Jak říkat NE a nebýt za špatnou

6
23.6.20 10:20

Jak říkat NE a nebýt za špatnou

Občas se mi stává, že po mě někdo chce nějakou službu, věc, ústupek, cokoliv a já docela normálně a slušně odmítnu. Dotyční však odmítnutí neakceptují a začnou rozebírat, proč jsem odmítla a snaží se mě očernit, vysvětlují, že jsme špatná a dále mě osočují spoustou dalších přídavných jmen (slušných). Čím dál více mám v životě dojem, že si někteří lidé chtějí prosadit to své, ale na cizí úkor a nejsou schopni to vyřčené NE vlastně vůbec brát do úvahy. Moje reakce je pak ta, že se naštvu a s takovými lidmi se již dále nechci stýkat. Jejich chování mi totiž připadá manipulativní a nechci ze sebe nechat dělat blbečka a kazit si náladu s takovými lidmi.
Jiní lidé by možná takové situace přešli mávnutím ruky, ale mě to hrozně naštve.
Můžete mi tady prosím Vaše názory a zda se vám takové situace také stávají? Děkuji. :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7532
23.6.20 10:27

Hele párkrát v životě se mi to stalo a to je prostě lidma. Normální a slušný člověk NE pochopí, blbec začne rozebírat a přemlouvat a vynucovat si svou na tvůj úkor. A tam je jediný lék za žádnou cenu neustoupit, jinak příště zajde ještě dál. A stejně jako ty se takovým lidem vyhýbám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11081
23.6.20 10:33

@DarjaJa Ano, je to o lidech. Vetsinou tito, co pak kritizuji a rozebiraji proc jim nechces jit na ruku, sami pro druhe nic neudelaji.
NE zkratka znamena NE.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4471
23.6.20 10:45

@DarjaJa úplně normálně. NE znamená NE. Pokud s tím má dotyčný problém, tak mu to klidně vysvětlím. Neříkám NE jen tak z hecu. Případně navrhnu řešení podle mého. Tzn. v čas kdy já chci, tohle a tohle mi zaplatíš, koupíš dopředu atd. atd.

Pokud i s tímto má dotyčný problém, tak jej pošlu do P*RDELE. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
565
23.6.20 10:53

To je jejich problém, tvůj ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6
23.6.20 11:38

Díky Vám všem za názor, vidím to stejně. Ale takoví lidé mě opravdu naštvou, i když vím, že oni překračují tu mez slušnosti. Chce to asi se ještě více vycvičit ke klidu a k tomu, naučit se na ty jejich finální výtky už nereagovat a odejít ze situace. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50
23.6.20 11:40

@DarjaJa ako vravis, je to o tom urcit si hranice, ktore je zas na druhej strane aj nutne neraz flexibilne upravovat :) je to sranda, dynamicky proces, neda sa to nejak globalne urcit, raz to vyjde, raz nie :)
v kazdom pripade idealne vzdy asertivne, to zabera najviac. ked podlahneme emociam, byva to zbytocne komplikovane vsetko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3714
24.6.20 19:29

Když se rozhodnu, že něco NE, nejlepší je vůbec nevysvětlovat své důvody. Prostě odmítnout, bohužel to a to nejde, případně navrhnout jiný termín nebo variantu.
O jakou situaci se konkrétně jedná?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
253
24.6.20 22:17

Úplně tě chápu. Já se vlastně až teď učím říkat NE, pokud po mě někdo něco chce, nevhodnou službu, pomoc, ústupek…nebo jít někam, kam bych normálně v životě nešla, dělat věci, co me netěší a nebaví, jen abych neodmítla a nevypadala jako blbka…tak to už mám naštěstí za sebou. Učím se posledních pár let říkat NE a musím říct, ze je to velmi osvobozující. Dříve jsem to neuměla, a dostávala se tak občas do pro mě velmi nepříjemných situací i prostředí, vůbec mě nenapadlo, že třeba moje kamarádka ( nebo moje rodina ) se mnou takto manipuluje. Člověk rozhodně není sobec, když myslí taky trochu na sebe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27
24.6.20 22:26

Bohužel někteří nejsou schopni NE akceptovat. Moje zkušenost je bohužel i taková, že mě pak začnou očerňovat a pomlouvat i před okolím. Přitom to, co po mně chtěli, je nepoctivé a nefér, něco, na čem se podílet nebudu. Jak z toho ven, sama nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6
25.6.20 11:55
@dedrichov píše:
Když se rozhodnu, že něco NE, nejlepší je vůbec nevysvětlovat své důvody. Prostě odmítnout, bohužel to a to nejde, případně navrhnout jiný termín nebo variantu.
O jakou situaci se konkrétně jedná?

No přesně o to, že jsem byla na něčem domluvená. V podstatě se to týkalo jen mě a osoby, se kterou jsem byla na postupu domluvená. A pak přišla třetí osoba a začla mě tlačit do jiného řešení a zapojit se tak do situace. A já jsem řekla ne, že mám nějakou dohodu. Na to konto jsme se dozvěděla, že jsem sobecká, zlá apod. Kromě toho, že mě to naštvalo a ta třetí osoba mě mohla tak maximálně slušně požádat a pak respektovat moje ne, což neudělala. Tím jsem si o ní udělala obrázek a skončila jsem s ní. Nechci trávit svůj čas s lidma, kteří se neumějí chovat. Bohužel mám pocit, že když někdy někomu podáte ten prstíček, tak málokdo je opravdu slušný a po čase Vám nesežere tu Vaši ruku celou. Takoví lidé také považují za samozřejmost to, že když něco chtějí, musí jim být vyhověno, neznají slovo prosím a děkuji. Vynucují si svá přání všemožnými způsoby. U některých to ale trvá déle, než to u nich člověk zjistí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6
25.6.20 11:57
@Karamba2020 píše:
Bohužel někteří nejsou schopni NE akceptovat. Moje zkušenost je bohužel i taková, že mě pak začnou očerňovat a pomlouvat i před okolím. Přitom to, co po mně chtěli, je nepoctivé a nefér, něco, na čem se podílet nebudu. Jak z toho ven, sama nevím.

Jo také mám takové pocity. Skoro si říkám, že nejjednodušší je poslat takové lidi vklidu bez řevu a nervů rovnou do p…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6
25.6.20 12:02
@Pet32 píše:
To je jejich problém, tvůj ne.

Jo, to souhlasím, ale dočasně Vám takoví lidé otráví život svými řečmi o tom, že Vy jste ta špatná. Považuji to překročení úplně všeho a pak už se s takovými lidmi nestýkám. Pokud je někde potkám, maximálně pozdravím, ale pro mě skončili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama