Jak přežít stařeckou demenci

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  12.01.17 20:59
Jak přežít stařeckou demenci

Předem prosím o zachování anonymu popřípadě o smazání tématu..nepíšu o sobě a nerada bych, aby to udělalo zle..

Hezký večer všem.
Bydlíme 4 generace v jednom domě a nejstaršímu členovi byla před časem diagnostikována stařecká demence. Rapidní zhoršení nastalo během měsíce a my 24h denně řešíme halucinace, imaginární věci, imaginární zvuky, útěky, agresi, naschvály…Bohužel prozatím umístění do pečovatelského domu nepřipadá v úvahu. Máte prosím nějaké tipy jak se z toho nezbláznit? Když mám zrovna ´´hlídání´´ já, tak po třech hodinách jsem absolutně vyčerpaná a nepoužitelná. Kde brát na to sílu a naučit se to si to všechno nebrat osobně? Díky za jakýkoliv tip-věřím, že nejsme jediní, kdo se o takového člověka stará či staral a podělí se o zkušenosti.
 Děkuji

Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Anonymní  12.01.17 21:09

Zrovna nedávno jsem byla na školení z práce o psychiatrických onemocněních. Mj. o alzheimerově nemoci. Péče je to velmi náročná, pokud je jenom jeden pečující, tak prý 50 procent pečujících potom trpí depresí. Dost informací je na stránkách České alzheimerovské společnosti.http://www­.alzheimer.cz/

Anonymní  12.01.17 21:20

Ahoj, máme něco podobného. Babička neví co je za den, když přijdou na návštěvu s vnoučata ptá se kdo to je. Na procházce neví kudy domu. V baráku si plete dveře. Je to náročné, ještě u nás je to tak, že je podle lékařů vlastně vpořádku a neschopnou z ní děláme my :(

Anonymní  12.01.17 21:22
@Anonymní píše:
Předem prosím o zachování anonymu popřípadě o smazání tématu..nepíšu o sobě a nerada bych, aby to udělalo zle..Hezký večer všem.
Bydlíme 4 generace v jednom domě a nejstaršímu členovi byla před časem diagnostikována stařecká demence. Rapidní zhoršení nastalo během měsíce a my 24h denně řešíme halucinace, imaginární věci, imaginární zvuky, útěky, agresi, naschvály…Bohužel prozatím umístění do pečovatelského domu nepřipadá v úvahu. Máte prosím nějaké tipy jak se z toho nezbláznit? Když mám zrovna ´´hlídání´´ já, tak po třech hodinách jsem absolutně vyčerpaná a nepoužitelná. Kde brát na to sílu a naučit se to si to všechno nebrat osobně? Díky za jakýkoliv tip-věřím, že nejsme jediní, kdo se o takového člověka stará či staral a podělí se o zkušenosti.
Děkuji [/citac
@Anonymní píše:
Předem prosím o zachování anonymu popřípadě o smazání tématu..nepíšu o sobě a nerada bych, aby to udělalo zle..Hezký večer všem.
Děkuji

Nedávno mě potkalo totéž. Nelze vyřešit jinak, než hospitalizací v psychiatrické nemocnici, kde nasadí léky a pacienta stabilizují tak, aby byl schopen adaptace v nějakém domově. Neodkládejte to, nebo se zhroutite a stejně dotyčnému nepomůžete, jen ublížite sobě. Hodně síly!

Annci
Zasloužilá kecalka 639 příspěvků 12 inzerátů 12.01.17 21:29

Ahoj, péče o staré lidi, kterým postupně vypovídá službu hlava, je náročná. Já se s manželem přestěhovala zpět do domu, kde jsem vyrůstala, abych mohla pomoc mojí máti s péči o devadesátiletou babičku. Je to mazec, a to zdaleka na tom nejsme tak špatně jako vy podle toho, co píšeš. Naše babička prababička má zatím jen výpadky, je zmatená, dezorientovaná, dala se nám na alkohol, je plačtivá až hysterická a neustále přepočítává peníze. Slovně ovšem dokáže zranit velmi, ve chvílích, kdy je mimo, dokáže být hrozně zlá.

Co mě hodně překvapilo, často jsme s máti mluvily o tom, že takové chvíle přijdou a že to asi nebude pěkné, takže jsem měla pocit, že je na to máti připravená, navíc babička není první, koho máti doopatrovává. A přesto je teď máti psychicky úplně na huntě, protože babička si hrozně vymýšlí a pokud jí hned něco nesplníme, tak pláče, jak je pro nás vzduch, že je pro nás přítěží, že měla radši umřít, než se dočkat takové péče a tak dále. A máti do nedává. Hrozně ji to mrzí, protože se snaží opravdu velmi a pro babičku to není dost.

Promiň, nemám žádnou funkční radu. Spíš bych ti chtěla popřát hodně síly, je jí třeba :hug:

Nainuva
Neúnavná pisatelka 18220 příspěvků 12.01.17 22:26

V první řadě řádně zmedikovat. Jste v kontaktu s psychiatrem? Můžete zkusit ambulatně zkorigovat léky. Pokud by se to nedařilo, pak by byla na místě hospitalizace na psychiatrii, kde by léky upravili, aby vyhovovaly a pak případně návrat domů, nebo do nějakého centra.

Anonymní  12.01.17 22:41

Naštěstí nemám vlastní zkušenost (ťuk, ťuk), ale dvě blízké kamarádky ano a obě na to měly strašně rozdílný pohled, tak si z toho třeba něco vezmeš. :-)
Ta první měla babičku, kde se její stav rapidně zhoršil po manželově smrti, který vše zařizoval. Babička nikdy nezaplatila složenku, nestarala se o dodavatele energií, prostě o nic. Kamarádka měla za to, že se tím uzavřela do vlastního světa, kde je šťastná a tak k tomu také v rodině přistupovali. Samozřejmě, že když jim večer utekla a nemohla najít cestu zpátky, všichni vyšilovali a měli o ni strach (nejvíc asi její syn). Ale naopak nastaly i úsměvné situace, kdy třeba babi celé odpoledne nosila na zahradě jablka z jedné hromádky na druhou a byla šťastná. Říkala, že je hezké, že mozek a paměť jsou někdy tak milosrdné. Kdyby se její stav nezhoršil, utrápila by se.
Druhá kamarádka měla bohužel opačnou zkušenost. Tam situace už gradovala, a to s babi sdílela domácnost a k tomu měla malé miminko. Babi byla ve stavu zlosti, kdy dělala naschvály, vymrčovala si, psychicky i citově je vydírala. Ten vztah to strašně poznamenalo, i když kamarádka ví, že babi za to nemohla. Ulevilo se jí, že už babička není, ale zároveň má kvůli tomu strašné výčitky.
Možná by pomohlo to takhle mamince vysvětlit. Musí být strašné, když tu člověk fyzicky svého milovaného pořád má, ale psychicky už ne. Ona má teď svůj svět, možná lepší možná ne. Neuvědomuje si, že to co říká tvoji maminku zraňuje. Co dělat, nevím. Jen v tom nejste sami a je velká výhoda, že se střídáte. Přeju hodně sil :hug: :kytka:

Prosím o anonym, citlivé údaje o cizích lidech.

eurobabicka
Nováček 4 příspěvky 12.01.17 22:52
jak přežít stařeckou demenci

Velkou pomoci je MEDIKACE!!(od začátku, kdy ještě není nemoc rozvinutá-pak se to zhoršuje!!) :?

Anonymní  12.01.17 23:17

Diky vsem za reakce. Zatim jsme ve fazi, kdy se ma resit spravna medikace, ale bohuzel ji jeste skolila chripka do toho, takze se ceka, az ji bude lip. Leky nejake ma, ale neni to ono, spis jen na utlumeni a nepomaha to… Ma obcas i svetle chvilky, ale už prevlada ta zmatenost… Vedeli jsme, ze se jednou budeme muset postarat, ale prislo to asi az necekane rychle :-( nezvladli jsme to podchytit… zakladatelka

anicka95
Povídálka 16 příspěvků 13.01.17 07:33

Ahoj! Moje babicka ma tuhle nemoc uz delsi dobu…Opravdu DOPORUCUJI leky!! Mela obdobi bez medikace a mela tyto zachvaty, nevedela kde je, vsechno se ji pletlo i ta agrese..ten clovek ma i svetle chvilky to ano, ale tahle nemoc je hrozna v tom ze se zhorsuje a bohuzel si muze i neco udelat, ztratit se atd..!Po zaleceni(spravna medikace se chvilku hleda aby „sedla“ konkretnimu cloveku) tyto zachvaty a blouzneni na 90% zkoncily! Ona tahle nemoc tam bude uz vzdycky, bude se zhorsovat a leky pomahaji v tom aby se clovek ke konci sveho zivota citil dustojne a aby nebyl v „jine realite“ :hug:

Anonymní  21.04.17 12:43
OŽIVENÍ DISKUSE

Zdravím :mavam:
Děda (85) nám začíná „blbnout“. Mudra ho poslala k neurologovi. Ten nic neshledal a tak se Mudra vyjádřila v tom smyslu, že je v podstatě normální, že se minimálně 2× do týdne stěhuje do svého rodného obydlí, týden se neholil „protože si zapomněl holení "doma“, bratrance se ptal jak bylo v práci ve které dělá strejda, že mě si onehdá udělal švagrovou, a pod. :D Jako zatím je to v uvozovkách sranda co vymyslí, až na to stěhování, to si posledně i sbalil kufr a čekal na auto. Má i světlé chvíle, ale už je to tak půl na půl. Mudra nic. Žádné řešení, léky, nic. Měla by nás ještě někde poslat? Něco předepsat? Jak je to s příspěvkem na péči? Kdybychom se u něj střídali třeba 3-4 lidi, abychom to skloubili s prácí každého? Teď ho tak nějak nenápadně kontrolujeme co 2-3 hodiny, ale je otázka času, kdy se u něj bude muset být pořád, aby neutek nebo něco nevyvedl :-P

Renca8
Zasloužilá kecalka 674 příspěvků 21.04.17 13:11

At dostane leky na alzheimra :-) udelat mu poradek v lecich, at nektery doktorka vyradi a ty spravne mu da-at jichthe neji tolik, urcite ma uz spoustu leku.Je ale potreba aby mu ty leky nekdo pravidelne daval, sam nebude vedet jestli si je vzal nebo ne, nebo si je muze vzit nakonec i nekolikrat…potom urcite zazadat do pecovatelaku-dat tam zadost (ptz je tam poradnik a trva to, neni to hned)samoze ani ho tam dat nechcete..je to pro pripad, ze by se uvolnilo misto kdyz uz by si ani zadek sam nevytrel…a zajistit si pres doktora financni prispevek pro vas za to, ze se o nej starate :-)mame stejny pripad

stinga
Ukecaná baba ;) 1944 příspěvků 3 inzeráty 21.04.17 13:20

@Renca8 jen maličkost - příspěvek na péči se zařizuje přes Úřad práce - sociální odbor, tam se sami zkontaktují s ošetřujícími lékaři, které vy uvedete do žádosti a pak přijdou do domácnosti na šetření

stinga
Ukecaná baba ;) 1944 příspěvků 3 inzeráty 21.04.17 13:21

Ještě je teda problém, že dva doktoři usoudili, že děda je zdravý, tak to bude problém

Renca8
Zasloužilá kecalka 674 příspěvků 21.04.17 13:22

@stinga aha, tak to ja nevim. vylozene ja sem to nezarizovala :-) nam to zamitly, babicka je dost hrda na to aby rekla doktorum jak ji doopravdy je :roll:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Za dinosaury do Drážďan: Dinopark baví ještěry i prolézačkami

Saurier Park je nádherný areál jen kousek od Drážďan, ve kterém najdete více... číst dále >

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm potravin, které mohou hrát roli v prevenci rakoviny

Je to tenký led, na který se vědci pouštějí neradi. Žádné jídlo samozřejmě... číst dále >

Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to... číst dále >

Reklama