Jak se depresi vyhnout?

17.3.17 10:42

Jak se depresi vyhnout?

Jak předejít poporodním depresím? Již jsem deprese v životě zažila a moc mi ublížila antidepresiva- nakonec přišli na to, že léky nesnesu. Jde tomu předejít? Nebo léčit alternativně?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3276
17.3.17 11:58

Ahoj, taky to znám, sice antidepresiva s úspěchem užívám, ale měla jsem loni na podzim relaps, a teda, snad už to nikdy nezažiju :,( :( nicméně, jako prevence deprese se obecně považuje pravidelný pohyb, zdravá strava, vynechat alkohol a kofeinový nápoje, a mít se ráda a pokud možno si najít psychologa a chodit na pravidelné konzultace, jak život jde, tak s sebou přináší různý události, a někdy je potřeba náhled jiné osoby, která dokáže poradit. Pro mě je vždy rizikový podzim, mám v plánu si koupit světlo na fototerapii, používá se to hojně v severských zemí, kde obecně není moc slunečního svitu a lidé tam trpí depresemi celkem často ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
205
17.3.17 16:42

Hodně mi pomohlo, když jsem změnila psycholožku. Chodím k ní často, cca jednou za 14 dní.. Rozhodně také pomáhá to, co píše Šalvějka :) hlavně pohyb, procházky a výlety do přírody. Hodně také pomáhá mít kolem sebe přátele a komunikovat s nimi. Hlavně pokud to přijde, tak být mezi lidmi. Nejhorší je být o samotě, to tě to pak úplně dostane.. Pokud nemůžeš léky, tak bych vyzkoušela třeba třezalku tabletky a nebo čaj, příp. meduňku.. Ale myslím, že nejdůležitější jsou psychoterapie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
268
24.3.17 11:14

Tak pokud máš sklon k tomu být depresivní, je to riziko, že tě to potká znova třeba po porodu, určitě vyšší. Předejít se tomu asi nedá, ale to riziko se jistě sníží, pokud jsi v těhotenství a po porodu v pohodě - důležitá je jistota, kterou ta matka cítí, že má partnera, na kterého se může spolehnout, který pomůže s dítětem, má ji rád, bude mít rád dítě, nebude zlehčovat problémy a bude tady opravdu pro ní, jistota, že to zvládnete finančně, že máte kde bydlet atd. A taky, že to dítě doopravdy chceš, že to třeba neděláš kvůli partnerovi, nebo že kamarádky už všechny mají děti, nebo do tebe hučí rodiče… - prostě, že je to tvoje svobodné rozhodnutí a ty to opravdu chceš. To jsou faktory, které jsou určitě důležité pro každou nastávající matku a pokud nejsou splněny, tak možnost, že se nějaká depka objeví, je vyšší…Ale samozřejmě to nevyřeší všechno…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31294
24.3.17 11:43
@Šalvějka píše:
Ahoj, taky to znám, sice antidepresiva s úspěchem užívám, ale měla jsem loni na podzim relaps, a teda, snad už to nikdy nezažiju :,( :( nicméně, jako prevence deprese se obecně považuje pravidelný pohyb, zdravá strava, vynechat alkohol a kofeinový nápoje, a mít se ráda a pokud možno si najít psychologa a chodit na pravidelné konzultace, jak život jde, tak s sebou přináší různý události, a někdy je potřeba náhled jiné osoby, která dokáže poradit. Pro mě je vždy rizikový podzim, mám v plánu si koupit světlo na fototerapii, používá se to hojně v severských zemí, kde obecně není moc slunečního svitu a lidé tam trpí depresemi celkem často ;)

odříkání si něčeho, co má člověk rád ( kafíčko, kapka něčeho ostřejšího) nepřispěje k osobní pohodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.3.17 14:46

Myslet po porodu na svuj odpocinek (i kdyz to samozrejme jde jen v omezene mire, protoze mimi. Ale rika se: „dite spi-matka spi“ a za me je to fakt dobrej postup, i kdyz paz cloveku domacnost pada na hlavu.) Nebyt prilis vydeseny mirnymi zmenami nalad a negativnimi myslenkami, protoze do nake miry to k sestinedeli i zmenene zivotni situaci patri. Dovolit realite, aby byla jina nez nase plany, kdyz na tom ta realita bude trvat. Ale nebat se rict lidem kolem sebe, co potrebujes a co naopak ne. Pokud se hodne bojis, tak bych si taky byt tebou nasla psychoterapeuta jeste pred porodem s moznosti mu/ji zavolat nebo navstivit po porodu.
PS: taky jsem se poporodni deprese bala, ale nakonec je tohle obdobi nejstastnejsi a nejklidnejsi v mym zivote. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
268
27.3.17 15:10
@Anonymní píše:
Myslet po porodu na svuj odpocinek (i kdyz to samozrejme jde jen v omezene mire, protoze mimi. Ale rika se: „dite spi-matka spi“ a za me je to fakt dobrej postup, i kdyz paz cloveku domacnost pada na hlavu.) Nebyt prilis vydeseny mirnymi zmenami nalad a negativnimi myslenkami, protoze do nake miry to k sestinedeli i zmenene zivotni situaci patri. Dovolit realite, aby byla jina nez nase plany, kdyz na tom ta realita bude trvat. Ale nebat se rict lidem kolem sebe, co potrebujes a co naopak ne. Pokud se hodne bojis, tak bych si taky byt tebou nasla psychoterapeuta jeste pred porodem s moznosti mu/ji zavolat nebo navstivit po porodu.
PS: taky jsem se poporodni deprese bala, ale nakonec je tohle obdobi nejstastnejsi a nejklidnejsi v mym zivote. :hug:

Moc hezky napsáno :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
132
26.4.17 00:07

Já jsem měla po prvním porodu opravdu velké problémy. Byly spíše úzkostného typu, ale deprese se myslím pak přidala taky. Do druhého jsem se docela dlouho bála jít, ale nakonec jsem šla. Prášky jsem úplně nevysadila, ale snížila jsem je na absolutní minimum. A opravdu jsem se snažila všechno hlídat. Dlouhé roky nejím maso, ale po dobu těhotenství a po porodu jsem začala jíst ryby (obsahují hodně látek, které blahodárně působí na psychiku). Snažila jsem se hodně o to, aby porod proběhl co nejpřirozeněji (tělo umí produkovat nejen „otravné“ hormony, ale i ty uklidňující, ale musíme mu dát šanci se správně vyladit), normálně v porodnici, ale co nejvíc bez zásahu s dlouhým poporodním kontaktem s miminkem. Po porodu jsem si opravdu bedlivě hlídala spánek, chodila jsem kvůli tomu spát jednu dobu třeba i v osm. Protože nedostatek spánku je velmi dobrým spouštěčem psychických neduhů. Samozřejmě jsem chodila ven, na slunce (vitamin D je také blahodárný), vyhledávala společnost milých lidí a tak :) No a kombinace toho všeho myslím zafungovala velmi dobře :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama