Jak probíhá Amniocentéza

Anonymní
17.3.17 13:16

Jak probiha amniocenteza

DObry den

Prisly mi vysledky Panoramy (obdoba Prenascanu) a prisly pozitivni na Downuv syndrom. Doktor mi rekl at se objednam do Gennetu na plodovou vodu aby se to potvrdilo. Volala jsem tam a sestra (nebo nekdo s kym jsem mluvila) me objednala na pristi stredu, ale byla hrozne neprijemna a sotva mi odpovedela na zakladni dotazy. Chci se vas prosim zeptat, musim byt na zakrok nalacno, nebo nejake dalsi zvlastni opatreni? A pak musim jet domu taxikem? Sestra mi rekla za pak musim tyden lezet. Je to opravdu nutne tak dlouho? Slysela jsem ze se musi lezet tak 3 dny. Jsem uplne na dne. Kdyz mi mudr zavolal ty vysledky tak jsem musela dnes odejit z prace domu, protoze jsem byla schopna jen brecet. A taky se bojim, ze diky zakroku potratim zdrave dite (co kdyby test z krve lhal?). A prosim vas boli to? Sestra rikala ze s sebou musim mit doprovod. Hrozne se bojim.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1241
17.3.17 13:26

Byla jsem na amnio pred cca 3 roky. Nejsem si uz 100% jista, ale myslim si, ze jsem normalne jedla. Samotny zakrok nejak nebolel, bylo to rychly. Zaplatila jsem si, abych mela vysledky na DS jiz druhy den. Nevydrzela bych tu nejistotu. Po odberu jsem lezela par hodin v nemocnici a pak me propustili. Doprovod jsem v nemocnici urcite nemela, ale domu jsem neridila. Naridili mi 3 dny klidu, ale ja lezela pro jistotu tyden. Bricho jsem trochu citila, tak jsem mela strach. Drzim pesti, at vse dopadne dobre… :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11202
17.3.17 13:26

Žádná zvláštní opatření potřeba nejsou, ale po zákroku by tě měl někdo odvézt autem.. Klidový režim tak tři, čtyři dny (doktor ale říkal, že třeba uvařit nebo tak můžu) ono asi taky záleží, jak se budeš cítit, ale pak se ještě nějakou dobu šetřit.. Mě akorát trochu bolelo, jak ta jehla projížděla břichem, ale dalo se to vydržet..

Příspěvek upraven 17.03.17 v 13:31

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.3.17 13:27

Ahoj, vůbec se nemusíš bát. Já byla z důvodu vyššího věku, taky jsem se hrozně bála. Jsem posera velká. Trvalo to jen chvilinku a ani jsem to nezaregistrovala. Doma ještě hedno dítě, takže ležet jsem určitě neležela, ale nějaké zvýšené námaze jsem se raději vyhýbala tak dva, tři týdny. Přeji ti hodně štěstí, určitě to dobře dopadne. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
550
17.3.17 13:56

Ahoj, já prodělala amnio asi před půl rokem, na screeningu jsem měla sníženou hladinu jednoho hormonu, zvažovali jsme prenascan, nebo amnio, nakonec jsme zvolili amnio. Na lačno být nemusíš. Doprovod jsem s sebou neměla, objednávala jsem se narychlo, tak si manžel nemohl vzít volno. Zákrok nebolel, cítila jsem jen malé píchnutí, jako při braní krve, nejdřív dle UTZ zjistil doktor polohu miminka a pak teprve zaváděl jehlu, odebral trochu plodové vody, zalepil místo vpichu. Pak ještě jednou zkontroloval na UTZ miminko. Chvíli jsem tam zůstala ležet na lehátku, pak za pomoci sestřičky jsem si došla do čekárny, kde jsem měla ještě chvíli posedět. Domů jsem jela taxíkem, řídit mi nedoporučovali. Po zákroku jsem tak ty tři dny polehávala, o prvního syna se mi starala moje mamka, která naštěstí dojela. Klidový režim jsem dodržovala zhruba ten týden, důležité je se šetřit, nezvedat nic těžkého. Držím pěsti, aby výsledky dopadly dobře, drž se :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
17.3.17 14:00

Jo a předběžné výsledky jsem měla do druhého dne, celkové i se zjištěním pohlaví do týdne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.3.17 14:11

Dekuju vam moc za vsechny reakce. A tedy vysledky jsou do druheho dne na co? Na ten Down? Ja uz pohlavi vim z toho testu.. O to je to jeste tezsi… A dalsi vysledky ty co jsou do tydne jsou testy na co?

• Nahlásit
  • Citovat
1241
17.3.17 14:17
@Anonymní píše:
Dekuju vam moc za vsechny reakce. A tedy vysledky jsou do druheho dne na co? Na ten Down? Ja uz pohlavi vim z toho testu.. O to je to jeste tezsi… A dalsi vysledky ty co jsou do tydne jsou testy na co?

Do druhyho dne jsou na Downa, ale ja si to musela zaplatit, jinak mi rekli, ze bych cekala cca 3 tydny. Mozna uz to je ale rychlejsi :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
17.3.17 14:22

Ty předběžné výsledky jsou právě na downa, edwardsův a patauův syndrom, případně na vady pohlavních chromozomů, jsou dělané jinou metodou, než pak ty definitivní, moc hezky je to popsané tady:
Tzv. zrychlené výsledky amniocentézy jsou ve skutečnosti molekulárně-genetické vyšetření. Používá se někdy také označení amnio-PCR či QF-PCR. Toto vyšetření se provádí z DNA izolované ze vzorku plodové vody. Cílem je vyšetřit určité oblasti naší DNA (tzv. markery) z chromozomů 13,18,21,X a Y (tedy z chromozomů jejichž početní odchylky způsobují nejčastější syndromy, včetně Downova syndromu). Toto rychlé vyšetření může ukázat, že je ve vzorku z plodové vody například trojnásobné množství informace z chromozomu 21 - což svědčí pro trizomii 21 a tedy Downův syndrom. Pokud ale dojde ke kontaminaci plodové vody mateřskou krví, nelze (obecně řečeno) toto vyšetření provádět, neboť je vlastně vyšetřována směs mateřské DNA a DNA plodu a proto tyto výsledky nelze vyhodnotit.

Klasické vyšetření z amniocentézy, které trvá až tři týdny, je vyšetření cytogenetické - tedy vyšetření karyotypu. Jde o zcela jinou metodu vyšetření, jejímž principem je kultivace buněk plodu z plodové vody (amniocytů) a následné vyšetření jejich chromozomů v mikroskopu. Kultivace je důvodem, proč toto vyšetření trvá tak dlouho - chromozomy lze vyšetřovat pouze u dělících se buněk. V této fázi vyšetření by tudíž kontaminace mateřskou krví již neměla tolik vadit. Samozřejmě, i v tomto případě jde o laboratorní metodou závislou na řadě faktorů a nelze vyloučit, že i v tomto případě bude vyšetření neúspěšné, či neinterpretovatelné.
To je ale rizikem prakticky všech v současné době prováděných genetických vyšetřeních.
Snad ti toto vysvětlení trochu pomůže, kdyby ne, klidně se ptej, pokusím se vysvětlit, pokud budu umět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
17.3.17 14:24

@martanek29 Já jsem měla výsledky do 2.dne na všechny tři syndromy a nic jsem platit nemusela, pojišťovna mi to plně hradila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1241
17.3.17 14:46

@asmodis Je mozny, ze uz se to ted neplati a je to rychlejsi… uz to jsou 3 roky, vlastne uz 4,protoze ta moje cacorka uz ma 3 :) ani uz presne nevim, kolik to stalo, ale myslim kolem 2000..plodovka se posilala do HK

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
17.3.17 15:33

@martanek29 Jo jo, teď už se to neplatí, mě to dělali v Pce a zároveň tam měli vlastní laborku, takže to asi ani jinam neposílali. Ten můj druhý prcek měl teď 4 měsíce, takže vzpomínky čerstvé, u nás naštěstí vše ok, tak snad i zakladatelka dopadne dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.3.17 16:17

@asmodis dekuju za podrobne informace. Takze je mozne ze to treba nepujde z te plodovky zjistit, ze vysledky budou neinterpretovatelne? A pak se teda deje co? To se odber opakuje? Nemohla bych byt v nejistote ze je moje dite nemocne. Ja bych si postizene dite nemohla nechat, proste na to nemam. Ja uz z toho stresu nemuzu, chci uz opravdu vedet jak to je a postavit se k tomu

• Nahlásit
  • Citovat
550
17.3.17 18:42

Nemáš za co. Pokud jsi objednaná v gennetu, tak si nemyslím, že by to nešlo vyhodnotit, mají tam určitě doktory, kteří mají za sebou spoustu odběrů plodovky a ví jak na to. S tím postiženým dítětem tě chápu, proto jsem na tu plodovku šla, taky bych neměla na to, vychovávat postiženého prcka. Taky jsem byla ve stresu a i když ti všichni říkají nestresuj se, buď v klidu, tak to prostě nejde, ta nejistota je hrozná. Jediné, co mi pomáhalo při čekání, bylo něčím se aspoň na chvíli zabavit. Zkus třeba nějaký film, knížku, nebo něco, co aspoň na chvíli odpoutá myšlenky, abys to do té středy a posléze do čtvrtka vydržela. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama