zatnutí svalu. Kdyz ho povolíš, tak to zase přestane. Kdybys to měla namožené, tak si troufám říct, že tě budou bolet obě nohy.

Spíš bych tipla, že máš něco přímo s tou achilovkou. Asi zajdi k doktorovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72
15.8.21 18:26

Vleže si polož nohu, pokrč v koleni a prsty přitáhni co nejvíc k nártu. U trombózy by to mělo bolet (Homansův test). Bolet by mělo i mačkání chodidla. A v neposlední řadě by noha byla oteklá (změřit obvod lýtek centimetrem). Pokud to na to vyloženě nebude vypadat, vezmi si preventivně (pokud nejsi těhotná nebo nemáš poruchu srážlivosti či žaludeční vředy) jednu čtvrtinu tablety klasického acylpyrinu (nebo aspirinu). 100 mg kyseliny acetylsalicylové působí protisrážlivě. Používá se jako 1. pomoc při infarktu, bere se dlouhodobě po infarktu a CMP jako prevence dalších trombů. Brala bych to tak 5 dnů. je to spíš namožené, mělo by se to lepšit. Pokud by se to horšilo, je možné, že to trombóza být může. Pokud jsi silnější, kuřačka a užíváš antikoncepci nebo máš dokonce leidenskou mutaci a do toho jsi třeba málo pila (zahuštění krve), stačí opravdu třeba ještě jednostranná námaha nebo třeba let a nohy v jedné poloze dole a je vystaráno na průšvih.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.8.21 18:50

Ahoj holky, moc dekuju tak jsem provedla dle rady ten Homansuv test a teda to me bolí pěkne, nicméně mackani chodidla nebolí vůbec, lýtka jsou stejne silná.
Nekourim, jsem stihla, ale jeli jsme tři hodiny autem a pití nic moc. Zítra seženu aspoň aspirin a zkusím zda to zabere.
Ještě jednou moc dekuju 😊 😊 😊

• Citovat
  • Nahlásit
72
15.8.21 18:52

Nohu nechej ve zvýšené poloze, pokud máš obinadlo, tak stáhni. Mělo by to být lepší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.8.21 19:02

Jo holky teď jsem koukala ze ten Homansuv test se má dělat s natazenyma nohama u kterých pritahuju prsty ke kolenum a to me nebolí tedy vubec. No hlavně chci věřit, ze mi zítra bude lépe :)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.8.21 19:03

@Hamamca - jeee dekuju nohu stahnu, to je dobry nápad 😊

• Citovat
  • Nahlásit
72163
15.8.21 21:36

Bez uz to obtížné pozná i doktor. 10 cm nad achilovkou, takle lokálně na trombozu úplně typické není. Ale kdo ví. Hommans je taková skoro již obsolentni metoda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1374
15.8.21 22:56

Prvni trombozu mi zjistili az cca po 5 dnech bolesti - zacalo to ve ctvrtek, v patek na utz nic nevideli, o vikendu se bolest stupnovala a v pondeli rano jsem byla na pohotovosti, kde to videli uz hned…
Postrehy: ke konci noha bolela i vleze, zadna „ulevova“ pozice nebyla. Na nohu se nedalo poradne bolesti postavit, prasky na bolest nezabiraly. Jo a budilo me to ze spani.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20201
16.8.21 00:46

Nemela si treba pred tim krec? Obzvlast po tech silnejsich ma sval odpocivat, jinak se ten sval ‚zrani‘. Nevim, co to je, asi nejake drobne trhlinky ve svalu. Byva to prave dost lokalni bolest. Ostrejsi.
Jinak myslim, ze bez uz ti to nikdo nerozlouskne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1004
16.8.21 09:10

Ahoj holky všem moc a moc dekuju za rady, šla jsem k dr. cévní mělo dovcu ale zástup byl také nějaký fajn lékař, takže mi vzal krev na přítomnost d-dimeru a naštěstí vše negativní, takže fakt je to ta šlacha a nějaký svalový upon.
Jsem rada ze jsem nakonec šla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
853
17.8.21 20:10

Na tu namozenou slachu můžu doporučit Traumaplant (kostivalova mast), mě to vždycky uleví o dost rychleji, než by se to dalo dokupy samo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.8.21 22:41

Připojím se tu

Ahoj, chtěla bych se připojit s dotazem. Mám už několik dní nepříjemný pocit v levé noze. Jako by mravenčení prstů u nohou. Občas cítím pnutí v lýtku, zadní stranu stehna, ale i oblast trošku u kostrče. Noha mi jakoby dřevění, pocit chladu na nártu. Bolest to úplně není. Jen je to nepřijemné. Oteklé to není. Test na trombofilní mutace mi dělali asi před 15 lety, negativní, ale mám na nohách a prsou celkem viditelné žíly a sem tam nějaké metličky. Nikdo nikdy neřešil. O co mi jde. Obvoďačka má samozřejmě dovolenou. Počkali byste do příštího týdne? Nějaké typy, co dělat do té doby?
Díky za názory.

• Citovat
  • Nahlásit
72163
18.8.21 22:48

Hele, tohle ordinovani po netu je vždycky takové na pekáčku. Ale podle popisu mě to přijde spis neurologické, od páteře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat