Jak sdělit partnerovi, že chci oddělený majetek

Anonymní
27.11.19 09:16

Jak sdelit partnerovi, ze chci oddeleny majetek

Mam takove trapeni a nevim jak z toho ven, aby to partner nepochopil spatne. Mam prefektniho pritele, hodneho, obetaveho, nas vztah je pro nej vsim. Stejne tak pro me, prestoze uz jsme spolu nejakou dobu a opadla prvotni zamilovanost, opravdu verim, ze je to vztah naporad. Z techto duvodu jsme se rozhodli v pristim roce vzit a tady nastava ten problem. Ja i partner mame uz nejake pozemky, pritel bude v dohledne dobe dedit i dum po rodicich, ve kterem ted zijeme. Vzhledem k tomu, ze nepredpokladam, ze by ho napsali na nas oba, proc by to take delali, chci mit v zaloze vlastni byt, abych v pripade problemu mela kam jit. Nejprve jsme se s pritelem bavili, ze bychom veskery majetek dali na jednu hromadu a byl nas spolecny. Jenze nedavny rozvod v mem blizkem okoli, kdy si chlap nasel necekane mladsi a manzelka je z toho v soku, protoze to vubec necekala a nevi co ted dal, mi trosku otevrel oci a ja ten nas puvodni plan spolecneho majetku prehodnotila. Jeste pred svatbou bych chtela koupit zminovany byt a ponechat si vse, co jsem doted nabyla, s tim ze i partner si ponecha svuj majetek a spolecne bude jen to, co ziskame spolecne v manzelstvi. Jenze nevim, jak to priteli vysvetlit, aby pochopil me duvody a nechapal to tak, ze ve vztah neverim a predpokladam, ze se rozvedeme. Tak to totiz opravdu neni, ve vztah plne verim, ale chci mit proste nejakou zachranou sit, kdyby nahodou. Protoze, jak vidim, i naoko skvelemu manzelovi muze hrabnout a ze dne na den utece s mladsim a neokoukanym modelem. Jak byste to na mem miste vysvetlili priteli, aby me pochopil?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20148
27.11.19 09:20

To, co jste nabyli před manželstvím, dědictví a dary nespadají do SJM, takže nemusíte nic rozdělovat. Byt si kup před svatbou a je to vyřešené. Jen záleží, jestli nebude na hypotéku, to by měl manžel nárok na polovinu splátek uhrazených v manželství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3950
27.11.19 09:22

No tak snad se znáte a víte jak to mezi sebou máte. Takže mu to prostě řekni, co nabudeš před manželstvím bude tvoje a co pak bude společné… Pokud spolu nedokážete probrat takto banální věc, pak svatba není vhodné řešení vašeho aktuálního vztahu. Normální člověk to pochopí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19128
27.11.19 09:27

Přečti si občanský zákoník, neuškodí znát zákony, které se tě týkají. Majetek nabytý před manželstvím, dědictví a dary nabyté v manželství se do společného jmění manželů nepočítají, takže opravdu nemusíte nic řešit. Pokud ovšem koupíš byt na hypotéku, pak má ruhý partner v případě rozvodu nárok na polovinu splátek zaplacených za trvání manželství, pokud ovšem neplyne z bytu nájem, který by splátky pokrýval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3950
27.11.19 09:31

@terien @Janli já myslím, že ví jak to chodí. Předpokládám, že s ním chce o tom mluvit proto, že se bavili, že v případě manželství dají majetek na jednu kupu tedy do SJM a ona si to teď rozmyslela…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1194
27.11.19 09:40

Jo tak ty ten byt jeste nemas? 8o No to je mi logika kupovat si byt pro sebe stranou v manzelstvi. A na hypoteku? Tak se proste neberte to bude nejjednodussi. :nevim:
A presne kvuli tomu jsou u nas drahy nemovitosti, nemuze za to stat, zakony, banky, ale proste lidi, kteri si kupujou treba do zalohy byt pro pripad rozvodu. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 10:03

Chápu tě. Mám úžasnýho chlapa, budeme se v v létě brát. Mám ale peníze, část mi nevadí investovat do společného jmění, ale část si rozhodně nechám. Nemá s tím problém a i když z toho byl nejdřív trochu zaražený, po tom, co jsem mu vysvětlila jak to vidím, uznal že je to v pořádku. Máme spolu syna a já už dávno nejsem naivka a vím, že v životě se může stát úplně cokoliv. Může se zamilovat jinde, nebo můžou přijít i jiné patové situace. Moje máma byla samoživitelka a vychovala nás, mě a moje dvě sestry sama a měla to hodně těžké. Sděl mu otevřeně, že ho miluješ, ale už jsi velká a víš co může život přinést za komplikace. Možná bude potřebovat čas, aby si to srovnal, ale pokud je to rozumný chlap, pochopí :)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 10:10

@Martha03 Ano chapes to spravne, vim jak to chodi, ale meli jsme na zacatku jinou umluvu, ktera byla mozna nerozvazna. Ono nejde o to, ze bych o tom s partnerem nedokazala mluvit, komunikaci ve vztahu mame dobrou a mluvime narovinu. Ale tohle mi prijde jako dost citlive tema, u ktereho mam strach, aby to nepochopil spatne. On si totiz vubec nepripousti, ze by to nemuselo dopadnout. Ja v ten vztah taky verim, ale jsem vetsi realista a statistika mluvi jasne, on je ale spis romantik a ne pragmatik jako ja. A prave proto mam strach aby to pritel nepochopil tak, ze v ten vztah prilis neverim.

• Citovat
  • Nahlásit
14300
27.11.19 10:36

Já bych mu narovinu, ale citlivě sdělila, že pro oba bude nejlepší ponechat dosavadní majetek tak jak je a po svatbě budovat vše společně :nevim: Nevidím důvod, proč by ho to mělo nějak „šokovat“, prostě tak jak jste o tom už mluvili, promluvte si znovu. Věřím, že když dostane prostor ke zvážení, dle mého rozumných argumentů, tak nebude namítat. Ve finále to není nic proti ničemu, o nic tím nepřijde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3950
27.11.19 10:37

Tak hlavně mu neříkej statistika mluví jasně :lol: :lol:
Samozřejmě stát se může cokoliv. Prostě mu to řekni, neexistuje cesta jak to podat jinak. Pokud to bude prožívat bude to brát osobně ať mu to řekneš jakkoliv… Měli byste k sobě umět být upřímní a říct si jak se věci mají. My se s manželem brali jen kvůli dítěti. Nicméně všechen majetek co máme, máme rozdělen, takže pořízen před manželstvím. Byli jsme spolu 14 let než jsme se vzali. Tak logicky jsme chtěli oba být chráněni pro případ rozchodu. Do SJM jsme to nedávali každý máme půl tak proč taky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20148
27.11.19 10:44

Já bych to takticky otočila. Ne, že stát se může cokoliv, ale že třeba dům, co dostane, je majetek jeho rodiny a bylo by spravedlivé, aby to tak zůstalo. Že nechceš, aby na tebe něco přepisoval, že jeho předci ho spravovali pro svou větev a tak by to mělo zůstat. A prostě bude praktičtější, když si každý necháte své.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 10:55

@Jaholos Nevim, co te poburuje na tom, ze si nekdo chce koupit byt do zalohy. Dle meho je to logicke, ze kdyz bydlim v dome, kde mi, technicky vzato, nerika pane ani klika ode dveri, je rozumne mit neco v zaloze. Myslim, ze diskuzi o tom jak zena bydli v dome sveho muze, nefunguje jim to a ona nemuze odejit, protoze nema kam, je tu vic nez dost a ja se mezi ne nehodlam v budoucnu zaradit.

• Citovat
  • Nahlásit
15410
27.11.19 10:58

Je to choulostivé, ale velmi důležité téma, takže bych navrhoval rozhovor dobře naplánovat. Prostě mu sděl, že si potřebuješ promluvit ohledně svatby a budoucnosti a načasuj to tak, aby Vás nic nerušilo. Asi bych nedělal žádného kočkopsa, jakého máš na mysli, ale natvrdo rozdělil majetek před i po svatbě. Nebo bych svatbu úplně zrušil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16925
27.11.19 10:59
@Anonymní píše:
Chápu tě. Mám úžasnýho chlapa, budeme se v v létě brát. Mám ale peníze, část mi nevadí investovat do společného jmění, ale část si rozhodně nechám. Nemá s tím problém a i když z toho byl nejdřív trochu zaražený, po tom, co jsem mu vysvětlila jak to vidím, uznal že je to v pořádku. Máme spolu syna a já už dávno nejsem naivka a vím, že v životě se může stát úplně cokoliv. Může se zamilovat jinde, nebo můžou přijít i jiné patové situace. Moje máma byla samoživitelka a vychovala nás, mě a moje dvě sestry sama a měla to hodně těžké. Sděl mu otevřeně, že ho miluješ, ale už jsi velká a víš co může život přinést za komplikace. Možná bude potřebovat čas, aby si to srovnal, ale pokud je to rozumný chlap, pochopí :)

Naprosto souhlasím, ale to už je pak obecně lepší nemít svatbu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 10:59

@terien dekuji, to je dobra rada a nemuselo by se ho to s takovym vysvetlenim dotknout. Prijde mi to i jako logicke vysvetleni, aby si nechal to, co mu odkazou rodice, protoze to delali pro nej a ja si tim padem zase necham to sve

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat