Jak řešit takový vztah?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.12.18 12:24
Jak řešit takový vztah?

Hezké poledne všem,

už pár měsíců to tu (doposud pasivně) sleduju. Nacházím tu inspiraci, ale i sdílím vaše příběhy. Po dnešním ránu jsem se propracovala k tomu sem také přispět se svým příběhem, byť anonymně.

S parnterem jsme spolu skoro 6 let. Je nám něco přes třicet, on o rok starší. Máme osmiměsíčního syna. Zhruba před rokem mě požádal jako těhotnou o ruku. Ke svatbě jsme ale zatím nedospěli.
A v čem vnímám problém. Bohužel se ve vztahu necítím úplně šťastně, naplněně, i když pěkné chvilky se určitě najdou. Já mám za sebou hodně vztahů. V podstatě od 17ti jsem byla pořád s někým ve vztahu, většinou to trvalo rok a půl až dva a pak jsem to až na jednu výjimku ukončila já. Partner prožívá úplně první vztah se mnou, předtím žádné zkušenosti neměl. Ve vztahu není žádná patologie ani vyloženě závažný problém typu alkohol, domácí násilí apod. Spíš jde o to, že jsme v hodně věcech odlišní - hlavně trávení volného času, ale i v jistém smyslu světonázor a hodnoty, často i výchova syna a pak takové drobnosti jako hudba, představa o bydlení apod. Dohromady nás vlastně svedlo to, že jsme řešili a do jisté míry stále řešíme velice podobný psychický problém (jde o formu úzkostné poruchy). Vím a věděla jsem, že to není ideální, ale i tak jsem se rozhodla do toho vztahu jít z více důvodů. Teď si myslím, že vztah hodně trpí tím, že máme málo společného, aspoň z mé strany.
Určitě tomu nepomohlo ani to, že se partner po narození syna odstěhoval do jiné místnosti. Vstávání k synovi je pouze na mně. Teď se jeho spaní hodně zlepšilo, ale ještě donedávna se budil klidně i po půl hodině nebo hodině, takže to bylo opravdu hodně náročné. Má lehký spánek a spí málo i přes den. Partner do práce vstává v půl deváté, chodí tam na desátou a vrací se mezi šestou a půl sedmou. O víkendu vstává také v půl deváté. To je věc, která mě hodně mrzí, že mi s tím vstáváním k synovi vůbec nepomohl a sám celou dobu spí svých osm hodin denně. Samozřejmě jsem s ním o tom mluvila. Pro něj je spánek velká priorita. Snažím se to respektovat, ale často mě ta lítost a někdy i zlost dohání. Hlavně, když jsem nevyspalá po nějaké náročnější noci, to je jasný :) Partner to bere tak, že udělal ústupek už v tom, že si i na víkend dává budíka na půl devátou, jinak by byl schopný spát klidně do 11, 12 hodin.
No ale zpět k jádru problému. Nic tedy není vyloženě špatné, ale prostě se cítím ve vztahu spíš smutně a že to není ono. Racionálně vím, kde nastala chyba, kde já tu chybu udělala, ale co s tím teď. Přemýšlím o manželské poradně, o tom, jak najít nějaké kompromisy, jak ve vztahu fungovat, i když jsme v hodně věcech odlišní a když nás dohromady svedl spíš společný problém než společné zájmy.

Z pročítání diskusí vím, že někteří tady máte opravdu inspirativní připomínky a podněty, i proto jsem se rozhodla to taky zkusit. Co vás k tomu napadá? I když jsem si samozřejmě vědoma, že takhle máte stejně jen střípek z našeho příběhu, ale i tak.

Předem děkuju moc za přečtení a případné reakce :kytka:
Hezký a klidný předvánoční čas všem :mavam:

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Lainaire8
Ukecaná baba ;) 2208 příspěvků 21.12.18 12:29

Sedněte si a promluvte spolu. Až potom bych řešila nějakou poradnu apod. Pokud je to normální chlap, snad tě vyslechne, pochopí a k něčemu dojdete ne :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.12.18 12:41

@Lainaire8 No tak samozřejmě se s ním snažím mluvit. Nemívá to ale větší efekt. On je z toho většinou špatný, neví, co s tím má dělat. Ještě na něj musím hodně hodně opatrně, jinak má pocit, že na něj útočím. Snažím se opravdu opatrně. On si mě vyslechne, je z toho skleslý a nic moc k tomu neřekne. Ono právě asi není ani moc co k tomu říct, když to prostě máme každý jinak.

Waterfall
Kecalka 485 příspěvků 21.12.18 13:04

Zkusila jsi na něj jit jako na dítě? Miláčku je problém A, řešení je X, Y, Z vyber si

1mila2
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 21.12.18 13:24

A co bys teda chtela? Aby se vrátil do ložnice a obcas vstaval k malému? Jestli jo, tak mu to takhle rekni. Ale jestli mu říkáš, že nejsi dost šťastná a že vlastne nevis, co ti vadí, tak on vlastne taky nevi…

veruuuse
Stálice 59 příspěvků 21.12.18 13:37

Zalezi co mu rikas,ze je za problem. A jak uz tu bylo receno,na chlapy fakt funguje rict na rovinu,jaky je problem,co ti vadi a jaky by jsi navrhovala reseni. Strucne a jasne :lol: . Jinak to jeho vstavani,to by me trefilo a asi bych mu to nedoprala :roll: ,mate dite spolu ne jen ty a mama potrebuje byt taky aspon trochu odpocata. No a s tim,ze nemate nic moc spolecneho…asi bych zacala neco hledat,uplne noveho..treba squash,badminton nebo nejaky jiny spolecny sport,ktery spolu vyzkousite a treba si ho i oblibite.

BelAir
Povídálka 16 příspěvků 21.12.18 13:41

Vzpomněla jsem si na jedno ze základních mužských pravidel vztahu:

Jemné náznaky nezabírají! Důraznější náznaky nezabírají! Přímé náznaky nezabírají! Prostě to řekněte!

Takže říct co mu vadí a jak by sis to představovala, společně se dobrat ke kompromisu. Třeba to vstávání k malýmu:
„Lásko, vadí mi, že k malýmu pořád vstávám já, chápu, že v týdnu se chceš kvůli práci vyspat, ale o víkendu bys mohl spát s náma, co to alespoň na měsíc vyzkoušet?“

Atp. :palec:

someargue
Kecalka 195 příspěvků 21.12.18 13:41

Pardon, zakladatelko, ale taky nechápu o co ti jde. Co chceš od nej? Musis nabízet konkrétní řešení.

Hroznej puberťák
Kelišová 5771 příspěvků 21.12.18 13:44

Chlapovi je třeba strčit mimino do ruky hned po narození. Aby je uměl držet, chovat, přebalit, umýt atd. Musí se to naučit od nuly, nemá pro to cit, je třeba trénovat. Pokud jste to nedělaly, nedivte se, že on to nedělá. Samo to nepřijde.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.12.18 13:45

@Waterfall Takhle přímo jsem to nezkoušela. Většinou nadhodím problém a čekám, že to vyřeším společným zamyšlením nebo diskusí. I když někdy jsem asi řekla i řešení. Jenže tam můžu narazit, že se mu prostě moje řešení, nemusí líbit :lol:

@1mila2 No, mně jde hlavně o ten jádrový problém. Způsob, jakým jsme se dali dohromady a že jsme v hodně věcech odlišní. Jestli to vůbec jde nějakými kompromisy, přizpůsobením a tolerancí sladit.
Ohledně vstávání k malýmu - říkala jsem, že by pro mě bylo ideální, kdyby si ho vzal třeba od sedmi ráno a já si mohla ještě třeba zhruba hoďku pospat. Jenže to by šlo max o víkendu, jinak by byl nevyspalý do práce. A když jsem mu řekla, že bych byla ráda, abychom zas spali společně v ložnici, tak odpověděl, že až se malý bude budit max jednou za noc.

Mango_Lassi
Extra třída :D 14612 příspěvků 21.12.18 13:46
@Anonymní píše:
@Waterfall Takhle přímo jsem to nezkoušela. Většinou nadhodím problém a čekám, že to vyřeším společným zamyšlením nebo diskusí. I když někdy jsem asi řekla i řešení. Jenže tam můžu narazit, že se mu prostě moje řešení, nemusí líbit :lol:@1mila2 No, mně jde hlavně o ten jádrový problém. Způsob, jakým jsme se dali dohromady a že jsme v hodně věcech odlišní. Jestli to vůbec jde nějakými kompromisy, přizpůsobením a tolerancí sladit.
Ohledně vstávání k malýmu - říkala jsem, že by pro mě bylo ideální, kdyby si ho vzal třeba od sedmi ráno a já si mohla ještě třeba zhruba hoďku pospat. Jenže to by šlo max o víkendu, jinak by byl nevyspalý do práce. A když jsem mu řekla, že bych byla ráda, abychom zas spali společně v ložnici, tak odpověděl, že až se malý bude budit max jednou za noc.

NJ, a proč jste se dali dohromady? Z rozumu?

BelAir
Povídálka 16 příspěvků 21.12.18 13:50
@Anonymní píše:
@Waterfall Takhle přímo jsem to nezkoušela. Většinou nadhodím problém a čekám, že to vyřeším společným zamyšlením nebo diskusí. I když někdy jsem asi řekla i řešení. Jenže tam můžu narazit, že se mu prostě moje řešení, nemusí líbit :lol:@1mila2 No, mně jde hlavně o ten jádrový problém. Způsob, jakým jsme se dali dohromady a že jsme v hodně věcech odlišní. Jestli to vůbec jde nějakými kompromisy, přizpůsobením a tolerancí sladit.
Ohledně vstávání k malýmu - říkala jsem, že by pro mě bylo ideální, kdyby si ho vzal třeba od sedmi ráno a já si mohla ještě třeba zhruba hoďku pospat. Jenže to by šlo max o víkendu, jinak by byl nevyspalý do práce. A když jsem mu řekla, že bych byla ráda, abychom zas spali společně v ložnici, tak odpověděl, že až se malý bude budit max jednou za noc.

No a dohodli jste se aspoň na tom, že si bude malýho brát na hoďku o víkendu?

Premek_Orac
Závislačka 4493 příspěvků 21.12.18 14:02

Ahoj zakladatelko,
pro dobrou radu by samozřejmě bylo dobré znát i pohled partnera.
Určitě hraje roli to, že je vlastně vztahově nezkušený. Neměl by ale být slepý k tomu, co vše v domácnosti děláš ty. A stejně tak ty bys neměla být slepá k jeho zásluhám (předpokládám, že táhne rozpočet rodiny).
Zkuste si domluvit pravidla, co kdo bude dělat, o co se starat. Zkuste najít něco, co budete dělat společně rádi a u čeho není dítě překážkou. Ideálně zkuste najít občas i nějaké hlídání a buďte chvilky jen sami spolu.
Vaše odlišnost daná hlavou je samozřejmě jistou komplikací, takže to budete mít všechno těžší, než lidé bez této odlišnosti.
Ale z toho, jak se o něm vyjadřuješ, tak je patrné, že na něm pořád něco vidíš. I mimo společné dítě. A tak si myslím, že stojí za to zkusit na vašem vztahu pracovat.
Ať se to povede.

1mila2
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 21.12.18 14:09

A bude si ho teda brat alespon o tom víkendu? Bere ho treba sam ven v kocarku? Nebo na nákup? Máš alespon nekdy chvilku pro sebe? (Já mám akorat kdyz jdu na gyndu, nebo k jinému lékaři, ale kdybych rekla, tak chlap hned bere deti a jdou pryc). Ty ten svůj čas potrebujes na odpočinek. A zajimalo by me, jak máte sex, kdyz nesdilite ani společnou postel, tohle ja bych proste nesnesla.

divine woman
Echt Kelišová 9668 příspěvků 21.12.18 14:43

Máte dítě, tak řeš. A když něco chceš od chlapa, tak nestačí naznačovat. Musíš mu to říct přímo. Dítě je jeho, tak ať se snaží. A mluvit o nevyspání, když vstává do práce v půl deváté je fakt k smíchu. Většina pracující populace vstává mnohem dřív.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Hořící muž z Václavského náměstí: Následovníka Palacha hasili bundami

Policie dnes odpoledne kolem třetí hodiny zasahovala v horní části... číst dále >

Janečkova kněžka lásky Lilia kojí v první třídě. Tyhlety „duchovní“ hry o lajky...

Ti si žijí! Matematik Karel Janeček (45) s duchovní ženou Lilií... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >