Jak se díváte na lidi, kteří žijí v nájmu?

Anonymní
15.2.20 18:19

Jak se díváte na lidi, kteří žijí v nájmu?

Zdravím,
vím, že v ČR je poměrně obvyklé mít k bydlení vlastní nemovitost, a že dost lidí dokonce odkládá založení rodiny na dobu, kdy budou „ve vlastním“. Žila jsem nějakou dobu v zahraničí, kde je naopak nájemní bydlení obvyklé a žijí tak i bohatí lidé, kteří by si vlastní byt dovolit mohli, tak mi varianta s nájmem nepřipadá nijak divná.
Proč se ale ptám. Máme 3 děti, bydlíme v pronajatém bytě. S manželem máme oba dobrou práci, nedostatkem netrpíme. Často se ale setkáváme s tím, že nám různí lidé z okolí (rodina, známí) předhazují, proč jako nebydlíme ve vlastním, že oni by si to s dětmi nikdy netroufli a tak dále. Nedávno jsme začali uvažovat o čtvrtém dítěti, což jsem neprozřetelně prozradila jedné příbuzné, která mě hned zepsula, že budeme jako nějaké socky, když ani nemáme vlastní byt, a že je to nezodpovědnost.
Samozřejmě nás to v rozhodnutí ohledně dalšího dítěte neovlivní, musím ale přiznat, že mě to trochu zaskočilo. Opravdu jsou lidé, kteří mají děti (nebo dokonce nadstandardní počet dětí) a nežijí ve vlastním bytě nebo domě, v očích většinové veřejnosti „divní“nebo dokonce nezodpovědní? Výhledově plánujeme koupi bytu „na stáří“ a do té doby na investici, ale to určitě nebude byt, který by vyhovoval potřebám velké rodiny.

Prosím o zachování anonymity.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

16849
15.2.20 18:23

:nevim: v ČR vnímám problém že strany pronajímatelů. I když pronajmou, narušují soukromí nájemníků, mnohdy nesmíš ani vymalovat, dát obrázek… Jak se pak může nájemník cítit doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15179
15.2.20 18:25

Sme v nájmu a chceme vlastní, nájem beru jako dočasné řešení než se nejde „bydlení snů“. Jak se píše výše, nepřijdu si jako doma, nemůžu si ani vymalovat podle sebe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.2.20 18:26

Najemnici me dobre zivi, naopak si preju, aby je nenapadlo jit do vlastniho. Vlastni bydleni je podle mne dulezite na duchod; z duchodu, nedejboze jednoho, se najem tezko zaplati.

• Nahlásit
  • Citovat
301
15.2.20 18:27

My jsme s manželem žili cca 3 roky v pronajatém bytě. Když jsme začali uvažovat o dítěti, nechtěli jsme být v pronájmu. Miminko jsme chtěli přivést do našeho. Myslím si že je lepší dávat peníze do svého bydlení (hypotéka) než dávat několik tisíc na nájem bytu který nikdy nebude váš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.2.20 18:27

Ahoj, já mám zatím 4děti a bydleli jsme ve 3+1 v bytě na hypo…jsem ráda, že jsem se hi zbavily..už kvuli dětem,sousedum.Ted máme vlastní dům se zahradou, zahrádka, slepičky..děti mají obr prostor na hraní, vyřádění se…v bytě si člověk prdnul a už to věděli všichni, všechno jim vadilo i pláč nemocných dětí…Opravdu jsem štastná a do bytu už bych NIKDY NEŠLA a ještě tak platit někomu tisíce měsíčně..+fondy atd..vlastní dům, to soukromý je prostě rozdíl a pro děti je to nejlepší!

• Nahlásit
  • Citovat
750
15.2.20 18:28

Tak spíš je to o té stabilitě. Nedokážu si představit, že by mě někdo jednou za čas vyhodil z nájmu a 2 měsíce hledat a pak brát něco jen protože nemám kde být. Nehledě na rostoucí nájmy. Pak není důvod být zařizovat nějak na míru když nevíš jestli tam budeš rok nebo deset

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.2.20 18:29

@jahuhudka Tak to máme asi fakt štěstí, náš pronajímatel nemá problém naprosto s ničím a soukromí nám neruší :nevim: Spíš jsem ho na začátku sama zvala na návštěvu, aby se podíval, jak to tu máme zařízené a že mu byt neničíme.

• Nahlásit
  • Citovat
6983
15.2.20 18:29

Žiju v zahraničí a dělala jsem všechno proto, abych v tom nájmu nezůstala. Každého volba, ale já lidi v dobrovolném dlouhodobém nájmu nechápu. Nesnesla bych to, žít někde, kde mi nepatří ani klika.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.2.20 18:30

Nedívám se na nás nijak… :mrgreen: A většina našich známých žije v pronajatém, obvykle se totiž jedná o lidi, kteří dost cestují, mění pozice a s nimi i lokality. Leckdy i nějakou nemovitost vlastní, ale nežijí v ní. Stejně tak to máme my - vlastníme byt, ale žijeme na střídačku ve dvou jiných městech, v nájmu. Jinak, co se týče třeba toho, že je to nebezpečné, zvlášť s dětmi… Já nevím, na něco mi to přijde snad i trochu bezpečnější. Třeba v případě poklesu příjmů/rozvodu/nemoci, mi přijde snažší přestěhovat se do menšího, lacinějšího, než třeba živit a pečovat sama o dům. I když na to se dá zas oponovat, že člověk něco alespoň vlastní a pak to může prodat, což je taky pravda. :nevim: Každopádně bydlet v nájmu mi nepřijde o nic míň, než bydlet ve vlastním. Zvlášť, když v našem pronajatém bytě platíme 30k :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
15.2.20 18:32

@Gortyna Tohle je jediné mínus, které v tom nájemním bydlení pociťuju. Na druhou stranu, většina pronajímatelů je podle mě fakt ráda za platícího nájemníka, se kterým nejsou problémy, a nemá důvod neprodloužit smlouvu.

• Nahlásit
  • Citovat
15.2.20 18:32

Vetsinu zivota jsem prozila v najemnim nebo druzstenim byte. Jsem nevedela, ze jsem divna. Česka posedlost domeckem za kazdou cenu je zase divna pro me.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
394
15.2.20 18:33

Asi jde o jakési budování domova, mít jistotu. Placení nájmu je pro mnoho lidí jen vyhazování peněz, protože tím nezískají nic než měsíc bydlení. Platit hypotéku na vlastní bydlení je pro ně „výhodnější“, protože poté budou mít vlastní nemovitost (kterou případně zanechají dětem). Tady si v nájmu člověk opravdu nemůže kolikrát ani vymalovat. Taky jsme jedni z těch, kdo chtějí vlastní bydlení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.2.20 18:36

Me je uplne jedno jak kdo bydli. Ja bydlim ve svem z toho duvodu, ze si chci upravovat byt podle sveho a nechci zit zivot kdy mi nad hlavou visi nejaka vypoved z najmu, hledani narychlo jine bydleni, stehovani, kdyz nenajdu nic v okoli, kde maji deti skolu, tak pak dojizdeni, ja jsem si vybrala lokalitu, velikost a dispozici bytu, zrekonstruovala podle sveho, syn ma kousek do skoly. V zahranici je zvykem casto cestovat kvuli praci, tak tam lidi ziji v najmu, protoze pak migruji kvuli praci i napric staty. U nas se takto nemigruje, maximalne do Prahy

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
15.2.20 18:37

@matkabagristy a jaký je důvod vyhozovat x tisíc měsíčně za nájem? to fakt nechápu…

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama