Jak rozvíjet řeč u ročního miminka?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Klarcaa
Stálice 76 příspěvků 18.08.19 12:54
Jak rozvíjet řeč u ročního miminka?

Ahoj holky, mám 11,5 měsíční holčičku a říká jen máma (ale to jen když kříčí nebo se jí něco nelíbí tak mě volá, jestli ví, že jsem to já, to nevím). Říkala i bababa, ale to přestala. Neustále jí zpívám, ukazuju leporela, vyprávím, učím ty dětské věci. paci paci, jak si veliká atd. to dělat nechce. Hodně žvatlá, ale nic smysluplného a docela často křičí. Slyší na jméno, obchází nábytek. Neukazuje. Jsem z toho lehce nervozní, vím že vše má svůj čas. Ale nejsou nějaké typy ještě na rozvoj řeči?
Děkuji

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Janli
Extra třída :D 10174 příspěvků 18.08.19 13:01

Bože můj, přestaň to dítě pozorovat a chtít po něm nesmysly! Co by jsi jako v roce chtěla víc? Aby recitovala Nerudu? Máš přehnaný očekávání a jen to budeš přenášet na dítě. Chudák malá :roll:

Klarcaa
Stálice 76 příspěvků 18.08.19 13:04

@Janli: ty supermatko, chtěla jsem radu a ne tady moralizovat jaká jsem máma! Moje malá není žádnej chudák, tak si to nech pro sebe. Chtěla jsem jen vědět, jestli nějaká hra, říkanky popř. cokoliv děti v tomhle věku bavilo.

1mila2
Ukecaná baba ;) 1163 příspěvků 18.08.19 13:06

Nekdo tu psal, ze pomaha rybi tuk, ze pak bude prvni slovo fuj :lol:
Nase holka ma 19M, rika jen tátá a to v situaci, kdy mava a ma rikat pápá. Jinak zvatla cely den blbiny. Neresime. Syn to mel stejne, az po mesici ve skolce konecne rekl máma, a to mu byly uz vic jak 2. Ted pujde do skoly a hubu nezavre :cert:

Podle me je uplne jedno, jak hodne na dite mluvis. Ja jsem si rikala, ze jsem u prvniho mluvila asi malo, tak jsem u holky mluvila vic a i bracha na ni furt mluvi. Efekt ale zadnej :lol: a to ja i partner jsme v 18M mluvili krasne. Tak leda ten rybi tuk no :lol:

Jo, obcas tady zazni mnam mnam, ha ha (jako haf haf), a cí (čičí). Ukaze jak je velika, zamava, posle pusu, poda dudlik. A umi i ukrast dudlika malymu braskovi, kdyz ho zrovna potrebuje pro sebe :lol: ale nekdy, kdyz miminko breci, tak vynda svyho dudlika a nacpe mu ho nasilim do jeho pusiny. Neni hloupa, jen se ji nechce mluvit, asi nema potrebu :nevim:

1mila2
Ukecaná baba ;) 1163 příspěvků 18.08.19 13:09

@Klarcaa to, ze moje dite bavilo ukazovat jak je velika a paci paci, pro tebe ale neni nic dulezityho. Kazdy dite bavi neco jinyho. A ja verim, ze to proste neovlivnis. Fakt jsem to zkousela a proste ne :lol:
Jeste mluvit nepotrebuje. Vlastne neznam moc rocnich deti, ktery mluvej :think: ale vykaslala byvh se na to. Akorat ji vsechno jeste vic zprotivis :roll:

chaela
Závislačka 2514 příspěvků 18.08.19 13:09

Děti v tomhle věku baví rabovat supliky, mlátit s nádobím, sypat hlínu z květináče… nevím, co bys po ní chtěla. Na mluvení má fakt času dost. A rozvijis ji právě tím, cos psala, že děláš, nic jinýho nevymyslis. Prostě na ni mluv, zpivej, popisuj, co vidíš a delas. Ona se časem chytne, teď je ještě malá.

Klarcaa
Stálice 76 příspěvků 18.08.19 13:16

@chaela : jo to jí přesně baví co popisuješ. Aspoň teda chvíli, nebo ještě na písku. Jen jsem se asi potřebovala uklidnit, že je to naprosto normální. Mám kolem sebe totiž děti ve stejném věku a ty skoro všechny jsou o trochu napřed. Nemluví to ne, ale dělají zvuky zvířátek ukazují na ně atd., ví kde je máma, bába, táta.
@1mila2 - děkuji za názor :)

Petra67
Kecalka 363 příspěvků 5 inzerátů 18.08.19 13:20

Moje dcera 13 mesicu nerekne ani mama ani tata ani nic…jo, kdyz ji reknu „řekni mama“, tak odpovi „nene“ :lol: mele pantem porad, ale tou svoji svahilstinou…na veci taky neukazuje…zato od 10 mesicu chodí…od doby, co udelala prvni krok kolem nabytku, uplynuly asi jen 2 tydny nez zacla normalne chodit…rikam si ze sla proste smerem rozvoje hrube motoriky a tu jemnou rozvine pozdeji…proste pro ni bylo dulezitejsi chodit, na co mluvit? :grin:Kamaradky syn v roce ani nelezl ani nesedel, ale ukaze kde ma oci, nos, zuby, jazyk a treba letici letadlo…nekdy si taky rikam, ze aspon neco by uz ukazat mohla ta moje, ale je treba se hodit do klidu no ;)

ludmilaadamkova
Závislačka 3005 příspěvků 18.08.19 13:25

Spousta deti zacina mluvit az po 2 roce. Do te doby jen neco zvatlaj a umi maximalne nejake citoslovce zviratek nebo mama ci tata.
V roce vetsina deti nemluvi… jsou deti co treba opakuji ale vedome pouzivani to je neco jineho. Ted se musi poradne naucit chodit a behat a orientovat se v prostoru vychytavat jemnou motoriku.

Veru1987
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 18.08.19 13:30

A ja byla matka leniva obcas jsme neco precetli, obcas zazpivali… ale hodne jsem s dcerou mluvila. Presto v roce tak mama, tata, paci paci, a nejake zvatlani… mamka mi vycitala ze ji malo ctu a nezpivame… ze nebude mluvit. V 18m uz umela hodne slov a v 19-20 zacala spojovat. Nyni ve trech mluvi dobre ve vetach. Umi spravne sklonovat (tobe, me, ja, ty…)neumi spravne r, ř apod jako kazde trilete.

Janli
Extra třída :D 10174 příspěvků 18.08.19 13:49

@Klarcaa jestli ze mě dělá supermatku jen to, že respektuju přirozený vývoj svých dětí, tak to asi jsem. Máš ke svému dítěti přehnaná očekávání, porovnáváš ho s ostatními a chceš zbytečně popohánět vývoj, což může být špatně. Děti v různých obdobích upřednostňují vývoj v určité oblasti a pokud ty začneš přehnaně tlačit na jinou, neproběhne vývoj tak jak má. Navíc dítě z tebe cítí nervozitu a nespokojenost, protože sousedův Pepíček už přece umí jak dělá pejsek… To si ty děti opravdu nezaslouží. Až to nebude umět ve dvou letech, tak to začni řešit. Teď to dítě nech dýchat.

Cenarius
Ukecaná baba ;) 1264 příspěvků 18.08.19 14:18

@Klarcaa jak rozmluvit rocni sice nevim, ale jak naucit 3leteho pocitat integraly bych mohl pomoct

Jahru
Ukecaná baba ;) 1702 příspěvků 18.08.19 14:24

Maloktere dite v roce mluvi. A kazde umi neco jineho. To moje sice v roce zvladalo asi 20 smysluplnych slov, ale nebavily ho hricky typu papa, paci-paci a a nechodilo, nesedelo ani nelezlo. Jen se plazilo a splhalo do vysek. Takze uplne mimo tabulky.. A dneska je to uplne normalni, zdrave, chytre dite.

Kamkam
Ukecaná baba ;) 1577 příspěvků 18.08.19 14:31

@Klarcaa fakt klid ;) může se stát, že si ještě mnoho měsíců počkáš, tak ať z toho nezešedivíš. Taky jsem o tom po prvním roce začala přemýšlet, v 17 měsících jsem u doktora hlásila asi 20 slov, a ptala se sestra, jestli malá dvě spojí (to zatím nehrozilo). Teď malá (22m) zopakuje téměř cokoliv (pokud se jí chce :D) a už toho dost sama pojmenuje, výslovnost hapruje :D někdy to chce hodně fantazie, ale to se podda a spojit slova taky umí. A z paci, paci apod. si taky nic nedělej ;) buď to přijde nebo třeba ani ne :nevim:

Kamkam
Ukecaná baba ;) 1577 příspěvků 18.08.19 14:37

@Klarcaa ukazovat věci venku je taky fajn. Může se na to chytit, mít touhu ti to taky ukázat, až to příště uvidí a namotivovat k naučení slova. Ale hlavně k tomu musí dozrát, takže trpělivost a není důvod se bát.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama