Jak překonat odpor k učení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.06.19 13:39
Jak překonat odpor k učení?

Ahoj, už fakt nevím jak dál. Studuji dálkově 2. ročník vysoké školy a jsem na rodičovské dovolené, mám 18měsíční dítě. A absolutně se nemůžu dokopat k učení. Vždycky když jen nakouknu do těch materiálů je mi z toho zle. Do toho prcek je sice hodný, ale neustále vyžaduje pozornost, když už všechny ty materiály vytáhnu začne mi v tom rabovat. Zkoušela jsem si to učení i stáhnout do mobilu, taky jak to vidí, hned se po něm natahuje. Když už mi zkouška hoří, jsem nervózní a mám úplnou chuť na něj řvát ať toho už nechá, ale samozřejmě to neudělám, nemůže za to a já to dusím v sobě. Bydlíme sice ve velkém domě s rodiči, jenže mamka moc hlídat nechce, přítel se k tomu taky moc nemá a když už hlídá tak jsou furt někde poblíž a za chvíli slyším máma máma. Takže i když si ho prostě vezme pořád mám v hlavě blok, že mi ho bude zase za chvíli vracet. Do toho malý je pořád kojeny v noci je schopný se vzbudit klidně i 5×, umělé mléko nechce, celkově jídlu vůbec moc nedá, jen polivky a smetanky. Navíc já jsem typický skřivan a funguji lépe ráno, jenže dost často jsem i nevyspalá a večer když už to pročítám tak se mi úplně zavírají oči. Školu přerušit nemůžu, titul Bc. pak potřebuji do práce, až skončím rodičovskou. Jinak na základní a střední škole jsem neměla problém s prokrastinací, to jen teď ve svých 25 letech se nedokážu dokopat.

Reakce:
Cuddy
Neúnavná pisatelka 16450 příspěvků 18.06.19 14:12

A ty se chceš učit přes den s dítětem? To nemůže fungovat. V kolik dítě vstává? Vstávala bych před ním a učila se do té doby, dokud by muž neodešel do práce.

Medičkaa
Kecalka 345 příspěvků 18.06.19 14:16

Teď jsem zažila učení na státnice s ročním dítětem. Také jsem spíš skřivan ale s malým jsem se prostě musela přeorientovat na sovu :D učila jsem se jen když malý spal a nebo když přišel někdo hlídat (jednou týdně mamka, občas tchýně) takže hodinu dopoledne, hodinu odpoledne a tak 2 hodiny večer každý den. Začala jsem oproti ostatním studentům dřív abych to vše stihla a fakt poctivě jsem jela několik měsíců každý den ty své 4 hodiny. Syn měl smůlu a nechodili jsme na procházky aby se vyspal v kočáře, ven jsme prostě chodili když se vzbudil a taky jsem teda dost šidila domácnost, až mi bylo muže líto že mu nedám pořádně najíst a nemá nažehlený košile… :D no ale musel to přežít. No prostě udělat si přesný systém a podle něj jet každý den!

tulipán
Závislačka 4542 příspěvků 18.06.19 14:21

Ucila jsem se na ukor spanku, takze denne max 4 hodiny spani.

Jana525
Kelišová 5666 příspěvků 18.06.19 15:00

Nemuzes to studium odlozit? Kojit a v noci se 5× budit k diteti a do toho studium, to bych nedala. Ocividne nemas ani pres den moznost hlidani a studia, podle me, ztrata casu. Studium bych odlozila o rok, dva?

LilyJane
Kecalka 231 příspěvků 18.06.19 15:02

Obdivuju tě, žes do toho šla a že to zatím furt zvládáš.
Jinak švagrová to dělala tak jako přispěvatelky nade mnou - učila se v noci, případně když dítě (a pak děti) spaly. Vykašlala se na nějaké domácí práce - to musel vypomoct brácha.
Brblal ale makal, protože věděl že jinak by neměl ani vypráno, ani uvařeno.
Ať přítel bere dítě někam ven - na hřiště, na výlet, na procházku, prostě ať máš klid. Když už si ho udělal, tak by se měl starat a ne to všechno házet na tebe.

Uživatel je onlinesediza
Závislačka 2581 příspěvků 18.06.19 15:09

Tak vstaňte o hodinu a půl dřív pred dítětem, když jste skřivan a ucte se při snídani. Můžete pak chodit spat klidně a dítětem. Kamarádka to takhle dělala. Ja jsem sova. Ja bych umrela :D A jinak se jdete ucit treba do kavarny, nebo hlídajíciho nekam s ditetem vypakujte, když zrovna máte hlídání.

Jana525
Kelišová 5666 příspěvků 18.06.19 15:16

A neverim, ze mas odpor k uceni. Proste je toho na tebe moc. Aby jsi uspesne studovala, je potreba mit i relax. A i to studium by si mel clovek uzivat, tohle je fakt skoda a ztrata casu.

Uživatel je onlineJana206
Nadpozemská drbna 27835 příspěvků 18.06.19 16:10

Podle mě je velkým problémem přítomnost dospělých lidí v domácnosti, kteří nechtějí pohlídat, ale tak, aby Tě dítě pořád nevyžadovalo. Buď ať pohlídají, nebo ať si žijí svůj život a nechají Ti dítě i se tím propasovat sama.
Já mám dětí mnohem víc, ale nejmenší je v podobném věku. Jsem cca o 10 let starší než Ty, právě jsem uzavřela poslední druhák VŠ, poslední zkoušky..Už mám hotové dva kurzy v rámci celoživotního vzdělávání a jednu zkoušku profesní kvalifikace. Vždy se učím za přítomnosti toho aktuálně nejmladšího dítěte, ale vždy si to dopředu a dlouhodobě plánuji tak, abych se mohla učit, když jsou všichni ostatní ve školce, ve škole a v práci. Jsem tak spokojená, čím víc lidí doma, tím to potom už víc nejde. Odpoledne jsem s dětmi, řešíme kroužky, úlohy, běžné věci. Vařit každý den nemusím, všichni mají obědy mimo, já si mohu zajít na menu, teď už se podělím s nejmenší dcerou, ale vyrostla na skleničkám(jako všechny moje děti). Nicméně vařím, hlavně v zimě, kdy starší potřebují teplou večeři :)

Dcerka, která už je ve školce, byla v tomto směru v pohodě a klidná, dlouho vydržela sedět vedle mě skládat puzzle, malovat, didaktické hračky. Aktuálně nejmenší je trochu živější, musím se jí více věnovat, ale i tak to není nic nezvládnutelného. Dám jí něco, čím se chvíli zabaví(ne mobil) a mezitím se věnuji tomu, čemu potřebuji a tak na střídačku. I kdybych nestudovala, tak bych se jí pravděpodobně nevěnovala celé dopoledne v kuse. Mezitím i pofackuju domácnost. Své povinnosti mají i starší, školní děti.
Tatínka mají děti zaměstnaného, nemám žádné hlídání, nemám děti kam odložit ani poslat, abych měla klid. Co se týče zkoušek, většinu jich plánuji na pátek odpoledne, kdy mě může doprovázet moje nejstarší dcera. Někdy, když potřebuji na zkoušku, tak mi pohlídá mamka nebo jedna rodinná známá. Obě mají své aktivity, mamka navíc ještě zaměstnaná, směny musí plánovat dopředu. Když mi tam skočí zkouška a ani jedna nemůže, mám smůlu.

Podle mě je toto hlavně o vůli. Já si to studium užívám. Mám hodně dětí a jsem už hodně let a ráda s nimi. Ale toto je oblast, kde můžu být sama s sebou a navíc investice do budoucna. Všechny děti jsem kojila, tu nejmenší jsem si brala i na přednášky s doprovodem.
Jsem skřivan, večer ani v noci se nikdy neučím. Ale když vstanu dříve než děti, tak ano. Seminárky vypracovávám klidně v parku, když si děti hrají, ručně(mám i malý noťas, ale nechce se mi ho nosit),potom vstanu ráno o hodinu dřív a přepisuji.

Nespoléhej se na mamku ani na chlapa. Zvlášť, pokud se k tomu oni staví, jak popisuješ nebo hlídání není možné k vůli vytíženosti všech okolo. Musíš si zvážit, jestli a do jaké míry je to pro Tebe důležité, jestli studovat chceš, co jde reálně zvládnout a co jsi ochotna obětovat. Taky záleží, jaký je to obor a jak jsi vnitřně disponovaná učit se za běžného pochodu tak, aby Tě nerušily a neomezovaly okolnosti. Ne každý to zvládne. Zároveň se na Tebe nikdo nemůže zlobit, pokud se rozhodneš přerušit studium nebo třeba nepokračovat.

MartinaCV
Echt Kelišová 8021 příspěvků 18.06.19 16:20
@Anonymní píše:
Ahoj, už fakt nevím jak dál. Studuji dálkově 2. ročník vysoké školy a jsem na rodičovské dovolené, mám 18měsíční dítě. A absolutně se nemůžu dokopat k učení. Vždycky když jen nakouknu do těch materiálů je mi z toho zle. Do toho prcek je sice hodný, ale neustále vyžaduje pozornost, když už všechny ty materiály vytáhnu začne mi v tom rabovat. Zkoušela jsem si to učení i stáhnout do mobilu, taky jak to vidí, hned se po něm natahuje. Když už mi zkouška hoří, jsem nervózní a mám úplnou chuť na něj řvát ať toho už nechá, ale samozřejmě to neudělám, nemůže za to a já to dusím v sobě. Bydlíme sice ve velkém domě s rodiči, jenže mamka moc hlídat nechce, přítel se k tomu taky moc nemá a když už hlídá tak jsou furt někde poblíž a za chvíli slyším máma máma. Takže i když si ho prostě vezme pořád mám v hlavě blok, že mi ho bude zase za chvíli vracet. Do toho malý je pořád kojeny v noci je schopný se vzbudit klidně i 5×, umělé mléko nechce, celkově jídlu vůbec moc nedá, jen polivky a smetanky. Navíc já jsem typický skřivan a funguji lépe ráno, jenže dost často jsem i nevyspalá a večer když už to pročítám tak se mi úplně zavírají oči. Školu přerušit nemůžu, titul Bc. pak potřebuji do práce, až skončím rodičovskou. Jinak na základní a střední škole jsem neměla problém s prokrastinací, to jen teď ve svých 25 letech se nedokážu dokopat.

Ahoj, já to mám teď za sebou s dítětem od sotva jednoho roku. Byl to masakr. Velmi náročné období. Takže ti rozumím. Jediné, co funguje, je spolehlivé hlídání, začít ráno, být před tím vyspalá a nemuset odcházet k vaření apod., uvařit si den předem. Je to celé o plánování a disciplíně a vytvoření podmínek. Pokud nefunguje rodina, což je hodně špatný, tak jedině někdo jiný na hlídání. A i když to člověk nakonec zvládne, zůstanou výčitky, že se nevěnoval dítěti na 100% :(
Ahoj @Cuddy :mavam:

kjhui
Závislačka 2578 příspěvků 18.06.19 16:54

Přestaň kojit 18m dítě = na noc vodu = brzo se odstaví samo = začne víc jíst normální stravu = začne líp spát. (To by vás stejně v brzké době čekalo bez ohledu na studium, po roce už musí mít i ty cizí živiny i imunizace než jen kojení)

Ty se budeš učit po nocích. Přes den s „mama mama“ hlídáním za zadkem je to k ničemu.

Uživatel je onlineJana206
Nadpozemská drbna 27835 příspěvků 18.06.19 17:14

Zakladatelko, kolik Ti toho ještě zbývá? Máš dálkové, kombinované nebo denní individual? Máte klasické zkouškové nebo je možné si domlouvat zkoušky i individuálně, v průběhu roku? Respektuje vaše fakulta Uznanou dobu rodičovství a z ní plynoucí výhody v praxi? Máš o to zazadano a schvaleno? Toto jsou další faktory k posouzení, jestli můžeš zvládnout studium za podmínek, které momentálně máš. Žádné výčitky, jak tu zaznělo, nemám. Naopak, dobrý pocit a dobrý příklad svým nejstarším dětem. Sama píšeš, že to vzdělání potřebuješ do budoucna k práci. A to je i v zájmu Tvého syna.
Předpokládám, že teď finišuje poslední zkoušky, tak se to na Tebe možná nakupilo. Ale je to jen období.

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16450 příspěvků 18.06.19 18:33

@MartinaCV ahoj :mavam: jak píšeš, je to o disciplíně. A také o motivovanosti.

Kelsey
Hvězda diskuse 46248 příspěvků 18.06.19 19:01

Poridila jsem si diktafon. Vsechny materialy jsem si nacetla, kdyz jsem mela cas, tak jsem to poslouchala. Ted posledni mesic pred statnicemi i v noci jsem to mela pustene. Protoze toho bylo hodne. Nekolik hodin zaznamu, takze mi to stacilo na celou noc.
Po praci jsem byla unavena a opakovane si vse procitat, pripominat :nevim:. To jsem mela pomalu kopr :oops:. Decka porad za zadkem. Takze jsem na sebe vyzrala.
Od zari budu pokracovat stejne.

MartinaCV
Echt Kelišová 8021 příspěvků 18.06.19 19:26

@Kelsey Diktafon je dobrý pomocník :palec:

Váš příspěvek
Reklama