Jak poznat, zda dítě říká pravdu?

Anonymní
30.4.21 08:00

Jak poznat, zda dítě říká pravdu

Prosím o anonymitu, jde o citlivé téma.
Náš 6-letý syn si opakovaně stěžuje, že nechce být s jistou velmi blízkou osobou z rodiny. Tuto osobu zná od narození, často ho hlídala už jako miminko. Když jsem s nimi i já, k synovi je sice přísnější, ale nikdy jsem nepozorovala ani náznak fyzického trestání nebo agresivního chování. To, co popisuje syn, je pro mě za hranou a nevím, jak se k tomu postavit. Daný člověk to rezolutně popírá a dost jsem se ho jenom naznačením podezření z něčeho takového dotkla. Syn to ovšem říká opakovaně a dlouhodobě. Často když má být s danou osobou a sourozencem sám, pláče. Hlídání jinými lidmi snáší bez problému. Sourozenec má 2 roky, takže toho moc neřekne, dané osoby se ale nebojí a naopak ji vyhledává. Je pravda, že když jsme spolu všichni, chování k mladšímu a staršímu dítěti je poněkud jiné, což dotyčný obhajuje tím, že mladší je ještě malé na to, aby pochopilo, co se po něm chce, zatímco starší už to umět má a je navíc rozmazlený, nevychovaný kvůli mé špatné výchově. Syn si občas hodně přibarvuje, to vím. Některé historky mi přijdou opravdu velice nepravděpodobné (chtěl bych jsem si vzít z lednice jogurt, tak jsem se zeptal XXX on mě za to zbil). Klidnou mě to nenechává, ale zatím do toho nechci tahat další osoby jako psycholog atd. Je to přece jen dost vážné obvinění a dotyčného člověka jsem neviděla fyzicky ublížit ani mouše. Co byste na mém místě dělali?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2998
30.4.21 08:09

Pokud je to opakovaně a dlouhodobě, věřila bych dítěti. Je nutné aby syn zůstával s tou osobou sám? Pokud není, tak ho k tomu nenuť. Případně nainstalovat kamery a vidělo by se hned.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
726
30.4.21 08:13

Z jiného soudku - mě takhle bila babička, když jsem byla malá. Hodně, někdy dost brutálně (strkání rukou do téměř vařící vody, těsně tak, abych neměla popáleninu, mlácení vařechou, bouchání hlavou o futra, nadávání do všeho možného…) a nikdo mi to nevěřil.

Jako máma bych jednak věřila svému dítěti, jednak bych si to ověřila, a prostě a jednoduše doma nastražila dvě kamerky. Je to podlé, zřejmě to není zákonné, ale moc dobře vím, jak násilníci lžou (babička do teď tvrdí, že na mě nikdy ruku nevztáhla a jde tak proti mým vlastním vzpomínkám) a kam až to může zajít.

Za mě je tu na hrubý pytel, hrubá záplata. Pokud se to nepotvrdí, nemusí to nikdo kromě Tebe vědět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20682
30.4.21 08:18

Neřešila bych věřím nevěřím. Necítí se dobře k dotyčnému bych ho hlídat nedala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2867
30.4.21 08:20

Tohle si děti nevymyslejsi. Proc ho tam davas, kdyz ti to dite nekolikrat řeklo? Proste ty osobe ani jedno z deti nesveruj. Kdyz breci, jen co zjisti, ze ho ma ta osoba zas hlidat? Jaky dalsi trauma ma to decko podstoupit.

Příspěvek upraven 30.04.21 v 08:22

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
406
30.4.21 08:22

Víš co? Možná ani psycholog by nezjistil pravdu. Řekl by nějaký svůj názor a co z toho? Pokud si to dítě takhle dlouhodobě ztěžuje, má velký problém. Cítí se vedle toho člověka, který ho hlídá, špatně. Buď proto, že mu ubližuje a nebo kvůli něčemu jinému, co třeba nejde tak jednoduše říct a proto si vymýšlí. Syna bych hlídat té osobě nedávala. Až bude klukovi třeba 20 let, tak ti to řekne, proč tam nechtěl. A nechtěla bych mít pak doživotní výčitky, proč jsem ho tam i přes to dávala. Já mám v příbuzenstvu osobu, které se bojím. Jako dítě jsem z ní měla úplnou hrůzu a nechtěla jsem s ní být v jedné místnosti sama. Chovala se nevypočítatelně. Nikdy jsem nevěděla, jestli mi vynadá nebo mě pochválí, když na mě chtěla sáhnout, všechno se ve mně sevřelo. Ostatní ten problém neměli, viděli, že je to hysterka a brali ji s rezervou. Já ten nadhled nad tím neměla, když jsem s ní měla zůstat sama, brečela jsem a prosila sestru, ať je tam se mnou. Když moji rodiče objektivně zhodnotili, že se mi přece vůbec nic neděje a nechali mě tam spát, nespala jsem celou noc a nechybělo moc, abych vylezla z okna a druhý den mě hledali někde v lese. Sousedka se mi onehdá svěřila, jak ignorovala synovy náznaky, kterými dával najevo, že nechce, aby k nim docházel učitel hry na hudební nástroj, jejich dobrý známý… Co by se tak mohlo asi špatného dít za dveřmi u nich doma…chlap kluka osahával, vyhrožoval mu a celé to trvalo několik let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
287
30.4.21 08:23

Pokud s jinými lidmi nemá problém, tak tady je něco špatně. V jeho věku u nás ještě fungovali čerti - pokud pod připomenutím, že za lhaní se jde do pekla pořád tvrdila to samý, věděla jsem, že nelže, ale nikdy nešlo o nic tak závažnýho.
Jinak, takhle malé dítě potřebuje vědět, že mu máma věří, minimálně bych ho k té osobě už samotnýho nedávala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16441
30.4.21 08:27

V rodinách kde jede sexuální zneužívání je naprosto běžné, že rodiče dětem nevěří. Ta patologie bývá v celém systému.

Děti moc nemají důvody si něco takového vymýšlet.

Pokud je to váš případ a ty uvěříš agresorovi, která navíc dítě očerňuje, stáváš se spolupachatelem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16734
30.4.21 08:31

Podle mě je úplně jedno, jestli to tak je nebo není a syn přibarvuje, důležité je, že z nějakého důvodu se tam cítí špatně a to bych jako matka nedopustila. Vadilo by mi i očividné protěžování mladšího dítěte. Takže pokud tohle hlídání nutně nepotřebuješ, syna tam samotného nenechávej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.4.21 08:31

Problém je, že tato osoba s námi žije v jedné domácnosti a jiné hlídání dětí jaksi nemám. Jedině nikdy nikam nechodit bez dětí. Syn to dokonce řekl i přímo před tím člověkem a když mu to vyvrátil, osočil ho, že lže. Takže fakt nevím. Kamery nejsou řešení, na to nepřistoupí a není možné, aby se o nich nedozvěděl.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
30.4.21 08:33

Momentálně to skutečně řeším tak, že syna beru všude s sebou, ale dlouhodobě je to naprosto neudržitelné.

• Citovat
  • Nahlásit
726
30.4.21 08:34
@Anonymní píše:
Problém je, že tato osoba s námi žije v jedné domácnosti a jiné hlídání dětí jaksi nemám. Jedině nikdy nikam nechodit bez dětí. Syn to dokonce řekl i přímo před tím člověkem a když mu to vyvrátil, osočil ho, že lže. Takže fakt nevím. Kamery nejsou řešení, na to nepřistoupí a není možné, aby se o nich nedozvěděl.

Tak děti „jaksi“ hlídat nenechávej. Naprosto u syna ztratíš důvěru, svěřuje se Ti jako máme, člověku, kterému věří ze všech nejvíc… a nevidí žádnou nápravu. Zvaž sama, jestli Ti to za to stojí ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
614
30.4.21 08:36
@Anonymní píše:

A je nutny a tim clovekem sdilet jednu domacnost? Verila bych diteti a nenechavala ho s osobou samotne.. ja teda nevim.. mam o rok starai dite a vim, ze v takovych vecech by nelhalo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16734
30.4.21 08:36
@Anonymní píše:

A kam pořád chodíš, že syna musíš dávat hlídat? A co tvůj chlap na to? (pokud to není zrovna on).
Co takhle zapnuté nahrávání na telefonu třeba u syna v kapse? Já bych teda určitě chtěla vědět, kde je pravda, pokud se dané osobě nemůžete vyhýbat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.4.21 08:40

@Sardelka Je to těžké nemít vůbec žádné hlídání, kor když pracuju, sice na zkrácený úvazek, ale často se to nekryje se školkou a holt tato osoba to musí dokrýt. Momentálně jsem si vše přehodila tak, aby s ní být o samotě musel být naprosto minimálně, ale do budoucna je to neřešitelné. Babičky sice občas pohlídají, ale bydlí dost daleko, takže tyto situace nám nevyřeší. Napadlo mě jako odejít a přitom zůstat na zahradě a poslouchat nebo nechat aspoň puštěný diktafon na mobilu…ale nevím…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat