Jak řešit nastalou situaci – škola a závislost na příbuzných?

Anonymní
10.11.20 14:21

Jak řešit nastalou situaci?

Zdravím,
je mi 20 let a tento rok jsem nastoupila na medicínu. Byl to vždy můj sen. Bohužel vztahy doma mezi rodiči nikdy nebyli ideální a poslední dobou se stále vyostřují. Stále se všichni hádáme a už je to neúnosné. Táta mi právě začal hrozit, že přestane platit školu a mě vyhodí z domu apod. Jsem si vědoma, že spousta vysokoškoláků si na školu vydělává brigádou, ale zároveň vím, že medina chce hodně času a je to téměř nemožný to utáhnout sama, když školu mám přes celou republiku. Nechci žít 6 let ve stresu jestli ještě tenhle semestr mi pomůžou nebo už ne, jestli ještě mám kde bydlet nebo už je ze mě bezdomovec. Rodiče jdou od sebe a vztahy jsou opravdu na bodu mrazu. Už mě tohle nebaví a přemýšlím, jak se z toho dostat. Jedinou cestou vidím teď to, že bych šla bydlet k příteli, který má svůj dům, ukončila vejšku a šla do práce. Sice přijdu o svůj sen, ale zase se osamostatním a ve výsledku nebudu na nikom závislá. Co byste dělali vy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1997
10.11.20 14:25

Dokud studujes, oba rodice vuci tobe maji vyzivovaci povinnost. Muzes si nechat stanovit alimenty, ale jestli to bude na realne vyziti ti rict nedokazu. Pritel bydli daleko od tve skoly?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4069
10.11.20 14:29

Tak jestli máš školu přes celou republiku, tak máš nárok na kolej. Kolej, studium a živobytí ti do šestadvaceti let musí platit rodiče. I kdyby tě vyhodili z domu, máš právo na výživné. V krajním případě stanovené soudně. Brigádou si můžeš vydělávat jen na určité kapesné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
521
10.11.20 14:30

Všichni výše mání pravdu. A nemohla by ses třeba přestěhovat m příteli, aniž bys opustila školu? Jinak já bych asi studovala dál, přerušit studium můžeš vždycky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
59
10.11.20 14:31

Zůstala bych na medicíně. I za cenu nějaké půjčky. Já to neudělala a dodnes lituji. I když jsem se dokázala o sebe postarat, myslím si, že bych byla šťastnější. A samozřejmě i finančně jinde. Rodiče by měli být na tebe hrdí a ne ti házet klacky pod nohy!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
71
10.11.20 14:33

Jak se píše výš, mají vyživovací povinnost, vyhrožování je strašné, taky jsem to v dětství se sestrou zažila, ale aby nám vyhrožovali, že nám nezaplatí školu (výdaje s tím spojené), to teda né. Právě chtěli, abysme studovaly a dostudovaly. Škoda, že problémy a rozchod tvých rodičů se odráží i na tobě a nejspíš si otec tu zlost na tobě vybíjí.
Zkus zjistit, kolik by ti museli platit a jestli bys z toho vyžila. Nevím jak s brigádou během mediny, je to náročná škola, ale kamarádka ji studovala taky a brigádu měla až v pozdějších ročnících.
Jinak pokud bys sekla se školou, co bys chtěla dělat? Máš asi gympl, že? - s tím nic moc nenaděláš…ten právě připravuje na vysokou školu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15451
10.11.20 14:43

@Čičorečka žádných 26 let nikde daných není…je to do doby než se zvládne sama živit…takže by jí museli živit po celou dobu jejího řádného studia…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.20 14:44

Přítel bydlí daleko od školy, takže v tomhle ohledu by mi to nepomohlo. A co jsem slyšela kolejní systém u nás taky není žádná hitparáda, moc lidí na málo míst. Jako střední mám zdrávku, takže věřím, že něco by se našlo.
Právě mě zajímali vaše zkušenosti či rady, taky bych na škole ráda zůstala a vím, že když teď odejdu, tak finančně to bude v budoucnu horší, ale já tak nechci pořád poslouchat jak jsem špatná, že mi to platí a někteří v mým věku si už sami vydělávají. Prostě mě to neustálé vyčítání všeho nebaví. (jen pro info - kdyby aspoň na tom byli špatně, tak to pochopím, ale moji rodiče ikdyž se rozvedou, tak bude každý mít dostatek peněz)

• Citovat
  • Nahlásit
2715
10.11.20 14:46

Známá měla podobný problém, rodiče dala k soudu a vysoudila na nich výživné. Následující roky na VŠ bydlela ve spolubydlení, měla brigádu a školu udělala. S mámou má dnes normální vztah. S tátou nevím, nemluví o něm a já nemám koule se zeptat. Sranda to nebude, ale ze školy neodcházej, litovala bys celý život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44790
10.11.20 14:47
@Anonymní píše:
Zdravím,
je mi 20 let a tento rok jsem nastoupila na medicínu. Byl to vždy můj sen. Bohužel vztahy doma mezi rodiči nikdy nebyli ideální a poslední dobou se stále vyostřují. Stále se všichni hádáme a už je to neúnosné. Táta mi právě začal hrozit, že přestane platit školu a mě vyhodí z domu apod. Jsem si vědoma, že spousta vysokoškoláků si na školu vydělává brigádou, ale zároveň vím, že medina chce hodně času a je to téměř nemožný to utáhnout sama, když školu mám přes celou republiku. Nechci žít 6 let ve stresu jestli ještě tenhle semestr mi pomůžou nebo už ne, jestli ještě mám kde bydlet nebo už je ze mě bezdomovec. Rodiče jdou od sebe a vztahy jsou opravdu na bodu mrazu. Už mě tohle nebaví a přemýšlím, jak se z toho dostat. Jedinou cestou vidím teď to, že bych šla bydlet k příteli, který má svůj dům, ukončila vejšku a šla do práce. Sice přijdu o svůj sen, ale zase se osamostatním a ve výsledku nebudu na nikom závislá. Co byste dělali vy?

Zustat na medine. Brigady se daj. Sice je to nekdy blby, ale slo to.
A na vyzivny mas taky narok. Coz je takova lokajska rada, ja si o ne tehdy taky nepozadala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44790
10.11.20 14:48
@Monchichik píše:
@Čičorečka žádných 26 let nikde daných není…je to do doby než se zvládne sama živit…takže by jí museli živit po celou dobu jejího řádného studia…

Ty nemas kolej? Nebo si o ni nezadala? Kde si hodlala bydlet? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
521
10.11.20 14:49
@Anonymní píše:
Přítel bydlí daleko od školy, takže v tomhle ohledu by mi to nepomohlo. A co jsem slyšela kolejní systém u nás taky není žádná hitparáda, moc lidí na málo míst. Jako střední mám zdrávku, takže věřím, že něco by se našlo.
Právě mě zajímali vaše zkušenosti či rady, taky bych na škole ráda zůstala a vím, že když teď odejdu, tak finančně to bude v budoucnu horší, ale já tak nechci pořád poslouchat jak jsem špatná, že mi to platí a někteří v mým věku si už sami vydělávají. Prostě mě to neustálé vyčítání všeho nebaví. (jen pro info - kdyby aspoň na tom byli špatně, tak to pochopím, ale moji rodiče ikdyž se rozvedou, tak bude každý mít dostatek peněz)

Asi bych to prostě těch x let, co ti zbývá ještě překousla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15451
10.11.20 14:50
@Anonymní píše:
Právě mě zajímali vaše zkušenosti či rady, taky bych na škole ráda zůstala a vím, že když teď odejdu, tak finančně to bude v budoucnu horší, ale já tak nechci pořád poslouchat jak jsem špatná, že mi to platí a někteří v mým věku si už sami vydělávají. Prostě mě to neustálé vyčítání všeho nebaví. (jen pro info - kdyby aspoň na tom byli špatně, tak to pochopím, ale moji rodiče ikdyž se rozvedou, tak bude každý mít dostatek peněz)

No záleží na tom, jestli si vůbec schopná dát rodiče k soudu a žádat výživné…nechápu rodiče, co nezaplatí dětem vzdělání…místo aby na tebe byli pyšní, obzvláště, když nouzí netrpí…pokud to jen trochu půjde, tak školu udělej…najdi si brigádu, spolubydlení, ale studuj…a vyžaduj alimenty…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
659
10.11.20 14:50

Napadá mě zlatá střední cesta: na rok přerušit školu, pracovat (ideálně ve zdravotnictví) a vytvořit si fin. základ pro setrvání v dalším studiu… Myslím, že tlačení rodičů do soudu o výživném by pohřbilo vaše vzájemné vztahy.

Případně bych si půjčila peníze nebo zkusila získat nějaké stipendium…

Držím palce!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.20 14:52

@Baba O kolej jsem zažádala, ale nebyla jsem v pořadníku tak vysoko, aby se na mě dostalo místo. Takže jsem měla domluvený sdílený byt mezi více studenty.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama