Jak řešit finance ve vztahu? Poradíte?

Anonymní
26.3.21 09:26

Jak řešit finance ve vztahu? Poradíte?

Ahoj, ráda bych se tu inspirovala, jak to máte ve vztahu s financemi :)
Je mi 22, příteli je 25, jsme spolu 5 let a bydlíme spolu 2 roky. Když jsme se sestěhovávali, oba jsme studovali a měli podobné příjmy a domluvili jsme se, že budeme platit napůl úplně vše (nájem, jídlo, internet, věci do bytu apod). Já jsem měla rozjeté podnikání, které koronavirus zničil a jsem na tom tedy podstatně o dost hůře. Přítel studuje doktorát, má dobrou práci a bere přibližně 3×, někdy třeba i 5× více jak já. Doposud jsme platili vše na půl, ale mně nezůstávalo vůbec nic „do vlastní kasičky“ a nižší příjmy jsem se snažila vykompenzovat tím, že budu doma dělat všechny domácí práce. V tom jsem pohořela a uznala jsem, že je to nemožné… Byla jsem pak naštvaná, že mi s ničím nepomůže a vlastně z jeho vyšších příjmů nemám nic, snad jen… radost za něj.
Včera jsem s ním otevřela to téma, zda je pořád ok platit vše na půl, když už si finančně rovni moc nejsme (upozorňuji jen, že nejsem žádná líná kůže, našla jsem si brigádu + ještě po odpoledních doučuji)! Nemám ale pak ani čas věnovat se škole a ještě ke všemu jsem frustrovaná z toho, že si nemůžu koupit ani krém na obličej :)

Jak lze tedy vyřešit finance v nesezdaném bezdětném páru, který vstupoval do společné bydlení s cílem dělit vše férově napůl, ale já to teď finančně ani psychicky neutáhnu?… Děkuji za vaše rady a zkušenosti!!!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
68529
26.3.21 09:30

NO, chybí zásadní informace - jak včera to otevření dopadlo.
Jeden správný model neexistuje. Asi se to bude dost odvíjet od jeho postoje k tomuto problému.
Za mě - spravedlivé je fifty fifty, ostatní je na dohodě partnerů, se souhlasem obou. Nic nárokového není. Ale chápu, že se v takové situaci nemusíš cítit komfortně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
26.3.21 09:34

Ano! Správný čas si toto vyjasnit. Protože až budeš na rodicaku, tak budeš mít úplný houby… Budeš doma dělat sluzku a na vlastní kasicku budeš vzpomínat s nostalgii…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34
26.3.21 09:34

Ahoj.
Co ti na to přítel řekl?
Chápu, že jste si na začátku řekli všechno na půl. Ale když to nejde, tak to nejde. A přece si nebudeš odepírat věci, které chceš.
Ale chápu, že se asi musíš cítit blbě. :/
Jenže ono to na půl prostě nejde, když ty máš jiný příjmy. Bylo by to nevyvážené.
Co to mít nastavené tak, že co bude potřeba, to se zaplatí. Nebrat to nějak jako rozdělení financí. Ono to pak taky nemusí dělat dobrotu…
Přeji, ať to vyřešíte v klidu :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1154
26.3.21 09:35

A otevřela si téma v případě, že jednou budete mít dítě a pořád pojedete jako napůl? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10711
26.3.21 09:43

Co ti na to tedy řekl? My jsme měli peníze vždy dohromady. Až bys byla jednou doma s dítětem, tak bys ani náhodou nemohla zvládat platit vše napůl :nevim: Už teď si nemůžeš koupit ani krém na obličej, on neví jak jsi na tom finančně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16158
26.3.21 09:44

No a co ti k tomu řekl? Já osobně myslím, že v nesezdaném vztahu je fér jet napůl, ale od něj by bylo v současné situaci docela slušné, kdyby část tvých závazků vzal na sebe (třeba celý nájem). Není to ale vymahatelné. Jak to vidíš do budoucna s prací?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
631
26.3.21 09:46

Když jsme s manželem začínali bydlet, tak to bylo ještě na studiich a ve spolubydlení. Takže nájem jsme si každý platili za sebe v nákupech jsme se střídali. Potom jsme se přestěhovali za prací do jiného města do podnájmu jsme šli pouze sami dva a od té doby máme prostě peníze dohromady na jedné hromadě.
Chápu, že ti to je nepříjemný. Minimálně by bylo fér, aby jste každý ze svých příjmů dávali určité procento, aby ti fakt něco zbylo. Nevím jaké máte náklady na bydlení, nákupy…
A taky by mě zajímalo, co ti na to včera řekl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
379
26.3.21 09:47

Myslím, že by bylo fajn aby jeden platil nájem plus poplatky za energie a druhý jídlo. S tím, že na domácí práce se domluvíte. Nevím kolik vyděláváte, takže se těžko radí. Další rada je, že dáte všechny peníze dohromady a budete z toho platit všechno, ale v dnešní době pochybuji, že s tím bude druhá polovička souhlasit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1418
26.3.21 09:49

Na začátku jsem studovala a přítel pracoval. Téměř všechno placeni bylo na něm, ja prispivala aspon brigadama, tzn. treba mensi nákupy sly z me kapsy. Jak jsem začala pracovat, jeli jsme určitou dobu "napůl ", tedy on platil nájem a ja treba nákupy, dovolené atd, vyloženě jsem mu půlku najmu neposilala. Tedka mame jeden účet, na který posíláme určitou castku dle výplaty, kazdy teda dle svého uvážení, platíme z toho hypotéku, jidlo, šetříme… Deti zatím nemáme, svoji také nejsme

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.3.21 09:54

Co mi na to přítel řekl?

Holky, přítel se nejdřív moc netvářil, říkal, že když by v té situaci byl on, asi by si pořád chtěl svojí půlku zaplatit (ale to jsou hypotézy, nikdo nic neví, dokud to neprožívá… :think: )… Ale potom jsem právě vytáhla, jak to bude, až budou děti, jestli budu dávat celou mateřskou a on stejnou částku… A budu se ho muset ptát, jestli můžu koupit dítěti ponožky…
Jak to bude, když budeme mít na výběr jet s dětmi na dovolenou někam do chatrče, kde budu muset vařit, ale budu si moct svou půlku finančně dovolit… Anebo někam do hezkého hotelu, kde nebudu muset vařit pro celou rodinu, ale budu schopna dát třeba 1/3 ceny, přičemž on by doplatil 2/3… Začalo mu to hrozně šrotovat v hlavě a pak řekl, že bychom to tedy mohli dělat poměrově dle příjmů - tzn. každý se podílí procentuálním poměrem ze svého platu. Nicméně tady je to trochu složitější, protože on má jeden měsíc třeba 35 tisíc a jiný měsíc třeba 150 tisíc… Tak moc nevíme, jak to řešit - sepisovat si po měsíci příjmy a každý měsíc tupě počítat procenta mi přijde na hlavu, ale jiné řešení nás moc nenapadlo…

• Citovat
  • Nahlásit
7279
26.3.21 09:54

Ahoj,
jediný správný řešení je se dohodnout tak, aby to akceptovaly obě strany.
Pokud je partnerovi tvoje aktuální finanční situace známa a nemá sám potřebu to jakkoliv řešit, tak mi to přijde jako necitlivé…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
26.3.21 09:57

Zase jako na druhou stranu oba dva ten byt užíváte, tak proč neplatit napůl?
My s přítelem platíme byt a poplatky napůl. Jídlo jednou zaplatím já a jindy zas on, to nějak nehrotime, jestli platíme napůl. Ale když bych si něco chtěla koupit pro sebe a neměla bych na to, tak mi přítel dá peníze a naopak…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7517
26.3.21 09:58

Místo konkrétních čísel 50:50. Tak to vemte procentuálně. 50% z platu. A pokud má problém s tím, že při větším příjmů má do rodinného rozpočtu dávat víc. Tak to je ten poslední, se kterým chceš tu rodinu zakládat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7279
26.3.21 09:58
@Anonymní píše:
Holky, přítel se nejdřív moc netvářil, říkal, že když by v té situaci byl on, asi by si pořád chtěl svojí půlku zaplatit (ale to jsou hypotézy, nikdo nic neví, dokud to neprožívá… :think: )… Ale potom jsem právě vytáhla, jak to bude, až budou děti, jestli budu dávat celou mateřskou a on stejnou částku… A budu se ho muset ptát, jestli můžu koupit dítěti ponožky…
Jak to bude, když budeme mít na výběr jet s dětmi na dovolenou někam do chatrče, kde budu muset vařit, ale budu si moct svou půlku finančně dovolit… Anebo někam do hezkého hotelu, kde nebudu muset vařit pro celou rodinu, ale budu schopna dát třeba 1/3 ceny, přičemž on by doplatil 2/3… Začalo mu to hrozně šrotovat v hlavě a pak řekl, že bychom to tedy mohli dělat poměrově dle příjmů - tzn. každý se podílí procentuálním poměrem ze svého platu. Nicméně tady je to trochu složitější, protože on má jeden měsíc třeba 35 tisíc a jiný měsíc třeba 150 tisíc… Tak moc nevíme, jak to řešit - sepisovat si po měsíci příjmy a každý měsíc tupě počítat procenta mi přijde na hlavu, ale jiné řešení nás moc nenapadlo…

No tak zaplať pánbůh, že jste řešení našli. Rozptyl má v příjmech tedy opravdu veliký. Pokud má alespoň třeba tu spodní hranici danou, mohli byste ten poměr klidně nastavit přibližně podle ní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat