Jak se člověk dostane do registru dlužníků?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.18 11:27

Musí to být vždy na základě exekuce? Nebo stačí jen například zaplatit vyúčtování telefonu, apod. třeba 2 dny po splatnosti, kdy ani ten příjemce platby nevystaví pokutu za pozdní placení?

A co předžalobní výzva k úhradě dluhu? Eviduje se to někde v tom registru?

Jde mi o to, abych se v budoucnu nedivila, že mi třeba zamítnou hypotéku. Zvláště když vím 100%, že na mě nikdy exekuce uvalena nebyla. Ale s výše psanými případy bohužel zkušenost mám. Pro osobní info prosím o anonym.

Reakce:

TMana
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 21.08.18 11:32

Klidně i za pozdní úhradu faktury.

Froseth
Kecalka 386 příspěvků 21.08.18 12:05

Klidně i neprávem ;) Brácha zjistil, že je v registru, až si bral hypotéku. Byl to dluh u operátora, na úplně jiné jméno, jiné číslo OP, ale stejné rodné číslo. Prostě někdo udělal chybu a zapsal to do registru bráchovi. Byl z toho tenkrát hodně špatný, protože mu kvůli tomu banka chtěla hypotéku zamítnout…

elinka90
Závislačka 2523 příspěvků 21.08.18 12:06

Ano dostaneš se tam i za pozdní úhradu faktury. Ne teda 2 dny po splatnosti, ale třeba po 2 měsících v prodlení.

AnastazieB
Echt Kelišová 8373 příspěvků 21.08.18 12:07

Stačí i nezaplatit fakturu za telefon. Ale ne tak, že to zaplatíš dva dny po splatnosti. Mně jednou přišla výzva asi 14 dní po splatnosti, že pokud to nezaplatim do XX tak mě dají do registru. Každopádně by o tom měl člověk vědět, pokud přebírá poštu, měli by ti nejdřív poslat upozorneni.

kristyn.g
Závislačka 2843 příspěvků 21.08.18 12:09

Co se třeba týče úvěrů tak ty tam uvidí i ty zaplacené včas… vidí že jsi byla v prodelní, vidí že jsip latila včas. U těch faktur atd tak to asi nějakou dobu trvá než se to někde nahlásí do registru.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.18 12:12

A pozdní úhrada faktury je definovaná tím, že prostě platba nepřijde na účet do doby splatnosti nebo jinak? Přece jen, když platbu zaplatím v den splatnosti, já platbu v termínu odeslala. A když budu za „hajzlíka alibistu“, tak přece není můj problém, že někdy je převod peněz proveden během 1 dne a jindy to trvá třeba dny 2.
Předpokládala bych, že jako pozdní platba bude brána ta, kdy už příjemce peněz vystaví upomínku.

A jak se dá zjistit, že v takovém rejstříku jsem? Je https://www.centralniregistrdluzniku.cz opravdu centrální, kde se sdružuje vše a do něj nahlížejí i banky nebo ne? Nedá se to zjistit třeba přes Czech POINT.

JTom
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 21.08.18 12:34

Už to tu bylo mnohokrát. Žádný oficiální registr dlužníků neexistuje a ani existovat nemůže, protože žádný zákon nepředepisuje věřiteli ani dlužníkovi někam dluh registrovat. Registrují se jen exekuce a insolvence. Nic jiného. Ostatní registry jsou předmětem soukromého podnikání. Věřitelé jsou ale ze zákona povinni ověřovat finanční situaci dlužníka, takže mohou čerpat informace z jakýchkoli zdrojů. Na poskytnutí úvěru není zákonný nárok.

iiiv
Extra třída :D 10960 příspěvků 21.08.18 12:37
@Anonymní píše:
A pozdní úhrada faktury je definovaná tím, že prostě platba nepřijde na účet do doby splatnosti nebo jinak? Přece jen, když platbu zaplatím v den splatnosti, já platbu v termínu odeslala. A když budu za „hajzlíka alibistu“, tak přece není můj problém, že někdy je převod peněz proveden během 1 dne a jindy to trvá třeba dny 2.
Předpokládala bych, že jako pozdní platba bude brána ta, kdy už příjemce peněz vystaví upomínku.A jak se dá zjistit, že v takovém rejstříku jsem? Je https://www.centralniregistrdluzniku.cz opravdu centrální, kde se sdružuje vše a do něj nahlížejí i banky nebo ne? Nedá se to zjistit třeba přes Czech POINT.

den splatnosti je ale den, kdy má být částka už připsaná na účtu, ne odeslaná

TMana
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 21.08.18 12:41
@iiiv píše:
den splatnosti je ale den, kdy má být částka už připsaná na účtu, ne odeslaná

Taková primitivní věc a kolik lidí to nechápe. A pak se ještě diví, že jsou registrováni jako dlužníci. :zed:

kristyn.g
Závislačka 2843 příspěvků 21.08.18 12:47

@JTom to je hezký že to není povinný, ale na to se paní neptala, pokud bude i v nějakém „dobrovolném“ registru špatně vedená, tak problém s hypotékou mít může.

JTom
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 21.08.18 13:21

Jenže v 99% se ukáže, že to nebylo špatně a zbytek se vyřeší, takže nemá vůbec žádný smysl se zabývat tím, co by kdyby. Á propos. To je nějaké štěstí mít desetiletí dluh a zaplatit téměř dvojnásobek?

TMana
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 21.08.18 13:22

@kristyn.g je potřeba pochopit poznámku @JTom jako celek - prostě banka není povinná poskytnout hypotéku. Prostě se ji nebudeš líbit, tak hypotéku neposkytne.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.18 14:06
@JTom píše:
Už to tu bylo mnohokrát. Žádný oficiální registr dlužníků neexistuje a ani existovat nemůže, protože žádný zákon nepředepisuje věřiteli ani dlužníkovi někam dluh registrovat. Registrují se jen exekuce a insolvence. Nic jiného. Ostatní registry jsou předmětem soukromého podnikání. Věřitelé jsou ale ze zákona povinni ověřovat finanční situaci dlužníka, takže mohou čerpat informace z jakýchkoli zdrojů. Na poskytnutí úvěru není zákonný nárok.

Tohle jsem chtěla vědět… Takže nemá cenu se pídit po tom zda někde jsem, protože těch registrů je mraky. Exekuci ani insolvenci nemám a doufám, že ani nikdy mít nebudu. Šlo mi jen o to, jestli si mohu zjistit zda někde jsem evidovaná, aby mě třeba za 5, 10 let až si budu chtít vzít hypotéku, nepřekvapila nějaká „blbost“, kvůli které bych hypotéku nedostala.

kristyn.g
Závislačka 2843 příspěvků 22.08.18 11:50
@Anonymní píše:
Tohle jsem chtěla vědět… Takže nemá cenu se pídit po tom zda někde jsem, protože těch registrů je mraky. Exekuci ani insolvenci nemám a doufám, že ani nikdy mít nebudu. Šlo mi jen o to, jestli si mohu zjistit zda někde jsem evidovaná, aby mě třeba za 5, 10 let až si budu chtít vzít hypotéku, nepřekvapila nějaká „blbost“, kvůli které bych hypotéku nedostala.

mraky zase ne… https://financer.com/…ry-dluzniku/

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Selfie expert Dáda: Na Instagramu vypustila další zlo. Co dělá špatně?

Je jí dvaašedesát, ale sociální sítě si zamilovala, jako by byla teenagerka.... číst dále >

Babiš ml. a jeho schizofrenie: 6 lidí, kterým tato porucha ničí nebo ničila život

Zjistěte si, co je to schizofrenie, kterou má můj syn, řekl ve středu před... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >