Jak právně ošetrit partnerský vztah bez svatby?

460
24.7.21 06:38

Jak právně ošetrit partnerský vztah bez svatby?

Zdravím, v pročítání diskuzí jsem nejednou narazila na tvrzení, že partneři nejsou manželé, ale mají právně ošetřený vztah, kdyby se něco stalo. O svatbu nestojí, ale chtějí být informováni o tom druhém. Předpokládám např. zjištění zdravotního stavu, který lékaři smí říci pouze rodinnému příslušníkovi apod. Můžete mi poradit, co vše a kde se dá zařídit? Případně přidat odkaz na článek. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25839
24.7.21 06:48

Není lepší a jednodušší to zařídit ve dvou se svědky na tom obecním úřadě, než obehavat právníky, pročítat návrhy smluv, plných mocí apod.?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
725
24.7.21 06:54

No lékaři informují toho koho ten dotyčný případně nahlasi jako člověka který má být informovan takže i partnera (druhá/družku) se kterým není sezdán..problém by mohl nastat pokud je dotyčný např. v bezvedomi. Ale v praxi teda nikdo po nikom občanku nechce a když přijde někdo s tím že je syn, bratr, partner toho a toho a chce se informovat tak ho lékař informuje…spoléhá se na slušnost a pravdomluvnost lidí v tomhle ohledu.. zdravotnický personál ani nemá právo průkaz totožnosti po návštěvě chtít…pozor si dáváme ve chvíli kdy pacient řekne že si vyloženě nepřeje informovat někoho o svém stavu. Co se týče dědictví naor. Tak tam je asi potřeba sepsat notářský ověřenou závěť. Jak ale právně ošetřit vztah v jiných oblastech netuším… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5989
24.7.21 07:05

Svatbou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3608
24.7.21 07:13

Prihodim, ze se uzaviraji pojistne smlouvy. V pripade umrti nema partner narok na vdovsky duchod, takze se uzavre pojisteni pro pripad smrti, kde obmyskenou osobou je partner. Vyhodou je, ze se nemusi cekat na vyrizeni dedictvi a partner ma relativne brzo cash.

Dal bych zaridila (dle zkusenosti z okoli, ale to i v manzelstvi) bankovni ucty tak, aby v pripade smrti bud odchazely pravidelne platby dal nebo naopak neodchazely. Ja takhle vymahala po TMobilu strzeny pausal po tatovi. Nez bylo doreseno dedictvi, odeslo dost plateb. A banka se mnou odmitla cokoli resit, dokud jsem nemela rozhodnuti.

No a nakonec, co se obcas resi tady na emiminu, ze manzele tvori rodinnou domacnost a z rodinne domacnosti nemuzes jen tak partnera vypakovat. Krome toho maji manzele vzajemnou vyzivovaci povinnost. U nesezdanych paru ma pravo na vyzivne jen matka, a to ‚jen‘ do 2 let ditete veku. S tim bych pocitala, pokud budu chtit povit deti ‚příteli‘.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17099
24.7.21 07:17

Asi krome pozustalostniho duchodu se da pravne osetrit vse.
Co se tyce dedeni majetku mezi manzeli, tak u nesezdaneho paru by to mohlo jit osetrit darovaci smlouvou s tim, ze dar prechazi na obdarovaneho az dnem umrti darce.
Informovanost o zdravotnim stavu se da taky zajistit.
Bankovni ucty osetris dispozicnim pravem partnera s jeho vlastnimi pristupovymi pravy, takze i po pripadnem umrti muze s financemi disponovat. Jedine, co by nemohl, dany ucet zrusit. To muze jen dedic.
Pojistky se taky daji osetrit primo u pojistovny.
A co vlastne jineho potrebujes? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2789
24.7.21 07:29
@Vladusxx píše:
Co se týče dědictví naor. Tak tam je asi potřeba sepsat notářský ověřenou závěť.
Závěť nemusí být notářsky ověřená, proč si vymýšlíte?
@cecetka píše:
u nesezdaneho paru by to mohlo jit osetrit darovaci smlouvou s tim, ze dar prechazi na obdarovaneho az dnem umrti darce.
ne jineho potrebujes? :nevim:

Toto by byl právní paskvil, který by mohl být i neúčinný.
Proč ne obyčejnou závěť anebo dědickou smlouvu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
218
24.7.21 07:43
@PanenkovaMakova píše:
partneři nejsou manželé, ale mají právně ošetřený vztah

registrovane partnerstvi je take moznost ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
460
24.7.21 07:46

Děkuji za odpovědi, zajímalo mě to, jelikož to tu několikrát padlo. Já bych svatbu ráda, ale přítel nechce, děsí se toho :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17099
24.7.21 07:47

Dedickou smlouvou nelze osetrit veskery majetek. Jen max 75%. Zavet muzou napadnout ostatni dedicove, a musi se do budoucna pocitat s neopominutelnymi dedici :?

@PanenkovaMakova Uplne nejlepsi je se ohledne majetku poradit u notare.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5989
24.7.21 07:50
@PanenkovaMakova píše:
Děkuji za odpovědi, zajímalo mě to, jelikož to tu několikrát padlo. Já bych svatbu ráda, ale přítel nechce, děsí se toho :nevim:

Děsí ho svatba nebo manželství? Pokud svatba - udělejte ji jen se svědky. Pokud manželství, tak potom o tyhle právní úpravy nemá zájem - děsí se jich a netřeba nic řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
460
24.7.21 07:59

@Maria37 oboje. Svatba jen se svědky byla zamítnuta, manželství nepovažuje za důležité, dá se to vyřešit i jinak :nevim: Nerozumím mu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17099
24.7.21 07:59
@PanenkovaMakova píše:
Děkuji za odpovědi, zajímalo mě to, jelikož to tu několikrát padlo. Já bych svatbu ráda, ale přítel nechce, děsí se toho :nevim:

A on tyhle veci chce resit jinou cestou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17099
24.7.21 08:00
@PanenkovaMakova píše:
@Maria37 oboje. Svatba jen se svědky byla zamítnuta, manželství nepovažuje za důležité, dá se to vyřešit i jinak :nevim: Nerozumím mu.

Treba nechce do manzelstvi konkretne s tebou (smutne, ale i to byva) :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5989
24.7.21 08:03
@PanenkovaMakova píše:
@Maria37 oboje. Svatba jen se svědky byla zamítnuta, manželství nepovažuje za důležité, dá se to vyřešit i jinak :nevim: Nerozumím mu.

Nepovažuje tě za tu pravou, nechce se vázat čeká na lepší a „dá se to vyřešit i jinak“, tě má jen uklidnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat