Jak rozdělit majetek mezi dvě děti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 12:10
Jak rozdělit majetek mezi dvě děti

Dobrý den,
ráda bych se vás zeptala na váš názor. Mám dvě děti. Dceru (25) a syna (31). Už v minulosti jsem na děti přepsala majetek, který jsem zdědila. Syn dostal menší domek na malém městě,,T", po letech byl pro nej ale malý, prodal ho a ted je spokojený s přítelkyní ve vedlejší vesnici v mnohem větším domě - bývalém statku, který následně koupil.
Na dceru jsem přepsala byt 3+1, také ve městečku,,T", který aktuálně pronajímá a bydlí asi 20km daleko na zemědělské usedlosti se svym přítelem a jejich prckem. Obě nemovitosti, které jsem dětem darovala mají přibližně stejnou hodnotu.

Ted řeším, jak rozdělit mezi děti poslední dvě nemovitosti.

1. Dům ve městě,,T", ve kterém ted bydlím já, přibližná hodnota 2 mega.
  2. Chata u řeky, přibližná hodnota 1,5 milionu.

Obě děti chtějí chatu, mají k ní citový vztah, protože chatu stavěl jejich dědeček, na chatě vyrůstali. Syn ale na chatu moc nejezdí, má mnoho práce, nemá na údržbu chaty čas ani peníze. Ale chaty by se nevzdal, asi z nostalgickych důvodů. Dcera s přítelem na chatu jezdí rádi, mají rádi přírodu, rybaří, jezdí na pramici, koupají se s dcerkou v řece a mají s chatou plány - rekonstrukce a další investice.

Ted se ptám - jak byste vyřešili rozdělení majetku? Chaty se nechce vzdát ani jeden. Když bych chatu napsala na dceru a dům na syna, syn by mohl být ukřivděný, to stejné dcera. Když bych napsala dům na oba - každý polovina, chata také 2× 1/2, je to sice spravedlivé, ale bojím se, že by do budoucna mohli být mezi dětma dohady (Dnes spolu drží, táhnou za jeden provaz, mají se rádi, nehádají se, ale kdo ví co by mohlo být za pár let). Bojím se, že když by např. dcera investovala do chaty, syn by nepřispěl, protože nemá peníze, nebo bude argumentovat tím, že na chatu moc nejezdí a investice považuje za zbytečné. Dcera dokonce nabídla synovi, že mu nechá byt i svou 1/2 domu výměnou za chatu i přes to že by,,prodělala", ale syn stejně odmítnul.

Je lepší na děti napsat 2× 1/2 obou nemovitostí, nebo každému jednu? Napadá vás nějaké jiné řešení?

Moc děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Šarlota4
Extra třída :D 11154 příspěvků 26.04.19 12:13

Nechala bych tyto nemovitosti napsané na tebe.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 12:14

Jak to rozdelit neporadim ale urcite ne pul na pul oboji…babicka to tak udelala a bylo to to nejhorsi co mohla…same hadky, nyni spolu matka se strycem vubec nemluvi, on dela naschvaly..viz vcerejsi diskuze: lze dokazat poskozeni majetku

pikola
Generální žvanilka 20905 příspěvků 26.04.19 12:15

A ty už umiráš nebo kde budeš bydlet? Já bych to prodala a jela na cestu kolem světa :mrgreen: a na děti se vykašlala, už tak dostali dost.
Tohle řešila moje tchýně, řekli jsme jí ať si to prodá a koupi si být v Chorvatsku po kterém touží.

unuděná
Kelišová 7413 příspěvků 26.04.19 12:17

A oni jsou spolu nejak rozhadani? Pokud ne, domluvila bych se s nimi, zeze na chatu mohou jezdit s rodinami samozrejme oba dle dohody, mozna by slo udelat vecne bremeno nebo nejaky dodatek ke smlouve (?),ale napsat jen treba na tu dceru.

Bubla_Bučková
Kelišová 6355 příspěvků 26.04.19 12:18
@pikola píše:
A ty už umiráš nebo kde budeš bydlet? Já bych to prodala a jela na cestu kolem světa :mrgreen: a na děti se vykašlala, už tak dostali dost.
Tohle řešila moje tchýně, řekli jsme jí ať si to prodá a koupi si být v Chorvatsku po kterém touží.
:pankac:
Hanka1
Extra třída :D 14900 příspěvků 26.04.19 12:19

Myslim, ze obe deti dostaly uz adekvatne a stavajici nemovitosti bych nechala zatím napsane na sebe…Popripade bych jednu prodala a užívala si penez, cestovani, apod…proste pohodlného života…

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 21140 příspěvků 26.04.19 12:23

A co se zeptat mladých, jak si to představujou? Oba chatu chtějí, ale tak se musí umět dohodnout. Možná lepší ať si to mezi sebou vyřeší ještě teď, než aby se kvůli chatě rozhádali, až tu nebudeš :nevim:

Máš obavu, že kdyby si chatu napsala na dceru (ta tam jezdí, opečovává a stará se, plánuje rekonstruovat) a na syna byt, tak že by je to rozeštvalo? jednoduše bych se zeptala syna, proč tak touží po polovině chaty, když na ní stejně nejezdí?

Jestli se nebudou chtít domluvit, tak bych udělala plán @pikola . Prodat obojí, ať si teda trhnou oba :nevim: Bydlet mají kde, už si je zajistila, takže buď se domluví, nebo smolík :nevim:

Uživatel je onlinefree333
Generální žvanilka 24529 příspěvků 26.04.19 12:26

Nech si to napsané na sebe.

Až budeš starší a budeš potřebovat pomoc, jako když to najdeš, můžeš pak i dětem říkat, že chatu dostane ten, kdo se o Tebe bude starat… :)

Uživatel je onlinesmurfka
Vesmírná mluvilka 30818 příspěvků 26.04.19 12:28

Pokud chtěji oba, tak to bohužel nevyřešíš asi bez rozhádání.
Já z toho co popisuješ bych ji darovala dceři. ( vždy se dívím majitelům chat, kteří do ní vůbec nejezdí a téměř si ji nechají spadnou na hlavu )
Dům ve městě který nikdo nechce bych prodala a peníze dala synovi.
určitě bych nedělila pul a půl..to udělá ještě větší peklo..než když dáš každému jedno.

Příspěvek upraven 26.04.19 v 12:30

cverunka
Závislačka 2978 příspěvků 26.04.19 12:29
@Mar__tanka1983 píše:
A co se zeptat mladých, jak si to představujou? Oba chatu chtějí, ale tak se musí umět dohodnout. Možná lepší ať si to mezi sebou vyřeší ještě teď, než aby se kvůli chatě rozhádali, až tu nebudeš :nevim:

Máš obavu, že kdyby si chatu napsala na dceru (ta tam jezdí, opečovává a stará se, plánuje rekonstruovat) a na syna byt, tak že by je to rozeštvalo? jednoduše bych se zeptala syna, proč tak touží po polovině chaty, když na ní stejně nejezdí?

Jestli se nebudou chtít domluvit, tak bych udělala plán @pikola . Prodat obojí, ať si teda trhnou oba :nevim: Bydlet mají kde, už si je zajistila, takže buď se domluví, nebo smolík :nevim:

Přesně tak. Dostali myslím nadstandardně a pokud nejsou schopni se domluvit, prodej to a užij si peníze.

Kriss Tina
Extra třída :D 10168 příspěvků 26.04.19 12:29

Tyjo to je situace. Asi bych chatu napsala tomu, kdo tam jezdí častěji a bude ochotnejsi do toho investovat (aby jim to nespadlo na hlavu). To přece neznamená, že tam ten druhý už nesmí jezdit :think: půl napůl bych to nedělala, já takhle zdědila se ségrou napůl chatu a je pořád zle (i když jinak vycházíme bezvadně), to sou pořád dohady co tam třeba je, co je zbytečné, když je nutná nějaká oprava jsou další dohady kdo to bude platit (protože ségra si většinou vymyslí nejdražší možnost, na kterou já nemám finance, přitom můj chlap by to udělal za polovic svépomocí apod…)

Lioness34
Ukecaná baba ;) 2481 příspěvků 26.04.19 12:34

Nepřepisovat dům kde bydlíš za života - to rádi většina psychologů a vědí proč. Ohledně chaty bych jim řekla - mile deti, buď se domluvíte a pokud ne, chatu prodam cítím lidem. Tehdy a tehdy chci znát vaše stanovisko / datum třeba za rol a 30.4. Pokud se spolu nedomluvite, dam ji realitce ať najde kupce. Ohledně domu za života nic, max napsat závěť.

Lioness34
Ukecaná baba ;) 2481 příspěvků 26.04.19 12:36

A nemluvit s každým zvlášť na téma chata ani slovo. Ať si to vyřeší spolu. Ať vidí ze jsi neoblobna. I kdyby říkali ze ses zblaznila. Nechej je mezi sebou, ať se dohodnou.

Ještě rádi se dohodnou spolu než aby chatu měli cizi lidé. A nedej na citove vydírání typu - ty ses zblaznila to stavěl dědeček a co jsme tam zažili… ano a prave proto aby se nehadali v budoucnu chceš mít jasno již teď. A pozor o tvém domě nepadne ani slovo. Ten si vyresis sama závěti - nic dopredu nedávat.

Čičorečka
Ukecaná baba ;) 2018 příspěvků 26.04.19 12:38

Já bych se na stáří přestěhovala na chatu, dům prodala a peníze si užívala. Až tu nebudeš, ať se o chatu třeba poperou. Nebo se změní situace a prostě si to vyřídí podle svého.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama