Jak něco sdělit a nevyčítat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.19 09:10
Jak sdelit něco a nevycitat?

Dobrý den, prosím o anonym, citlivé téma týká se mezilidského vztahu.
Chtěla bych se zeptat.Kdyz se vám na partnerovi, manželovi nelíbí v některých věcech jeho chování, jak mu to řeknete nebo dáte najevo? Aby to nepochopil jako vyčítání?
O víkendu se partner nějak zachoval, to jsem mu řekla, že se mi nelíbilo, udělal zachoval se tak a tak. A on mi odpověděl že mu to vycitam.
Já nevím jak sdelit partnerovi, když se mi nelibí v některých věcech jeho chování, aby to nebral jako vyčítání. :think:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineAduš8
Závislačka 3403 příspěvků 05.02.19 09:14

Tak to spíš bude chyba ve vztahovačnosti tvého partnera, než v tom, jak mu to sdělíš. Můj manžel to taky nerad slyší, ale když si to uvědomím zpětně, taky se někdy cítím ukřivděná. Ale u nás platí pravidlo, vyříkat a zapomenout.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.19 09:20

@Aduš8 děkuji,když se mi něco nelíbí,řeknu to a to on bere jako vyčítání.

Ou
Kelišová 6216 příspěvků 05.02.19 09:23
@Aduš8 píše:
Tak to spíš bude chyba ve vztahovačnosti tvého partnera, než v tom, jak mu to sdělíš. Můj manžel to taky nerad slyší, ale když si to uvědomím zpětně, taky se někdy cítím ukřivděná. Ale u nás platí pravidlo, vyříkat a zapomenout.

Ani náhodou - to že neumíme komunikovat tak, abychom jasně sdělili co potřebujeme a přitom respekovali potřeby toho druhého a neschovávali do toho nějaká podprahové manipulace je docela složité a není nám to přirozené. Obvinit toho druhého, že je vztahovačný a že se s tím musí smířit vážně nevede k tomu, aby komunikace vážně fungovala.

Metoda která to docela pěkně řeší se jmenuje nenásilná komunikace

Tady je popsané v knížce
https://uloz.to/!FuiyEcWo4/ne­nasilna-komunikace-ocr-pdf

a rozhlas ze semináře nenásilné komunikace natočil docela pěkný dokument.

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.19 09:25

Taky myslim ze bude problem ve vztahovacnosti pripadne s malym sebevedomim partnera. Ja si tohle uz pred lety odnesla z minulyho vztahu, ze jsem se bala cokoli rict, aby z toho ten druhej nemel ‚trauma‘ a docela dlouho jse se odnaucovala mlceni a duseni veci v sobe.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.19 09:27

Samozrejme zalezi co a jak se rekne… musela by nam zakladatelka trosku upresnit o co slo

S.Berankinová
Kecalka 341 příspěvků 05.02.19 09:27

To je těžké. Ono totiž nezáleží jen na tvém vysílači, ale i na přijímači toho druhého. S mým manželem máme stejnou potíž. I když já vysílám obecnou informaci bez jakéhokoli podtónu výčitek, tak můj manžel přijímá jasnou rýpavou buzerační zprávu, kde mezi řádky čte jakési emoce, které tam opravdu vůbec nejsou. A nedá si to vysvětlit a nedá. Takže jsem zvolila úplně jinou taktiku a s řešením věcí, které mi fakt leží na srdci a potřebuju je s manželem ještě jednou pořešit, čekám na vhodnou příležitost, kdy jeho přijímač bude ovlivněn jeho výbornou náladou nebo vítězstvím oblíbeného sportovního týmu atd. :mrgreen: Pak se sním totiž dá mluvit normálně. Ale 99 % věcí už po těch dlouhých letech, co jsme spolu, prostě neřeším a nevracím se k tomu.

Kotatko03
Echt Kelišová 8263 příspěvků 05.02.19 09:28

Tady asi hodně záleží na tom, jak jste si to nastavili na začátku vztahu :think: My jsme se hned na začátku domluvili, že ovšem budeme mluvit otevřeně, tedy i o tom co se nám nelíbí a musím říct, že to opravdu funguje.

Zeptám se, když teda partnerovi něco vytkneš, zamyslí se nad tím aspoň následně, že by třeba druhý den přišel s tím, že jsi možná měla pravdu. „Vyčítá“ partner i tobě něco. :think:

anupati
Kelišová 6576 příspěvků 05.02.19 09:31

Mě se docela vyplatilo počkat až jsem v klidu, třeba dva tři dny po situaci a pak to říct zpětně…dost často když jsem si myslela, že jen něco říkám a partner se zbytečně uráží, tak pravda byla někde mezi. Měla jsem v tom ty emoce atd. Jasně, stručně, věcně…a ne hraně. Opravdu jen jako sdělení… Klidně třeba na začátek větu, chci se jen domluvit, jak toto a toto budeme dál dělat/příště/jindy…
Edit: jo a taky ten pocit, že jsme oba naladění na vysílání/příjmání…

Příspěvek upraven 05.02.19 v 09:37

Uju
Kelišová 6588 příspěvků 05.02.19 09:33

myslím, že vždy to bude brát jako vyčítání, to, že ti řekne, že mu to vyčítáš je jeho obrana proti nepříjemnému.

Hermina.p
Zasloužilá kecalka 788 příspěvků 32 inzerátů 05.02.19 09:34
@Anonymní píše:
Taky myslim ze bude problem ve vztahovacnosti pripadne s malym sebevedomim partnera. Ja si tohle uz pred lety odnesla z minulyho vztahu, ze jsem se bala cokoli rict, aby z toho ten druhej nemel ‚trauma‘ a docela dlouho jse se odnaucovala mlceni a duseni veci v sobe.

Myslím si úplně to samé. Takové lidi je ale bohužel těžké změnit. Holt kolem něj budeš chodit celý život po špičkách :nevim:

Uživatel je onlineelen-ka
Extra třída :D 13069 příspěvků 17 inzerátů 05.02.19 09:57

Jedna věc je, jak a jakým tonem to bylo řečeno. Já většinou říkám něco ve smyslu „přišla mi divná tvoje reakce na …“ nebo „očekávala jsem trochu jinou reakci na…“. Druhá věc je jak reaguje partner. Bohužel jsou lidé, kterým i když cokoliv řekneš ohleduplně a s respektem potřeb toho druhého, tak se ten druhý přes to urazí.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.19 09:58
@Kotatko03 píše:
Tady asi hodně záleží na tom, jak jste si to nastavili na začátku vztahu :think: My jsme se hned na začátku domluvili, že ovšem budeme mluvit otevřeně, tedy i o tom co se nám nelíbí a musím říct, že to opravdu funguje.Zeptám se, když teda partnerovi něco vytkneš, zamyslí se nad tím aspoň následně, že by třeba druhý den přišel s tím, že jsi možná měla pravdu. „Vyčítá“ partner i tobě něco. :think:

Ne,on se nad tím nezamysli.On to řekne hned automaticky.Ne­vycita on i to dá sežrat jinak,nějakým naschvalem o kterém ví,ze mi vadí.A potom,když řeknu co se mi nelíbilo,tak hned otočí jak mu to vycitam.

Uživatel je onlineLama Lama
Hvězda diskuse 50668 příspěvků 4 inzeráty 05.02.19 09:58
@Ou píše:
Ani náhodou - to že neumíme komunikovat tak, abychom jasně sdělili co potřebujeme a přitom respekovali potřeby toho druhého a neschovávali do toho nějaká podprahové manipulace je docela složité a není nám to přirozené. Obvinit toho druhého, že je vztahovačný a že se s tím musí smířit vážně nevede k tomu, aby komunikace vážně fungovala.

Metoda která to docela pěkně řeší se jmenuje nenásilná komunikace

Tady je popsané v knížce
https://uloz.to/!FuiyEcWo4/ne­nasilna-komunikace-ocr-pdf

a rozhlas ze semináře nenásilné komunikace natočil docela pěkný dokument.

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

Já myslím, že to může být i i. Já kolikrát narážim s partnerem na problém, že cokoli řešíme, má tendenci být vztahovačný. Mluvili jsme o tom, sám řekne, že problém byl ve způsobu, jak jsem to řekle, že nemám vyčítat, používat to a to, mluvit za sebe. Příště mluvím za sebe, řeknu, že mi naštvalo, mrzí mi, trápí mě.. a zase problém s tonem, kteýrm jsem to řeklaPO chvíli to řešíme v klidu, už je v poho, dobereme se kontruktivního řešení. Ale ty první reakce jsou jako podle kopíráku - ohrožení-obrana. To, žže jsem to řekla makově nebo takově - příliš to tu první reakci neovlivní, spíš usnadní přechod na další řešení. Ale opravdu mám pocit, že ta první reakce -obrana a přechod do útoku - ty vyčítáš je prostě naprosto univerzální.
Tím nechci říct, že nemá smysl řešit jak věci říkat. Ale není to jen o tom, se vztahovačnýma lidma to JE zkrátka náročnější. Někdo to dokáže udržet v racionální a věcné rovině snáz.

debra.morgan
Kelišová 6131 příspěvků 05.02.19 10:00
@anupati píše:
Mě se docela vyplatilo počkat až jsem v klidu, třeba dva tři dny po situaci a pak to říct zpětně…dost často když jsem si myslela, že jen něco říkám a partner se zbytečně uráží, tak pravda byla někde mezi. Měla jsem v tom ty emoce atd. Jasně, stručně, věcně…a ne hraně. Opravdu jen jako sdělení… Klidně třeba na začátek větu, chci se jen domluvit, jak toto a toto budeme dál dělat/příště/jindy…
Edit: jo a taky ten pocit, že jsme oba naladění na vysílání/příj­mání…Příspěvek upraven 05.02.19 v 09:37

s tim souhlasim, taky cekam az bude na obou stranach dobra nalada a zbytecne to negradovalo a nevznikla dalsi hadka… dokonce se mi obcas i stane, ze s odstupem uz mi ani neprijde nic k reseni. jsem rada, ze to tak oba delame.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

První láska ji odsoudila k neštěstí. Vilma Cibulková stále hledá s muži štěstí

Je krásná, talentovaná, charismatická, ale ani to nestačilo k tomu, aby by... číst dále >

Psychiatr Jan Cimický o Jiřím Pomejem: Bál se smrti, řešili jsme i Andreu!

Předtím než byl Jiří Pomeje hospitalizovaný s rakovinou kostí v Nemocnici Na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >